KOSTEL PANNY MARIE A SV. KARLA VELIKÉHO – MUZEUM POLICIE

Pha2 - muzeum policie12

Na hoře Karlově – Mons Caroli sancti- nejvyšším místě Nového Města pražského nechal Karel IV. vybudovat kostel ke cti sv. Karla Velikého s klášterem řeholních kanovníků sv. Augustiána. Kostel neobvyklého osmiúhelníkového půdorysu byl postaven po vzoru pohřební kaple Karla Velikého v německých Cáchách.

Vše o: Kostel Panny Marie a svatého Karla Velikého a muzeum Policie

Kostel panny Marie a sv. Karla Velikého Dne 18. září 1350 položil základní kámen k tomuto chrámu osobně Karel IV. a svatyni prý současně věnoval i vzácnou relikvii z Cách- tři zachované zuby Karla Velikého. Stavba chrámu trvala sedmadvacet let. Za husitských válek byl chrám značně poškozen a po jeho přestavbě byl zasvěcen též Panně Marii.

Dnešní kostel Panny Marie a sv. Karla Velikého je unikátní především smělou centrální gotickou klenbou o průměru 22,8 m, která se vznáší nad prostorem bez jakékoliv středové opory. K této klenbě se váže i pověst o staviteli, jenž se kvůli unikátní stavbě utopil ve Vltavě. Když bylo dílo hotovo, stavitel zapálil lešení s bedněním, což byl tehdejší způsob demontáže. Ozval se hromový rachot a všichni přítomní se dali na útěk. Stavitel usoudil, že se klenba zřítila a v okamžité emoci ukončil svůj život. Spadla však jen dřevěná pomocná konstrukce a strop zůstal dodnes. Tak tolik pověsti, skutečností zůstává, že jméno mimořádného stavebníka se nedochovalo.

Jagellonska bytc9_150226_003

TIP - perfektní místo k letnímu pobytu v Praze

Hledáte pro sebe nebo své známé pěkné a levné ubytování v centru Prahy? Ubytujeme Vás od 350,-Kč za osobu / noc ve vlastním apartmánu s kuchyní, koupelnou, samostatným WC a free WIFI (až 40 Mb/s). Vybrat si můžete 2-lůžkové i vícelůžkové apartmány.

» Pokračování »

Karlov - muzeum Policie Dochoval se ale obraz z konce 17.století, na kterém je znázorněna těhotná Panna Marie. Tomuto obrazu se říkalo Panna Marie Karlovská – ochránkyně těhotných žen a byla mu přisuzována zázračná moc. Chrám byl díky tomuto obrazu hojně navštěvován budoucími rodičkami, kter

make money online for free

é své ochránkyni přinášely dary. Originál tohoto obrazu byl později přenesen do nedalekého kostela sv. Apolináře. Za zmínku také stojí originální chrámová malba – freska pod kruchtou, na níž je zpodoben Jan Žižka na koni s palcátem v ruce.

K chrámu přiléhá i někdejší augustiniánský klášter, jehož stavitelé přizpůsobili ambit kláštera symetrii centrální lodi sousedního kostela. V budově tohoto bývalého kláštera je dnes Muzeum Policie ČR. K jeho návštěvě doporučujeme především nedělní odpoledne, kdy probíhají prohlídky kostela s výkladem.

-

………………………………………………………………………………………………………………………

Aktuální pořádané akce:

………………………………………………………………………………………………………………………

Žádné Události

………………………………………………………………………………………………………………………

FOTOGALERIE:

………………………………………………………………………………………………………………………

………………………………………………………………………………………………………………………

KONTAKT:

………………………………………………………………………………………………………………………

Adresa:
Ke Karlovu 453/1
Praha 2


GPS: 
50.0685936N, 14.4279872E

Kontakty:
224 922 183
muzeum@mvcr.cz
www.muzeumpolicie.cz

Otevírací doba kostela pro veřejnost:
Kostel Panny Marie a svatého Karla Velikého:
neděle 14:00-16:30

