Apartmány Jagellonská

Kramářova vila – rezidence předsedy vlády

Pha1 - Kramarova vila110508_017

Kramářova vila byla odedávna sídlem vysokých vládních představitelů. Prvním z nich byl její stavitel – první československý předseda vlády Karel Kramář, který dal vilu postavit jako své sídlo. Po několik let zde byly uloženy sbírky Národní galerie a nyní slouží tato kulturní památka jako rezidence předsedy vlády České republiky.

 Rozcestník: vše o Kramářově vile více čtěte zde

Rodina Kramářova Kramářova vila - dnes sídlo předsedy vlády
Karel Kramář (1860 – 1937), politik, rusofil a první československý předseda vlády nechal Kramářovu vilu postavit v letech 1912 – 1914 jako sídlo pro sebe a svoji ženu Naděždu. Kramář byl vysoce postaveným politikem, což vedlo v roce 1915 pro nepohodlnost k zatčení a odsouzení k trestu smrti. Po dvou letech strávených ve vězení mu byla udělena amnestie a v roce 1918 se stal předsedou vlády, kde působil pouze do roku 1919. Manželé Kramářovi jsou pohřbeni v kryptě na Olšanských hřbitovech.

 Vše o Letné - více informací klikněte zde

Stavba vily Kramářova vila - interiér - pracovna
Pro stavbu svého pražského sídla koupil Karel Kramář v roce 1911 pozemek na baště svaté Máří Magdaleny. V těchto místech se předtím nacházelo i městské opevnění. Místo si zvolil především pro ojedinělý výhled na historické centrum Prahy. O projekt novobarokní vily se zasloužil rakouský architekt Friedrich Ohmann.

Samotná stavba započala v roce 1912. Kromě novobarokních a secesních prvků výzdoby dominuje stavbě především předsunutý balkon, na jehož zábradlí dal Karel Kramář zvěčnit své motto: Pravdou třeba proti všem. Výzdoba interiéru byla ponechána na profesoru Uměleckoprůmyslové školy Janu Benešovi a sochařích Štiplovi a Kloučkovi. V patře byla vybudována společenská jídelna a zimní zahrada s výhledem na Pražský hrad. Kromě salonků, pokojů pro hosty nechyběl ani kulečníkový pokoj, kuchyně, Kramářova pracovna, ložnice, a další z padesáti pokojů.

 

Mapa Praha 1

Turistická trasa PRAGUE CITY LINE Praha 1

Toulejte se Prahou 1, stáhněte si turistického průvodce a poznejte Prahu sami! Tato památka je součástí turistické naučné a poznávací trasy Prague City Line Praha 1. Klikněte zde a dostanete se na trasu.

» Pokračování »

Rezidence předsedy vlády ČR Kramářova vila - výhled ze zahrady na Pražský hrad
Po smrti Karla a Naděždy Kramářových se vlastníkem vily stala Společnost dr. Karla Kramáře, jež stavbu pronajímala Národní galerii. Po ukončení činnosti Společnosti připadla vila Národnímu muzeu a v roce 1952 se stala majetkem Úřadu předsednictva vlády. Především zde byli ubytováváni významní zahraniční hosté. V letech 1994 – 1998 prodělala vila nákladnou rekonstrukci a byla uzpůsobena jako rezidence předsedy vlády České republiky. Kramářova vila není běžně přístupná veřejnosti. Nahlédnout do ní můžete pouze ve dnech otevřených dveří nebo při zvláštních společenských akcích.

Adresa
Gogolova 1, čp. 212/IV
Praha 1 – Hradčany

Objekt není přístupní veřejnosti.
Pouze v dny otevřených dveří jsou prohlídky.

Spojení:
1. Tram: 12, 51, 56 – Malostranská
Bus: I2 – Malostranská
Metro: A – Malostranská

dále do kopce až k Chotkovým sadům a zde doprava.

2. Z Chotkových sadů. Linky tramvaje 12,18,20,26 – stanice Chotkovy sady a pak přes můstek a za můstkem doprava až k vile.

GPS: 50.093804,14.410252

Dopravní spojení:
Vyhledání spojení: klikněte zde
Informace o pražské dopravě: klikněte zde
Informace o pražské hromadné dopravě: klikněte zde

Zajímavé odkazy
P
amátky Praha 1: - zde
Památky Praha 2
: - zde
Památky Praha 3: -zde
Pražský hrad: -zde
Královská cesta: -zde
Staroměstské náměstí: -zde
Karlův most:-zde
Letná: - zde
Židovská Praha: -zde
Petřín: -zde
Kampa: -zde

Vyšehrad: -zde
Pražské zahrady a parky: -zde
Rubrika osobnosti Prahy: - zde

obrazek PCL

Jak se dozvědět více o památce

Každá památka má svůj rozcestník. Jedná se o stránku, kde najdete všechny potřebné informace. Na rozcestníku jsou hlavní články, mapa kde se památka nachází, fotogalerie a nakonec i články kulturních a jiných akcí pořádaných v daném místě. Na rozcestník přejdete z odkazu na začátku článku. Rozcestník: Vše o památce čtěte zde

» Pokračování »

600

Šance pro mimopražské. Vychutnejte si Prahu a odhalte tajemství Pražského hradu se slevou 64%

Speciální a velmi výhodná nabídka pro naše mimopražské čtenáře. Navštivte Pražský hrad, projděte si areál včetně nejvýznamějších památek a jedinečných galerií a odhalte jeho tajemství! Zajistili jsme pro Vás exkluzivní slevu na ubytování a vstupné 64%

» Pokračování »

Svatovítský poklad 2 - web malá

Vydejte se po stopách Svatovítského pokladu a ubytujte se v Praze se slevou 55%!

Dopřejte si v Praze luxusní pobyt s jedinečným programem.Sleva 55% na pobyt pro 2 osoby se vstupenkami na Pražský hrad a prohlídkou největšího českého pokladu.V balíčku najdete i turistického průvodce a slevu do vyhlášené mexické restaurace

» Pokračování »

« « Svatá Anežka Česká – jedna z našich nejslavnějších světic | Světový den vody ve Staré čistírně odpadních vod v Bubenči » »

Both comments and pings are currently closed.

Comments are closed.