Apartmány Jagellonská

Národní pedagogické muzeum a knihovna J. A. Komenského

Pedagogicke muzeum

Návštěva pražského Národního pedagogického muzea nám přiblíží nejen dějiny českého školství, pedagogiky a vzdělanosti vůbec, ale máme tak možnost zavítat do jednoho z nejstarších muzeí v České republice. Přijďte  navštívit jediné české pedagogické muzeum, zabývající se právě historií vzdělanosti.

Vše o: Národním pedagogickém muzeu a knihovně J. A. Komenského


Historie: Národní pedagogické muzeum - interiér
Jak jsme již poznamenali, patří Pedagogické muzeum Jana Amose Komenského v Praze mezi nejstarší muzea v České republice. Muzeum bylo založeno již v roce 1892 díky snaze českých učitelů o to, aby byla pro budoucí generace zachována tradice českého školství a pedagogiky Kromě dějin školství a pedagogiky je muzeum orientováno na odkaz a díla významného českého teologa, filosofa, pedagoga a spisovatele Jana Amose Komenského. Muzeum velmi často měnilo své sídlo, až se roku 1996 usadilo v domě U Zlatého slunce a v domě U Zlatého šífu ve Valdštejnské ulici. Jedná se o dva nádherné renesanční domy, pocházející z roku 1540. Muzeum je od roku 1991 státním rezortním muzeem Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy ČR.

Expozice Národní pedagogické muzeum - interiér - stará školní lavice
Muzejní expozice je jedinou výstavou v České republice, která kompletně zachycuje dějiny školství a vzdělanosti. Zaměřuje se na období od středověku až po současnost. Sbírky jsou složeny z množství obrazů, map, fotografií. Výstava je rozdělena celkem na dvanáct částí, které pojednávají o počátcích křesťanské vzdělanosti, vzniku pražské univerzity, zlatém věku humanismu, období baroka, nebo o období od osmnáctého do dvacátého století. Další část je zaměřena na na vzdělávání novodobého národa a vznik první Československé republiky, období totalit, tedy od roku 1938 do roku 1989, a závěrečná část expozice informuje o současném vývoji v oblasti školství.

Pha 1 - ND - stara budova110521_001

Kam v Praze do Muzea

Chcete vědět, kde najdete kostru velryby a první československý automobil? Zajímají vaše děti letadla nebo pražská strašidla? Víte, jak je to v Praze s vodou? Navštivte stránku o pražských muzeích.

» Pokračování »

Muzeum otevřené dětem
Pro děti jsou zde připravené pracovní listy, které formou otázek provedou stálou expozicí muzea.  Děti se dozví, že jejich vrstevníci to neměli vůbec jednoduché. Psalo se brkem, sedělo se v dřevěných lavicích a místo sešitu byly dřevěné tabulky. Jestliže byl žák neposedný a nebo dokonce zlobil mohla přijít na řadu rákoska.  Dalším lákadlem pro návštěvníky  jsou interaktivní tabule a obrazovky, kde je možno shlédnout dokumenty z historie školství.  Na konci prohlídky na všechny čeká školní lavice, do které je možné zasednou a vyzkoušet, jaké to je  psát husím brkem namočeným do inkoustu.

Unikátní exponáty: Národní pedagogické muzeum - pohled do školní třídy minulého století
nejvzácnějším exponátům muzea patří staré tisky z knihovny muzea, jako například osmijazyčný slovník, pocházející z roku 1585. Mezi další unikáty jsou řazeny spisy Komenského, pocházející ze sedmnáctého století. Dále je zde k vidění řada školních pomůcek z první poloviny dvacátého století, dále pak učebnice, staré slabikáře, stará vysvědčení z devatenáctého a dvacátého století. Jedním z dalších unikátů je například univerzitní index prvního československého prezidenta T. G. Masaryka.

