Havlíčkovy sady – Grebovka – popis parku

Pha2 - Havlickovy sady120328_049

Krásných pražských zahrad je bezpočet. Lidé v nich tráví volný čas, od prostého posezení na sluníčku a sousedského tlachání, po různé sportovní aktivity nebo venčení svých dvounohých či čtyřnohých miláčků. Některé zahrady jsou vyhlášené a hojně navštěvované. Pražská Grébovka, Gröbovka neboli Havlíčkovy sady, chcete-li, je zahrada trochu stranou zájmu veřejnosti.

 Rozcestník: vše o Havlíčkových sadech – Grebovce čtěte zde

Praha 2 - Havlíčkovy sady(Grebovka) Základní informace:

Se svými více než 11 hektary se nalézá na jižní straně pražských Královských Vinohrad. Rozkládá se na úbočí zalesněné stráně a její dolní hranici s Vršovicemi tvoří potok Botič. Součástmi zahrady jsou dětské hřiště, umělá jeskyně, objekty pro občerstvení a společenské účely. Patří k nim i přilehlá vinice o rozloze 1,7 hektaru, o které ještě bude řeč.

Historie: Praha 2 - Havlíčkovy sady(Grebovka) - Gröbeho vila
Na Grébovku zahradu překřtili Pražané po jejím zakladateli Moritzi Gröbe, který zdevastovaný pozemek v roce 1870 koupil a v roce 1871 ho postupně začal kultivovat. Trvalo mu to 17 let. Na konci roku 1888 to již byla zalesněná zelená stráň, s více než 120 druhy mnohdy exotických dřevin, která se hrdě mohla honosit názvem okrasná zahrada. Své místo si zde našli hnízdící ptáci a postupně i lidé.

V roce 1905 převzala Grébovku obec Vinohrady a dostala nový název Havlíčkovy sady, který nese dodnes. V horní části zahrady se nachází Villa Gröbe, honosná vila, původně letní sídlo majitele. Byla však značně poškozena válkou v roce 1945 a teprve po roce 1953 začala její úplná rekonstrukce. Díky ní může nyní plnit funkci kulturního a společenského objektu.

Jeskyně – Grotta: Praha 2 - Havlíčkovy sady(Grebovka) - Grotta
Umělá krápníková jeskyně – Grotta byla postavena zřejmě jako módní romantický prvek oblíbený koncem 19. století. Kašnu a sochu Neptuna zlikvidoval čas. Naštěstí v roce 2012 prošla celá Grotta kompletní rekonstrukcí a opět dnes slouží návštěvníkům k zábavě a procházce.

Dětské hřiště:
Nachází se v horní slunné části zahrady. Je ideální pro maminky s kočárky a jejich malé ratolesti, které se mohou na dětských parkových atrakcích bezpečně a dosyta vyřádit. Na hřiště je samozřejmě zákaz vstupu se psy.

Vinice a viniční altán: Praha 2 - Havlíčkovy sady(Grebovka) - Gröbeho vila
K zahradě patří přilehlá vinice oddělená pouze nízkou zídkou. Původní zmínku o ní můžeme datovat již do 14. století, kdy jižní úrodnou stráň za branami města využil král Karel IV. k osázení původně francouzskou révou k větší slávě Prahy jako konkurenta francouzských vín. Víno z této vinice tedy snad ochutnali i Otec vlasti s panem Buškem z Velhartic, když „…zapěli si z plných plic…“. Možná i proto nese tato část Prahy název Královské Vinohrady.

Postupem času však vinice pustla a znovu byla obnovena po úplné devastaci až roku 1992. Dnes se na ní pěstuje řada vyhlášených odrůd vín a působí v prostředí velmi dekorativně. Její produkty mohou návštěvníci ochutnat na každoročním vinobraní nebo v nádherném viničném altánku s orientálními stavebními prvky, který je v zahradě dominantním, památkově chráněným objektem. Dnes se využívá ke komerčním účelům včetně svateb, recepcí nebo jen tak k posezení nad dobrým mokem z místní vinice.

Pavilon:
V horní části zahrady se nalézá pavilon, původně postavený v 70. letech 19. století pro účely jakési dobové herny pro širokou veřejnost. Byla zde i kuželna, šachový klub a další společenské atrakce. I pavilon ale postupně pustl a teprve po roce 1989 začala rozsáhlá a citlivá rekonstrukce, aby zůstaly zachovány vzácné historické nástěnné malby z 19. století. Opravy byly dokončeny v roce 2009 a dnes slouží návštěvníkům jako zahradní kavárna.

Doporučení k návštěvě: Praha 2 - Havlíčkovy sady(Grebovka)
Grébovka je prostě krásné místo dnes téměř v centru Prahy, o kterém možná i řada Pražanů vůbec neví. Na okraji rušného centra je místem zeleného ticha a klidu jako stvořeného pro procházku či posezení, hlavně ale pro duševní odpočinek. Ne nadarmo užíval její pohostinnou náruč i náš poslední nekomunistický ministr Jan Masaryk, syn prvního československého prezidenta. Vila stojící na okraji zahrady a nesoucí jeho jméno je toho dokladem.

Pokud tedy chcete alespoň na chvíli uniknout příliš pulzujícímu životu naší hektické doby, vydejte se do Grébovky, dýchejte z plných plic a relaxujte. Pak se můžete přímo v zahradě občerstvit dobrým truňkem nebo vídeňskou kávou a sami poznáte, že to nebyla ztráta času. Ten bláznivý svět chvíli počká.

