Kostel Panny Marie Vítězné domov Pražského Jezulátka

Pha1 - kostel panny Marie Vitezne101010_002

Tento malostranský kostel, tedy původně protestantskou modlitebnu, dali vystavět němečtí luteráni v roce 1611. Po dvou letech byla stavba dokončena, a německými protestanty nazvána chrámem Nejsvětější Trojice. Původně však kostel vypadal zcela jinak, než jej známe dnes. Jednalo se o půdorys podlouhlého čtverhranu a vchod se nacházel v místě, kde je v současnosti oltář pražského Jezulátka.

Rozcestník: Kostel Panny Marie Vítězné a Pražské Jezulátko

Praha 1 - Kostel Panny Marie Vítězné -Soška Pražského Jezulátka U východní zdi se dříve nacházel také oltář s kamenným sousoším, zachycujícím poslední večeři Páně. Nad oltářem byl napalován překrásný obraz Nejsvětější Trojice. V blízkosti oltáře stála kazatelna, u vchodu dále křtitelnice z červeného mramoru, která se dodnes v kostele nachází. V době pobělohorské dochází na císařský rozkaz k uzavření a zapečetění kostela. Za dva roky tuto modlitebnu daroval císař Ferdinand II. řeholníkům z řádu bosých karmelitánů.

Původ Jezulátka:
Tento řád byl velice tvrdý, jeho členové žili pouze z almužen, a velice často neměli co jíst. V období, kdy zde bída a chudoba vygradovaly nejvíce, obdrželi od Polyxeny z Lobkovic malou sošku Jezulátka se slovy, že jim daruje to nejcennější co má a pokud sošku budou ctít, nebudou už nadále trpět nedostatkem. Jezulátko bylo vystaveno v klášterním oratoriu a každý den před ním mniši vykonávali dvouhodinovou modlitbu. Prosby dlouho nezůstaly bez odezvy.

Kostel panny Marie Vítězné - interiér

Brzy se o této nouzi dozvěděl sám císař, nařídil klášteru vyplácet peníze a zasílat jídlo. Motlitby a prosby k Jezulátku přinesly klášteru také bohatou úrodu, především v klášterních vinicích. V roce 1630 byli Karmelitáni přeloženi do Německa, a o Jezulátko, které bylo v klášteře stále vystaveno, se nikdo nestaral. Při pozdějším drancování kláštera mu byly ulámány ručičky a Jezulátko bylo zahozeno do smetí za oltář. Vosková soška tam ležela několik let, a poté byla v překvapivě dobrém stavu vyzvednuta opět karmelitány, kteří se do kostela navrátilli. Během sedmi let, co bylo Jezulátko pohozené mezi smetím, stíhalo klášter jedno neštěstí za druhým. Ať už se jednalo o nemoci či bídu. Po jeho vyzvednutí se k němu začali karmelitáni opět modlit a uctívat jej v naději, že je opět spasí a také otec Cyril nechal Ježíškovi zhotovit obě ručičky. Roku 1655 byla soška slavnostně korunována pražským biskupem.-

-Rozcestníky všech památek: ZDE

Jezulátko:[SinglePic not found]
Soška, představující Ježíše v útlém věku, je vysoké 47 centimetrů, oblečená je do splývavé košilky a jemný obličejík lemují delší kudrnaté vlásky. Vosk je velice křehký, proto je na ochranu před poškozením vsazena do stříbrného pouzdra pod oblečením. Jezulátko je převlékáno do šatiček podle barev daného liturgického období. Jsou používány čtyři základní barvy – bílá, fialová, zelená a červená. Během slavnosti korunovace bývá Ježíšek oblečen obvykle v královských šatech s hermelínovým pláštíkem.

Kostel Panny Marie Vítězné:
Kostel je stavbou z části renesanční, z části novobarokní. Průčelí zdobí nad vchodem socha Matky Boží s dítětem.  V roce 1669 byla dostavěna věž. Na jižní straně ke kostelu přiléhal klášter karmelitánů, kde v současnosti sídlí Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy. Klášter byl zrušen v důsledku reforem císaře Josefa II. I přesto byl však chrám centrem uctívání Jezulátku.

[SinglePic not found]Dodnes do kostela míří tisíce lidí z celého světa, kteří zde Jezulátko prosí o pomoc, uzdravení, narození dítěte. Jiní se zase vrací zpět, aby poděkovali za naplnění jejich proseb. Ježíšek svojí pravicí žehná a v levé ruce drží zemský glóbus s křížem na znamení, že v jeho rukou spočívá celý svět.

