Památník Heydrichiády – Nevzdáme se. Nikdy. Jsme Češi.

Pha2 - Kostel sv. Cyrila a Metodeje a dole památník hrdinů Heydrichiady

To byla poslední slova parašutistů, která zazněla z krypty českého pravoslavného katedrálního chrámu sv. Cyrila a Metoděje, kde se bránilo 7 československých parašutistů západní armády proti 700 německým vojákům 18.června 1942. Dnes je na místě krypty muzeum – Památník Heydrichiády

Rozcestník: vše o  Kostele sv. Cyrila a Metoděj a památník Heydrichiády čtěte zde

Proč toto muzeum a co se zde stalo: Reinhard Tristan Eugen Heydrich
Rtm. Jan Kubiš a Josef Gabčík splnili vojenský úkol naší exilové vlády v Londýně. Dne 27.5. 1942 v kobyliské zatáčce v Praze 8 zaútočili na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha, jehož úkolem v naší zemi bylo vyřešení „české otázky„. To znamenalo likvidaci dvou třetin českého obyvatelstva, celkové řešení „židovské otázky“ a realizaci dalších hrůzných činů Třetí říše. Vojenská operace pojmenovaná Antropoid byla úspěšná. Heydrich zemřel na následky zranění dne 4. června.

Popis událostí v kryptě a boje: zde

Skupina parašutistů čítající mimo Jana Kubiše a Josefa Gabčíka dalších 5 členů potřebovala po útoku najít vhodný úkryt.  Ten jim ve spolupráci s domácím nekomunistickým odbojem poskytl Jan Sonnevend a pravoslavný farář ThDr. Vladimír Petřek v kryptě pod chrámem Sv. Cyrila a Metoděje v Reslově ulici. I přes rozsáhlá německá pátrání, kdy českoslovenští občané úkryt neprozradili, se téměř měsíc podařilo úkryt parašutistů skrývat.

pha2-kostel-sv-cyrila-a-metodeje_krypta110511_011 Dne 18. června 1942 byl úkryt odhalen. Po dlouhém nerovném boji rtm. Jan Kubiš, npor. Adolf Opálka, čet. abs. Josef Bublík v kostele a dále rtm. Jozef Gabčík, rtm. Josef Valčík, rt.Jaroslav Švarc, čet. Jan Hrubý v kryptě, ukončili svůj život vlastní rukou nebo padli v boji. Nevzdali se nepřátelům. Pravoslavný biskup Gorazd, duchovní Petřek, Čikl a bratr Sonnevend, dalších 9 pravoslavných věřících z chrámu a 265 spolupracovníků odboje bylo popraveno za spoluúčast a pomoc parašutistům.

Jagellonska bytc9_150226_003

TIP - perfektní místo k letnímu pobytu v Praze

Hledáte pro sebe nebo své známé pěkné a levné ubytování v centru Prahy? Ubytujeme Vás od 350,-Kč za osobu / noc ve vlastním apartmánu s kuchyní, koupelnou, samostatným WC a free WIFI (až 40 Mb/s). Vybrat si můžete 2-lůžkové i vícelůžkové apartmány.

» Pokračování »

Málokdo již dneska ví, že vojenská operace Antropoid byla  jediný úspěšný atentát na takto vysoce postaveného funkcionáře nacistů na světě.  A odplata za tento atentát velikosti činu také odpovídala. Tisíce lidí zemřeli a vesnice Lidice a Ležáky byly srovnány se zemí. Toto je důležité si připomenout a být hrdí na parašutisty, kteří zde položili životy za svoji vlast.

Hrdinství a oběti našich občanů v době heydrichiády měly velký historický a morální význam. Čest jejich památce.

Co muzeum nabízí: pha2-kostel-sv-cyrila-a-metodeje_krypta_110511_026
Zde na tomto památném místě si můžete  připomenout události II. světové války a úspěšného atentátu na Reinharda Heydricha.

Nově koncipovaná, rozšířená expozice zdůrazňuje autentičnost místa úkrytu, připomíná  těžký a beznadějný boj a nakonec i místo úmrtí parašutistů, kteří místo toho, aby padli do zajetí, zvolili čestnou a hrdinskou smrt. V kryptě je vztyčeno sedm bust jednotlivých parašutistů, jako místo úcty jejich památce.

Ve vstupní hale si pak můžete prohlédnout expozici věnovanou  operaci Antropoid a seznámit se z okolnostmi, proč byl atentát naplánován, kdo se ho zúčastnil, vlastním průběhem atentátu a bojů v kryptě kostela a nakonec popis hrůz, které nacisté jako odplatu provedli na českém obyvatelstvu. V druhé části vstoupíte přímo do krypty a můžete na vlastní oči spatřit místo posledního boje československých parašutistů.

