Chrám sv. Mikuláše na Malé Straně

Chrám sv. Mikuláše

Chrám sv. Mikuláše (správně kostel sv. Mikuláše) s přilehlou skupinou budov je dominantou celého Malostranského náměstí. Chrám patří mezi naše i evropské nejkrásnější barokní stavby jejichž principem jsou vzájemně se protínající elipsoidy.
-

-

Rozcestník: vše o  Chrámu  sv. Mikuláše na Malé straně čtěte zde

Chrám sv. Mikuláše – panoramatická fotografie interiéru

Historie
Chrám sv. Mikuláše Jeho stavba byla započata roku 1703 na místě původního gotického kostela stejného zasvěcení. Staviteli chrámu byli jezuité, kteří toto místo získali díky  zásahu tehdy jednoho z nejvlivnějších mužů státu Albrechta z Valdštejna a také za vydatné pomoci pražského arcibiskupa . Jednalo se o stavbu tak významnou, že základní kámen ke stavbě tehdy položil sám císař Leopold I. V první fázi stavby zde předvedl své vrcholné stavební umění Kryštof Dientzenhofer, který postavil lodní prostor s bočními kaplemi. Stavba čtyřicetimetrového, dynamicky konvexně-konkávně zprohýbaného průčelí a rozlehlého prostoru lodi byla experimentem tohoto druhu barokních staveb u nás i v Evropě. Kryštofův syn Kilián Ignác Dientzenhofer, který převzal stavbu chrámu po otcově smrti, se zasloužil o stavbu kněžiště s ohromnou kopulí. Dál na stavbě pracoval Anselmo Lurago, který přistavěl v letech 1751-56 štíhlou zvonici. Do vnitřku chrámu se vstupuje vchodem, nad nímž je upevněn znak rodu Kolowratů, kteří byli významnými mecenáši stavby. Nástropní freska hlavní lodi s tématem Oslavení sv. Mikuláše je od Jana Lukáše Krackera a se svými 1500m2 patří k největším v Evropě.

Chrám sv. Mikuláše Legenda o fresce
O vzniku této fresky se vypráví, že malíř si při její tvorbě přál, aby ho při malbě nikdo nepozoroval. Chtěl, aby celé jeho dílo bylo spatřeno, až když bude dokončeno. Ale jeden z jezuitských mnichů byl tak zvědavý, že chodil mistra při práci pozorovat, a aby ho malíř neviděl schovával se za jeden chrámový sloup. Malíř si ho, ale všiml a za trest ho nakreslil na malbu své nástropní fresky jako postavu, která vše pozoruje skrytá za sloupem. Když po nějaké době byl malíř se svou prací hotov a všichni se mohli na výsledek jeho práce podívat, tak se hodně pobavili, když na malbě poznali svého známého kolegu. Freska v kupoli je dílem Františka Xavera Palka na téma Oslava Nejsvětější Trojice, který byl po V. V. Reinerovi ve své době nejvíce uznávaným umělcem. Samotná kopule je pak vysoká 70m a s ní sousedící zvonice má výšku 79m.

Loď chrámu je vyzdobena četnými pozdně barokními sochami, hlavně od Ignáce Františka Platzera. Asi nejvýznamnější součástí výzdoby chrámu jsou obrazy Karla Škréty – obraz Ukřižování z poloviny 17. století, umístění v kapli sv. Barbory a pašijový cyklus v emporách kostela.Po roce 1773, kdy byl zrušen jezuitský řád, kostel sv. Mikuláše se stal hlavním farním chrámem Malé Strany.

………………………………………………………………………………………………………………………

Aktuální pořádané akce:

………………………………………………………………………………………………………………………

Žádné Události

………………………………………………………………………………………………………………………

FOTOGALERIE:

………………………………………………………………………………………………………………………

………………………………………………………………………………………………………………………

KONTAKT:

………………………………………………………………………………………………………………………
Adresa:
Kostel sv. Mikuláše
Malostranské náměstí
118 00, Praha 1 – Malá Strana

GPS: 50.0879694N, 14.4030250E
GPS: 50°5’16.690″N, 14°24’10.890″E

Kontakty
Tel.: 257 534 215
Email: info@stnicholas.cz

Návštěvní doba

Otevřeno pro prohlídky:
březen – říjen: denně 9:00 – 17:00
listopad – únor: denně 9:00 – 16:00

Poslední vstup: 15 minut před uzavřením

Koncerty: V sezóně (konec března – začátek listopadu) denně kromě úterý od 18:00 hod. Adventní a vánoční koncerty od 17:00 hod. (jen ve vybraných dnech). Koncerty trvají 60 minut.

