Lanová dráha a pohyblivé schodiště na Letnou

Letna _Lanova draha na Letnou120426_015

Víte, že se lidé v minulosti na Letnou dopravovali pomocí lanové dráhy a pohyblivých schodů? Ve kterých místech dráha stávala, jak vypadala a kdy byla nahrazena jezdícími schody? To a mnohem více se dozvíte v následujícím článku.

 Vše o Letné - více informací klikněte zde

Lanová dráha Praha 7 - Letná - maketa lanové dráhy z muzea MHD
Rádi bychom vám představili mnohými zapomenutou první pražskou lanovou dráhu, která vedla právě do Letenských sadů. Tato byla uvedena do provozu 31. května roku 1891. Lanovka jezdila od tehdejšího mostu císaře Františka Josefa (dnešní most Štefánikův), kde se v současné době nachází dolního vyústění Letenského tunelu. Odtud vedla nahoru k Letenskému zámečku. Zde na lanovou dráhu navazovala Křižíkova elektrická dráha, která Pražany vyvezla až do Stromovky- Královské obory. Lanová dráha na Letnou jezdila až do roku 1916, ale ke zrušení došlo až v roce 1922. Dnes už byste pozůstatky letenské lanovky jen těžko hledali. Spodní stanice byla definitivně zničena při stavbě Letenského tunelu. Zbytky horní části lanovky můžete dodnes spatřit přímo před Letenským zámečkem, ve svahu nad nábřežím Kapitána Jaroše.

Jak dráha fungovala? Praha 7 - Letná - Zde bývala dolní stanice Letenské lanové dráhy
Lanová dráha
byla uvedena do pohybu za pomoci tzv. systému vodní převahy. Ten spočíval v tom, že se do nádrže vozu v horní stanici napustila voda, a v dolní se poté vypouštěla. Tento systém zapříčinil, že těžší horní vůz vytahoval při klesání vůz spodní. Tento provoz byla ale poněkud drahý, a proto byla dráha v letech 1902 a 1903 elektrifikována. Autorem projektu elektrifikace byl sám František Křižík. Do té doby jezdila lanovka pouze od jara do podzimu, ale po těchto technických úpravách přešla na celoroční provoz a byla zařazena do sítě pražských tramvají. Lanovka měla dva vozy, kdy každý z nich měl kapacitu pro čtyřicet cestujících. Pokud se lidé chtěli nechat na Letnou dopravit pomocí lanové dráhy, museli zaplatit tři krejcary, při cestě dolů krejcary dva. Pokud si budete chtít lanovku prohlédnout, její model je umístěn v Muzeu MHD ve vozovně Střešovice.

Pohyblivé schodiště Praha 7 - Letná - fotografie pohyblivého schodiště na Letnou
Později, v letech 1926 – 1935 jezdilo na trase bývalé lanové dráhy kryté, pohyblivé schodiště. A jak takové jezdící schody vypadaly? Na ohebný pás byly připevněny dřevěné stupně. Pás se ovíjel kolem dvou válců, které byly umístěny na opačných stranách dráhy. Schody na Letnou nechal vybudovat soukromý majitel, který je i provozoval. Jízdné činilo padesát haléřů. Schody se pohybovaly rychlostí chůze. Pokud si schody budete chtít prohlédnout, můžete je spatřit ve filmu Muži v ofsajdu.

Adresa:
dolní stanice:
Nábřeží kapitána Jaroše a Štefánikův most
170 00 Praha 7

GPS: 50°5’43.559″N, 14°25’35.175″E

horní stanice:
Letenský zámeček
Letná , 170 00 Praha 7

GPS: 50°5’45.542″N, 14°25’30.118″E

Spojení:
Tramvaje číslo: 5, 17, 24, 26, 51, 53, 54 – zastávka Nábřeží kapitána Jaroše

Dopravní spojení:
Vyhledání spojení: klikněte zde
Informace o pražské dopravě: klikněte zde
Informace o pražské hromadné dopravě: klikněte zde

