NEMOCNICE U APOLINÁŘE – skvost architektury

pcl2_19_apolinar02

Budova nemocnice U Apolináře byla vystavěna jako moderní porodnice na popud hraběte Františka Thun-Hohensteina z důvodu nevyhovujících hygienických podmínek stávajících zařízení v Praze. Pro vypracování projektu měl hrabě šťastnou ruku a pověřil jím českého architekta Josefa Hlávku.

VŠE O: nemocnice U Apolináře

Zemská porodnice v letech 1867-75 Ten po prostudování lékařské literatury o porodnictví navrhl čtvercový půdorys objektu se čtyřkřídlým jádrem a s obdélným vnitřním nádvořím. Moderní pavilonový systém umožňoval v případě potřeby jednotlivá oddělení zcela izolovat. Byla zde zřízena i dvě luxusní tajná oddělení se zvláštními vchody přímo z ulice, kde mohly urozené slečny a paní v tajnosti porodit. Fasáda porodnice je z režných cihel a sokl a kružby kolem oken jsou kamenné. Dodnes je tato známá stavba pokládána za jeden z nejzdařilejších novogotických objektů u nás, plně dostačuje parametrům porodnictví současnosti a je obdivována odborníky z oboru lékařství i architektury.

Bohužel méně známý je příběh jejího stavitele. V krátkosti zde tuto významnou osobnost připomeneme:

Josef Hlávka - stavitel zemské porodnice Architekt Josef Hlávka (1831-1908) byl jedním z nejúspěšnějších českých podnikatelů druhé poloviny 19. století v Rakousku-Uhersku, stavitel vídeňské opery, významný mecenáš, zakladatel a první prezident České akademie věd. Byl velmi úspěšný odborník, nejen díky svému nadání, ale také díky zodpovědnosti, profesionalitě a preciznosti své práce. Vinou pracovního vypětí došlo u Hlávky v osmatřiceti letech k úplnému ochrnutí a takřka ztrátě zraku, což mu dočasně znemožnilo provozovat stavitelskou profesi. O to více se začal věnovat úvahám o využití svého nashromážděného bohatství. Mecenášský věhlas získal svým dokonale promyšleným programem zaměřeným, především na kulturu a vzdě

make money online

lanost českého národa. Již založení České akademie v tehdy převážně německy mluvící Praze byl mistrovský diplomatický počin. Císař František Josef se na zakládací listinu akademie dokonce podepsal poprvé a naposledy česky a ještě na ni přispěl značným finančním obnosem. Dalším jeho velmi významným činem bylo vybudování ubytovacího komplexu pro více než 200 nemajetných, zato nadaných a pilných českých studentů v Jenštejnské ulici na Zderaze. Tato kolej dnes slouží studentům Českého vysokého učení technického. Když bezdětný Josef Hlávka ve svých 77 letech umírá, zanechává po sobě českému národu majetek za neuvěřitelných 7 000 000 tehdejších korun ( dnes přes 2 miliardy Kč ). Celý majetek odkázal své nadaci, která přežila jak nacismus, tak komunismus a do dnešních dnů plní velkou část Hlávkova odkazu. Je to nejstarší nadace s nepřerušenou kontinuitou u nás.

Jagellonska bytc9_150226_003

TIP - perfektní místo k letnímu pobytu v Praze

Hledáte pro sebe nebo své známé pěkné a levné ubytování v centru Prahy? Ubytujeme Vás od 350,-Kč za osobu / noc ve vlastním apartmánu s kuchyní, koupelnou, samostatným WC a free WIFI (až 40 Mb/s). Vybrat si můžete 2-lůžkové i vícelůžkové apartmány.

» Pokračování »

Internetové stránky Gynekologicko-porodnické kliniky Apolinář

………………………………………………………………………………………………………………………

Aktuální pořádané akce:

………………………………………………………………………………………………………………………

Žádné Události

………………………………………………………………………………………………………………………

FOTOGALERIE:

………………………………………………………………………………………………………………………

………………………………………………………………………………………………………………………

KONTAKT:

………………………………………………………………………………………………………………………

Adresa:
Apolinářská 8
128 00 Praha 2 – Nové Město
Telefon: 22496 1111 (ústředna)
22496 7425 (sekretariát)
224 912 964
Fax: 224 922 545
E-mail: gynpo(zavinac)lf1.cuni.cz

Spojení:
Tram: 18, 24, 53, 55 – zastávka Botanická zahrada – odtud nahoru Apolinářskou ulicí
Bus – 291 – Apolinářská
Pražská doprava – zde
Vyhledání spojení -
zde
………………………………………………………………………………………………………………………

MAPA:

………………………………………………………………………………………………………………………

loading map - please wait...

