Apartmány Jagellonská

Plynárenské muzeum

plynarenské muzeum

Další naše zastávka nás dovedla do míst, kde je soustředěna expozice, která je pro mnohé návštěvníky velmi poučná. Ne vždy se totiž můžete na vlastní oči seznámit se přístroji a zařízeními, které se k plynárenství váží. Muzeum nabízí také několik unikátních exponátů, je to tedy opravdu na co se těšit.

Rozcestník: vše o Plynárenském  muzeu čtěte zde

Historie muzea Plynárenské muzeum
Plynárenské muzeum bylo otevřeno v roce 1999 v areálu Pražské plynárenské společnosti v Praze – Michli. Muzeum bylo otevřeno v den stého výročí smrti profesora Roberta Wilhelma Bunsena, který se výraznou měrou podílel na rozšíření vyžití plynu jak v domácnostech, tak v průmyslovém odvětví. Byl to právě profesor Bunsen, kdo vynalezl plynový hořák. Tento hořák se později stal základním prvkem, používaným při výrobě plynových spotřebičů, což se kupodivu zachovalo dodnes.

Ohlédnutím za vývojem plynárenství
Plynárenské muzeum
se nachází v posledním patře plynárenské budovy. Samotné muzeum je rozděleno do dvou částí. V první z nich je pro návštěvníky připravený program, týkající se vývoje plynárenství na území České republiky. K tomu jsou zde připraveny historické mapy, obrazy, dokumenty či modely, na kterých jsou vyobrazena plynárenská zařízení. Ze zajímavých exponátů si máte možnost prohlédnout několik modelů či obrazů historických unikátů. Tím máme na mysli především olejomalbu první plynárny v českých zemích, která byla vystavěna v roce 1847 v pražském Karlíně, dále pak model mladoboleslavské karbonizační plynárny, pocházející z roku 1930. K nahlédnutí je zde také odborný plynárenský časopis, a to ve vydáních od roku 1921. Nepochybně dalšími poklady jsou první plynárenské zákony.

Pha 1 - ND - stara budova110521_001

Kam v Praze do Muzea

Chcete vědět, kde najdete kostru velryby a první československý automobil? Zajímají vaše děti letadla nebo pražská strašidla? Víte, jak je to v Praze s vodou? Navštivte stránku o pražských muzeích.

» Pokračování »

Plynárenské muzeum Praha Expozici má stále co nabídnout
Součástí výstavy je mimo jiné model plynárny Michle z roku 1937. Model byl sestrojen původně ze sádry a dřeva a po nějaké době se zcela ztratil. Trvalo dlouhých sedm let, než byl model opět vypátrán, sestaven, zrekonstruován a následně opět vystaven v muzeu. S oborem plynárenství je také spojena řada významných osobností, které v muzeu nesmí určitě chybět. Druhá část je, namísto teorii, věnována technických komponentům, a prohlédnout si zde můžete několik sekcí. Jedná se o části, jako například výroba svítiplynu a těžba zemního plynu, uskladnění plynu, doprava, dále o sekce s názvem rozvod a regulace plynu, nechybí ani měření tlaku, teploty a objemu plynu a na závěr návštěvníky očekávaná část expozice použití plynu.

Adresa:
U Plynárny 500/44
145 08 Praha 4

GPS: 50°3’22.24″N, 14°27’53.32″E
GPS: 50.0562281N, 14.4648161E

Otevírací doba:

Termín návštěvy muzea je třeba předem dohodnout na telefonních číslech 267 172 482 a 267 172 616, případně písemně na adrese Pražská plynárenská, a.s., U Plynárny 500, 145 08 Praha 4.

Vstup do muzea je volný, pro návštěvníky se sníženou pohyblivostí je zajištěn bezbariérový přístup. Všichni zájemci jsou srdečně zváni.

