2018 Prague Candy Festival

Mánesův most – významná památka na řece Vltavě

Praha 1 - Mánesův most007

Pokud se vydáte Prahou po proudu řeky Vltavy, napočítáte hned několik významných mostů. Jako devátý v pořadí po proudu řeky uvidíte Mánesův most. Dnes se tedy seznámíme se spojnicí mezi Palachovo náměstí na Starém Městě a Klárovem na Malé Straně.

Rozcestník: Vše o  Mánesůvě mostě více čtěte zde

Mánesův most – panoramatická fotografie
(najeďte myší na obrázek a a pohybem kurzoru se začne pohybovat i obrázek)

Mánesův most Základní informace

Mánesův most je dlouhý sto osmdesát šest metrů a dosahuje šířky metrů šestnácti. V minulosti zde stávala takzvaná Rudolfova lávka, která byla postavena v letech 1868 – 1869. Most, který ji nahradil, spadá mezi projekty inženýra Františka Mencla a Aloise Nového. Architektem byl Mečislav Petrů. Most byl sice otevřen již v roce 1914, ale úplného dokončení stavebních prací se dočkal až o dva roky později. Dříve byl povrch vozovky mostu pokryt dlažbou, chodníky zdobila dlažba mozaiková. V šedesátých letech dvacátého století však oba typy dlažby nahradil asfalt. Nakonec se ukázalo, že toto řešení nebyla zcela šťastné, a proto byla asfaltová pokrývka po roce 1992 zcela odstraněna.

Mánesův most Stavební a architektonické řešení

Nyní se seznámíme s architektonickými prvky a konstrukcí celé monumentální stavby. Mánesův most je zcela zhotovený z betonu. Dále obsahuje celkem čtyři klenební pole, která jsou vylehčená. Z části byl při stavbě mostu použit také železobeton.

Jistě vás při pohledu na most zaujme jeho umělecké provedení. Máte tu čest spatřit jednu ze staveb českého kubismu. Povšimněte si také pilířů, na kterých jsou vyobrazeny figurální vlysy, kterým se námětem stal život vltavských plavců. Pokud budete na most přijíždět směrem ze Starého Města, jistě vaší pozornosti neuniknou fontánky s chrliči. Pokud přijíždíte z protější strany, můžete si prohlédnout znaky města Prahy a celé země. Nedaleko Náměstí Jana Palacha se na předmostí pyšní sochy, která vyobrazuje malíře Josefa Mánesa.

Most prodělal řadu změn, ke kterým patřila také změna jeho názvu. Od roku 1914 do roku 1920 nesl jméno most arcivévody Františka Ferdinanda d’Este a roku 1920 byl přejmenován na Mánesův most, tedy na název, který nese do současnosti. V současné době slouží pro automobilový provoz, tramvaje a pro pěší.

Mapa Praha 1

Turistická trasa PRAGUE CITY LINE Praha 1

Toulejte se Prahou 1, stáhněte si turistického průvodce a poznejte Prahu sami! Tato památka je součástí turistické naučné a poznávací trasy Prague City Line Praha 1. Klikněte zde a dostanete se na trasu.

» Pokračování »

………………………………………………………………………………………………………………………

Aktuální pořádané akce:

………………………………………………………………………………………………………………………

Žádné Události

………………………………………………………………………………………………………………………

FOTOGALERIE:

………………………………………………………………………………………………………………………

………………………………………………………………………………………………………………………

KONTAKT:

………………………………………………………………………………………………………………………

Dopravní spojení:
Vyhledání spojení: klikněte zde
Informace o pražské dopravě: klikněte zde
Informace o pražské hromadné dopravě: klikněte zde

GPS: 50°5′22.92″N, 14°24′43.92″E
………………………………………………………………………………………………………………………

MAPA:

………………………………………………………………………………………………………………………

loading map - please wait...

Mánesův most 50.089567, 14.412674 Mánesův most V místech, kde v současnosti po Mánesově mostě projíždíme, dříve stávala takzvaná Železná, či Rudolfova lávka web: http://www.praguecityline.cz/pamatky/manesuv-most

………………………………………………………………………………………………………………………

KE STAŽENÍ: TURISTICKÝ PRŮVODCE OKOLÍ

………………………………………………………………………………………………………………………

Turistický průvodce Prague City Line - Praha 1 - historické centrum

  Turistický průvodce Prague City Line - Praha 1 - historické centrum (velikost souboru: 7,6 MiB)

Aktualizováno: 5.7.2017 - Tištěný průvodce ve formátu PDF, který vás provede poturistické trase Praguecityline Praha 1. Praha 1 stále patří mezi nejlákavější části celé Prahy. Asi nikde jinde nenajdete takovou koncentraci historických památek a míst, kde na vás dýchá historie a romantika dávno zašlých časů. Málo kde můžete chodit po stejných cestách jako Franz Kafka, Wolfgang Amadeus Mozart, pražský Golem, Jaroslav Hašek nebo klukovská parta z Foglarových Rychlých šípů.

