Mánesův most – významná památka na řece Vltavě

Praha 1 - Mánesův most007

Pokud se vydáte Prahou po proudu řeky Vltavy, napočítáte hned několik významných mostů. Jako devátý v pořadí po proudu řeky uvidíte Mánesův most. Dnes se tedy seznámíme se spojnicí mezi Palachovo náměstí na Starém Městě a Klárovem na Malé Straně.

Rozcestník: Vše o  Mánesůvě mostě více čtěte zde

Mánesův most – panoramatická fotografie
(najeďte myší na obrázek a a pohybem kurzoru se začne pohybovat i obrázek)

Mánesův most Základní informace

Mánesův most je dlouhý sto osmdesát šest metrů a dosahuje šířky metrů šestnácti. V minulosti zde stávala takzvaná Rudolfova lávka, která byla postavena v letech 1868 – 1869. Most, který ji nahradil, spadá mezi projekty inženýra Františka Mencla a Aloise Nového. Architektem byl Mečislav Petrů. Most byl sice otevřen již v roce 1914, ale úplného dokončení stavebních prací se dočkal až o dva roky později. Dříve byl povrch vozovky mostu pokryt dlažbou, chodníky zdobila dlažba mozaiková. V šedesátých letech dvacátého století však oba typy dlažby nahradil asfalt. Nakonec se ukázalo, že toto řešení nebyla zcela šťastné, a proto byla asfaltová pokrývka po roce 1992 zcela odstraněna.

Mánesův most Stavební a architektonické řešení

Nyní se seznámíme s architektonickými prvky a konstrukcí celé monumentální stavby. Mánesův most je zcela zhotovený z betonu. Dále obsahuje celkem čtyři klenební pole, která jsou vylehčená. Z části byl při stavbě mostu použit také železobeton.

Jistě vás při pohledu na most zaujme jeho umělecké provedení. Máte tu čest spatřit jednu ze staveb českého kubismu. Povšimněte si také pilířů, na kterých jsou vyobrazeny figurální vlysy, kterým se námětem stal život vltavských plavců. Pokud budete na most přijíždět směrem ze Starého Města, jistě vaší pozornosti neuniknou fontánky s chrliči. Pokud přijíždíte z protější strany, můžete si prohlédnout znaky města Prahy a celé země. Nedaleko Náměstí Jana Palacha se na předmostí pyšní sochy, která vyobrazuje malíře Josefa Mánesa.

Most prodělal řadu změn, ke kterým patřila také změna jeho názvu. Od roku 1914 do roku 1920 nesl jméno most arcivévody Františka Ferdinanda d’Este a roku 1920 byl přejmenován na Mánesův most, tedy na název, který nese do současnosti. V současné době slouží pro automobilový provoz, tramvaje a pro pěší.

Turistická trasa PRAGUE CITY LINE Praha 1

Toulejte se Prahou 1, stáhněte si turistického průvodce a poznejte Prahu sami! Tato památka je součástí turistické naučné a poznávací trasy Prague City Line Praha 1. Klikněte zde a dostanete se na trasu.

» Pokračování »

………………………………………………………………………………………………………………………

Aktuální pořádané akce:

………………………………………………………………………………………………………………………

Žádné Události

………………………………………………………………………………………………………………………

FOTOGALERIE:

………………………………………………………………………………………………………………………

………………………………………………………………………………………………………………………

KONTAKT:

………………………………………………………………………………………………………………………

Dopravní spojení:
Vyhledání spojení: klikněte zde
Informace o pražské dopravě: klikněte zde
Informace o pražské hromadné dopravě: klikněte zde

GPS: 50°5′22.92″N, 14°24′43.92″E
………………………………………………………………………………………………………………………

MAPA:

………………………………………………………………………………………………………………………

loading map - please wait...

Mánesův most 50.089567, 14.412674 Mánesův most V místech, kde v současnosti po Mánesově mostě projíždíme, dříve stávala takzvaná Železná, či Rudolfova lávka web: http://www.praguecityline.cz/pamatky/manesuv-most

………………………………………………………………………………………………………………………

KE STAŽENÍ: TURISTICKÝ PRŮVODCE OKOLÍ

………………………………………………………………………………………………………………………

Turistický průvodce Prague City Line - Praha 1 - historické centrum

  Turistický průvodce Prague City Line - Praha 1 - historické centrum (velikost souboru: 6,8 MiB)

Aktualizováno: 14.10.2018 - Tištěný průvodce ve formátu PDF + nově se SLEVOVÝMI KUPÓNY vás provede historickým centrem Prahy 1. Asi nikde jinde nenajdete takovou koncentraci historických památek a míst, kde na vás dýchá historie a romantika dávno zašlých časů. Málo kde můžete chodit po stejných cestách jako Franz Kafka, Wolfgang Amadeus Mozart, pražský Golem, Jaroslav Hašek nebo klukovská parta z Foglarových Rychlých šípů.

