Jedová chýše – doupě pražské Galérky

Pha2 - Jedova chyse120328_001

Diváci televizního seriálu Hříšní lidé města pražského si jistě při sledování svého oblíbeného filmu několikrát položili otázku, ve kterých místech se nacházelo doupě pražské ,,Galérky“, známé jako Jedová chýše. Filmaři si krčmu opravdu nevymysleli a my vám nyní prozradíme, kde jedna z nejvyhledávanějších krčem počátku 20. století stávala.

Rozcestník: vše o Jedové chýši více čtěte zde 

Kde stávala Jedová chýše? Praha 2 místo kde stávala Jedová chýše
Proslulá krčma, zvaná Jedová chýše se nacházela na pražském Větrově. Už od 14. století patřilo okolí svatého Apolináře a nedaleká osada Rybník o k místům, kterým se lidé v noci raději obloukem vyhýbali. Často zde v temných zákoutích docházelo k přepadávání a dokonce i k vraždění lidí. Jedová chýše tu podle starých pramenů stávala od třináctého století. Dokonce do ní i čas od času tajně zavítal sám král Václav IV. Krčma stávala v Apolinářské ulici nad místním kostelem.

Doupě lékařů a kriminálníků Jedna z posledních fotografií Jedové chýše. Přímo uprostřed, vpravo je vidět část kostela sv. Apolináře
Hospoda byla oblíbená hlavně u studentů, kteří nedaleko odtud studovali medicínu. Protože byli často spojováni s přípravou různých léků a jedů, velmi rychle se uchytil název Jedová chýše. Pravidelně se zde prý pořádaly jodoformové věnečky, kterých se kromě studentů účastnili i profesoři z nedalekých lékařských ústavů. Lidi do chýše přicházeli za tancem a zábavou. Pravidelně se tu pořádaly vuřtové hody, přebory v kuželkách i lidové koncerty. Kromě toho se v krčmě často scházela i řada kriminálních živlů.

Přivázané lžíce kvůli zlodějům Jedová chýše, budova vlevo od kostela. Kresba od J. Lady
Hospoda často měnila své majitele. Především tehdy, když některý z majitelů kvůli zlodějským partičkám zkrachoval. Traduje se, že jeden z majitelů dokonce musel přivazovat lžíce na řetízky a aby nikdo neukradl talíře, nechal do stolů vydlabat otvory, do kterých se jídlo servírovalo. Údajně do Jedové chýše docházeli i nosiči mrtvol, kteří se zde i s nebožtíky zastavovali na pivo. Dochovala se historka, podle které nechtěla s jedním z nosičů žádná dívka tančit, tak nosič otevřel truhlu s ženskou mrtvolou, a tančil s ní.

TURISTICKÁ TRASA PRAGUE CITY LINE PRAHA 2

Toulejte se Prahou 2, stáhněte si turistického průvodce a poznejte Prahu sami! Tato památka je součástí turistické naučné a poznávací trasy Prague City Line Praha 2. Trasa je vyznačena přímo v ulicích! Nezabloudíte! Klikněte zde a dostanete se na trasu.

» Pokračování »

Jedová chýše dnes
Posledním majitelem Jedové chýše byl profesor Heveroch, který dal krčmu ještě před začátkem II. světové války zbourat. Na jejím místě si nechal postavit nový dům, před kterým dosud stojí kamenná socha svatého Vojtěcha, které zde stávala i v dobách slávy proslulého doupěte pražského podsvětí.

………………………………………………………………………………………………………………………

Aktuální pořádané akce:

………………………………………………………………………………………………………………………

Žádné Události

………………………………………………………………………………………………………………………

FOTOGALERIE:

………………………………………………………………………………………………………………………

………………………………………………………………………………………………………………………

KONTAKT:

………………………………………………………………………………………………………………………

Adresa:
roh ulic Apolinářská a  Viničná
120 00 Praha 2

Dnes již Jedová chýše není přístupná,  protože již neexistuje.

Místo, kde Jedová chýše stála najdete na značené trase Praguecityline Praha 2
Chýše stála na místě čísla 20.

Dopravní spojení:
Metro linka C stanice I.P. Pavlova
dále ulicí Na Bojišti do ulice Apolinářská

GPS: 50.071264,14.424521

Dopravní spojení:
Vyhledání spojení: klikněte zde
Informace o pražské dopravě: klikněte zde
Informace o pražské hromadné dopravě: klikněte zde

………………………………………………………………………………………………………………………

MAPA:

………………………………………………………………………………………………………………………

loading map - please wait...

Jedová chýše 50.071099, 14.424286 Jedová chýše Diváci televizního seriálu Hříšní lidé města pražského si jistě při sledování svého oblíbeného filmu několikrát položili otázku, ve kterých místech se nacházelo doupě pražské ,,Galérky“, známé jako Jedová chýše. Filmaři si krčmu opravdu nevymysleli a my vám nyní prozradíme, kde jedna z nejvyhledávanějších krčem počátku 20. století stávala. Adresa: roh ulic Apolinářská a  Viničná 120 00 Praha 2 http://www.praguecityline.cz/pamatky/jedova-chyse-rozcestnik

………………………………………………………………………………………………………………………

KE STAŽENÍ: TURISTICKÉ PRŮVODCE OKOLÍ

………………………………………………………………………………………………………………………

Turistický průvodce Prague City Line - Praha 2

  Turistický průvodce Prague City Line - Praha 2 (velikost souboru: 5,3 MiB)

Aktualizování: 8.12.2016 - Tištěný průvodce ve formátu PDF, který vás provede po turisticko-naučné trase Praguecityline Praha 2. Praha 2 je zcela výjimečným místem. Propojuje se zde dávná středověká historie s novodobými urbanistickými počiny sklonku 19.století. Trasa Prahou 2 je značena přímo v ulicích Prahy

Mapa k turistické trase Prague City Line Praha 2

  Mapa k turistické trase Prague City Line Praha 2 (velikost souboru: 1,3 MiB)

Mapa k turistické trase Prague City Line Praha 2 vás provede po krásách Prahy 2, kde se propojuje dávná středověká historie s novodobými urbanistickými počiny sklonku 19.století.

