Pražské Jezulátko

Prazske Jezulatko

Kostel Panny Marie Vítězné na Malé Straně ukrývá historicky cenný předmět, který můžeme nazvat nejznámějším Čechem – soška Pražského Jezulátka.  Pražské Jezulátko představuje Ježíše Krista v dětském věku. Přijďte si i vy prohlédnout překrásnou sošku, který byla a stále je pro mnohé symbolem víry a naděje.

 Rozcestník: vše o  Kostele  Panny Marie Vítězné a Pražském Jezulátku

-

Historie malého Ježíška Pražské Jezulátko v kostele Panny Marie Vítězné
Pražské Jezulátko je padesát centimetrů vysoká soška z vosku. Postavička představuje malého Ježíše Krista. Jedná se o velmi vzácný exponát, který byl zhotoven již v šestnáctém století ve Španělsku. Ke vzniku malého Jezulátka se váže několik pověstí. Podle jedné z nich se maličký Ježíšek jednoho dne zjevil mnichovi, ve kterém jeho zjevení zanechalo tak hluboké dojmy, že dal sošku zhotovit. Další z pověstí vypovídá o tom, jak se soška dostala ze Španělska do Prahy. Údajně měla zakladatelka řádu bosých karmelitek, svatá Terezie od Ježíše, darovat postavičku své přítelkyni, která do Prahy odjížděla a Ježíška sem přivezla.

Zázračné schopnosti Jezulátka Polyxena z Lobkowicz předává karmelitánům sošku Ježíška

První historické doklady o výskytu Jezulátka v Praze, pocházejí z roku 1628. Sošku podle všeho věnovala v tomto roce Polyxena z Lobkovic, řádu bosých karmelitánů. Po nějaké době, co byla soška vystavena v kostele Panny Marie Vítězné na Malé Straně, začali lidé věřit, že má malý Ježíšek zázračné schopnosti. Pražané tak začali Jezulátko vyhledávat stále častěji, a v těžkých dobách jej prosili o pomoc. I nadále se na Malou Stranu vydávají lidé z celého světa, kteří prosí zázračné miminko například o uzdravení a jinou pomoc.

Soška Jezulátka
Ježíšek byl vyřezán ze dřeva. Poté byla dřevěná soška potažena plátnem a vymodelována pomocí barevného vosku. Půvabný obličejík děťátka je lemován světlými kudrnatými vlásky. Malé Jezulátko, oblečené pouze do košilky, je umístěno na čtverhranném podstavci. Jako symbol požehnání má soška zdviženou pravou ruku. Levá ručička je obrácená dlaní vzhůru. To proto, že je v ní umístěno zlaté jablko. To má představovat vládu nad celým světem.

oblečky Pražského Jezulátka Soška je odedávna odívána do překrásných šatiček a zdobena vzácnými šperky. Veškeré tyto oblečky jsou dary věřících, které je postupně děťátku přinášeli. Nejstarší dochované šatičky daroval Jezulátku císař Ferdinand III. Ve své sbírce má malý Ježíšek více než sto vzácných oblečků a některé z nich si můžete prohlédnout ve zdejší muzejní expozici. Jezulátko je převlékáno do šatiček, které mají barvu aktuálního liturgického období, které se řídí podle církevního kalendáře. Královské šatičky s hermelínovým pláštíkem obléká pouze při slavnosti korunovace

………………………………………………………………………………………………………………………

Aktuální pořádané akce:

………………………………………………………………………………………………………………………

Žádné Události

………………………………………………………………………………………………………………………

FOTOGALERIE:

………………………………………………………………………………………………………………………

………………………………………………………………………………………………………………………

Adresa:
Karmelitská 382/14
11800 Praha

Kontakty:
Tel. +420 257 533 646
Fax +420 257 530 370
mail@pragjesu.info

http://www.pragjesu.info/.cz

GPS: Loc: 50°5’8.368″N, 14°24’12.362″E

Otevírací doba kostela:
Pondělí-Sobota 8.30-19.00
Neděle 8.30-20.00
Prohlídka je možná pouze mimo časy bohoslužeb.

Muzeum sošky Pražského Jezulátka:
Pondělí-Sobota 9.30-17.30
Neděle 13.00-18.00
Vstup do muzea je zdarma.

