Krannerova kašna – popis památky

Pha1 -  park Narodniho probuzeni10416_002

Dnes vás zavedeme na první pražské kamenné nábřeží., kde vás jistě upoutá neobvyklá stavba. V blízkosti Smetanova nábřeží byl totiž postaven pomník na oslavu habsburské vlády – Krannerova kašna.

 Rozcestník: vše o Krannerově kašně více čtěte zde

Vznik Smetanova nábřeží Praha 1 - Krannerova kašna a Park národního probuzení
V minulosti se v místech dnešního Smetanova nábřeží, rozprostíraly kolem Vltavy rybářské příbytky a obydlí řemeslníků. V roce 1841 vyrostl, v místě současného mostu Legií, řetězový most. Během jeho stavby bylo rozhodnuto, že společně s mostem vznikne první pražské kamenné nábřeží, které bude sloužit jako vyhlídková promenáda s výhledem na Pražský hrad.

Krannerova kašna Krannerova kašna
Pražské nábřeží se tak mělo stát vyhledávaným cílem turistů. Z toho důvodu měl v jeho blízkosti vzniknout pomník, který by měl oslavovat habsburskou vládu. Architektem pomníku se stal Josef Ondřej Kranner, který na díle spolupracoval se sochařem Josefem Maxem. Stavba pomníku započala v roce 1845. Stavební práce byly v důsledku revoluce v roce 1848 pozastaveny a dílo bylo dokončeno až v roce 1850 osazením bronzové jezdecké sochy císaře Františka I.

Kašna je opět funkční Krannerova kašna
Politické události však této soše příliš nepřály. Po vyhlášení samostatného Československa musel být císař  František I. ze sochy odstraněn. Originál této sochy je dodnes umístěný v lapidáriu Národního muzea. V roce 2003 prodělala kašna rozsáhlou rekonstrukci a František I. byl do výklenku kašny opět navrácen. Jedná se však o kopii původního díla. Kromě soch bylo opraveno i technické ústrojí, takže kašnou opět začala protékat voda. Kranner totiž při stavbě kašny využil důmyslný systém přívodu vody. Pod spodní částí pomníku vede šachta, kde se nacházelo zařízení na čerpání vody. Šachta je spojena s podzemní chodbou, která vede až do Divadelní ulice.

Kašna je lemována množstvím pilířů. Na každém z nich stojí figura jednoho ze šestnácti českých krajů. Uprostřed stojí sedmnáctá postava, znázorňující město Prahu. Postavy v horní části Krannerovy kašny představují vědu, obchod, průmysl či mír.

………………………………………………………………………………………………………………………

Aktuální pořádané akce:

………………………………………………………………………………………………………………………

Žádné Události

………………………………………………………………………………………………………………………

FOTOGALERIE:

………………………………………………………………………………………………………………………

………………………………………………………………………………………………………………………

KONTAKT:

………………………………………………………………………………………………………………………

Adresa:
Smetanovo nábřeží
Praha 1

GPS: 50.082949,14.413481

Spojení:
Tram: 17, 18, 53 – Národní divadlo

Dopravní spojení:
Vyhledání spojení: klikněte zde
Informace o pražské dopravě: klikněte zde
Informace o pražské hromadné dopravě: klikněte zde

………………………………………………………………………………………………………………………

MAPA:

………………………………………………………………………………………………………………………

loading map - please wait...

Krannerova kašna 50.082976, 14.413483 Krannerova kašna V minulosti se v místech dnešního Smetanova nábřeží, rozprostíraly kolem Vltavy rybářské příbytky a obydlí řemeslníků. V roce 1841 vyrostl, v místě současného mostu Legií, řetězový most. Během jeho stavby bylo rozhodnuto, že společně s mostem vznikne první pražské kamenné nábřeží, které bude sloužit jako vyhlídková promenáda s výhledem na Pražský hrad. http://www.praguecityline.cz/pamatky/krannerova-kasna

………………………………………………………………………………………………………………………

KE STAŽENÍ: TURISTICKÝ PRŮVODCE OKOLÍ

………………………………………………………………………………………………………………………

Turistický průvodce Prague City Line - Praha 1 - historické centrum

  Turistický průvodce Prague City Line - Praha 1 - historické centrum (velikost souboru: 6,8 MiB)

Aktualizováno: 14.10.2018 - Tištěný průvodce ve formátu PDF + nově se SLEVOVÝMI KUPÓNY vás provede historickým centrem Prahy 1. Asi nikde jinde nenajdete takovou koncentraci historických památek a míst, kde na vás dýchá historie a romantika dávno zašlých časů. Málo kde můžete chodit po stejných cestách jako Franz Kafka, Wolfgang Amadeus Mozart, pražský Golem, Jaroslav Hašek nebo klukovská parta z Foglarových Rychlých šípů.

Tourist guide Prague City Line - Area Prague 1 - Old City Centre - english version

  Tourist guide Prague City Line - Area Prague 1 - Old City Centre - english version (velikost souboru: 7,1 MiB)

Updated: 30.10.2018 - Prague 1 still belongs to one of the most attractive parts of the whole Prague. Probably nowhere else you can find such a concentration of historic monuments and places where the history and romance of bygone times are all around you. + DISCOUNT COUPONS

Turistický výlet Prague City Line - Pražské nábřeží

  Turistický výlet Prague City Line - Pražské nábřeží (velikost souboru: 6,0 MiB)

Aktualizováno: 6.2.2017 Výlet Vás provede po pražském vltavském nábřeží kolem mnoha významných památek. O zajímavosti zde opravdu nebude nouze a my Vás při procházce po nábřeží upozorníme na poklady v okolí. Věříme, že tento výlet Vás obohatí a spoustu nových informací a příjemných zážitků.

Zajímavé odkazy

Památky Praha 1: - zde
Památky Praha 2
- zde
Památky Praha 3: -zde
Pražský hrad: -zde
Královská cesta: -zde
Staroměstské náměstí: -zde
Karlův most:-zde
Letná: - zde
Židovská Praha: -zde
Petřín: -zde
Kampa: -zde

Vyšehrad: -zde
Pražské zahrady a parky: -zde 
Rubrika osobnosti Prahy: - zde

Klub-přátel_mala_upoutavka

Pražské muzeum pověstí a strašidel

Vstupte do světa pražských pověstí a setkejte se tváří v tvář s duchy a přízraky staré Prahy! Zveme vás do světa plného humoru, poezie a tajemna prostřednictvím interaktivní expozice, která osloví nejen děti, ale i studenty, dospělé a seniory, stejně jako celé rodiny či školní výpravy.

» Pokračování »« « Klementinum – plánek a popis areálu | Kostel Panny Marie Sněžné – popis památky » »

Můžete nám zanechat komentář, nebo odkázat na tento článek pomocí trackbacku.

Zanechat komentář