Muzeum pražského vodárenství

Pha4 - Vodarna110930_002

Podolská vodárna je monumentální vodárenské zařízení, které v současnosti patří mezi velice cenné historické a technické stavby v Praze. Tato novoklasicistní budova v současnosti slouží jako záložní vodní zdroj a pomocná úpravna vody, ale především se v areálu vodárny nachází Muzeum pražského vodárenství, které nám chod vodárny přiblíží.

Stránka Kam do muzea čtěte zde

Historie muzea Podolská vodárna - muzeum pražského vodárenství
Expozice Muzea pražského vodárenství
je pro návštěvníky připravena v objektu staré filtrace vodárny Podolí v Praze 4. Vodárenské muzeum v Praze bylo otevřeno již v roce 1952. Tehdy se muzeum nacházelo v suterénu jedné z budov na Národní třídě. Po nějaké době přestaly prostory na Národní třídě vyhovovat, a proto v roce 1992 začala generální rekonstrukce staré filtrace vodárny v Podolí. Stavební práce, pod vedením architektů ČVUT Navrátil – Páv – Frýdecký, byly dokončeny v roce 1996 a roku následujícího bylo Muzeum zpřístupněno veřejnosti. Základ expozice tvoří exponáty, které byly vystaveny na Jubilejní výstavě konané roku 1891 v Praze. Tato výstava byla uspořádaná inženýrem Václavem Feiglem. Po ukončení výstavy byly veškeré exponáty uloženy do depozitáře a následně pokračovalo další shromažďování vodárenských památek do podoby a množství, jak je známe dnes.

Podolská vodárna - muzeum pražského vodárenství Expozice pražského vodárenství
Prostor pro expozici v Podolské vodárně zaujímá celkovou plochu kolem 800 m2. Nacházejí se zde nejen depozitáře, ale také přednáškový sál. Při prohlídce si máte možnost za skleněnou stěnou prohlédnout například Engelovu filtrační stanici se zcela fungujícími filtry. Stanice slouží pro filtrování vody z řeky Vltavy na pitnou vodu, která je následně rozváděna do pražských vodojemů. Při prohlídce se návštěvníci také seznamují s historickým vývojem vodárenství v Praze. Součástí expozice jsou velice vzácné sbírky historických potrubí a dalších předmětů. Prohlédnout si tak můžete například vodovodní potrubí z antického období, část hradního vodovodu, pocházejícího z období císaře Rudolfa II. či množství historických vodárenských zařízení. Dále je pro návštěvníky připravena unikátní sbírka vodoměrů, trojrozměrných předmětů, kopie unikátních archivních materiálů či vzácných dobových fotografií.

………………………………………………………………………………………………………………………

Aktuální pořádané akce:

………………………………………………………………………………………………………………………
Žádné Události

………………………………………………………………………………………………………………………

FOTOGALERIE:

………………………………………………………………………………………………………………………

………………………………………………………………………………………………………………………

KONTAKT:

………………………………………………………………………………………………………………………

Adresa:
Podolská 15/17,
147 00  Praha-Podolí

GPS: 50°3’25.619″N, 14°25’14.088″E
GPS: 50.0570986N, 14.4206081E

Otevírací doba:
po objednání každý ČT v 9.00 a 11.00 (skupiny), ve 13.00 (jednotlivci) a druhou SO v měsíci, vždy od 11.00 a 13.00 pro skupiny i jednotlivci

Vstupné
150 Kč pro jednotlivce, 1300 Kč pro skupiny 10 osob, 2500 Kč 20 osob
objednávky vstupenek na www.prahatechnicka.cz nebo www.pvk.cz  nebo si je lze vyzvednout osobně po telefonické dohodě na adrese: Hospodářská komora hl. m. Prahy, Fr. Kafky 7, Praha 1, tel. 224 818 197.

Upozornění: prohlídka není bezbariérová, vyžaduje určitou tělesnou zdatnost (výstup 8 pater), odborný výklad v českém jazyce

Kontakty:
272 172 345
jiri.dejmek@pvk.cz
http://www.pvk.cz

Spojení:
Tram: 3, 17, 21, 52 – Podolská vodárna
Bus: 148 – Podolská vodárna
Metro – B – Palackého náměstí (odtud tramvají číslo 3, 17, 21, 52 do zastávky Podolská vodárna)

Dopravní spojení:
Vyhledání spojení: klikněte zde
Informace o pražské dopravě: klikněte zde
Informace o pražské hromadné dopravě: klikněte zde

………………………………………………………………………………………………………………………

MAPA:

………………………………………………………………………………………………………………………

loading map - please wait...

