Petřín – zahrada Nebozízek

Petrin - zahrada Nebozizek

Další z petřínských zahrad nese, stejně jako jedna ze zastávek lanové dráhy, název Nebozízek. Jedná se o zahradu, které se rozprostírá mezi Hladovou zdí, lanovou dráhou a Újezdem. Je to místo pro příjemnou procházku s překrásným výhledem na Prahu.

Rozcestník: zahrada Nebozízek

Úvod Petřín - zahrada Nebozízek - restaurace Nebozízek
Zahrada celkem zaujímá plochu kolem osmi hektarů a dosahuje až tří set dvaceti metrů nad mořem. Zahrada je propletena spletitými cestičkami, díky kterým se návštěvníkům otvírá ojedinělý pohled na město. V horní části parku se mohou turisté občerstvit ve stejnojmenné restauraci Nebozízek.

Restaurace Nebozízek
Známá pražská výletní restaurace, která se pyšní výbornou kuchyní a známými osobnostmi, které tuto restauraci navštívili. Historie této budovy sahá do roku 1677, kdy přilehlé vinice kupuje královský komorník Karel Maxmilián Lažanský a staví zde dvoukřídlý letohrádek. Roku 1809 letohrádek kupuje staroměstský knihtiskař Bohumil Haas a mění letohrádek na výletní restauraci. Restaurace Nebozízek nabízí vedle výborné kuchyně také možnost ubytování a zejména kouzelnou atmosféru s nádherným výhledem na Prahu.

Rozcestník: Petřín


Zahrada Nebozízek - Jiřinkový sad Historie zahrady

V místech, kde se dnes nacházíme, se ještě ve čtrnáctém století rozprostíraly rozsáhle vinice. Název zahrady, a stejně také zastávky lanovky, byl odvozen od názvu právě těchto vinic, které se jmenovaly Nebozez. Na konci šestnáctého století byly vinice nahrazeny ovocným sadem. Sad velmi často měnil své majitele a ve dvacátých letech devatenáctého století odkoupila sad od vlastníka Pražská obec. Poté prošel sad velkou rekonstrukcí, kterou vedl architekt Jiří Braul. Díky tomu se stala zahrada od roku 1842 přístupná veřejnosti.

Významná rekonstrukce však proběhla především v letech 1891-1895. Tehdy došlo k obrovské přeměně, kdy se z původně ovocného sadu stal městský park. Přestavba probíhala pod vedením Františka Thomayera ve stejné době, kdy probíhala výstavba petřínské lanové dráhy. V roce 1897 byla v dolní části postavena budova Sokola. V roce 1930 se park rozšířil o sousední Jiřinkový sad.

Vše o: Zahrady a parky Prahy

Procházka zahradou Petřín - zastávka lanové dráhy Nebozízek
V současnosti existuje mnoho možností, jak do zahrady Nebozízek vstoupit. První možností je cesta, vedoucí z ulice Újezd. Další cesta vede přímo ze sousední Seminářské zahrady, kdy se do zahrady dostanete průchody pod kolejemi lanové dráhy. Další cestičky vedou z Kinského zahrady, odkud můžete projít několika průchody v Hladové zdi.

Jelikož se hlavní část zahrady nachází na svahu, který není zrovna mírný, zvyšuje se tak náročnost procházky. Zahrada Nebozízek je propletená řadou cest, na kterých máte možnost narazit na několik soch. Nejznámější a nejvyhledávanější sochou je pomník českého básníka Karla Hynka Máchy od Josefa Václava Myslbeka. Poté, co se vydáte vzhůru k vrcholu, narazíte také na sochu skladatele Vítězslava Nováka a také na pomník Vojty Náprstka. Pokud se vám cesta vzhůru bude zdát příliš náročná, není snadnější způsob než ve stanici Nebozízek nasednout na lanovou dráhu a nechat se na vrchol Petřína vyvézt lanovkou.

Adresa:
Újezd, Praha 1 – Malá Strana

Spojení:
Tram: 12, 20, 22, 57 – Újezd
Bus: 176, 510 – Švandovo divadlo (odtud tramvají č. 12, 20 do zastávky Újezd)
Metro – B Anděl (odtud tramvají č. 12, 20 do zastávky Újezd)

 

Vyhledání spojení: klikněte zde
Informace o pražské dopravě: klikněte zde
Informace o pražské hromadné dopravě: klikněte zde

GPS: 50°4’53.355″N, 14°24’1.881″E

Památky Praha 1: - zde

Památky Praha 2: - zde

Památky Praha 3: - zde

Pražský hrad: -zde

Královská cesta: - zde

Židovská Praha: - zde

Rubrika osobnosti Prahy :- zde

Zdarma tištěný průvodce po památkách: - zde


« « Zahrada Kinských – plánek zahrady | Petřín – Seminářská zahrada » »

Responses are currently closed, but you can trackback from your own site.

Comments are closed.