Otevírací doba muzea:
Muzeum Policie

út – ne …10.00 – 17.00
pondělí – zavírací den

Vstupné:
Dospělí 30,- Kč
Děti, studenti, důchodci 10,- Kč
Rodinné vstupné 50,- Kč
Odpoledne pro děti 5,- Kč

Více informací o vstupném a otevírací době – zde

Spojení:
Bus: 291 -  stanice Dětská nemocnice Karlov dále ulicí Ke Karlovu směrem k Nuselskému mostu
Tram: 6, 11, 56 -  stanice Pod Karlovem nahoru po schodech , přejít podchodem magistrálu
Tram:7, 18, 24, 53, 55 – stanice Albertov dále do ulice Albertov a stále rovně po schodech nahoru do ulice Ke Karlovu a doprava do muzea.

Dopravní spojení:
Vyhledání spojení: klikněte zde
Informace o pražské dopravě: klikněte zde
Informace o pražské hromadné dopravě: klikněte zde

 

………………………………………………………………………………………………………………………

MAPA:

………………………………………………………………………………………………………………………

loading map - please wait...

Muzeum policie České republiky 50.069205, 14.428517 Muzeum policie Díky Muzeu policie České republiky máme jedinečnou možnost nahlédnout do historie  obranných složek státu, seznámit s jejich náplní práce a s technologiemi, které v minulosti využívaly a které napomáhají při odhalování zločinu nadále. Adresa: Muzeum policie, Ke Karlovu 453/1, 120 00, Praha 2 GPS: 50.069205N, 14.428517E Kontakty: tel: +420 224 922 183 muzeum@mvcr.cz web: http://www.praguecityline.cz/prazske-pamatky/muzeum-policie-ceske-republiky Otevřeno: Út - Ne: 10.00 – 17.00, pondělí zavřeno

………………………………………………………………………………………………………………………

KE STAŽENÍ: TURISTICKÉ PRŮVODCE OKOLÍ

………………………………………………………………………………………………………………………

Turistický průvodce Prague City Line - Praha 2

  Turistický průvodce Prague City Line - Praha 2 (velikost souboru: 5,3 MiB)

Aktualizování: 8.12.2016 - Tištěný průvodce ve formátu PDF, který vás provede po turisticko-naučné trase Praguecityline Praha 2. Praha 2 je zcela výjimečným místem. Propojuje se zde dávná středověká historie s novodobými urbanistickými počiny sklonku 19.století. Trasa Prahou 2 je značena přímo v ulicích Prahy

Mapa k turistické trase Prague City Line Praha 2

  Mapa k turistické trase Prague City Line Praha 2 (velikost souboru: 1,3 MiB)

Mapa k turistické trase Prague City Line Praha 2 vás provede po krásách Prahy 2, kde se propojuje dávná středověká historie s novodobými urbanistickými počiny sklonku 19.století.

Zajímavé odkazy
P
amátky Praha 1: - zde
Památky Praha 2
- zde
Památky Praha 3: -zde
Pražský hrad: -zde
Královská cesta: -zde
Staroměstské náměstí: -zde
Karlův most:-zde
Letná: - zde
Židovská Praha: -zde
Petřín: -zde
Kampa: -zde

Vyšehrad: -zde
Pražské zahrady a parky: -zde 
Rubrika osobnosti Prahy: - zde

Klub-přátel_mala_upoutavka

Pražské muzeum pověstí a strašidel

Vstupte do světa pražských pověstí a setkejte se tváří v tvář s duchy a přízraky staré Prahy! Zveme vás do světa plného humoru, poezie a tajemna prostřednictvím interaktivní expozice, která osloví nejen děti, ale i studenty, dospělé a seniory, stejně jako celé rodiny či školní výpravy.

» Pokračování »« « KUBISTICKÉ DOMY – nenechte si ujít | ROTUNDA SV. LONGINA patří mezi nejstarší památky Prahy » »

Můžete nám zanechat komentář, nebo odkázat na tento článek pomocí trackbacku.

Zanechat komentář