Lapidárium – kamenní svědkové historie

Pha7 - Vystaviste110408_007

Pražskou budovu Lapidária se sbírkami Národního muzea najdeme v areálu pražského Výstaviště v Praze 7, hned poblíž hlavního vchodu. Jeho název je odvozen od latinského „lapis – kámen“. Sám význam slova přímo určuje účel objektu. V jeho útrobách se skrývají kamenní svědkové minulosti od 11. do 19. století, tj. architektonické, stavitelské a sochařské artefakty či jejich fragmenty, které jsou dokladem a odkazem našeho kulturního dědictví.

    Vše o: parku  Stromovka a Výstavišti čtete zde

Najdeme zde pozůstatky českého umu těchto řemeslných i uměleckých disciplín, z nichž jich výstava obsahuje asi 400 nejvýznamnějších a ostatní, celkem asi 2000 kusů, se nachází v depozitářích. Sbírka je výsledkem pečlivého uchování mnoha původních kamenných relikvií, které byly, jak šel čas, nahrazeny novými, ať již z důvodu poškození těch původních nebo změn stylů či slohů.

Z historie lapidária: Praha 7 - výstaviště - Lapidárium Národního muzea
Budova Lapidária
byla navržena známým architektem Antonínem Wiehlem a postavena při příležitosti Zemské jubilejní výstavy v roce 1891. Později roku 1907 byla přestavěna ve stylu secesním s ozdobnými prvky ve stylu pseudobarokním. Významnějších změn se dočkala až v 50. letech 20. století, kdy nový kabát dostaly především exteriéry, na kterých se objevily ozdobné reliéfy. Sbírky byly postupně doplňovány o nové exponáty.

Obě světové války umlčely múzy i muzeum. V roce 1932 bylo sice na čas otevřeno, ale hrozící devastace možnými nálety za 2. světové války přinutily strážce kamenného pokladu přemístit nejvýznamnější část sbírek na bezpečnější místa. Objekt byl znovu otevřen pro veřejnost až v roce 1954. Brzy ale byl zjištěn havarijní stav budovy způsobený zejména zatékající vodou. Lapidárium znovu čekala rekonstrukce, tentokrát velmi rozsáhlá. Došlo k ní až v letech 1987 – 1993, kdy byla budova slavnostně a snad definitivně zpřístupněna všem návštěvníkům.

Pha 1 - ND - stara budova110521_001

Kam v Praze do Muzea

Chcete vědět, kde najdete kostru velryby a první československý automobil? Zajímají vaše děti letadla nebo pražská strašidla? Víte, jak je to v Praze s vodou? Navštivte stránku o pražských muzeích.

» Pokračování »

Sbírky a jejich význam: Praha 7 - výstaviště - Lapidárium Národního muzea - interiér - část pomníku maršála Radeckého co stála na Malostranském náměstí
V průběhu let muzeum kamene získávalo na významu. Odměnou mu bylo významné ocenění – zvláštní cena, která jej zařadila mezi deset nejlepších muzeí svého druhu v Evropě. Kromě kamenných pozůstatků pražské katedrály zde své místo našly i originály barokních soch z Karlova mostu od Matyáše Brauna. Klenotem se staly tři bronzové plastiky: Františka I., maršála Radeckého a Františka Josefa I.

Kromě nich ale čeká na zájemce o kamennou historii řada jiných, zcela unikátních „svědků minulosti“, které jistě stojí za prohlídku, kterou vřele doporučujeme. Při návštěvě Lapidária se nabízí spojit ji s prohlídkou jiných zajímavých míst na Výstavišti, případně s procházkou ve Stromovce, která je opravdu coby kamenem dohodil.

