Apartmány Jagellonská

Kostel svatého Jiljí v Praze na Starém městě

Pha1 - Kostel sv. Jilji 110518_004

Kostel svatého Jiljí, památka, kde se snoubí prvky gotiky s překrásným barokním interiérem. Kostel je vyhledávaným místem nejen pro svou výzdobu, ale především pro bohatou historii, se kterou jsou mimo jiné spojena jména významných církevních představitelů.

Rozcestník: vše o kostele sv. Jiljí více čtěte zde

Historie kostela Staré město Pražské (kolem roku 1683) v ve středu kostel sv. Jiljí  
Stavební práce, započaté na výstavbě kostela svatého Jiljí, byly započaty již ve čtrnáctém století. O výstavbu se zasloužil především  biskup Jan IV. z Dražic, na jehož snahu později navázal arcibiskup Arnošt z Pardubic. Dne 4. května roku 1371 došlo k slavnostnímu vysvěcení památky. Tímto došlo ke vzniku překrásného trojlodního kostela na Starém Městě pražském. Původní kapitula, pro kterou byl kostel zřízen, zanikla roku 1420. Řádu dominikánů byl kostel darován až v roce 1626. Dominikáni následně v prostorách kostela svatého Jiljí vybudovali také klášter. Následovaly četné přestavby, které původní gotický kostel oblékly do barokního kabátu.

Interiér kostela sv. Jiljí v Praze Praha 1 - kostel sv. Jiljí - interiér kostela
Při vstupu do kostela si každý z návštěvníků nejprve povšimne dominantních barokních pilířů a bohaté štukové výzdoby. O štukaturu se zasloužil autor B. Spinetti. Dalším unikátním prvek výzdoby jsou fresky, nacházející se na klenbách kostela. Ty pocházejí z roku 1734, a byly vytvořeny rukou V.V. Reinera. Další významnou památkou je oltář Bolestné Panny Marie, který si můžeme prohlédnout v pravé boční lodi kostela. Oltář byl zhotovený v roce 1750,  společně s nedalekým oltářem svaté Kateřiny Sienské patří mezi nejvyhledávanější zajímavosti kostela svatého Jiljí. Druhý zmíněný oltář je unikátní především pro sochy apoštolů od slavného českého sochaře Ferdinanda Maxmiliána Brokoffa.

Mapa Praha 1

Turistická trasa PRAGUE CITY LINE Praha 1

Toulejte se Prahou 1, stáhněte si turistického průvodce a poznejte Prahu sami! Tato památka je součástí turistické naučné a poznávací trasy Prague City Line Praha 1. Klikněte zde a dostanete se na trasu.

» Pokračování »

Praha 1 - kostel sv. Jiljí - interiér kostela Dominantním oltářem celé památky je hlavní oltář v přední části kostela. Oltář je doplněn obrazem z roku 1660, který znázorňuje Založení dominikánského řádu. Interiér kostela dotvářejí čtyři unikátní zpovědnice. Jejich dokonalou řezbářskou práci provedl v letech 1760 – 1765 řezbář Prachner. Hlavním pokladem kostela svatého Jiljí jsou překrásné kostelní varhany z roku 1733. Právě tyto varhany se pyšní dokonalými hudebními vlastnostmi, a pro jejich libé tóny jsou často vyhledávaným cílem významných českých, ale také světových varhaníků.