Výstavy, expozice a akce muzea:
Žádné Události

Adresa:
Valdštejnská 20,
Praha 1 – Malá Strana
web: www.pmjak.cz
email: pedagog@pmjak.cz
tel.: + 420 257 533 455
fax.: + 420 257 530 661

GPS: 50°5’25.817″N, 14°24’18.709″

Otevírací doba:
Út – Ne – 10:00 – 12:30 a 13:00 – 17:00

Vstupné:
vstupné na stálou expozici: dospělí 60,- Kč; student, děti, důchodci a školní skupina 30,- Kč; držitelé průkazů ZTP – zdarma; rodinné vstupné – max 2 dospělí a děti 100,- Kč Vstupné na krátkodobou výstavu: dospělí 40,- Kč; student, děti, důchodci a školní skupina 20,- Kč; držitelé průkazů ZTP – zdarma; rodinné vstupné – max 2 dospělí a děti 60,- Kč

Více informaci o vstupném a otevírací době zde

Spojení:
Tram: 12, 22, 23 – Malostranské náměstí (dále Tomášskou ulicí na Valdštejnské náměstí (cca 200 m).
Metro: A – Malostranská (dále pěšky Valdštejnskou ulicí směrem k Valdštejnskému náměstí (cca 300)

Dopravní spojení:
Vyhledání spojení: klikněte zde
Informace o pražské dopravě: klikněte zde
Informace o pražské hromadné dopravě: klikněte zde


Zajímavé odkazy
P
amátky Praha 1: - zde
Památky Praha 2
: - zde
Památky Praha 3: -zde
Pražský hrad: -zde
Královská cesta: -zde
Staroměstské náměstí: -zde
Karlův most:-zde
Letná: - zde
Židovská Praha: -zde
Petřín: -zde
Kampa: -zde

Vyšehrad: -zde
Pražské zahrady a parky: -zde
Rubrika osobnosti Prahy: - zde

obrazek PCL

Jak se dozvědět více o památce

Každá památka má svůj rozcestník. Jedná se o stránku, kde najdete všechny potřebné informace. Na rozcestníku jsou hlavní články, mapa kde se památka nachází, fotogalerie a nakonec i články kulturních a jiných akcí pořádaných v daném místě. Na rozcestník přejdete z odkazu na začátku článku. Rozcestník: Vše o památce čtěte zde

» Pokračování »


Whisky Live Prague

Festival Whisky Live! Prague

Neopakovatelná nabídka. Zveme všechny milovníky whisky na festival s ochutnávkou až 160 druhů kvalitní whisky!. 30% sleva na vstupní vouchery! Festival se koná 26. a 27 září 2014 na Novoměstské radnici za účasti jednoho z největších světových expertů na whisky Jima Murraye!

» Pokračování »


Jagellonska bytc9_130711_002

Oblíbené apartmány v centru Prahy za skvělou cenu !

Ubytování v Praze. Levné apartmány v centru s výbornou dopravní dostupností pro 2 až 10 osob. Vítáme rodiny i skupiny. 10 min na Václavské náměstí. Cena od 350 Kč / os / noc. Zdarma tištěný turistický průvodce Prahou.

» Pokračování »


Svatovítský poklad 2 - web malá

Vydejte se po stopách Svatovítského pokladu a ubytujte se v Praze se slevou 55%!

Dopřejte si v Praze luxusní pobyt s jedinečným programem.Sleva 55% na pobyt pro 2 osoby se vstupenkami na Pražský hrad a prohlídkou největšího českého pokladu.V balíčku najdete i turistického průvodce a slevu do vyhlášené mexické restaurace

» Pokračování »


Národní technické muzeum 3

S dětmi do Národního technického muzea se slevou 60%

1 650 Kč za 2 dny v komfortním hotelu Expo **** pro rodinu s dětmi v Praze a vstupenkami do Národního technického muzea! Nejoblíbenější pražské muzeum pro rodiny vás zve na návštěvu.

» Pokračování »


600

Šance pro mimopražské. Vychutnejte si Prahu a odhalte tajemství Pražského hradu se slevou 64%

Speciální a velmi výhodná nabídka pro naše mimopražské čtenáře. Navštivte Pražský hrad, projděte si areál včetně nejvýznamějších památek a jedinečných galerií a odhalte jeho tajemství! Zajistili jsme pro Vás exkluzivní slevu na ubytování a vstupné 64%

» Pokračování »


Prazsky hrad - zahrada Na Valech101030_001

Podzimní pražské zahrady a parky

Blíží se kouzelný a barevný podzim. Příroda zbarvý stromy do krásných sytých barev. Duby budou krásně žlutočervené a břízy žluté. Poznejte, že pražské zahrady jsou na podzim opravdu kouzelné a jejich atmosféra Vás uchvátí. A hlavně nemeškejte, některé zahrady se na zimu zamykají.

» Pokračování »

« « Veletrh Electron | Štefánikova hvězdárna » »

Both comments and pings are currently closed.

Comments are closed.