Apartmány Jagellonská

Muzeum pražského vodárenství

Pha4 - Vodarna110930_002

Podolská vodárna je monumentální vodárenské zařízení, které v současnosti patří mezi velice cenné historické a technické stavby v Praze. Tato novoklasicistní budova v současnosti slouží jako záložní vodní zdroj a pomocná úpravna vody, ale především se v areálu vodárny nachází Muzeum pražského vodárenství, které nám chod vodárny přiblíží.

Stránka Kam do muzea čtěte zde

Historie muzea Podolská vodárna - muzeum pražského vodárenství
Expozice Muzea pražského vodárenství
je pro návštěvníky připravena v objektu staré filtrace vodárny Podolí v Praze 4. Vodárenské muzeum v Praze bylo otevřeno již v roce 1952. Tehdy se muzeum nacházelo v suterénu jedné z budov na Národní třídě. Po nějaké době přestaly prostory na Národní třídě vyhovovat, a proto v roce 1992 začala generální rekonstrukce staré filtrace vodárny v Podolí. Stavební práce, pod vedením architektů ČVUT Navrátil – Páv – Frýdecký, byly dokončeny v roce 1996 a roku následujícího bylo Muzeum zpřístupněno veřejnosti. Základ expozice tvoří exponáty, které byly vystaveny na Jubilejní výstavě konané roku 1891 v Praze. Tato výstava byla uspořádaná inženýrem Václavem Feiglem. Po ukončení výstavy byly veškeré exponáty uloženy do depozitáře a následně pokračovalo další shromažďování vodárenských památek do podoby a množství, jak je známe dnes.

Podolská vodárna - muzeum pražského vodárenství Expozice pražského vodárenství
Prostor pro expozici v Podolské vodárně zaujímá celkovou plochu kolem 800 m2. Nacházejí se zde nejen depozitáře, ale také přednáškový sál. Při prohlídce si máte možnost za skleněnou stěnou prohlédnout například Engelovu filtrační stanici se zcela fungujícími filtry. Stanice slouží pro filtrování vody z řeky Vltavy na pitnou vodu, která je následně rozváděna do pražských vodojemů. Při prohlídce se návštěvníci také seznamují s historickým vývojem vodárenství v Praze. Součástí expozice jsou velice vzácné sbírky historických potrubí a dalších předmětů. Prohlédnout si tak můžete například vodovodní potrubí z antického období, část hradního vodovodu, pocházejícího z období císaře Rudolfa II. či množství historických vodárenských zařízení. Dále je pro návštěvníky připravena unikátní sbírka vodoměrů, trojrozměrných předmětů, kopie unikátních archivních materiálů či vzácných dobových fotografií.

Adresa:
Podolská 15/17,
147 00  Praha-Podolí

GPS: 50°3’25.619″N, 14°25’14.088″E
GPS: 50.0570986N, 14.4206081E

Otevírací doba:
po objednání každý ČT v 9.00 a 11.00 (skupiny), ve 13.00 (jednotlivci) a druhou SO v měsíci, vždy od 11.00 a 13.00 pro skupiny i jednotlivci

Vstupné
150 Kč pro jednotlivce, 1300 Kč pro skupiny 10 osob, 2500 Kč 20 osob
objednávky vstupenek na www.prahatechnicka.cz nebo www.pvk.cz  nebo si je lze vyzvednout osobně po telefonické dohodě na adrese: Hospodářská komora hl. m. Prahy, Fr. Kafky 7, Praha 1, tel. 224 818 197.