Tourist guide Prague City Line - Area Prague 1 - Old City Centre - english version

  Tourist guide Prague City Line - Area Prague 1 - Old City Centre - english version (velikost souboru: 7,1 MiB)

Updated: 30.10.2018 - Prague 1 still belongs to one of the most attractive parts of the whole Prague. Probably nowhere else you can find such a concentration of historic monuments and places where the history and romance of bygone times are all around you. + DISCOUNT COUPONS

Turistický výlet Prague City Line - Pražské nábřeží

  Turistický výlet Prague City Line - Pražské nábřeží (velikost souboru: 6,0 MiB)

Aktualizováno: 6.2.2017 Výlet Vás provede po pražském vltavském nábřeží kolem mnoha významných památek. O zajímavosti zde opravdu nebude nouze a my Vás při procházce po nábřeží upozorníme na poklady v okolí. Věříme, že tento výlet Vás obohatí a spoustu nových informací a příjemných zážitků.

Zajímavé odkazy
P
amátky Praha 1: - zde
Památky Praha 2
- zde
Památky Praha 3: -zde
Pražský hrad: -zde
Královská cesta: -zde
Staroměstské náměstí: -zde
Karlův most:-zde
Letná: - zde
Židovská Praha: -zde
Petřín: -zde
Kampa: -zde

Vyšehrad: -zde
Pražské zahrady a parky: -zde 
Rubrika osobnosti Prahy: - zde

Jagellonska_banner-230-230

TIP - perfektní místo k letnímu pobytu v Praze

Hledáte pro sebe nebo své známé pěkné a levné ubytování v centru Prahy? Ubytujeme Vás od 350,-Kč za osobu / noc ve vlastním apartmánu s kuchyní, koupelnou, samostatným WC a free WIFI. Vybrat si můžete 2-lůžkové i vícelůžkové apartmány.

» Pokračování »


apple_museum_banner_-2017_-230_230

Apple Muzeum

Navštivte Apple muzeum a prohlédněte si největší soukromou sbírku produktů společnosti Apple na světě. Přijďte do pražské Pop Art Gallery a zažijte neobyčejný životní příběh výjimečného vizionáře Steva Jobse – génia, který dokázal ovlivnit celé lidstvo a změnit svět.

» Pokračování »


Kralik_logo_adresa

Rodinná kavárna a restaurace Králík v rádiu

Králík v rádiu, jedinečná restaurace pro rodiny s dětmi. Každý den jiné menu ve stylu malých francouzských restaurací. Vy jíte, my hlídáme. Přijďte se skvěle najíst

» Pokračování »


foto na leták scooter 2017_mala_upoutavka

Absolutní svoboda pohybu – přijďte vyzkoušet elektrickou koloběžku HUGO Bike

Prozkoumejte překrásná místa v Praze na luxusní elektrické koloběžce HUGO Bike. Po setkání s vaším průvodcem a krátkým tréninkem se můžete vydat na okouzlující prohlídku ulic a památek, jako je slavný Karlův most, Židovské město, Staré město a mnoho dalších míst

» Pokračování »


Klub-přátel_mala_upoutavka

Pražské muzeum pověstí a strašidel

Vstupte do světa pražských pověstí a setkejte se tváří v tvář s duchy a přízraky staré Prahy! Zveme vás do světa plného humoru, poezie a tajemna prostřednictvím interaktivní expozice, která osloví nejen děti, ale i studenty, dospělé a seniory, stejně jako celé rodiny či školní výpravy.

» Pokračování »


slevovy-kupon-tisk-data_preview

Toboga Fantasy - JEDINEČNÝ ZÁBAVNÍ PARK PRO CELOU RODINU ZA KAŽDÉHO POČASÍ

Byli jste už v Toboga Fantasy? TOBOGA Fantasy je obrovská dětská herna s mnoha atrakcemi pro děti i dospělé. Toto jedinečné zábavní centrum je svou nabídkou, plochou a rozsahem v České republice ojedinělé.

» Pokračování »


Riddle Twist - Xaverius

XAVERIUS - Co když obraz sv. Xaveria opravdu skrývá cestu k pokladu ?

Máte rádi inteligentní zábavu? Přijďte rozkrýt starou pražskou záhadu do Riddle Twist! Reálné únikové-quest hry od Riddle Twist jsou jiné než cokoliv, co už jste zažili. Byly navrženy pro dobrodruhy, pro ty, kteří chtějí pořádnou výzvu, pro ty, co se nebojí nepoznaného a hlavně pro radost a zábavu!

» Pokračování »

« « Mánesův most – zajímavosti, které jste jistě o Mánesově mostu nevěděli | Palácové zahrady pod Pražským hradem – plánek zahrad » »

Můžete nám zanechat komentář, nebo odkázat na tento článek pomocí trackbacku.

Zanechat komentář