Lucie Niebauerová

………………………………………………………………………………………………………………………

Aktuální pořádané akce:

………………………………………………………………………………………………………………………

Žádné Události

………………………………………………………………………………………………………………………

FOTOGALERIE:

………………………………………………………………………………………………………………………

………………………………………………………………………………………………………………………

Adresa:
Karmelitská 382/14
11800 Praha

Kontakty:
Tel. +420 257 533 646
Fax +420 257 530 370
mail@pragjesu.info

http://www.pragjesu.info/.cz

GPS: Loc: 50°5’8.368″N, 14°24’12.362″E

Otevírací doba kostela:
Pondělí-Sobota 8.30-19.00
Neděle 8.30-20.00
Prohlídka je možná pouze mimo časy bohoslužeb.

Muzeum sošky Pražského Jezulátka:
Pondělí-Sobota 9.30-17.30
Neděle 13.00-18.00
Vstup do muzea je zdarma.

Spojení:
Ze stanice metra Malostranská dvě stanice tramvají číslo 12, 20 či 22 na zastávku Hellichova (3 minuty). Zastávka tramvaje se nachází přímo před kostelem.

Ze stanice metra Národní třída tři stanice tramvají číslo 22 na zastávku Hellichova (5 minut). Od zastávky pěší chůzí 150 m po směru jízdy tramvaje.

Ze stanice metra Anděl čtyři stanice tramvají číslo 12 či 20 na zastávku Hellichova (6 minut). Od zastávky pěší chůzí 150 m po směru jízdy tramvaje.

Dopravní spojení:
Vyhledání spojení: klikněte zde
Informace o pražské dopravě: klikněte zde
Informace o pražské hromadné dopravě: klikněte zde

………………………………………………………………………………………………………………………

MAPA:

………………………………………………………………………………………………………………………

loading map - please wait...

Kostel Panny Marie Vítězné 50.085987, 14.404389 Kostel Panny Marie Vítězné Kostel (někdy také nazýván chrám) Panny Marie Vítězné na Malé Straně může na některé z vás působit jako zcela obvyklá sakrální stavba. Opak je ale pravdou. Jedná se o mimořádně významnou architektonickou památku, která za svými zdmi střeží světově uctívanou sošku Pražského Jezulátka. Adresa: Karmelitská 382/14 11800 Praha Kontakty: Tel. +420 257 533 646 http://www.praguecityline.cz/pamatky/kostel-panny-marie-vitezne GPS: Loc: 50°5\'8.368\"N, 14°24\'12.362\"E Otevírací doba kostela: Pondělí-Sobota 8.30-19.00 Neděle 8.30-20.00

………………………………………………………………………………………………………………………

KE STAŽENÍ: TURISTICKÝ PRŮVODCE OKOLÍ

………………………………………………………………………………………………………………………

Turistický průvodce Prague City Line - Praha 1 - historické centrum

  Turistický průvodce Prague City Line - Praha 1 - historické centrum (velikost souboru: 6,8 MiB)

Aktualizováno: 14.10.2018 - Tištěný průvodce ve formátu PDF + nově se SLEVOVÝMI KUPÓNY vás provede historickým centrem Prahy 1. Asi nikde jinde nenajdete takovou koncentraci historických památek a míst, kde na vás dýchá historie a romantika dávno zašlých časů. Málo kde můžete chodit po stejných cestách jako Franz Kafka, Wolfgang Amadeus Mozart, pražský Golem, Jaroslav Hašek nebo klukovská parta z Foglarových Rychlých šípů.

Tourist guide Prague City Line - Area Prague 1 - Old City Centre - english version

  Tourist guide Prague City Line - Area Prague 1 - Old City Centre - english version (velikost souboru: 7,1 MiB)

Updated: 30.10.2018 - Prague 1 still belongs to one of the most attractive parts of the whole Prague. Probably nowhere else you can find such a concentration of historic monuments and places where the history and romance of bygone times are all around you. + DISCOUNT COUPONS

Zajímavé odkazy

Památky Praha 1: - zde
Památky Praha 2
- zde
Památky Praha 3: -zde
Pražský hrad: -zde
Královská cesta: -zde
Staroměstské náměstí: -zde
Karlův most:-zde
Letná: - zde
Židovská Praha: -zde
Petřín: -zde
Kampa: -zde

Vyšehrad: -zde
Pražské zahrady a parky: -zde 
Rubrika osobnosti Prahy: - zde

Klub-přátel_mala_upoutavka

Pražské muzeum pověstí a strašidel

Vstupte do světa pražských pověstí a setkejte se tváří v tvář s duchy a přízraky staré Prahy! Zveme vás do světa plného humoru, poezie a tajemna prostřednictvím interaktivní expozice, která osloví nejen děti, ale i studenty, dospělé a seniory, stejně jako celé rodiny či školní výpravy.

» Pokračování »« « Pražské Jezulátko | Kostel Panny Marie Vítězné – základní popis » »

Můžete nám zanechat komentář, nebo odkázat na tento článek pomocí trackbacku.

Zanechat komentář