Locked In Prague

Nový židovský hřbitov

Nový židovský hřbitov, nacházejí se mezi ulicemi Želivského a Nad vodovodem, byl založen v roce 1891, když dosloužil Starý židovský hřbitov, ležící v nedaleké Fibichově ulici. Tento hřbitov je, co se do rozlohy týče, více než desetkrát větší než Starý židovský hřbitov na Josefově. Je zde pohřbeno více než 25 tisíc osob. Do celého jednoho z největších hřbitovů v České republice vejdeme nádhernou vstupní branou.

Rozcestník: Nový židovský hřbitov

Panoramatický pohled na Nový židovský hřbitov
(najeďte myší na obrázek a a pohybem kurzoru se začne pohybovat i obrázek)

Ostatní budovy Nový židovský hřbitov - obřadní síň
V areálu bylo vybudováno značné množství budov, a to převážně v novorenesančním stylu. Jedná se především o Obřadní síň s modlitebnou, dům očisty pro pohřební obřady, budovy správní a pomocné i ochranná, lemující hřbitovní komplex. Obřadní síň navrhl architekt Bedřich Münzberger.

-

 

Rozcestník: Židovská Praha

Nový židovský hřbitov - hrob Oty Pavla Náhrobky
Hřbitov byl od samého počátku rozdělen na jistá hřbitovní pole, která postupně zaplňovaly hroby. Každé pole je věnované určitým skupinám osob. V samotném středu hřbitova se u hlavní aleje nachází pole, které je věnované pracovníkům židovských náboženských obcí. U vstupu do hřbitova je naopak pole věnované památce významných rabínů, z nichž čestná místa zaujímají dr. Nathan Ehrenfeld nebo dr. Gustav Sicher. Dále se u vchodu nachází památník Patria – zaniklé dolnokralovické obce, který má tvar obyčejného balvanu a Památník obětí 1. světové války z r. 1926 ve tvaru kvádru, vsazeného do dvou obdélníkových podstavců. Ve východní části jsou podél zdí rozmístěny velké rodinné hrobky, ke kterým patří mimo jiné hrobka rodin Petschků a Waldesů. Pokud budete procházet kolem Waldesovské hrobky, povšimněte si dvou bust, které patří k posledním dílům sochaře Josefa Václava Myslbeka. Náhrobky tak pocházejí z různých slohů, například z období novogotiky, secese nebo klasicismu. Některé z náhrobků pocházejí z dílen významných českých sochařů a architektů, z nich k nejznámějším patří: Jan Kotěra, Josef Zasch, Josef Fanta nebo Čeněk Vosmík. Na hřbitově se pohřbívá dodnes.

Nový židovský hřbitov - hrob Franze Kafky Významná místa
V areálu hřbitova nalezneme několik zajímavostí. Jako první je třeba zmínit další z památníků, kterým je Památník československých židů, obětí holocaustu a odboje z roku 1985. Jedná se o elipsy a Davidovou hvězdou uprostřed. Druhým nejvyhledávanějším místem je hrob pražského židovského spisovatele Franze Kafky. Pohřbeni jsou zde i jeho rodiče s čísly náhrobků  21 – 14 – 21. Autorem hrobu je architekt L. Ehrmann. Na protější zdi je situována pamětní deska Kafkova přítele a významného propagátora jeho díla, kterým není nikdo jiný než Max Brod, který je však pohřben v Izraeli. Hřbitov je také místem posledního odpočinku spisovatele Oty Pavla, a v urnovém háji je uložen např. básník Jiří Orten. Hřbitov má totiž zvláštní povolení provozovat urnový háj, přestože židovská tradice zakazuje kremace mrtvých. Této možnosti využívají zejména při pohřbívání smíšených manželství.

Tento hlavní pražský židovský hřbitov je dodnes chráněnou památkou.

Procházka
Pokud se rozhodnete se vydat na tento židovský hřbitov, jistě byste neměli vynechat návštěvu televizní věže, nedaleko starého hřbitova, ke které se dostanete vycházkou po Vinohradské ulici, až k Náměstí Jiřího z Poděbrad. Žižkovský vysílač patří k jedné z pražských dominant, tyčících se do výše 216 metrů nad celou Prahou. Po zdolání vrcholu věže se před námi rozprostře celá Praha, jako na dlani a myslím, že byste si tento překrásný pohled neměli nechat ujít.

 

Lucie Niebauerová

………………………………………………………………………………………………………………………

Aktuální pořádané akce:

………………………………………………………………………………………………………………………

Žádné Události

………………………………………………………………………………………………………………………

FOTOGALERIE:

………………………………………………………………………………………………………………………

………………………………………………………………………………………………………………………

KONTAKT:

………………………………………………………………………………………………………………………

Nový židovský hřbitov

Adresa:

Izraelská 1
Praha 3 – Žižkov
130 00

Telefon: 226 235 248
E-mail: berkovic@kehilaprag.cz

návštěvní doba:

duben – září
ne – čt 9 – 17, pá 9 – 14
so zavřeno
říjen – březen
ne – čt 9 – 16, pá 9 – 14
so zavřeno
zavřeno – svátky:

Spojení:
Bus: 124, 134, 135, 139, 155, 188, 213, 234 , – Želivského
Tram: 10, 11, 19, 26, 51, 58 – Želivského
Metro: A – Želivského

GPS: 50°4’45.693″N, 14°28’23.845″E
………………………………………………………………………………………………………………………

MAPA:

………………………………………………………………………………………………………………………

loading map - please wait...

