Petřín – Seminářská zahrada

Petrin - Seminarska zahrada

Seminářská zahrada, která je z jedné strany ohraničena lanovou dráhou a z druhé strany zídkou Lobkovické a Schönbornské zahrady, nabízí  krásné výhledy na  Malou stranu a Staré město. V minulosti byla tato zahrada vinící a později ovocným sadem a byla pro veřejnost uzavřena. Dnes je již tato zahrada plně otevřena a vyzývá ke krásným procházkám

Vše o: Seminářská zahrada -více informací klikněte zde

Úvodem Petřín - Seminářská zahrada
Tato rozlehlá zahrada se rozkládá na ploše kolem sedmnácti hektarů na východním svahu petřínského vrchu. Nalezneme ji mezi zahradou Nebozízek, lanovou dráhou a Schönbornskou a Lobkovickou zahradou.

Rostliny a dřeviny jsou zde vysazeny v pravidelných řadách, čímž vytvářejí jakýsi systém bloků s nepravidelnými uličkami. Kromě původních ovocných stromů zde máte možnost spatřit také hojně zastoupené lesní dřeviny, které jsou doplněny skalkami a malými jeskyněmi. Zahrada návštěvníkům při procházkách navozuje příjemnou atmosféru, a to nejen pro množství zákoutí, určených k relaxaci a odpočinku, ale především díky svému příjemnému prostředí. Ve spodní části zahrady si máte možnost prohlédnout raně klasicistní kapli. Na východní straně na vyhlídkové cestě se zase nalézá bývalý klasicistní refektář, který byl v devadesátých letech dvacátého století přestavěn na restauraci Petřínské terasy.

Rozcestník: Petřín

Petřín - Seminářská zahrada Historie zahrady
Zahrada se původně nazývala Gryspekovská a vznikla na místě, kde původně stávaly vinice. Zahrada se v sedmnáctém století, společně s kostelem Nejsvětější trojice a několika sousedními domy stala majetkem řádu bosých karmelitánů. Tím se stala zahrada součástí klášterního komplexu a za klášterní zahradu byla také označována. Poté, co byl klášter v roce 1784 zrušen, stala se zahrada zahradou arcibiskupského semináře, od toho název Seminářská. Zahrada se poté postupně proměnila na ovocný sad. Roku 1927 byla městem odkoupena a po menších úpravách byla zpřístupněna veřejnosti. V letech 1980-2000 došlo k vyměňování stávajících dřevin za nové. Během této výměny bylo vysázeno 2734 ovocných stromů.

Fotogalerie: Seminářská zahrada

Současnost Petřín - Seminářská zahrada fontána Hrající se chlapci
Svůj ovocný ráz si zahrada zachovala dodnes. Stále zde převažuje velké množství ovocných stromů. Není zde ale také nouze ani o lesní rostliny, které jsou doplněny skalkami a jeskyněmi. Zahradou prochází hlavní petřínská vyhlídková cesta, na které se nachází restaurace Petřínské terasy. V dolní části zahrady, v blízkosti lanové dráhy, se nachází pomník českého spisovatele Jana Nerudy, který se narodil v kasárnách, které se nacházely nedaleko zahrady.O kousek dál se nachází fontána „Hrající se chlapci“.

Adresa:
Újezd, Praha 1 – Malá Strana

Spojení:
Tram: 12, 20, 22, 57 – Újezd
Bus: 176, 510 – Švandovo divadlo (odtud tramvají č. 12, 20 do zastávky Újezd)
Metro – B Anděl (odtud tramvají č. 12, 20 do zastávky Újezd)

 

Vyhledání spojení: klikněte zde
Informace o pražské dopravě: klikněte zde
Informace o pražské hromadné dopravě: klikněte zde

GPS: 50°5’2.425″N, 14°24’2.774″E

Památky Praha 1: - zde

Památky Praha 2: - zde

Památky Praha 3: - zde

Pražský hrad: -zde

Královská cesta: - zde

Židovská Praha: - zde

Rubrika osobnosti Prahy :- zde

Zdarma tištěný průvodce po památkách: - zde


« « Petřín – zahrada Nebozízek | Obecní dům – právě zde byla vyhlášena samostatná republika v roce 1918 » »

Responses are currently closed, but you can trackback from your own site.

Comments are closed.