Upozornění: prohlídka není bezbariérová, vyžaduje určitou tělesnou zdatnost (výstup 8 pater), odborný výklad v českém jazyce

Kontakty:
272 172 345
jiri.dejmek@pvk.cz
http://www.pvk.cz

Spojení:
Tram: 3, 17, 21, 52 – Podolská vodárna
Bus: 148 – Podolská vodárna
Metro – B – Palackého náměstí (odtud tramvají číslo 3, 17, 21, 52 do zastávky Podolská vodárna)

Dopravní spojení:
Vyhledání spojení: klikněte zde
Informace o pražské dopravě: klikněte zde
Informace o pražské hromadné dopravě: klikněte zde

Zajímavé odkazy – čtěte také
Památky Praha 1: - zde
Památky Praha 2- zde
Památky Praha 3: -zde
Pražský hrad: -zde
Královská cesta: -zde
Židovská Praha: -zde
Petřín: -zde
Staroměstské náměstí: -zde
Pražská muzea: -zde
Stromovka a výstaviště:-zde
Rubrika osobnosti Prahy: - zde

obrazek PCL

Jak se dozvědět více o památce

Každá památka má svůj rozcestník. Jedná se o stránku, kde najdete všechny potřebné informace. Na rozcestníku jsou hlavní články, mapa kde se památka nachází, fotogalerie a nakonec i články kulturních a jiných akcí pořádaných v daném místě. Na rozcestník přejdete z odkazu na začátku článku. Rozcestník: Vše o památce čtěte zde

» Pokračování »


Whisky Live Prague

Festival Whisky Live! Prague

Neopakovatelná nabídka. Zveme všechny milovníky whisky na festival s ochutnávkou až 160 druhů kvalitní whisky!. 30% sleva na vstupní vouchery! Festival se koná 26. a 27 září 2014 na Novoměstské radnici za účasti jednoho z největších světových expertů na whisky Jima Murraye!

» Pokračování »


Jagellonska bytc9_130711_002

Oblíbené apartmány v centru Prahy za skvělou cenu !

Ubytování v Praze. Levné apartmány v centru s výbornou dopravní dostupností pro 2 až 10 osob. Vítáme rodiny i skupiny. 10 min na Václavské náměstí. Cena od 350 Kč / os / noc. Zdarma tištěný turistický průvodce Prahou.

» Pokračování »


Svatovítský poklad 2 - web malá

Vydejte se po stopách Svatovítského pokladu a ubytujte se v Praze se slevou 55%!

Dopřejte si v Praze luxusní pobyt s jedinečným programem.Sleva 55% na pobyt pro 2 osoby se vstupenkami na Pražský hrad a prohlídkou největšího českého pokladu.V balíčku najdete i turistického průvodce a slevu do vyhlášené mexické restaurace

» Pokračování »


Národní technické muzeum 3

S dětmi do Národního technického muzea se slevou 60%

1 650 Kč za 2 dny v komfortním hotelu Expo **** pro rodinu s dětmi v Praze a vstupenkami do Národního technického muzea! Nejoblíbenější pražské muzeum pro rodiny vás zve na návštěvu.

» Pokračování »


600

Šance pro mimopražské. Vychutnejte si Prahu a odhalte tajemství Pražského hradu se slevou 64%

Speciální a velmi výhodná nabídka pro naše mimopražské čtenáře. Navštivte Pražský hrad, projděte si areál včetně nejvýznamějších památek a jedinečných galerií a odhalte jeho tajemství! Zajistili jsme pro Vás exkluzivní slevu na ubytování a vstupné 64%

» Pokračování »


Prazsky hrad - zahrada Na Valech101030_001

Podzimní pražské zahrady a parky

Blíží se kouzelný a barevný podzim. Příroda zbarvý stromy do krásných sytých barev. Duby budou krásně žlutočervené a břízy žluté. Poznejte, že pražské zahrady jsou na podzim opravdu kouzelné a jejich atmosféra Vás uchvátí. A hlavně nemeškejte, některé zahrady se na zimu zamykají.

» Pokračování »

« « Bezbariérová trasa Prahou: Trójou až k ZOOlogické zahradě | TAJEMSTVÍ MATERIÁLŮ » »

Both comments and pings are currently closed.

1 reakce u článku “Muzeum pražského vodárenství”

  1. Hampl František napsal:

    Dobrý den,rádi bychom navštívili vodárenské muzeum/2 osoby/je možná návštěva zítra 28.2.ve 13.hod. Děkuji za odpověd Hampl F.