Plynárenské muzeum

plynarenské muzeum

Další naše zastávka nás dovedla do míst, kde je soustředěna expozice, která je pro mnohé návštěvníky velmi poučná. Ne vždy se totiž můžete na vlastní oči seznámit se přístroji a zařízeními, které se k plynárenství váží. Muzeum nabízí také několik unikátních exponátů, je to tedy opravdu na co se těšit.

Rozcestník: vše o Plynárenském  muzeu čtěte zde

Historie muzea Plynárenské muzeum
Plynárenské muzeum bylo otevřeno v roce 1999 v areálu Pražské plynárenské společnosti v Praze – Michli. Muzeum bylo otevřeno v den stého výročí smrti profesora Roberta Wilhelma Bunsena, který se výraznou měrou podílel na rozšíření vyžití plynu jak v domácnostech, tak v průmyslovém odvětví. Byl to právě profesor Bunsen, kdo vynalezl plynový hořák. Tento hořák se později stal základním prvkem, používaným při výrobě plynových spotřebičů, což se kupodivu zachovalo dodnes.

Ohlédnutím za vývojem plynárenství
Plynárenské muzeum
se nachází v posledním patře plynárenské budovy. Samotné muzeum je rozděleno do dvou částí. V první z nich je pro návštěvníky připravený program, týkající se vývoje plynárenství na území České republiky. K tomu jsou zde připraveny historické mapy, obrazy, dokumenty či modely, na kterých jsou vyobrazena plynárenská zařízení. Ze zajímavých exponátů si máte možnost prohlédnout několik modelů či obrazů historických unikátů. Tím máme na mysli především olejomalbu první plynárny v českých zemích, která byla vystavěna v roce 1847 v pražském Karlíně, dále pak model mladoboleslavské karbonizační plynárny, pocházející z roku 1930. K nahlédnutí je zde také odborný plynárenský časopis, a to ve vydáních od roku 1921. Nepochybně dalšími poklady jsou první plynárenské zákony.

Pha 1 - ND - stara budova110521_001

Kam v Praze do Muzea

Chcete vědět, kde najdete kostru velryby a první československý automobil? Zajímají vaše děti letadla nebo pražská strašidla? Víte, jak je to v Praze s vodou? Navštivte stránku o pražských muzeích.

» Pokračování »

Plynárenské muzeum Praha Expozici má stále co nabídnout
Součástí výstavy je mimo jiné model plynárny Michle z roku 1937. Model byl sestrojen původně ze sádry a dřeva a po nějaké době se zcela ztratil. Trvalo dlouhých sedm let, než byl model opět vypátrán, sestaven, zrekonstruován a následně opět vystaven v muzeu. S oborem plynárenství je také spojena řada významných osobností, které v muzeu nesmí určitě chybět. Druhá část je, namísto teorii, věnována technických komponentům, a prohlédnout si zde můžete několik sekcí. Jedná se o části, jako například výroba svítiplynu a těžba zemního plynu, uskladnění plynu, doprava, dále o sekce s názvem rozvod a regulace plynu, nechybí ani měření tlaku, teploty a objemu plynu a na závěr návštěvníky očekávaná část expozice použití plynu.

………………………………………………………………………………………………………………………

Aktuální pořádané akce:

………………………………………………………………………………………………………………………
Žádné Události

………………………………………………………………………………………………………………………

FOTOGALERIE:

………………………………………………………………………………………………………………………

………………………………………………………………………………………………………………………

KONTAKT:

………………………………………………………………………………………………………………………

Adresa:
U Plynárny 500/44
145 08 Praha 4

GPS: 50°3’22.24″N, 14°27’53.32″E
GPS: 50.0562281N, 14.4648161E

Otevírací doba:

Termín návštěvy muzea je třeba předem dohodnout na telefonních číslech 267 172 482 a 267 172 616, případně písemně na adrese Pražská plynárenská, a.s., U Plynárny 500, 145 08 Praha 4.

Vstup do muzea je volný, pro návštěvníky se sníženou pohyblivostí je zajištěn bezbariérový přístup. Všichni zájemci jsou srdečně zváni.

Spojení:
Bus: 150, 188 – Plynárna Michle
Tram: 11, 56 – Plynárna Michle

Dopravní spojení:
Vyhledání spojení: klikněte zde
Informace o pražské dopravě: klikněte zde
Informace o pražské hromadné dopravě: klikněte zde

………………………………………………………………………………………………………………………

MAPA:

………………………………………………………………………………………………………………………

loading map - please wait...