Tourist guide Prague City Line - Area Prague 1 - Old City Centre - english version

  Tourist guide Prague City Line - Area Prague 1 - Old City Centre - english version (velikost souboru: 7,5 MiB)

Aktualizováno: 25.6.2017 - Prague 1 still belongs to one of the most attractive parts of the whole Prague. Probably nowhere else you can find such a concentration of historic monuments and places where the history and romance of bygone times are all around you. Hardly anywhere you can walk on the same paths where were walking Franz Kafka, Wolfgang Amadeus Mozart, and the Golem of Prague.

Turistický výlet Prague City Line - Pražské nábřeží

  Turistický výlet Prague City Line - Pražské nábřeží (velikost souboru: 6,0 MiB)

Aktualizováno: 6.2.2017 Výlet Vás provede po pražském vltavském nábřeží kolem mnoha významných památek. O zajímavosti zde opravdu nebude nouze a my Vás při procházce po nábřeží upozorníme na poklady v okolí. Věříme, že tento výlet Vás obohatí a spoustu nových informací a příjemných zážitků.

Zajímavé odkazy
P
amátky Praha 1: - zde
Památky Praha 2
- zde
Památky Praha 3: -zde
Pražský hrad: -zde
Královská cesta: -zde
Staroměstské náměstí: -zde
Karlův most:-zde
Letná: - zde
Židovská Praha: -zde
Petřín: -zde
Kampa: -zde

Vyšehrad: -zde
Pražské zahrady a parky: -zde 
Rubrika osobnosti Prahy: - zde

Jagellonska_banner-230-230

TIP - perfektní místo k letnímu pobytu v Praze

Hledáte pro sebe nebo své známé pěkné a levné ubytování v centru Prahy? Ubytujeme Vás od 350,-Kč za osobu / noc ve vlastním apartmánu s kuchyní, koupelnou, samostatným WC a free WIFI. Vybrat si můžete 2-lůžkové i vícelůžkové apartmány.

» Pokračování »


apple_museum_banner_-2017_-230_230

Apple Muzeum

Navštivte Apple muzeum a prohlédněte si největší soukromou sbírku produktů společnosti Apple na světě. Přijďte do pražské Pop Art Gallery a zažijte neobyčejný životní příběh výjimečného vizionáře Steva Jobse – génia, který dokázal ovlivnit celé lidstvo a změnit svět.

» Pokračování »


banner 50x50px

Prague Candy Festival 2018

Proměníme Pragovku ve sladký ráj, buďte u toho! Všichni mlsouni mají sraz 12. - 13.5. v Pragovce na třetím ročníku Prague Candy Festivalu. Nepromeškejte tuto sladkou příležitost!

» Pokračování »


Prague Boats 1

Vyhlídkové plavby po Vltavě

Zcela výjimečné pohledy na Prahu, nejlepší místa na fotografování, slavné historické památky ze zcela jiného úhlu pohledu, komfortní prostředí lodí, nejmodernější flotila v Praze. Zkuste to !

» Pokračování »


Reklama_PCL_STAHUJ_pruvodce_prahou_cz

Užijte si památky a život v Praze - Stahujte turistické průvodce a mapy ZDARMA !

Poznejte nejkrásnější památky a místa v Praze. Poznejte pražský život i na méně známých místech. Užijte si s připravenými slevovými kupóny v turistických průvodcích a mapách. STAHUJTE ZDARMA !

» Pokračování »


Faer_House_230x230

Prague Fear House - Dům hrůzy

Navštivte první Dům hrůzy ve střední Evropě. Máte rádi horory a adrenalin? Tak právě pro vás je tady. Zažijete napětí ze strašidelné prohlídky. Součástí Domu hrůzy je také strašidelný bar, kde si můžete v klidu vychutnat kávu nebo drink.

» Pokračování »


Puzzle_Room_230x230

Úniková hra Puzzle Room

Rádi se bavíte a zažíváte něco úplně nového a vzrušujícího? To a mnohem víc na vás čeká v jedinečné únikové hře PUZZLE ROOM, která má velmi blízko k televiznímu pořadu Pevnost Boyard.

» Pokračování »

« « Mánesův most – zajímavosti, které jste jistě o Mánesově mostu nevěděli | Palácové zahrady pod Pražským hradem – plánek zahrad » »

Můžete nám zanechat komentář, nebo odkázat na tento článek pomocí trackbacku.

Zanechat komentář