Lennonova zeď – Mekka příznivců The Beatles

Lennonova zeď

Na pražské Kampě nedaleko Karlova mostu stojí pestrobarevně pomalovaná zeď, symbolizující hrob slavného frontmana legendární hudební skupiny The Beatles. Dnes patří tato zeď k vyhledávaným pražským památkám. Stala se místem, kde lidé s obdivem vzhlíží k světoznámé hudební ikoně, ale také místem, kde lidé vyjadřovali své názory a protesty proti komunistickému režimu.

Rozcestník: Lennonova zeď na pražské Kampě

Zeď nářků Ostrov Kampa - Lennonova zeď
V minulosti byla tato zahradní zeď označována jako ,“ Zeď nářků.‘‘ To proto, že si na omítku zdi lidé vylévali svá srdce, a zanechávali po sobě různé vzkazy, či milostné básně. Komunistický režim to však neakceptoval, a proto byla zeď několikrát přebílena. Význam zdi ale vzrost až po smrti světově proslulého zpěváka a hudebního skladatele, čelního představitele legendární britské hudební skupiny The Beatles, Johna Lennona.

Hudební skupina - The Beatles Vznik kapely The Beatles
Legendární představitel rockové hudby
se narodil v Liverpoolu dne 9. října 1940. Roku 1952 započal studium na gymnáziu Quarry Bank, kde později založil hudební skupinu s názvem The Quarry Men. V roce 1957 Johnův život ovlivnilo setkání s Paulem McCartneym, kterého přijal do své kapely, co by kytaristu. Název kapely se několikrát změnil. Nejprve na Johnny and the Moondogs, později na The Silver Beetles a v roce 1960 vznikl název nejslavnější kapely všech dob, která významně ovlivnila hudební scénu dvacátého století, na The Beatles.

Lennonův osobní život John Lennon
První láskou významného zpěváka byla jeho spolužačka ze studií Cynthia Powellová, se kterou se 23. srpna 1962 oženil a zplodil s ní syna. V roce 1966 se totiž seznámil se svou největší životní láskou, japonskou umělkyní Yoko Ono. Neprodleně se s manželkou Cynthií rozvedl, a oženil se s Yoko Ono. Jejich vztah ale poněkud začal vrhat stín ,,brouky‘‘ a později se dokonce Lennon vydal na sólovou dráhu a ve spolupráci s novou manželkou natočil album Unfinished Music No. 1: Two Virgin. Obal byl veliko kontroverzní, oba manželé na něm byli totiž nazí. Po nějaké době společně založili novou hudební skupinu s názvem Plastic Ono Band, jejíž hlavním cílem bylo protestovat proti válkám, kdy se proslavili hitem s názvem Give Peace a Chance. Do lidského podvědomí se však zapsal například písněmi Imagine, Strawberry Fields Forever.

Konec legendárních ,,Brouků‘‘ a atentát na Lennona
Kapela The Beatles se definitivně rozpadla roku 1970
. V roce 1975 se Yoko Ono a Lennonovi narodil syn. Tragédie však potkala Lennona 8. Prosince oku 1980. Tehdy se vracel z natáčení a před jeho bytem na něj byl spáchán atentát, jehož následkům Lennon podlehl.

Pietní místo žijící legendy Ostrov Kampa - Lennonova zeď
Na pražské Kampě byl po smrti Johna Lennona vytvořen jakýsi fiktivní hrob slavného zpěváka. Lidé začali na přilehlou zeď malovat symboly, připomínající život a především tvorbu slavného umělce. K uměle vytvořenému pietnímu místu začaly proudit davy lidí, kteří zde na důkaz obdivu a lásky nejen k Lennonovi, ale k celé kapele The Beatles, pokládali květiny či zapalovali svíčky. Na zdi vznikala sgraffitová výzdoba a byly zde umisťovány také texty písní The Beatles. To se však nelíbilo komunistickému režimu, a proto zde byly texty, vyjadřující touhu po svobodě, mnohokrát zabíleny. Lidé je ale obratem na zeď opět dopsaly a proto dnes zeď slouží jako připomínka řady významných období novodobé historie.