Turistický průvodce Prague City Line - Praha 2 ( english version)

  Turistický průvodce Prague City Line - Praha 2 ( english version) (velikost souboru: 15,1 MiB)

Aktualizováno: 5.1.2016 - In the guide will find a map. The map shows tourist route. This route we recommend as the best way through Prague 2, you will see all the most important. In the map are marked stops at major sights, the description in the text guide.

Zajímavé odkazy
P
amátky Praha 1: - zde
Památky Praha 2
- zde
Památky Praha 3: -zde
Pražský hrad: -zde
Královská cesta: -zde
Staroměstské náměstí: -zde
Karlův most:-zde
Letná: - zde
Židovská Praha: -zde
Petřín: -zde
Kampa: -zde

Vyšehrad: -zde
Pražské zahrady a parky: -zde 
Rubrika osobnosti Prahy: - zde

Jagellonska_banner-230-230

TIP - perfektní místo k letnímu pobytu v Praze

Hledáte pro sebe nebo své známé pěkné a levné ubytování v centru Prahy? Ubytujeme Vás od 350,-Kč za osobu / noc ve vlastním apartmánu s kuchyní, koupelnou, samostatným WC a free WIFI. Vybrat si můžete 2-lůžkové i vícelůžkové apartmány.

» Pokračování »


apple_museum_banner_-2017_-230_230

Apple Muzeum

Navštivte Apple muzeum a prohlédněte si největší soukromou sbírku produktů společnosti Apple na světě. Přijďte do pražské Pop Art Gallery a zažijte neobyčejný životní příběh výjimečného vizionáře Steva Jobse – génia, který dokázal ovlivnit celé lidstvo a změnit svět.

» Pokračování »


Kralik_logo_adresa

Rodinná kavárna a restaurace Králík v rádiu

Králík v rádiu, jedinečná restaurace pro rodiny s dětmi. Každý den jiné menu ve stylu malých francouzských restaurací. Vy jíte, my hlídáme. Přijďte se skvěle najíst

» Pokračování »


foto na leták scooter 2017_mala_upoutavka

Absolutní svoboda pohybu – přijďte vyzkoušet elektrickou koloběžku HUGO Bike

Prozkoumejte překrásná místa v Praze na luxusní elektrické koloběžce HUGO Bike. Po setkání s vaším průvodcem a krátkým tréninkem se můžete vydat na okouzlující prohlídku ulic a památek, jako je slavný Karlův most, Židovské město, Staré město a mnoho dalších míst

» Pokračování »


Klub-přátel_mala_upoutavka

Pražské muzeum pověstí a strašidel

Vstupte do světa pražských pověstí a setkejte se tváří v tvář s duchy a přízraky staré Prahy! Zveme vás do světa plného humoru, poezie a tajemna prostřednictvím interaktivní expozice, která osloví nejen děti, ale i studenty, dospělé a seniory, stejně jako celé rodiny či školní výpravy.

» Pokračování »


slevovy-kupon-tisk-data_preview

Toboga Fantasy - JEDINEČNÝ ZÁBAVNÍ PARK PRO CELOU RODINU ZA KAŽDÉHO POČASÍ

Byli jste už v Toboga Fantasy? TOBOGA Fantasy je obrovská dětská herna s mnoha atrakcemi pro děti i dospělé. Toto jedinečné zábavní centrum je svou nabídkou, plochou a rozsahem v České republice ojedinělé.

» Pokračování »


Riddle Twist - Xaverius

XAVERIUS - Co když obraz sv. Xaveria opravdu skrývá cestu k pokladu ?

Máte rádi inteligentní zábavu? Přijďte rozkrýt starou pražskou záhadu do Riddle Twist! Reálné únikové-quest hry od Riddle Twist jsou jiné než cokoliv, co už jste zažili. Byly navrženy pro dobrodruhy, pro ty, kteří chtějí pořádnou výzvu, pro ty, co se nebojí nepoznaného a hlavně pro radost a zábavu!

» Pokračování »

« « Nuselský most – Jak to vše začalo ? | Faustův dům – aneb o třech Faustech a jednom mýtu » »

Můžete nám zanechat komentář, nebo odkázat na tento článek pomocí trackbacku.

2 reakce u článku “Jedová chýše – doupě pražské Galérky”

 1. Petr napsal:

  Dobrý den, to místo, kde stávala Jedová chýše, bylo na opačné straně ulice a blíže ke kostelu sv. Apolináře.

 2. Karel Kabát napsal:

  Dobrý den, podíval jsem se na Vašich stránkách na informaci o hospodě Jedová chýše. Podle fotografií by měla stát na současné adrese Apolinářská 6 a 8 a ne na Apolináská 20, jak uvádíte na svých stránkách. Apolinářská 20 je na rohu ulice Apolinářská a Ke Karlovu, kde dnes stojí Urologická klinika.
  Měli byste svoji informaci prověřit a pokud je chybná, tak ji opravit.
  Zdraví
  Karel Kabát

Zanechat komentář