 

………………………………………………………………………………………………………………………

Aktuální pořádané akce:

………………………………………………………………………………………………………………………

Žádné Události

………………………………………………………………………………………………………………………

FOTOGALERIE:

………………………………………………………………………………………………………………………

………………………………………………………………………………………………………………………

KONTAKT:

………………………………………………………………………………………………………………………

Adresa:

Havlíčkovy sady 58/XII
120 00 Praha 2 – Vinohrady

GPS:
50°4’9.366″N, 14°26’40.790″E
GPS: 50.0692683N, 14.4446639E

Kontakt:
Telefon: 236 044 246 – informační kancelář MČ Praha 2 (správce objektu)

Spojení:
spojení do Havlíčkových sadů – Grébovky:  tram. č: 4, 22, 57, 59, zastávka Jan Masaryka dále ulicí Francouzská , Máchova a do ulice Rybalkova. Zde je vstup do Havlíčkových sadů.
Ze stanice nádraží Vršovice ulicí U vršovického nádraží přes můstek na druhou stranu Botiče, vchod do zahrady vlevo (celkem cca 100 m).

Bezbariérovost:  bezbariérový přístup, mimo spodní části Havlíčkových sadů je v sadech prudké stoupání

Návštěvní doba
září – duben: denně 6 – 22
květen – srpen: denně 6 – 24

Spojení:
Havlíčkových sadů – Grébovky:  tram. č: 4, 22, 57, 59, zastávka Jan Masaryka dále ulicí Francouzská , Máchova a do ulice Rybalkova. Zde je vstup do Havlíčkových sadů.
Ze stanice nádraží Vršovice ulicí U vršovického nádraží přes můstek na druhou stranu Botiče, vchod do zahrady vlevo (celkem cca 100 m).

Dopravní spojení:
Vyhledání spojení: klikněte zde
Informace o pražské dopravě: klikněte zde
Informace o pražské hromadné dopravě: klikněte zde

………………………………………………………………………………………………………………………

MAPA:

………………………………………………………………………………………………………………………

loading map - please wait...

Havlíčkovy sady - Grébovka 50.069260, 14.444961 Havlíčkovy sady - Grébovka Krásných pražských zahrad je bezpočet. Lidé v nich tráví volný čas, od prostého posezení na sluníčku a sousedského tlachání, po různé sportovní aktivity nebo venčení svých dvounohých či čtyřnohých miláčků. Některé zahrady jsou vyhlášené a hojně navštěvované. Pražská Grébovka, Gröbovka neboli Havlíčkovy sady, chcete-li, je zahrada trochu stranou zájmu veřejnosti. Adresa: Havlíčkovy sady 58/XII 120 00 Praha 2 - Vinohrady http://www.praguecityline.cz/pamatky/havlickovy-sady-grebovka

………………………………………………………………………………………………………………………

KE STAŽENÍ: TURISTICKÉ PRŮVODCE OKOLÍ

………………………………………………………………………………………………………………………

Turistický průvodce Prague City Line - Praha 2

  Turistický průvodce Prague City Line - Praha 2 (velikost souboru: 5,3 MiB)

Aktualizování: 8.12.2016 - Tištěný průvodce ve formátu PDF, který vás provede po turisticko-naučné trase Praguecityline Praha 2. Praha 2 je zcela výjimečným místem. Propojuje se zde dávná středověká historie s novodobými urbanistickými počiny sklonku 19.století. Trasa Prahou 2 je značena přímo v ulicích Prahy

Mapa k turistické trase Prague City Line Praha 2

  Mapa k turistické trase Prague City Line Praha 2 (velikost souboru: 1,3 MiB)

Mapa k turistické trase Prague City Line Praha 2 vás provede po krásách Prahy 2, kde se propojuje dávná středověká historie s novodobými urbanistickými počiny sklonku 19.století.

Turistický průvodce Prague City Line - Praha 2 ( english version)

  Turistický průvodce Prague City Line - Praha 2 ( english version) (velikost souboru: 15,1 MiB)

Aktualizováno: 5.1.2016 - In the guide will find a map. The map shows tourist route. This route we recommend as the best way through Prague 2, you will see all the most important. In the map are marked stops at major sights, the description in the text guide.

Zajímavé odkazy
P
amátky Praha 1: - zde
Památky Praha 2
- zde
Památky Praha 3: -zde
Pražský hrad: -zde
Královská cesta: -zde
Staroměstské náměstí: -zde
Karlův most:-zde
Letná: - zde
Židovská Praha: -zde
Petřín: -zde
Kampa: -zde

Vyšehrad: -zde
Pražské zahrady a parky: -zde 
Rubrika osobnosti Prahy: - zde

Klub-přátel_mala_upoutavka

Pražské muzeum pověstí a strašidel

Vstupte do světa pražských pověstí a setkejte se tváří v tvář s duchy a přízraky staré Prahy! Zveme vás do světa plného humoru, poezie a tajemna prostřednictvím interaktivní expozice, která osloví nejen děti, ale i studenty, dospělé a seniory, stejně jako celé rodiny či školní výpravy.

» Pokračování »« « Zahrada Ztracenka | Divadlo na Vinohradech za války hyzdili a ničili němečtí filmaři » »

Můžete nám zanechat komentář, nebo odkázat na tento článek pomocí trackbacku.

Zanechat komentář