Kostel svatého Jiljí v Praze na Starém městě

Pha1 - Kostel sv. Jilji 110518_004

Kostel svatého Jiljí, památka, kde se snoubí prvky gotiky s překrásným barokním interiérem. Kostel je vyhledávaným místem nejen pro svou výzdobu, ale především pro bohatou historii, se kterou jsou mimo jiné spojena jména významných církevních představitelů.

Rozcestník: vše o kostele sv. Jiljí více čtěte zde

Historie kostela Staré město Pražské (kolem roku 1683) v ve středu kostel sv. Jiljí  
Stavební práce, započaté na výstavbě kostela svatého Jiljí, byly započaty již ve čtrnáctém století. O výstavbu se zasloužil především  biskup Jan IV. z Dražic, na jehož snahu později navázal arcibiskup Arnošt z Pardubic. Dne 4. května roku 1371 došlo k slavnostnímu vysvěcení památky. Tímto došlo ke vzniku překrásného trojlodního kostela na Starém Městě pražském. Původní kapitula, pro kterou byl kostel zřízen, zanikla roku 1420. Řádu dominikánů byl kostel darován až v roce 1626. Dominikáni následně v prostorách kostela svatého Jiljí vybudovali také klášter. Následovaly četné přestavby, které původní gotický kostel oblékly do barokního kabátu.

Interiér kostela sv. Jiljí v Praze Praha 1 - kostel sv. Jiljí - interiér kostela
Při vstupu do kostela si každý z návštěvníků nejprve povšimne dominantních barokních pilířů a bohaté štukové výzdoby. O štukaturu se zasloužil autor B. Spinetti. Dalším unikátním prvek výzdoby jsou fresky, nacházející se na klenbách kostela. Ty pocházejí z roku 1734, a byly vytvořeny rukou V.V. Reinera. Další významnou památkou je oltář Bolestné Panny Marie, který si můžeme prohlédnout v pravé boční lodi kostela. Oltář byl zhotovený v roce 1750,  společně s nedalekým oltářem svaté Kateřiny Sienské patří mezi nejvyhledávanější zajímavosti kostela svatého Jiljí. Druhý zmíněný oltář je unikátní především pro sochy apoštolů od slavného českého sochaře Ferdinanda Maxmiliána Brokoffa.

Praha 1 - kostel sv. Jiljí - interiér kostela Dominantním oltářem celé památky je hlavní oltář v přední části kostela. Oltář je doplněn obrazem z roku 1660, který znázorňuje Založení dominikánského řádu. Interiér kostela dotvářejí čtyři unikátní zpovědnice. Jejich dokonalou řezbářskou práci provedl v letech 1760 – 1765 řezbář Prachner. Hlavním pokladem kostela svatého Jiljí jsou překrásné kostelní varhany z roku 1733. Právě tyto varhany se pyšní dokonalými hudebními vlastnostmi, a pro jejich libé tóny jsou často vyhledávaným cílem významných českých, ale také světových varhaníků.

………………………………………………………………………………………………………………………

Aktuální pořádané akce:

………………………………………………………………………………………………………………………

Žádné Události

………………………………………………………………………………………………………………………

FOTOGALERIE:

………………………………………………………………………………………………………………………

………………………………………………………………………………………………………………………

KONTAKT:

………………………………………………………………………………………………………………………

Adresa:
Římskokatolická farnost u kostela sv. Jiljí Praha – Staré Město
Husova 234/8
110 00 Praha 1-Staré Město
tel. 224 220 235
web: www.kostel-praha.cz
e-mail: fara@jilji.cz

 GPS: 50°5’6.088″N, 14°25’7.291″E

Spojení:
Tram: 17,18,53 – Staroměstská
Bus: 133 – Staroměstská
Metro: A – Staroměstská
Odtud ulicí Valentinská směrem na Mariánské náměstí, dále ulicí Husova až ke kostelu svatého Jiljí

Dopravní spojení:

Vyhledání spojení: klikněte zde
Informace o pražské dopravě: klikněte zde
Informace o pražské hromadné dopravě: klikněte zde

………………………………………………………………………………………………………………………

MAPA:

………………………………………………………………………………………………………………………

loading map - please wait...

Kostel sv. Jiljí 50.085316, 14.418388 Kostel sv. Jiljí Kostel svatého Jiljí, památka, kde se snoubí prvky gotiky s překrásným barokním interiérem. Kostel je vyhledávaným místem nejen pro svou výzdobu, ale především pro bohatou historii, se kterou jsou mimo jiné spojena jména významných církevních představitelů. Adresa: Římskokatolická farnost u kostela sv. Jiljí Praha - Staré Město Husova 234/8 http://www.praguecityline.cz/pamatky/kostel-sv-jilji-rozcestnik

………………………………………………………………………………………………………………………

KE STAŽENÍ: TURISTICKÝ PRŮVODCE OKOLÍ

………………………………………………………………………………………………………………………

Turistický průvodce Prague City Line - Praha 1 - historické centrum

  Turistický průvodce Prague City Line - Praha 1 - historické centrum (velikost souboru: 6,8 MiB)

Aktualizováno: 14.10.2018 - Tištěný průvodce ve formátu PDF + nově se SLEVOVÝMI KUPÓNY vás provede historickým centrem Prahy 1. Asi nikde jinde nenajdete takovou koncentraci historických památek a míst, kde na vás dýchá historie a romantika dávno zašlých časů. Málo kde můžete chodit po stejných cestách jako Franz Kafka, Wolfgang Amadeus Mozart, pražský Golem, Jaroslav Hašek nebo klukovská parta z Foglarových Rychlých šípů.

Tourist guide Prague City Line - Area Prague 1 - Old City Centre - english version

  Tourist guide Prague City Line - Area Prague 1 - Old City Centre - english version (velikost souboru: 7,1 MiB)

Updated: 30.10.2018 - Prague 1 still belongs to one of the most attractive parts of the whole Prague. Probably nowhere else you can find such a concentration of historic monuments and places where the history and romance of bygone times are all around you. + DISCOUNT COUPONS

Zajímavé odkazy

Památky Praha 1: - zde
Památky Praha 2
- zde
Památky Praha 3: -zde
Pražský hrad: -zde
Královská cesta: -zde
Staroměstské náměstí: -zde
Karlův most:-zde
Letná: - zde
Židovská Praha: -zde
Petřín: -zde
Kampa: -zde

Vyšehrad: -zde
Pražské zahrady a parky: -zde 
Rubrika osobnosti Prahy: - zde

Klub-přátel_mala_upoutavka

Pražské muzeum pověstí a strašidel

Vstupte do světa pražských pověstí a setkejte se tváří v tvář s duchy a přízraky staré Prahy! Zveme vás do světa plného humoru, poezie a tajemna prostřednictvím interaktivní expozice, která osloví nejen děti, ale i studenty, dospělé a seniory, stejně jako celé rodiny či školní výpravy.

» Pokračování »« « Vyšehrad – rotunda sv. Martina je v Praze nejstarší | Na Remešský evangeliář omylem přísahali francoužští králové stovky let » »

Můžete nám zanechat komentář, nebo odkázat na tento článek pomocí trackbacku.

Zanechat komentář