Krannerova kašna – sochu museli umístit v podstatě tajně

Krannerova kašna092009

Praha – Jdete procházkou po Smetanově nábřeží a najednou na vás z proluky vykoukne podivná stavba šípovitého rázu. Jdete blíže a zjistíte, že stojíte vlastně u kašny. Je to Krannerova kašna. Pojďme si tuto netypickou a pro svůj vzhled jedinečnou stavbu představit.

- Rozcestník: vše o Krannerově kašně více čtěte zde

Umístění Krannerova kašna
Nutno ale začít tím, kde je zajímavost umístěná a to je nábřeží. Smetanovo nábřeží bývalo kdysi lemováno ohradami s dřevem a prostými chalupami u kterých se sušily rybářské sítě. V souvislosti s výstavbou druhého pražského mostu v roce 1841 ( řetězový most v místech, kde dnes stojí most Legií) bylo rozhodnuto vybudovat spolu s mostem i první pražské kamenné nábřeží. Z míst, kam byla po celá staletí umísťována hlavně jen nečistá a páchnoucí řemesla, nechalo město podle projektu Vojtěcha Lanny vybudovat kvalitní kamenné nábřeží, které mělo sloužit jako vyhlídková promenáda. Zjednodušeně řečeno, ze smrduté čtvrti chtěli radní vybudovat ukázkové místo. Také vám to připomíná dnešní kultivaci různých, okrajových, městských, zanedbaných částí a následnou zástavbu obchodními centry? Nám také.

Komentář a nebo vlastní názor k památce můžete vložit :zde

Krannerova kašna Historie:
Ale zpět na nábřeží. Na vzniklém prostranství u nábřeží měl být postaven pomník s kašnou oslavující habsburskou vládu. Smlouvu na pomník, inspirovaný podobným dílem ze 14. století z Norimberku, podepsal architekt Josef Ondřej Kranner a spolu s ním sochař Josef Max. Základní kámen byl slavnostně položen v roce 1845, do stavby pomníku ale zasáhl revoluční rok 1848 a tak se závěrečné osazení bronzové jezdecké sochy panovníka Františka I. odehrálo již tiše a nenápadně až v roce 1850. Kvůli změněné politické situaci se uvažovalo i o změně sochy, která měla být umístěna do gotické stély.

Socha se ale tehdy stala trnem v oku místních a tak byl František I. na koni po vyhlášení samostatného Československa v roce 1919 z kašny odstraněn. I tisk byl toho plný.

Odstraněný originál sochy Františka I. je dodnes uložen v lapidáriu Národního muzea. Po rekonstrukci kašny v roce 2003 byla zpět do stély pomníku umístěna kopie jezdecké sochy císaře Františka I. Byl opraven i složitý přítok vody a kašna se stala opět plně funkční.

Rozcestníky všech památek: ZDE

Z čeho vlastně je? Krannerova kašna
Kašna, kterou Krannerovi pomáhal vytvořit kameník Karel Svoboda, má tvar polygonální nádrže, na jejíchž pilířích stojí figury šestnácti českých krajů. V jejich čele se směrem k řece nachází 17. alegorická postava města Prahy. Výše jsou umístěny alegorické sochy znázorňující činnosti přinášející rozkvět země. Přívod vody pro kašnu vyřešil Kranner se stavitelem nábřeží Vojtěchem Lannou a s mechanikem Romualdem Božkem. Šachta pod spodní částí pomníku, kde bylo umístěno zařízení na čerpání vody, je spojena s podzemní chodbou, která vede do Divadelní ulice.

Krannerova kašna (někdy též nazývána Hold českých stavů), je po letech tedy opět kompletní, funkční a navíc obklopena upraveným parčíkem, kde se dá i posedět.

