Nový židovský hřbitov

Nový židovský hřbitov, nacházejí se mezi ulicemi Želivského a Nad vodovodem, byl založen v roce 1891, když dosloužil Starý židovský hřbitov, ležící v nedaleké Fibichově ulici. Tento hřbitov je, co se do rozlohy týče, více než desetkrát větší než Starý židovský hřbitov na Josefově. Je zde pohřbeno více než 25 tisíc osob. Do celého jednoho z největších hřbitovů v České republice vejdeme nádhernou vstupní branou.

Rozcestník: Nový židovský hřbitov

Panoramatický pohled na Nový židovský hřbitov
(najeďte myší na obrázek a a pohybem kurzoru se začne pohybovat i obrázek)

Ostatní budovy Nový židovský hřbitov - obřadní síň
V areálu bylo vybudováno značné množství budov, a to převážně v novorenesančním stylu. Jedná se především o Obřadní síň s modlitebnou, dům očisty pro pohřební obřady, budovy správní a pomocné i ochranná, lemující hřbitovní komplex. Obřadní síň navrhl architekt Bedřich Münzberger.

-

 

Rozcestník: Židovská Praha

Nový židovský hřbitov - hrob Oty Pavla Náhrobky
Hřbitov byl od samého počátku rozdělen na jistá hřbitovní pole, která postupně zaplňovaly hroby. Každé pole je věnované určitým skupinám osob. V samotném středu hřbitova se u hlavní aleje nachází pole, které je věnované pracovníkům židovských náboženských obcí. U vstupu do hřbitova je naopak pole věnované památce významných rabínů, z nichž čestná místa zaujímají dr. Nathan Ehrenfeld nebo dr. Gustav Sicher. Dále se u vchodu nachází památník Patria – zaniklé dolnokralovické obce, který má tvar obyčejného balvanu a Památník obětí 1. světové války z r. 1926 ve tvaru kvádru, vsazeného do dvou obdélníkových podstavců. Ve východní části jsou podél zdí rozmístěny velké rodinné hrobky, ke kterým patří mimo jiné hrobka rodin Petschků a Waldesů. Pokud budete procházet kolem Waldesovské hrobky, povšimněte si dvou bust, které patří k posledním dílům sochaře Josefa Václava Myslbeka. Náhrobky tak pocházejí z různých slohů, například z období novogotiky, secese nebo klasicismu. Některé z náhrobků pocházejí z dílen významných českých sochařů a architektů, z nich k nejznámějším patří: Jan Kotěra, Josef Zasch, Josef Fanta nebo Čeněk Vosmík. Na hřbitově se pohřbívá dodnes.

Nový židovský hřbitov - hrob Franze Kafky Významná místa
V areálu hřbitova nalezneme několik zajímavostí. Jako první je třeba zmínit další z památníků, kterým je Památník československých židů, obětí holocaustu a odboje z roku 1985. Jedná se o elipsy a Davidovou hvězdou uprostřed. Druhým nejvyhledávanějším místem je hrob pražského židovského spisovatele Franze Kafky. Pohřbeni jsou zde i jeho rodiče s čísly náhrobků  21 – 14 – 21. Autorem hrobu je architekt L. Ehrmann. Na protější zdi je situována pamětní deska Kafkova přítele a významného propagátora jeho díla, kterým není nikdo jiný než Max Brod, který je však pohřben v Izraeli. Hřbitov je také místem posledního odpočinku spisovatele Oty Pavla, a v urnovém háji je uložen např. básník Jiří Orten. Hřbitov má totiž zvláštní povolení provozovat urnový háj, přestože židovská tradice zakazuje kremace mrtvých. Této možnosti využívají zejména při pohřbívání smíšených manželství.

Tento hlavní pražský židovský hřbitov je dodnes chráněnou památkou.

Procházka
Pokud se rozhodnete se vydat na tento židovský hřbitov, jistě byste neměli vynechat návštěvu televizní věže, nedaleko starého hřbitova, ke které se dostanete vycházkou po Vinohradské ulici, až k Náměstí Jiřího z Poděbrad. Žižkovský vysílač patří k jedné z pražských dominant, tyčících se do výše 216 metrů nad celou Prahou. Po zdolání vrcholu věže se před námi rozprostře celá Praha, jako na dlani a myslím, že byste si tento překrásný pohled neměli nechat ujít.

 

Lucie Niebauerová

………………………………………………………………………………………………………………………

Aktuální pořádané akce:

………………………………………………………………………………………………………………………

Žádné Události

………………………………………………………………………………………………………………………

FOTOGALERIE:

………………………………………………………………………………………………………………………

………………………………………………………………………………………………………………………

KONTAKT:

………………………………………………………………………………………………………………………

Nový židovský hřbitov

Adresa:

Izraelská 1
Praha 3 – Žižkov
130 00

Telefon: 226 235 248
E-mail: berkovic@kehilaprag.cz

návštěvní doba:

duben – září
ne – čt 9 – 17, pá 9 – 14
so zavřeno
říjen – březen
ne – čt 9 – 16, pá 9 – 14
so zavřeno
zavřeno – svátky:

Spojení:
Bus: 124, 134, 135, 139, 155, 188, 213, 234 , – Želivského
Tram: 10, 11, 19, 26, 51, 58 – Želivského
Metro: A – Želivského

GPS: 50°4’45.693″N, 14°28’23.845″E
………………………………………………………………………………………………………………………

MAPA:

………………………………………………………………………………………………………………………

loading map - please wait...