Zajímavé odkazy – čtěte také
P
amátky Praha 1: - zde
Památky Praha 2
: - zde
Památky Praha 3: -zde
Pražský hrad: -zde
Královská cesta: -zde
Karlův most: -zde
Židovská Praha: -zde
Kampa: - zde
Vyšehrad: -zde
Petřín: -zde
Staroměstské náměstí: -zde
Pražská muzea: -zde
Národní galerie v Praze: -zde
Stromovka a výstavistě:-zde
Letná: - zde
Pražské zahrady a parky: -zde
Rubrika osobnosti Prahy: - zde

Jagellonska_banner-230-230

TIP - perfektní místo k letnímu pobytu v Praze

Hledáte pro sebe nebo své známé pěkné a levné ubytování v centru Prahy? Ubytujeme Vás od 350,-Kč za osobu / noc ve vlastním apartmánu s kuchyní, koupelnou, samostatným WC a free WIFI. Vybrat si můžete 2-lůžkové i vícelůžkové apartmány.

» Pokračování »


apple_museum_banner_-2017_-230_230

Apple Muzeum

Navštivte Apple muzeum a prohlédněte si největší soukromou sbírku produktů společnosti Apple na světě. Přijďte do pražské Pop Art Gallery a zažijte neobyčejný životní příběh výjimečného vizionáře Steva Jobse – génia, který dokázal ovlivnit celé lidstvo a změnit svět.

» Pokračování »


Kralik_logo_adresa

Rodinná kavárna a restaurace Králík v rádiu

Králík v rádiu, jedinečná restaurace pro rodiny s dětmi. Každý den jiné menu ve stylu malých francouzských restaurací. Vy jíte, my hlídáme. Přijďte se skvěle najíst

» Pokračování »


foto na leták scooter 2017_mala_upoutavka

Absolutní svoboda pohybu – přijďte vyzkoušet elektrickou koloběžku HUGO Bike

Prozkoumejte překrásná místa v Praze na luxusní elektrické koloběžce HUGO Bike. Po setkání s vaším průvodcem a krátkým tréninkem se můžete vydat na okouzlující prohlídku ulic a památek, jako je slavný Karlův most, Židovské město, Staré město a mnoho dalších míst

» Pokračování »


Klub-přátel_mala_upoutavka

Pražské muzeum pověstí a strašidel

Vstupte do světa pražských pověstí a setkejte se tváří v tvář s duchy a přízraky staré Prahy! Zveme vás do světa plného humoru, poezie a tajemna prostřednictvím interaktivní expozice, která osloví nejen děti, ale i studenty, dospělé a seniory, stejně jako celé rodiny či školní výpravy.

» Pokračování »


slevovy-kupon-tisk-data_preview

Toboga Fantasy - JEDINEČNÝ ZÁBAVNÍ PARK PRO CELOU RODINU ZA KAŽDÉHO POČASÍ

Byli jste už v Toboga Fantasy? TOBOGA Fantasy je obrovská dětská herna s mnoha atrakcemi pro děti i dospělé. Toto jedinečné zábavní centrum je svou nabídkou, plochou a rozsahem v České republice ojedinělé.

» Pokračování »


Riddle Twist - Xaverius

XAVERIUS - Co když obraz sv. Xaveria opravdu skrývá cestu k pokladu ?

Máte rádi inteligentní zábavu? Přijďte rozkrýt starou pražskou záhadu do Riddle Twist! Reálné únikové-quest hry od Riddle Twist jsou jiné než cokoliv, co už jste zažili. Byly navrženy pro dobrodruhy, pro ty, kteří chtějí pořádnou výzvu, pro ty, co se nebojí nepoznaného a hlavně pro radost a zábavu!

» Pokračování »

 

zp8497586rq

« « Kaplického Chobotnice na Letné | Letná – studentské koleje Kolonka » »

Both comments and pings are currently closed.

Comments are closed.