………………………………………………………………………………………………………………………

Aktuální pořádané akce:

………………………………………………………………………………………………………………………

Žádné Události

………………………………………………………………………………………………………………………

FOTOGALERIE:

………………………………………………………………………………………………………………………

………………………………………………………………………………………………………………………

KONTAKT:

………………………………………………………………………………………………………………………

Adresa:
Smetanovo nábřeží
Praha 1

GPS: 50.082949,14.413481

Spojení:
Tram: 17, 18, 53 – Národní divadlo

Dopravní spojení:
Vyhledání spojení: klikněte zde
Informace o pražské dopravě: klikněte zde
Informace o pražské hromadné dopravě: klikněte zde

………………………………………………………………………………………………………………………

MAPA:

………………………………………………………………………………………………………………………

loading map - please wait...

Krannerova kašna 50.082976, 14.413483 Krannerova kašna V minulosti se v místech dnešního Smetanova nábřeží, rozprostíraly kolem Vltavy rybářské příbytky a obydlí řemeslníků. V roce 1841 vyrostl, v místě současného mostu Legií, řetězový most. Během jeho stavby bylo rozhodnuto, že společně s mostem vznikne první pražské kamenné nábřeží, které bude sloužit jako vyhlídková promenáda s výhledem na Pražský hrad. http://www.praguecityline.cz/pamatky/krannerova-kasna

………………………………………………………………………………………………………………………

KE STAŽENÍ: TURISTICKÝ PRŮVODCE OKOLÍ

………………………………………………………………………………………………………………………

Turistický průvodce Prague City Line - Praha 1 - historické centrum

  Turistický průvodce Prague City Line - Praha 1 - historické centrum (velikost souboru: 6,8 MiB)

Aktualizováno: 14.10.2018 - Tištěný průvodce ve formátu PDF + nově se SLEVOVÝMI KUPÓNY vás provede historickým centrem Prahy 1. Asi nikde jinde nenajdete takovou koncentraci historických památek a míst, kde na vás dýchá historie a romantika dávno zašlých časů. Málo kde můžete chodit po stejných cestách jako Franz Kafka, Wolfgang Amadeus Mozart, pražský Golem, Jaroslav Hašek nebo klukovská parta z Foglarových Rychlých šípů.

Tourist guide Prague City Line - Area Prague 1 - Old City Centre - english version

  Tourist guide Prague City Line - Area Prague 1 - Old City Centre - english version (velikost souboru: 7,1 MiB)

Updated: 30.10.2018 - Prague 1 still belongs to one of the most attractive parts of the whole Prague. Probably nowhere else you can find such a concentration of historic monuments and places where the history and romance of bygone times are all around you. + DISCOUNT COUPONS

Turistický výlet Prague City Line - Pražské nábřeží

  Turistický výlet Prague City Line - Pražské nábřeží (velikost souboru: 6,0 MiB)

Aktualizováno: 6.2.2017 Výlet Vás provede po pražském vltavském nábřeží kolem mnoha významných památek. O zajímavosti zde opravdu nebude nouze a my Vás při procházce po nábřeží upozorníme na poklady v okolí. Věříme, že tento výlet Vás obohatí a spoustu nových informací a příjemných zážitků.

Zajímavé odkazy

Památky Praha 1: - zde
Památky Praha 2
- zde
Památky Praha 3: -zde
Pražský hrad: -zde
Královská cesta: -zde
Staroměstské náměstí: -zde
Karlův most:-zde
Letná: - zde
Židovská Praha: -zde
Petřín: -zde
Kampa: -zde

Vyšehrad: -zde
Pražské zahrady a parky: -zde 
Rubrika osobnosti Prahy: - zde

Klub-přátel_mala_upoutavka

Pražské muzeum pověstí a strašidel

Vstupte do světa pražských pověstí a setkejte se tváří v tvář s duchy a přízraky staré Prahy! Zveme vás do světa plného humoru, poezie a tajemna prostřednictvím interaktivní expozice, která osloví nejen děti, ale i studenty, dospělé a seniory, stejně jako celé rodiny či školní výpravy.

» Pokračování »« « Klementinum | Novotného Lávka a Muzeum Bedřicha Smetany » »

Můžete nám zanechat komentář, nebo odkázat na tento článek pomocí trackbacku.

Zanechat komentář