Kostel Panny Marie pod řetězem

Kostel panny Marie po retezem101109_006

Klášter založil český král Vladislav II., roku 1169 jako první johanitskou komendu v Čechách. Roku 1989 u nás obnovil svoji činnost rytířský řád johanitů a právě kostel Panny Marie pod řetězem je součástí obrovského stavebního komplexu tohoto řádu v Praze, nacházející se mezi ulicemi Saská, Lázeňská a mezi Velkopřevorským náměstím. Patronem řádu je svatý Jan Křitel, od toho je odvozen název johanité.

Rozcestník: vše o  Kostele Panny Marie pod řetězem čtěte zde

Kostel panny Marie pod řetězem Záhady okolo názvu kostela:
Zajímavostí je, že svatostánek nese několik názvů. Většinou jej známe pod jménem kostel Panny Marie pod řetězem, ale v dřívějších dobách byl nazýván „konec mosta“, nebo také U Maltézů. Nyní si objasníme skutečnosti, díky kterým tato, někdy poněkud zvláštní, pojmenování získal. Konec mosta se mu říká proto, stál nejblíže u Juditina mostu, později u Karlova mostu. Nejznámějším jménem pod řetězem je nazýván proto, že brána do klášterního zdejšího dvora byla uzavíraná řetězem, který byl podle pověsti zlatý.

Několik historických údajů: Kostel panny Marie pod řetězem
Vznik kostela je datován do třináctého století, jako raně gotická stavba. V minulosti jej postihlo několik požárů a drancování v období husitských válek. Stavba se dnes pyšní dvěmi, dvaatřicet metrů vysokými hranolovými věžemi, podpírajícími mohutné nárožní pilíře. Původní románský trojlodní kostel byl ale mnohem větší, než jej jen vidíme dnes. Z původní stavby se zachovaly jen zbytky v nynějším nádvoří a části v postranní lodi dnešního kostela.

V polovině čtrnáctého století byla započata rozsáhlá gotická přestavba kostela, během níž byla původní románská bazilika zcela zbořena. Jistě si každý návštěvník povšimne dřevěné sochy v kostelním štítu. Jedná se o pozdně gotickou sochu Madony. V roce 1640 došlo k rozsáhlé barokní přestavbě do podoby, ve které kostel známe dnes.

Interiér objektu: Kostel panny Marie pod řetězem
Každého jistě zaujme překrásný hlavní oltář. Výjevy, které jsou zde ztvárněny, zachycují život apoštola Pavla. Pozornosti dále neunikne kazatelna či sochy světců v hlavní lodi. Dalšími skvosty jsou obrazy s biblickými motivy, sochy osobností, které se významnou měrou zasloužily o rozvoj či přestavbu kostela a mnoho dalších.

Pokud tedy zavítáte na Malou Stranu do míst, nedaleko Čertovky, jistě byste neměli vynechat prohlídku této unikátní sakrální stavby.

………………………………………………………………………………………………………………………

Aktuální pořádané akce:

………………………………………………………………………………………………………………………

Žádné Události

………………………………………………………………………………………………………………………

FOTOGALERIE:

………………………………………………………………………………………………………………………

………………………………………………………………………………………………………………………

KONTAKT:

………………………………………………………………………………………………………………………

Adresa:
Lázeňská,
110 00 Praha 1 – Malá Strana

GPS: 50°5’11.358″N, 14°24’20.930″E

Spojení:
Tram číslo: 12, 20, 22, 57
dále ulicí Karrmelitská směrem k chrámu sv. Mikuláše a  ulicí Prokopská doprava na malé náměstí do ulice Lázeňská a zde již uvidíte siluety kostela.  

Dopravní spojení:
Vyhledání spojení: klikněte zde
Informace o pražské dopravě: klikněte zde
Informace o pražské hromadné dopravě: klikněte zde

………………………………………………………………………………………………………………………

MAPA:

………………………………………………………………………………………………………………………

loading map - please wait...

Kostel Panny Marie pod Řetězem 50.086460, 14.405801 Kostel Panny Marie pod Řetězem Klášter založil český král Vladislav II., roku 1169 jako první johanitskou komendu v Čechách. Roku 1989 u nás obnovil svoji činnost rytířský řád johanitů a právě kostel Panny Marie pod řetězem je součástí obrovského stavebního komplexu tohoto řádu v Praze, nacházející se mezi ulicemi Saská, Lázeňská a mezi Velkopřevorským náměstím. Adresa: Lázeňská, 110 00 Praha 1 - Malá Strana GPS: 50°5\'11.358\"N, 14°24\'20.930\"E http://www.praguecityline.cz/pamatky/kostel-panny-marie-pod-retezem

………………………………………………………………………………………………………………………

KE STAŽENÍ: TURISTICKÝ PRŮVODCE OKOLÍ

………………………………………………………………………………………………………………………

Turistický průvodce Prague City Line - Praha 1 - historické centrum

  Turistický průvodce Prague City Line - Praha 1 - historické centrum (velikost souboru: 6,8 MiB)

Aktualizováno: 14.10.2018 - Tištěný průvodce ve formátu PDF + nově se SLEVOVÝMI KUPÓNY vás provede historickým centrem Prahy 1. Asi nikde jinde nenajdete takovou koncentraci historických památek a míst, kde na vás dýchá historie a romantika dávno zašlých časů. Málo kde můžete chodit po stejných cestách jako Franz Kafka, Wolfgang Amadeus Mozart, pražský Golem, Jaroslav Hašek nebo klukovská parta z Foglarových Rychlých šípů.

Tourist guide Prague City Line - Area Prague 1 - Old City Centre - english version

  Tourist guide Prague City Line - Area Prague 1 - Old City Centre - english version (velikost souboru: 7,1 MiB)

Updated: 30.10.2018 - Prague 1 still belongs to one of the most attractive parts of the whole Prague. Probably nowhere else you can find such a concentration of historic monuments and places where the history and romance of bygone times are all around you. + DISCOUNT COUPONS

Zajímavé odkazy

Památky Praha 1: - zde
Památky Praha 2
- zde
Památky Praha 3: -zde
Pražský hrad: -zde
Královská cesta: -zde
Staroměstské náměstí: -zde
Karlův most:-zde
Letná: - zde
Židovská Praha: -zde
Petřín: -zde
Kampa: -zde

Vyšehrad: -zde
Pražské zahrady a parky: -zde 
Rubrika osobnosti Prahy: - zde

Klub-přátel_mala_upoutavka

Pražské muzeum pověstí a strašidel

Vstupte do světa pražských pověstí a setkejte se tváří v tvář s duchy a přízraky staré Prahy! Zveme vás do světa plného humoru, poezie a tajemna prostřednictvím interaktivní expozice, která osloví nejen děti, ale i studenty, dospělé a seniory, stejně jako celé rodiny či školní výpravy.

» Pokračování »« « Chrám sv. Mikuláše – interiér a výzdoba | Svatomikulášská městská zvonice » »

Můžete nám zanechat komentář, nebo odkázat na tento článek pomocí trackbacku.

Zanechat komentář