Nemocnice u Apolináře 50.071061, 14.424525 Nemocnice u Apolináře Budova nemocnice U Apolináře byla vystavěna jako moderní porodnice na popud hraběte Františka Thun-Hohensteina z důvodu nevyhovujících hygienických podmínek stávajících zařízení v Praze. Pro vypracování projektu měl hrabě šťastnou ruku a pověřil jím českého architekta Josefa Hlávku. Adresa: Apolinářská 8 128 00 Praha 2 - Nové Město http://www.praguecityline.cz/pamatky/nemocnice-u-apolinare

………………………………………………………………………………………………………………………

KE STAŽENÍ: TURISTICKÉ PRŮVODCE OKOLÍ

………………………………………………………………………………………………………………………

Turistický průvodce Prague City Line - Praha 2

  Turistický průvodce Prague City Line - Praha 2 (velikost souboru: 5,3 MiB)

Aktualizování: 8.12.2016 - Tištěný průvodce ve formátu PDF, který vás provede po turisticko-naučné trase Praguecityline Praha 2. Praha 2 je zcela výjimečným místem. Propojuje se zde dávná středověká historie s novodobými urbanistickými počiny sklonku 19.století. Trasa Prahou 2 je značena přímo v ulicích Prahy

Mapa k turistické trase Prague City Line Praha 2

  Mapa k turistické trase Prague City Line Praha 2 (velikost souboru: 1,3 MiB)

Mapa k turistické trase Prague City Line Praha 2 vás provede po krásách Prahy 2, kde se propojuje dávná středověká historie s novodobými urbanistickými počiny sklonku 19.století.

Turistický průvodce Prague City Line - Praha 2 ( english version)

  Turistický průvodce Prague City Line - Praha 2 ( english version) (velikost souboru: 15,1 MiB)

Aktualizováno: 5.1.2016 - In the guide will find a map. The map shows tourist route. This route we recommend as the best way through Prague 2, you will see all the most important. In the map are marked stops at major sights, the description in the text guide.

Zajímavé odkazy
P
amátky Praha 1: - zde
Památky Praha 2
- zde
Památky Praha 3: -zde
Pražský hrad: -zde
Královská cesta: -zde
Staroměstské náměstí: -zde
Karlův most:-zde
Letná: - zde
Židovská Praha: -zde
Petřín: -zde
Kampa: -zde

Vyšehrad: -zde
Pražské zahrady a parky: -zde 
Rubrika osobnosti Prahy: - zde

Klub-přátel_mala_upoutavka

Pražské muzeum pověstí a strašidel

Vstupte do světa pražských pověstí a setkejte se tváří v tvář s duchy a přízraky staré Prahy! Zveme vás do světa plného humoru, poezie a tajemna prostřednictvím interaktivní expozice, která osloví nejen děti, ale i studenty, dospělé a seniory, stejně jako celé rodiny či školní výpravy.

» Pokračování »« « Zemská porodnice u Apolináře | Havlíčkovy sady – Gröbovka žijí ještě dnes » »

Můžete nám zanechat komentář, nebo odkázat na tento článek pomocí trackbacku.

3 reakce u článku “NEMOCNICE U APOLINÁŘE – skvost architektury”

  1. petra napsal:

    Jako odpověď na vaše telefonické dotazy uvádíme, že nemocnici u Apolináře si není možné projít v rámci nějakého prohlídkového okruhu, protože slouží jako nemocnice a vyhlášená porodnice dodnes. Při vstupu do veřejných prostor vám ale nebude nikdo bránit. Pro získání více informací o architektovi Josefu Hlávkovi můžete použít tento odkaz: Josef Hlávka – architekt a mecenáš

  2. Jana S. napsal:

    Dobrý den, chtěla jsem se zeptat odkdy porodnice funguje a jestli byla otevřená již za života Hlávky? děkuji za odpověď

  3. petra napsal:

    Porodnice funguje od roku 1875, kdy se zde 28.dubna narodilo první dítě – holčička a to paní Barboře Koutné z Rožmitálu. Stavba Zemské porodnice probíhala v letech 1867 – 1875. V době otevření měla 367 lůžek. Začala tedy fungovat již za života Hlávky.

Zanechat komentář