………………………………………………………………………………………………………………………

Aktuální pořádané akce:

………………………………………………………………………………………………………………………
Žádné Události

………………………………………………………………………………………………………………………

FOTOGALERIE:

………………………………………………………………………………………………………………………

………………………………………………………………………………………………………………………

KONTAKT:

………………………………………………………………………………………………………………………

Adresa:
Lapidárium Národního muzea
Areál pražského výstaviště
Výstaviště 422, 170 00 Praha 7

GPS: 50.105579,14.431547
GPS: 50°6’18.943″N, 14°25’53.782″E

Email: lapidarium@nm.cz
Telefon:
702 013 372

Jak je otevřeno:
pondělí:   zavřeno
úterý:      zavřeno
středa:     10.00 – 16 00 hod.
čtvrtek:    18.00 – 18.00 hod.
pátek-neděle:   12.00 – 18.00 hod

Vstupné:

Základní: 50 Kč
Snížené: 30 Kč pro seniory (nad 60 let), držitele průkazů ZTP, děti 6–15 let, studenty SŠ a VŠ po předložení studijního průkazu
Rodinné: 80 Kč (max. 2 dospělí a 3 děti)
Školy: 10 Kč/osoba. 1 člen pedagogického doprovodu zdarma
Zdarma: Děti do 6 let, dětské domovy, SOS dětské vesničky, držitelé průkazek: ZTP/P a jejich doprovod, KLUB 4LÍSTEK, AMG, ICOM, Společnost NM
Fotografování: 30 Kč
Filmování: 30 Kč

Více informací naleznete zde

Spojení:
Metro linka  C  stanice  Nádraží Holešovice dále Tramvaje číslo: 1, 12, 17, 24, 53, 54 do stanice Výstaviště, pak hlavní branou cca 50 m vpravo.

Parkování:
V Areálu Výstaviště Praha – Holešovice je k dispozici na 1000 parkovacích míst jak uvnitř areálu, tak na jeho hranici.

Dopravní spojení:
Vyhledání spojení: klikněte zde
Informace o pražské dopravě: klikněte zde
Informace o pražské hromadné dopravě: klikněte zde

………………………………………………………………………………………………………………………

MAPA:

………………………………………………………………………………………………………………………

loading map - please wait...

Lapidárium Národního muzea 50.105591, 14.431504 Lapidárium Národního muzea Najdeme zde pozůstatky českého umu těchto řemeslných i uměleckých disciplín, z nichž jich výstava obsahuje asi 400 nejvýznamnějších a ostatní, celkem asi 2000 kusů, se nachází v depozitářích. Adresa: Lapidárium Národního muzea, Areál Výstaviště, Výstaviště 422, 170 00, Praha 7 GPS: 50.105591N, 14.431504E Kontakty: web: http://www.praguecityline.cz/misto/muzeum-bedricha-smetany Otevřeno: St : 10.00 – 16.00, Čt: 10.00 - 18.00, Pá - Ne: 12.00 - 18.00

………………………………………………………………………………………………………………………

KE STAŽENÍ: TURISTICKÉ PRŮVODCE OKOLÍ

………………………………………………………………………………………………………………………

Turistická bezbariérová trasa PRAHOU -  PRAŽSKÝMI SADY

  Turistická bezbariérová trasa PRAHOU - PRAŽSKÝMI SADY (velikost souboru: 2,7 MiB)

Tato trasa je publikována jako součást série bezbariérových tras Prahou, které jsou vhodné pro bezbariérové cestování. Trasa vede touto oblastí: Chotkovy sady - Letenské sady - Stromovka – Výstaviště - Nádraží Holešovice

Turistická bezbariérová trasa PRAHOU - PŘES STROMOVKU NA VÝSTAVIŠTĚ

  Turistická bezbariérová trasa PRAHOU - PŘES STROMOVKU NA VÝSTAVIŠTĚ (velikost souboru: 2,7 MiB)

Tato trasa je publikována jako součást série bezbariérových tras Prahou, které jsou vhodné pro bezbariérové cestování. Trasa vede touto oblastí: Trója – Císařský ostrov - Stromovka - Výstaviště - Nádraží Holešovice