………………………………………………………………………………………………………………………

Aktuální pořádané akce:

………………………………………………………………………………………………………………………

Žádné Události

………………………………………………………………………………………………………………………

FOTOGALERIE:

………………………………………………………………………………………………………………………

………………………………………………………………………………………………………………………

KONTAKT:

………………………………………………………………………………………………………………………

Adresa:
Velkopřevorské náměstí,
Malá Strana, Praha 1, 100 00

Spojení:

Tram: 12, 20, 22, 57 – Malostranské náměstí
Bus: 292 – Malostranské náměstí
Metro: A – Malostranská (odtud  12, 20, 22, 57 do zastávky Malostranské náměstí)
Odtud ulicí Mostecká, poté Lázeňskou ulicí až k Velkopřevorskému náměstí

Dopravní spojení:
Vyhledání spojení: klikněte zde
Informace o pražské dopravě: klikněte zde
Informace o pražské hromadné dopravě: klikněte zde

GPS: 50°5’10.32252″N, 14°24’24.48108″E
………………………………………………………………………………………………………………………

MAPA:

………………………………………………………………………………………………………………………

loading map - please wait...

Lennonova zeď 50.086226, 14.406745 Lennonova zeď Na pražské Kampě nedaleko Karlova mostu stojí pestrobarevně pomalovaná zeď, symbolizující hrob slavného frontmana legendární hudební skupiny The Beatles. Adresa: Velkopřevorské náměstí, Malá Strana, Praha 1, 100 00 http://www.praguecityline.cz/prazske-pamatky/lennonova-zed-%E2%80%93-mekka-priznivcu-the-beatles

………………………………………………………………………………………………………………………

KE STAŽENÍ: TURISTICKÝ PRŮVODCE OKOLÍ

………………………………………………………………………………………………………………………

Turistický průvodce Prague City Line - Praha 1 - historické centrum

  Turistický průvodce Prague City Line - Praha 1 - historické centrum (velikost souboru: 6,8 MiB)

Aktualizováno: 14.10.2018 - Tištěný průvodce ve formátu PDF + nově se SLEVOVÝMI KUPÓNY vás provede historickým centrem Prahy 1. Asi nikde jinde nenajdete takovou koncentraci historických památek a míst, kde na vás dýchá historie a romantika dávno zašlých časů. Málo kde můžete chodit po stejných cestách jako Franz Kafka, Wolfgang Amadeus Mozart, pražský Golem, Jaroslav Hašek nebo klukovská parta z Foglarových Rychlých šípů.

Tourist guide Prague City Line - Area Prague 1 - Old City Centre - english version

  Tourist guide Prague City Line - Area Prague 1 - Old City Centre - english version (velikost souboru: 7,1 MiB)

Updated: 30.10.2018 - Prague 1 still belongs to one of the most attractive parts of the whole Prague. Probably nowhere else you can find such a concentration of historic monuments and places where the history and romance of bygone times are all around you. + DISCOUNT COUPONS

Zajímavé odkazy

Památky Praha 1: - zde
Památky Praha 2
- zde
Památky Praha 3: -zde
Pražský hrad: -zde
Královská cesta: -zde
Staroměstské náměstí: -zde
Karlův most:-zde
Letná: - zde
Židovská Praha: -zde
Petřín: -zde
Kampa: -zde

Vyšehrad: -zde
Pražské zahrady a parky: -zde 
Rubrika osobnosti Prahy: - zde

Klub-přátel_mala_upoutavka

Pražské muzeum pověstí a strašidel

Vstupte do světa pražských pověstí a setkejte se tváří v tvář s duchy a přízraky staré Prahy! Zveme vás do světa plného humoru, poezie a tajemna prostřednictvím interaktivní expozice, která osloví nejen děti, ale i studenty, dospělé a seniory, stejně jako celé rodiny či školní výpravy.

» Pokračování »« « Malostranské mostecké věže – strážkyně Karlova mostu | Kostel Panny Marie pod řetězem » »

Můžete nám zanechat komentář, nebo odkázat na tento článek pomocí trackbacku.

Zanechat komentář