Spojení:
Ze stanice metra Malostranská dvě stanice tramvají číslo 12, 20 či 22 na zastávku Hellichova (3 minuty). Zastávka tramvaje se nachází přímo před kostelem.

Ze stanice metra Národní třída tři stanice tramvají číslo 22 na zastávku Hellichova (5 minut). Od zastávky pěší chůzí 150 m po směru jízdy tramvaje.

Ze stanice metra Anděl čtyři stanice tramvají číslo 12 či 20 na zastávku Hellichova (6 minut). Od zastávky pěší chůzí 150 m po směru jízdy tramvaje.

Dopravní spojení:
Vyhledání spojení: klikněte zde
Informace o pražské dopravě: klikněte zde
Informace o pražské hromadné dopravě: klikněte zde

………………………………………………………………………………………………………………………

MAPA:

………………………………………………………………………………………………………………………

loading map - please wait...

Kostel Panny Marie Vítězné 50.085987, 14.404389 Kostel Panny Marie Vítězné Kostel (někdy také nazýván chrám) Panny Marie Vítězné na Malé Straně může na některé z vás působit jako zcela obvyklá sakrální stavba. Opak je ale pravdou. Jedná se o mimořádně významnou architektonickou památku, která za svými zdmi střeží světově uctívanou sošku Pražského Jezulátka. Adresa: Karmelitská 382/14 11800 Praha Kontakty: Tel. +420 257 533 646 http://www.praguecityline.cz/pamatky/kostel-panny-marie-vitezne GPS: Loc: 50°5\'8.368\"N, 14°24\'12.362\"E Otevírací doba kostela: Pondělí-Sobota 8.30-19.00 Neděle 8.30-20.00

………………………………………………………………………………………………………………………

KE STAŽENÍ: TURISTICKÝ PRŮVODCE OKOLÍ

………………………………………………………………………………………………………………………

Turistický průvodce Prague City Line - Praha 1 - historické centrum

  Turistický průvodce Prague City Line - Praha 1 - historické centrum (velikost souboru: 6,8 MiB)

Aktualizováno: 14.10.2018 - Tištěný průvodce ve formátu PDF + nově se SLEVOVÝMI KUPÓNY vás provede historickým centrem Prahy 1. Asi nikde jinde nenajdete takovou koncentraci historických památek a míst, kde na vás dýchá historie a romantika dávno zašlých časů. Málo kde můžete chodit po stejných cestách jako Franz Kafka, Wolfgang Amadeus Mozart, pražský Golem, Jaroslav Hašek nebo klukovská parta z Foglarových Rychlých šípů.

Tourist guide Prague City Line - Area Prague 1 - Old City Centre - english version

  Tourist guide Prague City Line - Area Prague 1 - Old City Centre - english version (velikost souboru: 7,1 MiB)

Updated: 30.10.2018 - Prague 1 still belongs to one of the most attractive parts of the whole Prague. Probably nowhere else you can find such a concentration of historic monuments and places where the history and romance of bygone times are all around you. + DISCOUNT COUPONS

Zajímavé odkazy

Památky Praha 1: - zde
Památky Praha 2
- zde
Památky Praha 3: -zde
Pražský hrad: -zde
Královská cesta: -zde
Staroměstské náměstí: -zde
Karlův most:-zde
Letná: - zde
Židovská Praha: -zde
Petřín: -zde
Kampa: -zde

Vyšehrad: -zde
Pražské zahrady a parky: -zde 
Rubrika osobnosti Prahy: - zde

Klub-přátel_mala_upoutavka

Pražské muzeum pověstí a strašidel

Vstupte do světa pražských pověstí a setkejte se tváří v tvář s duchy a přízraky staré Prahy! Zveme vás do světa plného humoru, poezie a tajemna prostřednictvím interaktivní expozice, která osloví nejen děti, ale i studenty, dospělé a seniory, stejně jako celé rodiny či školní výpravy.

» Pokračování »« « Staronová synagoga | Kostel Panny Marie Vítězné domov Pražského Jezulátka » »

Můžete nám zanechat komentář, nebo odkázat na tento článek pomocí trackbacku.

Zanechat komentář