Jindřišská věž – nejvyšší volně stojící pražská zvonice

PHA-Jindrisska vez01

Náš dnešní článek Vás zavede  do míst nedaleko Václavského náměstí. Cesta povede z Václavského náměstí známou Jindřišskou ulicí k Senovážnému náměstí. Už z dáli nás bude vítat nejvyšší volně stojící pražská zvonice – Jindřišská věž a to je cíl našeho dnešního putování po trase Prague City Line.

-

Rozcestník: Jindřišská věž

Historie Jindřišská věž
Dříve v těchto místech stával kostel svatého Jindřich a svaté Kunhuty. Kostel stával mezi Jindřišskou ulicí a jihozápadní částí Senovážného náměstí, a obsahoval hřbitov, zvonici, faru a farní školou. Tento kostel byl však zbořen a zbyla po něm pouze jeho zvonice, známá jako Jindřišská věž.

Tato gotická zvonice byla vybudována v letech 1472 – 1476. V době svého vzniku byla součástí rozsáhlého majetku řádu Křižovníků s červenou hvězdou. Zlomový rok byl rok 1577, kdy byly na věž dosazeny nádherné hodiny, které byly po stranách ozdobeny barevnými znaky Starého a Nového města a také znaky zemí Koruny české.

Ničivé následky
Věž prodělala několik změn a v roce 1648, když Prahu obléhala švédská vojska, byla věž využívána jako vojenská strážnice. Bohužel byla však důsledku palebných akcí ze strany Švédů poškozena. Netrvalo dlouho (1757) a na Prahu zaútočila pruská armáda při tak zvané bitvě u Štěrbohol, kdy byla zvonice opět poničena. Rok 1801 s sebou také nic dobrého nepřinesl. Přišla silná vichřice, která si s sebou odnesla nádhernou gotickou střechu věže.

Jindřišská věž Rekonstrukce
V letech 1876 – 1879 byla věž, díky projektům architekta Josefa Mockera zrekonstruována, tentokrát v neogotickém stylu, díky kterému věž získala dlátovitý tvar střechy s nárožními věžičkami. V roce 1879, tedy po celém dokončení věže, dosahovala do výšky skoro šestašedesáti metrů. Tyto parametry jí zajistily mnohá prvenství, neboť se tak stala nejvyšší volně stojící zvonicí v Praze. Další opravy nebyly tak zásadní. Jednalo se spíše o interiér, výtah a také byly vestavěna nová patra, kdy právě v patře desátém vznikla vyhlídková plocha, ze které je překrásný pohled na celé centrum hlavního města.

Rozcestníky všech památek: ZDE

Současnost
V současné době bychom ve věži, kromě již zmíněné vyhlídkové části, nalezli taky restauraci a další unikát, kterým je zvonkohra. Touto zvonkohrou se mohou lidé kochat od roku 2003.

Lucie Niebauerová

………………………………………………………………………………………………………………………

Aktuální pořádané akce:

………………………………………………………………………………………………………………………

Žádné Události

………………………………………………………………………………………………………………………

FOTOGALERIE:

………………………………………………………………………………………………………………………

………………………………………………………………………………………………………………………

KONTAKT:

………………………………………………………………………………………………………………………

Adresa:
Jindřišská ulice
Praha 1

GPS: 50° 5′ 6,49“ N, 14° 25′ 48,6“ E

Spojení:
tram:
3, 9, 14, 24, 51, 52, 54, 55, 56, 58-
zastávka Jindřišská
Metro:  linka Astanice Václavské náměstí a dál Jindřišskou ulicí směrem k Senovážnému náměstí

………………………………………………………………………………………………………………………

MAPA:

………………………………………………………………………………………………………………………

loading map - please wait...

Jindřišská věž 50.085179, 14.430070 Jindřišská věž Dříve v těchto místech stával kostel svatého Jindřich a svaté Kunhuty. Kostel stával mezi Jindřišskou ulicí a jihozápadní částí Senovážného náměstí, a obsahoval hřbitov, zvonici, faru a farní školou. Tento kostel byl však zbořen a zbyla po něm pouze jeho zvonice, známá jako Jindřišská věž. Adresa: Jindřišská ulice Praha 1 GPS: 50° 5\' 6,49\'\' N, 14° 25\' 48,6\'\' E http://www.praguecityline.cz/pamatky/jindrisska-vez

………………………………………………………………………………………………………………………

KE STAŽENÍ: TURISTICKÝ PRŮVODCE OKOLÍ

………………………………………………………………………………………………………………………

Turistický průvodce Prague City Line - Praha 1 - historické centrum

  Turistický průvodce Prague City Line - Praha 1 - historické centrum (velikost souboru: 6,8 MiB)

Aktualizováno: 14.10.2018 - Tištěný průvodce ve formátu PDF + nově se SLEVOVÝMI KUPÓNY vás provede historickým centrem Prahy 1. Asi nikde jinde nenajdete takovou koncentraci historických památek a míst, kde na vás dýchá historie a romantika dávno zašlých časů. Málo kde můžete chodit po stejných cestách jako Franz Kafka, Wolfgang Amadeus Mozart, pražský Golem, Jaroslav Hašek nebo klukovská parta z Foglarových Rychlých šípů.

Tourist guide Prague City Line - Area Prague 1 - Old City Centre - english version

  Tourist guide Prague City Line - Area Prague 1 - Old City Centre - english version (velikost souboru: 7,1 MiB)

Updated: 30.10.2018 - Prague 1 still belongs to one of the most attractive parts of the whole Prague. Probably nowhere else you can find such a concentration of historic monuments and places where the history and romance of bygone times are all around you. + DISCOUNT COUPONS

Zajímavé odkazy

Památky Praha 1: - zde
Památky Praha 2
- zde
Památky Praha 3: -zde
Pražský hrad: -zde
Královská cesta: -zde
Staroměstské náměstí: -zde
Karlův most:-zde
Letná: - zde
Židovská Praha: -zde
Petřín: -zde
Kampa: -zde

Vyšehrad: -zde
Pražské zahrady a parky: -zde 
Rubrika osobnosti Prahy: - zde

Klub-přátel_mala_upoutavka

Pražské muzeum pověstí a strašidel

Vstupte do světa pražských pověstí a setkejte se tváří v tvář s duchy a přízraky staré Prahy! Zveme vás do světa plného humoru, poezie a tajemna prostřednictvím interaktivní expozice, která osloví nejen děti, ale i studenty, dospělé a seniory, stejně jako celé rodiny či školní výpravy.

» Pokračování »« « Jindřišská věž – její tajemství | Kostel svatého Havla byl přítomen korunovačním hostinám českých králů » »

Můžete nám zanechat komentář, nebo odkázat na tento článek pomocí trackbacku.

Zanechat komentář