Více informací o otevírací době naleznete zde

Vstupné:
Dospělí: 70,- Kč
Děti a studenti (10 – 26 let): 50,- Kč
Děti do 10 let a invalidé: zdarma

Vstupenky na prohlídku je možné zakoupit pouze v pokladně – informačním centru kostela.
Platby přijímáme v hotovosti, v českých korunách.

Spojení
Tramvaje číslo: 12, 20, 22, 57– Malostranské náměstí
Autobus číslo: 192– Malostranské náměstí
Metro linka A – Malostranská (odtud dále tramvají:  12, 20, 22, 57 do zastávky Malostranské náměstí)

Dopravní spojení:
Vyhledání spojení: klikněte zde
Informace o pražské dopravě: klikněte zde
Informace o pražské hromadné dopravě: klikněte zde

Našli jste v článku chybu ?  Napište nám do komentáře pod článkem a nebo na email: info@praguecityline.cz. Děkujeme

………………………………………………………………………………………………………………………

MAPA:

………………………………………………………………………………………………………………………

loading map - please wait...

Chrám sv. Mikuláše 50.088153, 14.403162 Chrám sv. Mikuláše na Malé Straně Chrám svatého Mikuláše je považován za jednu z nejkrásnějších barokních památek. Snoubí se zde unikátní barokní prvky, díky kterým tato stavba s kopulí a věžičkou častým cílem mnoha turistů, kteří si zde mohou prohlédnout překrásný interiér, ale také se jim naskytne výhled na celou Prahu. Adresa: Kostel sv. Mikuláše Malostranské náměstí 118 00, Praha 1 - Malá Strana GPS: 50.0879694N, 14.4030250E web: http://www.praguecityline.cz/pamatky/chram-sv-mikulase Návštěvní doba Otevřeno pro prohlídky: březen - říjen: denně 9:00 – 17:00 listopad - únor: denně 9:00 – 16:00 Poslední vstup: 15 minut před uzavřením

………………………………………………………………………………………………………………………

KE STAŽENÍ: TURISTICKÝ PRŮVODCE OKOLÍ

………………………………………………………………………………………………………………………

Turistický průvodce Prague City Line - Praha 1 - historické centrum

  Turistický průvodce Prague City Line - Praha 1 - historické centrum (velikost souboru: 6,8 MiB)

Aktualizováno: 14.10.2018 - Tištěný průvodce ve formátu PDF + nově se SLEVOVÝMI KUPÓNY vás provede historickým centrem Prahy 1. Asi nikde jinde nenajdete takovou koncentraci historických památek a míst, kde na vás dýchá historie a romantika dávno zašlých časů. Málo kde můžete chodit po stejných cestách jako Franz Kafka, Wolfgang Amadeus Mozart, pražský Golem, Jaroslav Hašek nebo klukovská parta z Foglarových Rychlých šípů.

Tourist guide Prague City Line - Area Prague 1 - Old City Centre - english version

  Tourist guide Prague City Line - Area Prague 1 - Old City Centre - english version (velikost souboru: 7,1 MiB)

Updated: 30.10.2018 - Prague 1 still belongs to one of the most attractive parts of the whole Prague. Probably nowhere else you can find such a concentration of historic monuments and places where the history and romance of bygone times are all around you. + DISCOUNT COUPONS

Zajímavé odkazy

Památky Praha 1: - zde
Památky Praha 2
- zde
Památky Praha 3: -zde
Pražský hrad: -zde
Královská cesta: -zde
Staroměstské náměstí: -zde
Karlův most:-zde
Letná: - zde
Židovská Praha: -zde
Petřín: -zde
Kampa: -zde

Vyšehrad: -zde
Pražské zahrady a parky: -zde 
Rubrika osobnosti Prahy: - zde

Klub-přátel_mala_upoutavka

Pražské muzeum pověstí a strašidel

Vstupte do světa pražských pověstí a setkejte se tváří v tvář s duchy a přízraky staré Prahy! Zveme vás do světa plného humoru, poezie a tajemna prostřednictvím interaktivní expozice, která osloví nejen děti, ale i studenty, dospělé a seniory, stejně jako celé rodiny či školní výpravy.

» Pokračování »« « Sovovy mlýny – historické i současné zajímavosti | Jezuitský Profesní dům na Malé Straně » »

Můžete nám zanechat komentář, nebo odkázat na tento článek pomocí trackbacku.

Zanechat komentář