Nový židovský hřbitov na Žižkově 50.079355, 14.473264 Nový židovský hřbitov Nový židovský hřbitov, nacházejí se mezi ulicemi Želivského a Nad vodovodem, byl založen v roce 1891, když dosloužil Starý židovský hřbitov, ležící v nedaleké Fibichově ulici. Tento hřbitov je, co se do rozlohy týče, více než desetkrát větší než Starý židovský hřbitov na Josefově. Je zde pohřbeno více než 25 tisíc osob. Do celého jednoho z největších hřbitovů v České republice vejdeme nádhernou vstupní branou. Adresa: Izraelská 1 Praha 3 - Žižkov 130 00 Telefon: 226 235 248 E-mail: berkovic@kehilaprag.cz návštěvní doba: duben - září ne - čt 9 - 17, pá 9 - 14 so zavřeno říjen - březen ne - čt 9 - 16, pá 9 - 14 so zavřeno zavřeno - svátky:

………………………………………………………………………………………………………………………

KE STAŽENÍ: TURISTICKÝ PRŮVODCE OKOLÍ

………………………………………………………………………………………………………………………

Tištěný průvodce Praha 3 – ŽIžkov ke stažení zdarma

Turistický průvodce Prague City Line - Praha 3

  Turistický průvodce Prague City Line - Praha 3 (velikost souboru: 13,4 MiB)

Aktualizováno: 15.8.2016 - Turistický průvodce ve formátu PDF vás provede po pražském Žižkově, který jeho obyvatelé milují a všechny návštěvníky příjemně překvapí svojí specifickou atmosférou. V průvodci najdete přehlednou mapu, popis zajímavostí a památek a také slevové kupóny do restaurací a zajímavých míst.

Stáhněte si zdarma Mapu k trase PRAGUECITYLINE Praha 3

Mapa k turistické trase Prague City Line Praha 3

  Mapa k turistické trase Prague City Line Praha 3 (velikost souboru: 2,5 MiB)

Aktualizováno: 18.8.2016 - Mapa k turistické trase PRAGUE CITY LINE Praha 3. Projděte si pražský Žižkov a zažijte neopakovatelnou atmosféru této specifické čtvrti Prahy a nezapomeňte využít slevové kupóny ! Vytiskněte si oboustranný list A4 složte si z něho trasu, popis památek a hlavně slevové kopóny

Zajímavé odkazy
P
amátky Praha 1: - zde
Památky Praha 2
- zde
Památky Praha 3: -zde
Pražský hrad: -zde
Královská cesta: -zde
Staroměstské náměstí: -zde
Karlův most:-zde
Letná: - zde
Židovská Praha: -zde
Petřín: -zde
Kampa: -zde

Vyšehrad: -zde
Pražské zahrady a parky: -zde 
Rubrika osobnosti Prahy: - zde

Prague_Boat-hodinova-plavba-po-vltave

A co takhle vyplout ?

Plavby po Vltavě s Prague Boats a Pražskou Paroplavbou. Pro všechny romantiky, milovníky plaveb, všechny, kdo se chtějí podívat na Prahu z jiného úhlu, mají rádi vůni vody nebo jednoduše nechtějí při poznávání šlapat pěšky máme skvělou nabídku na plavbu po Vltavě.

» Pokračování »


Vinobrani Uvodni

Vinobraní nejen v Praze

Navštivte nejvyužívanější stránku o Vinobraní. Najdete zde akce, které se k oslavě vína konají. S příchodem podzimu nastává doba, ke které neodmyslitelně patří slavnosti vína zvané Vinobraní. Na slavnosti se připravují vinaři z celé republiky, aby nabídli milovníkům vína to nejlepší ze své produkce.

» Pokračování »


den-deti-je-tu-a-s-nim-sleva-na-hracky-v-drevenem-svete-hracek-na-francouzske

Využívejte naše slevy, vždyť PRAHA není DRAHÁ

Slevy na zajímavé pražské akce, nebo na místa, o kterých si myslíte, že je stojí za to navštívit.

» Pokračování »


Muzeum Kouzlo starych casu 1

Neminout - Muzeum Kouzlo starých časů

Chcete vstoupit do romantického a obdivovaného viktoriánského a edwardiánského období po roce 1850 ? Obdivovali jste někdy kostýmy z filmů třeba viktoriánské Anglie ? Ty nekonečné proudy skvěle oblečených šlechticů, služek ... Tak zde uvidíte originály, perfektně koncipované do obrazů doby a příběhů....

» Pokračování »


Prague City Line - průvodce

Užijte si památky a život v Praze - Stahujte turistické průvodce a mapy ZDARMA !

Poznejte nejkrásnější památky a místa v Praze. Poznejte pražský život i na méně známých místech. Užijte si s připravenými slevovými kupóny v turistických průvodcích a mapách. STAHUJTE ZDARMA !

» Pokračování »


DinoParkZije-230x230px-sRgb

DINOPARK ŽIJE !

Na střechu Galerie Harfa se usadilo kolem padesáti prehistorických živočichů. Vypadá to, jako by se zde zastavil čas v Druhohorách. Neváhejte, a podnikněte společně s celou rodinou výlet do doby asi před 235 miliony let.

» Pokračování »


puzzle room

Úniková hra Puzzle Room

Rádi se bavíte a zažíváte něco úplně nového a vzrušujícího? To a mnohem víc na vás čeká v jedinečné únikové hře PUZZLE ROOM, která má velmi blízko k televiznímu pořadu Pevnost Boyard.

» Pokračování »

« « Synagoga na Smíchově | Malostranské náměstí » »

Můžete nám zanechat komentář, nebo odkázat na tento článek pomocí trackbacku.

Zanechat komentář