Adresa:
Římskokatolická farnost u kostela sv. Jiljí Praha – Staré Město
Husova 234/8
110 00 Praha 1-Staré Město
tel. 224 220 235
web: www.kostel-praha.cz
e-mail: fara@jilji.cz

 GPS: 50°5’6.088″N, 14°25’7.291″E

Spojení:
Tram: 17,18,53 – Staroměstská
Bus: 133 – Staroměstská
Metro: A – Staroměstská
Odtud ulicí Valentinská směrem na Mariánské náměstí, dále ulicí Husova až ke kostelu svatého Jiljí

Dopravní spojení:
Vyhledání spojení: klikněte zde
Informace o pražské dopravě: klikněte zde
Informace o pražské hromadné dopravě: klikněte zde

Zajímavé odkazy – čtěte také
P
amátky Praha 1: zde
Památky Praha 2
: zde
Památky Praha 3: zde
Pražský hrad: zde
Královská cesta: zde
Staroměstské náměstí: zde
Karlův most:-zde
Letná: zde
Židovská Praha: zde
Petřín: zde
Kampa: zde

Vyšehrad: zde
Pražské zahrady a parky:  zde
Rubrika osobnosti Prahy: zde

Královska obora – Stromovka a Výstaviště: zde
Muzea Prahy: zde
Národní galerie: zde

obrazek PCL

Jak se dozvědět více o památce

Každá památka má svůj rozcestník. Jedná se o stránku, kde najdete všechny potřebné informace. Na rozcestníku jsou hlavní články, mapa kde se památka nachází, fotogalerie a nakonec i články kulturních a jiných akcí pořádaných v daném místě. Na rozcestník přejdete z odkazu na začátku článku. Rozcestník: Vše o památce čtěte zde

» Pokračování »


Whisky Live Prague

Festival Whisky Live! Prague

Neopakovatelná nabídka. Zveme všechny milovníky whisky na festival s ochutnávkou až 160 druhů kvalitní whisky!. 30% sleva na vstupní vouchery! Festival se koná 26. a 27 září 2014 na Novoměstské radnici za účasti jednoho z největších světových expertů na whisky Jima Murraye!

» Pokračování »


Jagellonska bytc9_130711_002

Oblíbené apartmány v centru Prahy za skvělou cenu !

Ubytování v Praze. Levné apartmány v centru s výbornou dopravní dostupností pro 2 až 10 osob. Vítáme rodiny i skupiny. 10 min na Václavské náměstí. Cena od 350 Kč / os / noc. Zdarma tištěný turistický průvodce Prahou.

» Pokračování »


Svatovítský poklad 2 - web malá

Vydejte se po stopách Svatovítského pokladu a ubytujte se v Praze se slevou 55%!

Dopřejte si v Praze luxusní pobyt s jedinečným programem.Sleva 55% na pobyt pro 2 osoby se vstupenkami na Pražský hrad a prohlídkou největšího českého pokladu.V balíčku najdete i turistického průvodce a slevu do vyhlášené mexické restaurace

» Pokračování »


Národní technické muzeum 3

S dětmi do Národního technického muzea se slevou 60%

1 650 Kč za 2 dny v komfortním hotelu Expo **** pro rodinu s dětmi v Praze a vstupenkami do Národního technického muzea! Nejoblíbenější pražské muzeum pro rodiny vás zve na návštěvu.

» Pokračování »


600

Šance pro mimopražské. Vychutnejte si Prahu a odhalte tajemství Pražského hradu se slevou 64%

Speciální a velmi výhodná nabídka pro naše mimopražské čtenáře. Navštivte Pražský hrad, projděte si areál včetně nejvýznamějších památek a jedinečných galerií a odhalte jeho tajemství! Zajistili jsme pro Vás exkluzivní slevu na ubytování a vstupné 64%

» Pokračování »


Prazsky hrad - zahrada Na Valech101030_001

Podzimní pražské zahrady a parky

Blíží se kouzelný a barevný podzim. Příroda zbarvý stromy do krásných sytých barev. Duby budou krásně žlutočervené a břízy žluté. Poznejte, že pražské zahrady jsou na podzim opravdu kouzelné a jejich atmosféra Vás uchvátí. A hlavně nemeškejte, některé zahrady se na zimu zamykají.

» Pokračování »

« « Svatovítský poklad | Kostel svaté Voršily » »

Můžete nám zanechat komentář, nebo odkázat na tento článek pomocí trackbacku.

Zanechat komentář