Spojení:
Bus: 150, 188 – Plynárna Michle
Tram: 11, 56 – Plynárna Michle

Dopravní spojení:
Vyhledání spojení: klikněte zde
Informace o pražské dopravě: klikněte zde
Informace o pražské hromadné dopravě: klikněte zde

Zajímavé odkazy – čtěte také
P
amátky Praha 1: zde
Památky Praha 2
: zde
Památky Praha 3: zde
Pražský hrad: zde
Královská cesta: zde
Staroměstské náměstí: zde
Karlův most:-zde
Letná: zde
Židovská Praha: zde
Petřín: zde
Kampa: zde

Vyšehrad: zde
Pražské zahrady a parky:  zde
Rubrika osobnosti Prahy: zde

Královska obora – Stromovka a Výstaviště: zde
Muzea Prahy: zde
Národní galerie: zde

obrazek PCL

Jak se dozvědět více o památce

Každá památka má svůj rozcestník. Jedná se o stránku, kde najdete všechny potřebné informace. Na rozcestníku jsou hlavní články, mapa kde se památka nachází, fotogalerie a nakonec i články kulturních a jiných akcí pořádaných v daném místě. Na rozcestník přejdete z odkazu na začátku článku. Rozcestník: Vše o památce čtěte zde

» Pokračování »


Whisky Live Prague

Festival Whisky Live! Prague

Neopakovatelná nabídka. Zveme všechny milovníky whisky na festival s ochutnávkou až 160 druhů kvalitní whisky!. 30% sleva na vstupní vouchery! Festival se koná 26. a 27 září 2014 na Novoměstské radnici za účasti jednoho z největších světových expertů na whisky Jima Murraye!

» Pokračování »


Jagellonska bytc9_130711_002

Oblíbené apartmány v centru Prahy za skvělou cenu !

Ubytování v Praze. Levné apartmány v centru s výbornou dopravní dostupností pro 2 až 10 osob. Vítáme rodiny i skupiny. 10 min na Václavské náměstí. Cena od 350 Kč / os / noc. Zdarma tištěný turistický průvodce Prahou.

» Pokračování »


Svatovítský poklad 2 - web malá

Vydejte se po stopách Svatovítského pokladu a ubytujte se v Praze se slevou 55%!

Dopřejte si v Praze luxusní pobyt s jedinečným programem.Sleva 55% na pobyt pro 2 osoby se vstupenkami na Pražský hrad a prohlídkou největšího českého pokladu.V balíčku najdete i turistického průvodce a slevu do vyhlášené mexické restaurace

» Pokračování »


Národní technické muzeum 3

S dětmi do Národního technického muzea se slevou 60%

1 650 Kč za 2 dny v komfortním hotelu Expo **** pro rodinu s dětmi v Praze a vstupenkami do Národního technického muzea! Nejoblíbenější pražské muzeum pro rodiny vás zve na návštěvu.

» Pokračování »


600

Šance pro mimopražské. Vychutnejte si Prahu a odhalte tajemství Pražského hradu se slevou 64%

Speciální a velmi výhodná nabídka pro naše mimopražské čtenáře. Navštivte Pražský hrad, projděte si areál včetně nejvýznamějších památek a jedinečných galerií a odhalte jeho tajemství! Zajistili jsme pro Vás exkluzivní slevu na ubytování a vstupné 64%

» Pokračování »


Prazsky hrad - zahrada Na Valech101030_001

Podzimní pražské zahrady a parky

Blíží se kouzelný a barevný podzim. Příroda zbarvý stromy do krásných sytých barev. Duby budou krásně žlutočervené a břízy žluté. Poznejte, že pražské zahrady jsou na podzim opravdu kouzelné a jejich atmosféra Vás uchvátí. A hlavně nemeškejte, některé zahrady se na zimu zamykají.

» Pokračování »

« « Muzeum komunismu | Výstava Nové pověsti české byla prodloužena » »

Můžete nám zanechat komentář, nebo odkázat na tento článek pomocí trackbacku.

Zanechat komentář