Petřín – známá pražská dominanta

Dnešní článek  se bude týkat jedné velice známé pražské dominanty, která tvoří typické panorama hlavního města. Vrch Petřín není pouze místem, kam se zamilovaní lidé vydávají na romantické procházky. Menší sestru pařížské Eiffelovy věže vyhledávají i ti, kteří chtějí navštívit hvězdárnu, projít překrásné parky a sady nebo se pokochat nezapomenutelným výhledem na celou Prahu. Jak se tedy zpívá v písni Láska je láska, od známě zpěvačky Lucie Bílé: ,,VŠICHNI NA PETŘÍN“

Rozcestník: Petřín

Úvodem: Petřín - hvězdárna
Nyní se seznámíme s nejdůležitějšími informacemi, které je dobré před návštěvou této památky znát. Petřínský vrch je vysoký tři sta dvacet sedm metrů. Jak tak čas plynul, měnil Petřín svůj název. Známý byl také pod názvem Hora, Kopec nebo Vrch sv. Vavřince. V minulosti měl tento kopec pro pražany velký význam, neboť se zde lámal kámen – opuka, díky kterému mohlo vzniknout velké množství staveb. První historická zmínka o těchto lomech se dochovala od Mnicha Sázavského, který ve svých pamětech píše, že některé kameny byly použity i při stavbě Sázavského kláštera.

Komentář a nebo vlastní názor k památce můžete vložit :zde

Petřín - rozhledna Historie a známá Hladová zeď
Další zajímavostí, kterou si po vystoupání a vrchol budete moci prohlédnout je Hladová zeď, o jejíž výstavbu se zasloužil Karel IV. Název vznikl díky historickým událostem, kdy v Praze v roce 1361 vypukl díky nedostatku finančních prostředků na obživu hlad. Velké množství lidí dostalo pracovní příležitost právě na stavbě této obranné zdi.

Co vše je zde k vidění?
Kromě zdroje kamene sloužil Petřín v minulosti jako popraviště. Dnes zde však namísto sťatých hlav uvidíte množství nádherných historických staveb, množství soch nebo můžete se procházet v překrásných zahradách. Nejnavštěvovanější památkou je bezpochyby do dálky vyhlížející Petřínská rozhledna, pocházející z roku 1891. Věž je vysoká 63,5 metru a jedná se o pětkrát menší repliku Eifelovy věže v Paříži. Od země vás k překrásnému výhledu dělí celkem dvě stě devadesát devět schodů.

Jestliže vás již pohled na Pražský hrad, Hradčany, Malou Stranu, Staré či Nové Město a ostatní krásy Prahy omrzel, je zde pro vás a vaše děti připraveno mnoho dalších zajímavostí. Mezi nejzajímavější místa uvedeme Bludiště Petřín, Hladovou zeď nebo Štefánikovu hvězdárnu. V areálu se nachází několik dětských hřišť. V petřínském komplexu je rozeseto několik soch významných osobností. Zastavit se můžete u Karla Hynka Máchy, Jana Nerudy, Jaroslava Vrchlického nebo u Pomníku obětem komunismu.

Rozcestníky všech památek: ZDE

Kudy na Petřín: Petřín
Pokud nejste zrovna milovníci procházek, nezoufejte. I pro vás je zde připravena možnost, jak se na vysněný Petřín vystoupat. Na samý vrchol vás totiž může dovézt lanovka. Není to však ledajaké lanovka. Jedná se o historický unikát z roku 1891. Kromě Petřínské lanovky se na vrchol můžete dostat přes Kinského zahradu z náměstí Kinských. Dále také ulicí Vlašská, do níž se dostanete z Malostranského náměstí přes Tržiště. Další cesta na Petřín vede také od Strahovského dvora. Je tedy na vás, zda dáte přednost pěšímu výšlapu, či se necháte vyvézt lanovkou, které vám nabídne také nádherný výhled.

Lucie Niebauerová

Adresa:
Újezd
15000 Praha 5

Spojení:
Tram: 12, 20, 22, 57 – Újezd

GPS: 50°4’56.736″N, 14°23’42.641″E

Památky Praha 1: - zde

Památky Praha 2: - zde

Rubrika památky Prahy : - zde

Rubrika osobnosti Prahy :- zde

Zdarma tištěný průvodce po památkách: - zde


« « Výstava kresleného humoru života…tak jak jej vidí Pavel Kantorek | Společnost Meyra je na trhu již od roku 1936 » »

Both comments and pings are currently closed.

Comments are closed.