Plynárenské muzeum 50.056181, 14.464819 Plynárenské muzeum Ne vždy se totiž můžete na vlastní oči seznámit se přístroji a zařízeními, které se k plynárenství váží.Muzeum nabízí také několik unikátních exponátů, je to tedy opravdu na co se těšit. Adresa: Plynárenské muzeum, U Plynárny 500/44, 145 08, Praha 4 GPS: 50.056181N, 14.464819E Kontakty: web: http://www.praguecityline.cz/prazske-pamatky/plynarenske-muzeum Otevřeno: Po telefonické domluvě

………………………………………………………………………………………………………………………

KE STAŽENÍ: TURISTICKÉ PRŮVODCE OKOLÍ

………………………………………………………………………………………………………………………

-

 

Zajímavé odkazy
P
amátky Praha 1: - zde
Památky Praha 2
- zde
Památky Praha 3: -zde
Pražský hrad: -zde
Královská cesta: -zde
Staroměstské náměstí: -zde
Karlův most:-zde
Letná: - zde
Židovská Praha: -zde
Petřín: -zde
Kampa: -zde

Vyšehrad: -zde
Pražské zahrady a parky: -zde 
Rubrika osobnosti Prahy: - zde

Jagellonska_banner-230-230

TIP - perfektní místo k letnímu pobytu v Praze

Hledáte pro sebe nebo své známé pěkné a levné ubytování v centru Prahy? Ubytujeme Vás od 350,-Kč za osobu / noc ve vlastním apartmánu s kuchyní, koupelnou, samostatným WC a free WIFI. Vybrat si můžete 2-lůžkové i vícelůžkové apartmány.

» Pokračování »


apple_museum_banner_-2017_-230_230

Apple Muzeum

Navštivte Apple muzeum a prohlédněte si největší soukromou sbírku produktů společnosti Apple na světě. Přijďte do pražské Pop Art Gallery a zažijte neobyčejný životní příběh výjimečného vizionáře Steva Jobse – génia, který dokázal ovlivnit celé lidstvo a změnit svět.

» Pokračování »


Kralik_logo_adresa

Rodinná kavárna a restaurace Králík v rádiu

Králík v rádiu, jedinečná restaurace pro rodiny s dětmi. Každý den jiné menu ve stylu malých francouzských restaurací. Vy jíte, my hlídáme. Přijďte se skvěle najíst

» Pokračování »


foto na leták scooter 2017_mala_upoutavka

Absolutní svoboda pohybu – přijďte vyzkoušet elektrickou koloběžku HUGO Bike

Prozkoumejte překrásná místa v Praze na luxusní elektrické koloběžce HUGO Bike. Po setkání s vaším průvodcem a krátkým tréninkem se můžete vydat na okouzlující prohlídku ulic a památek, jako je slavný Karlův most, Židovské město, Staré město a mnoho dalších míst

» Pokračování »


Klub-přátel_mala_upoutavka

Pražské muzeum pověstí a strašidel

Vstupte do světa pražských pověstí a setkejte se tváří v tvář s duchy a přízraky staré Prahy! Zveme vás do světa plného humoru, poezie a tajemna prostřednictvím interaktivní expozice, která osloví nejen děti, ale i studenty, dospělé a seniory, stejně jako celé rodiny či školní výpravy.

» Pokračování »


slevovy-kupon-tisk-data_preview

Toboga Fantasy - JEDINEČNÝ ZÁBAVNÍ PARK PRO CELOU RODINU ZA KAŽDÉHO POČASÍ

Byli jste už v Toboga Fantasy? TOBOGA Fantasy je obrovská dětská herna s mnoha atrakcemi pro děti i dospělé. Toto jedinečné zábavní centrum je svou nabídkou, plochou a rozsahem v České republice ojedinělé.

» Pokračování »


Riddle Twist - Xaverius

XAVERIUS - Co když obraz sv. Xaveria opravdu skrývá cestu k pokladu ?

Máte rádi inteligentní zábavu? Přijďte rozkrýt starou pražskou záhadu do Riddle Twist! Reálné únikové-quest hry od Riddle Twist jsou jiné než cokoliv, co už jste zažili. Byly navrženy pro dobrodruhy, pro ty, kteří chtějí pořádnou výzvu, pro ty, co se nebojí nepoznaného a hlavně pro radost a zábavu!

» Pokračování »

« « Muzeum komunismu | Státní hrad Šternberk – přístupný i pro vozíčkáře » »

Můžete nám zanechat komentář, nebo odkázat na tento článek pomocí trackbacku.

Zanechat komentář