………………………………………………………………………………………………………………………

Aktuální pořádané akce:

………………………………………………………………………………………………………………………
Žádné Události

………………………………………………………………………………………………………………………

FOTOGALERIE:

………………………………………………………………………………………………………………………

………………………………………………………………………………………………………………………

KONTAKT:

………………………………………………………………………………………………………………………

Adresa
Resslova 9a/ Na Zderaze
120 00 Praha 2 – Nové Město
Telefon: 224 916 100
E-mail: eva.suvarska@pravoslavnacirkev.cz
Web: http://www.pravoslavnacirkev.cz

GPS: 50°4’33.642″N, 14°25’3.357″E
GPS: 50.0760117N, 14.4175992E

Kostel pro veřejnost otevřen:
každou sobotu od 8.00 do 9.30 hod. (kaple sv. Gorazda)
každou neděli od 9.00 do 12.00 hod.
dále dle programu bohoslužeb, dostupném  (www.pravoslavnacirkev.cz)
a také během skupinových exkurzí

Krypta kostela:
Národní památník hrdinů Heydrichiády
Resslova 9a
12000 Praha 2

Otevírací doba:
březen – říjen
úterý – neděle 9:00 – 17:00
listopad – únor
úterý – sobota 9:00 – 17:00

Dopravní spojení:
metro B stanice „Karlovo náměstí“
tramvaj 3,4,6,7,10,14,16,18,22,24 zastávka „Karlovo náměstí“
tramvaj 17,21 zastávka „Jiráskovo náměstí“

Vstupné:
Standardní 75 Kč
Studentské skupiny 50 Kč (s programem)
Snížené 35 Kč (studenti, důchodci, žáci I. stupně)
Rodinné 150 Kč (2 dospělí a 3 děti)
Všechny skupiny je nutno předem objednat

Dopravní spojení:
Vyhledání spojení: klikněte zde
Informace o pražské dopravě: klikněte zde
Informace o pražské hromadné dopravě: klikněte zde

………………………………………………………………………………………………………………………

MAPA:

………………………………………………………………………………………………………………………

loading map - please wait...

Národní památník hrdinů Heydrichiády 50.075964, 14.417624 Národní památník Heydrichiády To byla poslední slova parašutistů, která zazněla z krypty českého pravoslavného katedrálního chrámu sv. Cyrila a Metoděje, kde se bránilo 7československých parašutistů západní armády proti 700 německým vojákům18.června 1942. Dnes je na místě krypty muzeum – Památník Heydrichiády Adresa: Národní památník Heydrichiády, Resslova 9, 120 00, Praha 2 GPS: 50.075964N, 14.417624E Kontakty: tel: +420 224 916 100 eva.suvarska@pravoslavnacirkev.cz web: http://www.praguecityline.cz/prazske-pamatky/nevzdame-se-nikdy-jsme-cesi-nova-expozice-v-narodnim-pamatniku-hrdinu-heydrichady Otevřeno: Út: - Ne: 9.00 – 17.00, pondělí zavřeno

………………………………………………………………………………………………………………………

KE STAŽENÍ: TURISTICKÉ PRŮVODCE OKOLÍ

………………………………………………………………………………………………………………………

Turistický průvodce Prague City Line - Praha 2

  Turistický průvodce Prague City Line - Praha 2 (velikost souboru: 5,3 MiB)

Aktualizování: 8.12.2016 - Tištěný průvodce ve formátu PDF, který vás provede po turisticko-naučné trase Praguecityline Praha 2. Praha 2 je zcela výjimečným místem. Propojuje se zde dávná středověká historie s novodobými urbanistickými počiny sklonku 19.století. Trasa Prahou 2 je značena přímo v ulicích Prahy

Mapa k turistické trase Prague City Line Praha 2

  Mapa k turistické trase Prague City Line Praha 2 (velikost souboru: 1,3 MiB)

Mapa k turistické trase Prague City Line Praha 2 vás provede po krásách Prahy 2, kde se propojuje dávná středověká historie s novodobými urbanistickými počiny sklonku 19.století.

Zajímavé odkazy
P
amátky Praha 1: - zde
Památky Praha 2
- zde
Památky Praha 3: -zde
Pražský hrad: -zde
Královská cesta: -zde
Staroměstské náměstí: -zde
Karlův most:-zde
Letná: - zde
Židovská Praha: -zde
Petřín: -zde
Kampa: -zde

Vyšehrad: -zde
Pražské zahrady a parky: -zde 
Rubrika osobnosti Prahy: - zde

Klub-přátel_mala_upoutavka

Pražské muzeum pověstí a strašidel

Vstupte do světa pražských pověstí a setkejte se tváří v tvář s duchy a přízraky staré Prahy! Zveme vás do světa plného humoru, poezie a tajemna prostřednictvím interaktivní expozice, která osloví nejen děti, ale i studenty, dospělé a seniory, stejně jako celé rodiny či školní výpravy.

» Pokračování »« « Stadion AC Sparta na Letné | Tip na výlet v Praze – Prokopské údolí » »

Můžete nám zanechat komentář, nebo odkázat na tento článek pomocí trackbacku.

2 reakce u článku “Památník Heydrichiády – Nevzdáme se. Nikdy. Jsme Češi.”

  1. jarda napsal:

    S textem v zasade souhlasim ,ale zatacka do ulice V holesovickach neni v Kobylisich ale v Libni

  2. Jan Herna,Th.Dipl.-Cy napsal:

    byl postaven Kiliánem Ignácem Dienzehoferem jako kostel pro ústav přestárlých římskokatolických kněží na Zderaze a zasvěcení v té době měl sv.Karla Boromejského.
    Ústav i kostel byl zrušen Josefem II. 12. ledna 1783 a chudí zestárlí kněží z něj vypovězeni a dáno jim na vůli, aby ze skrovné výslužby své žili v některém klášteře.
    Ústav byl pak proměněn v kasárny a kostel ve vojenské skladiště.Rozsáhlá krásná zahrada byla zničena a cvičištěm vojska učiněn. Pak zde byla posluchárna ČVUT. A až do předání Pravoslavné církvi v Československu a patřil kostel náboženské matici. Nyní je pravoslavnou katedrálou.(katedrála je kostelem toho, kdo má v církvi katedru= učitelský úřad, je tedy kostelem pražského arcibiskupa).

Zanechat komentář