Muzeum pražského vodárenství 50.057122, 14.420596 Muzeum pražského vodárenství Podolská vodárna je monumentální vodárenské zařízení, které v současnosti patří mezi velice cenné historické a technické stavby v Praze. Tato novoklasicistní budova v současnosti slouží jako záložní vodní zdroj a pomocná úpravna vody Adresa: Muzeum pražského vodárenství, Podolská 15/17, 147 00, Praha 4 GPS: 50.057122N, 14.420596E Kontakty: tel: +420 272 172 345 jiri.dejmek@pvk.cz web: http://www.praguecityline.cz/prazske-pamatky/muzeum-prazskeho-vodarenstvi Otevřeno: Čt: 9.00 – 11.00 - skupiny, od 13.00 jednotlivci a každou druhou sobotu v měsíci 11.00 a 13.00 - vždy po předchozím objednání

………………………………………………………………………………………………………………………

KE STAŽENÍ: TURISTICKÉ PRŮVODCE OKOLÍ

………………………………………………………………………………………………………………………

Turistický výlet Prague City Line - Pražské nábřeží

  Turistický výlet Prague City Line - Pražské nábřeží (velikost souboru: 6,0 MiB)

Aktualizováno: 6.2.2017 Výlet Vás provede po pražském vltavském nábřeží kolem mnoha významných památek. O zajímavosti zde opravdu nebude nouze a my Vás při procházce po nábřeží upozorníme na poklady v okolí. Věříme, že tento výlet Vás obohatí a spoustu nových informací a příjemných zážitků.

Turistický průvodce Prague City Line - Praha 2

  Turistický průvodce Prague City Line - Praha 2 (velikost souboru: 5,3 MiB)

Aktualizování: 8.12.2016 - Tištěný průvodce ve formátu PDF, který vás provede po turisticko-naučné trase Praguecityline Praha 2. Praha 2 je zcela výjimečným místem. Propojuje se zde dávná středověká historie s novodobými urbanistickými počiny sklonku 19.století. Trasa Prahou 2 je značena přímo v ulicích Prahy

Mapa k turistické trase Prague City Line Praha 2

  Mapa k turistické trase Prague City Line Praha 2 (velikost souboru: 1,3 MiB)

Mapa k turistické trase Prague City Line Praha 2 vás provede po krásách Prahy 2, kde se propojuje dávná středověká historie s novodobými urbanistickými počiny sklonku 19.století.

 

Zajímavé odkazy
P
amátky Praha 1: - zde
Památky Praha 2
- zde
Památky Praha 3: -zde
Pražský hrad: -zde
Královská cesta: -zde
Staroměstské náměstí: -zde
Karlův most:-zde
Letná: - zde
Židovská Praha: -zde
Petřín: -zde
Kampa: -zde

Vyšehrad: -zde
Pražské zahrady a parky: -zde 
Rubrika osobnosti Prahy: - zde

Klub-přátel_mala_upoutavka

Pražské muzeum pověstí a strašidel

Vstupte do světa pražských pověstí a setkejte se tváří v tvář s duchy a přízraky staré Prahy! Zveme vás do světa plného humoru, poezie a tajemna prostřednictvím interaktivní expozice, která osloví nejen děti, ale i studenty, dospělé a seniory, stejně jako celé rodiny či školní výpravy.

» Pokračování »« « Bezbariérová trasa Prahou: Trójou až k ZOOlogické zahradě | Bezbariérová trasa Prahou: Přes Stromovku na Výstaviště » »

Můžete nám zanechat komentář, nebo odkázat na tento článek pomocí trackbacku.

1 reakce u článku “Muzeum pražského vodárenství”

  1. Hampl František napsal:

    Dobrý den,rádi bychom navštívili vodárenské muzeum/2 osoby/je možná návštěva zítra 28.2.ve 13.hod. Děkuji za odpověd Hampl F.

Zanechat komentář