Nový židovský hřbitov na Žižkově 50.079355, 14.473264 Nový židovský hřbitov Nový židovský hřbitov, nacházejí se mezi ulicemi Želivského a Nad vodovodem, byl založen v roce 1891, když dosloužil Starý židovský hřbitov, ležící v nedaleké Fibichově ulici. Tento hřbitov je, co se do rozlohy týče, více než desetkrát větší než Starý židovský hřbitov na Josefově. Je zde pohřbeno více než 25 tisíc osob. Do celého jednoho z největších hřbitovů v České republice vejdeme nádhernou vstupní branou. Adresa: Izraelská 1 Praha 3 - Žižkov 130 00 Telefon: 226 235 248 E-mail: berkovic@kehilaprag.cz návštěvní doba: duben - září ne - čt 9 - 17, pá 9 - 14 so zavřeno říjen - březen ne - čt 9 - 16, pá 9 - 14 so zavřeno zavřeno - svátky:

………………………………………………………………………………………………………………………

KE STAŽENÍ: TURISTICKÝ PRŮVODCE OKOLÍ

………………………………………………………………………………………………………………………

Tištěný průvodce Praha 3 – ŽIžkov ke stažení zdarma

Turistický průvodce Prague City Line - Praha 3

  Turistický průvodce Prague City Line - Praha 3 (velikost souboru: 13,4 MiB)

Aktualizováno: 15.8.2016 - Turistický průvodce ve formátu PDF vás provede po pražském Žižkově, který jeho obyvatelé milují a všechny návštěvníky příjemně překvapí svojí specifickou atmosférou. V průvodci najdete přehlednou mapu, popis zajímavostí a památek a také slevové kupóny do restaurací a zajímavých míst.

Stáhněte si zdarma Mapu k trase PRAGUECITYLINE Praha 3

Mapa k turistické trase Prague City Line Praha 3

  Mapa k turistické trase Prague City Line Praha 3 (velikost souboru: unknown)

Aktualizováno: 18.8.2016 - Mapa k turistické trase PRAGUE CITY LINE Praha 3. Projděte si pražský Žižkov a zažijte neopakovatelnou atmosféru této specifické čtvrti Prahy a nezapomeňte využít slevové kupóny ! Vytiskněte si oboustranný list A4 složte si z něho trasu, popis památek a hlavně slevové kopóny

Zajímavé odkazy
P
amátky Praha 1: - zde
Památky Praha 2
- zde
Památky Praha 3: -zde
Pražský hrad: -zde
Královská cesta: -zde
Staroměstské náměstí: -zde
Karlův most:-zde
Letná: - zde
Židovská Praha: -zde
Petřín: -zde
Kampa: -zde

Vyšehrad: -zde
Pražské zahrady a parky: -zde 
Rubrika osobnosti Prahy: - zde

Jagellonska_banner-230-230

TIP - perfektní místo k letnímu pobytu v Praze

Hledáte pro sebe nebo své známé pěkné a levné ubytování v centru Prahy? Ubytujeme Vás od 350,-Kč za osobu / noc ve vlastním apartmánu s kuchyní, koupelnou, samostatným WC a free WIFI. Vybrat si můžete 2-lůžkové i vícelůžkové apartmány.

» Pokračování »


Pražský hrad - Královska zahrada

Pražské zahrady a parky

Praha nabízí mnoho zahrad a parků. Některé jsou okrasné a nabízejí úžasnou podívanou. Jiné jsou oázou klidu a pohody. Je velice důležité občas odejít z ruchu velkoměsta do zahrady a parku a uvědomit si jak je příroda krásná

» Pokračování »


Kralik_logo_adresa

Rodinná kavárna a restaurace Králík v rádiu

Králík v rádiu, jedinečná restaurace pro rodiny s dětmi. Každý den jiné menu ve stylu malých francouzských restaurací. Vy jíte, my hlídáme. Přijďte se skvěle najíst

» Pokračování »


foto na leták scooter 2017_mala_upoutavka

Absolutní svoboda pohybu – přijďte vyzkoušet elektrickou koloběžku HUGO Bike

Prozkoumejte překrásná místa v Praze na luxusní elektrické koloběžce HUGO Bike. Po setkání s vaším průvodcem a krátkým tréninkem se můžete vydat na okouzlující prohlídku ulic a památek, jako je slavný Karlův most, Židovské město, Staré město a mnoho dalších míst

» Pokračování »


Klub-přátel_mala_upoutavka

Pražské muzeum pověstí a strašidel

Vstupte do světa pražských pověstí a setkejte se tváří v tvář s duchy a přízraky staré Prahy! Zveme vás do světa plného humoru, poezie a tajemna prostřednictvím interaktivní expozice, která osloví nejen děti, ale i studenty, dospělé a seniory, stejně jako celé rodiny či školní výpravy.

» Pokračování »


slevovy-kupon-tisk-data_preview

Toboga Fantasy - JEDINEČNÝ ZÁBAVNÍ PARK PRO CELOU RODINU ZA KAŽDÉHO POČASÍ

Byli jste už v Toboga Fantasy? TOBOGA Fantasy je obrovská dětská herna s mnoha atrakcemi pro děti i dospělé. Toto jedinečné zábavní centrum je svou nabídkou, plochou a rozsahem v České republice ojedinělé.

» Pokračování »


Riddle Twist - Xaverius

XAVERIUS - Co když obraz sv. Xaveria opravdu skrývá cestu k pokladu ?

Máte rádi inteligentní zábavu? Přijďte rozkrýt starou pražskou záhadu do Riddle Twist! Reálné únikové-quest hry od Riddle Twist jsou jiné než cokoliv, co už jste zažili. Byly navrženy pro dobrodruhy, pro ty, kteří chtějí pořádnou výzvu, pro ty, co se nebojí nepoznaného a hlavně pro radost a zábavu!

» Pokračování »

« « Synagoga na Smíchově | Malostranské náměstí » »

Můžete nám zanechat komentář, nebo odkázat na tento článek pomocí trackbacku.

Zanechat komentář