 

Zajímavé odkazy
P
amátky Praha 1: - zde
Památky Praha 2
- zde
Památky Praha 3: -zde
Pražský hrad: -zde
Královská cesta: -zde
Staroměstské náměstí: -zde
Karlův most:-zde
Letná: - zde
Židovská Praha: -zde
Petřín: -zde
Kampa: -zde

Vyšehrad: -zde
Pražské zahrady a parky: -zde 
Rubrika osobnosti Prahy: - zde

Jagellonska_banner-230-230

TIP - perfektní místo k letnímu pobytu v Praze

Hledáte pro sebe nebo své známé pěkné a levné ubytování v centru Prahy? Ubytujeme Vás od 350,-Kč za osobu / noc ve vlastním apartmánu s kuchyní, koupelnou, samostatným WC a free WIFI. Vybrat si můžete 2-lůžkové i vícelůžkové apartmány.

» Pokračování »


apple_museum_banner_-2017_-230_230

Apple Muzeum

Navštivte Apple muzeum a prohlédněte si největší soukromou sbírku produktů společnosti Apple na světě. Přijďte do pražské Pop Art Gallery a zažijte neobyčejný životní příběh výjimečného vizionáře Steva Jobse – génia, který dokázal ovlivnit celé lidstvo a změnit svět.

» Pokračování »


Kralik_logo_adresa

Rodinná kavárna a restaurace Králík v rádiu

Králík v rádiu, jedinečná restaurace pro rodiny s dětmi. Každý den jiné menu ve stylu malých francouzských restaurací. Vy jíte, my hlídáme. Přijďte se skvěle najíst

» Pokračování »


foto na leták scooter 2017_mala_upoutavka

Absolutní svoboda pohybu – přijďte vyzkoušet elektrickou koloběžku HUGO Bike

Prozkoumejte překrásná místa v Praze na luxusní elektrické koloběžce HUGO Bike. Po setkání s vaším průvodcem a krátkým tréninkem se můžete vydat na okouzlující prohlídku ulic a památek, jako je slavný Karlův most, Židovské město, Staré město a mnoho dalších míst

» Pokračování »


Klub-přátel_mala_upoutavka

Pražské muzeum pověstí a strašidel

Vstupte do světa pražských pověstí a setkejte se tváří v tvář s duchy a přízraky staré Prahy! Zveme vás do světa plného humoru, poezie a tajemna prostřednictvím interaktivní expozice, která osloví nejen děti, ale i studenty, dospělé a seniory, stejně jako celé rodiny či školní výpravy.

» Pokračování »


slevovy-kupon-tisk-data_preview

Toboga Fantasy - JEDINEČNÝ ZÁBAVNÍ PARK PRO CELOU RODINU ZA KAŽDÉHO POČASÍ

Byli jste už v Toboga Fantasy? TOBOGA Fantasy je obrovská dětská herna s mnoha atrakcemi pro děti i dospělé. Toto jedinečné zábavní centrum je svou nabídkou, plochou a rozsahem v České republice ojedinělé.

» Pokračování »


Riddle Twist - Xaverius

XAVERIUS - Co když obraz sv. Xaveria opravdu skrývá cestu k pokladu ?

Máte rádi inteligentní zábavu? Přijďte rozkrýt starou pražskou záhadu do Riddle Twist! Reálné únikové-quest hry od Riddle Twist jsou jiné než cokoliv, co už jste zažili. Byly navrženy pro dobrodruhy, pro ty, kteří chtějí pořádnou výzvu, pro ty, co se nebojí nepoznaného a hlavně pro radost a zábavu!

» Pokračování »

« « Maroldovo panorama Bitvy u Lipan | Křižíkova fontána – zázrak techniky nebo umělecké dílo » »

Můžete nám zanechat komentář, nebo odkázat na tento článek pomocí trackbacku.

Zanechat komentář