Chotkovy sady – první veřejná zahrada v Praze

Chotkovy sady - pomník Obránců demokracie

První veřejný park se nalézá v blízkosti Pražského hradu a Královské zahrady. Park má celkovou rozlohu 3,7 ha a patří mezi zahrady méně rozsáhlé. Přes nevelké rozměry má ale svou vlastní atmosféru a působí poněkud tajemně.

Rozcestník: vše o  Chotkových  sadech více čtěte zde

Něco z historie: Chotkovy sady
Prostory byly až do roku 1833 užívány jako občasné sklady dříví patřící k Pražskému hradu.  A to byla škoda, takové krásné místo a sklad dřeva. To byla výzva pro tehdejšího nejvyššího purkrabího, hraběte Karla Chotka, na jehož podnět vznikl projekt vybudovat zde obecně prospěšnou zeleň pro lidové využití (odtud původní název Lidová zahrada). Chotkovy sady jsou tedy první a jedinou zelenou plochou v Praze, která vznikla výhradně pro využití veřejností.

Chotkovy sady pomník Julia Zeyera  Nově vznikající park byl osázen více než 60 druhy dřevin, které postupně vyrostly a vytvořily dojem zalesněné obory. Jako parková dekorace vzniklo roku 1887 malé jezírko a v roce 1913 pomník českého spisovatele Julia Zeyera od sochaře a stavitele Josefa Maudra. Dlužno říci, že pomník i místo samé působí poněkud pochmurně až strašidelně, zvlášť v podzimních plískanicích. Ale tento dojem vzbuzuje i sám Zeyerův démonický zjev a jeho epická tvorba, takže to není od věci.

Stránka o  Zahradách  a parcích  Prahy čtěte zde

Proč na procházku právě sem: Chotkovy sady
Chotkovy sady
nejsou místem na dlouhý výlet či nějaké aktivity. Naopak jsou tichým až komorním zeleným prostředím, které působí uklidňujícím dojmem. Je vhodné spojit tuto procházku s návštěvou Královské zahrady – směr západ kolem letohrádku královny Anny nebo s Letenskými sady – směr východ přes lávku nad Chotkovou ulicí. Co ale rozhodně stojí za to, je panoramatický výhled na Prahu v jižní části parku. Schválně, kolik poznáte pražských věží z ptačí perspektivy. Určitě jich ale napočítáte víc než sto.

Co v parku nehledejte a co ano:
Chotkových sadech nehledejte restaurace nebo stánky s občerstvením. Ani by se sem nehodily. Dostatek podobných lákadel najdete v dosahu pár minut pěšky směrem do civilizace na Špejcharu či v Letenských sadech. Ani pro sportovní činnost se park nehodí. Není určen ke konzumaci či fyzicky náročným aktivitám. Je to klidné, tiché místo k duševní relaxaci a tak to hrabě Chotek nejspíš chtěl.

Otevřeno:
Park není ničím ohraničený a je otevřený pro veřejnost celoročně

Dopravní spojení:
Tram č. 18, 20, do stanice Chotkovy sady, odtud 1 min. pěšky
Tram č. 22, do stanice Královský letohrádek, odtud 2 min. pěšky

Vyhledání spojení: klikněte zde
Informace o pražské dopravě: klikněte zde
Informace o pražské hromadné dopravě: klikněte zde

Zajímavé odkazy – čtěte také
P
amátky Praha 1: - zde
Památky Praha 2
: - zde
Památky Praha 3: -zde
Pražský hrad: -zde
Královská cesta: -zde
Karlův most: -zde
Židovská Praha: -zde
Kampa: - zde
Vyšehrad: -zde
Petřín: -zde
Staroměstské náměstí: -zde
Pražská muzea: -zde
Národní galerie v Praze: -zde
Stromovka a výstavistě:-zde
Letná: - zde
Pražské zahrady a parky: -zde
Rubrika osobnosti Prahy: - zde

Jagellonska_banner-230-230

TIP - perfektní místo k letnímu pobytu v Praze

Hledáte pro sebe nebo své známé pěkné a levné ubytování v centru Prahy? Ubytujeme Vás od 350,-Kč za osobu / noc ve vlastním apartmánu s kuchyní, koupelnou, samostatným WC a free WIFI. Vybrat si můžete 2-lůžkové i vícelůžkové apartmány.

» Pokračování »


apple_museum_banner_-2017_-230_230

Apple Muzeum

Navštivte Apple muzeum a prohlédněte si největší soukromou sbírku produktů společnosti Apple na světě. Přijďte do pražské Pop Art Gallery a zažijte neobyčejný životní příběh výjimečného vizionáře Steva Jobse – génia, který dokázal ovlivnit celé lidstvo a změnit svět.

» Pokračování »


Kralik_logo_adresa

Rodinná kavárna a restaurace Králík v rádiu

Králík v rádiu, jedinečná restaurace pro rodiny s dětmi. Každý den jiné menu ve stylu malých francouzských restaurací. Vy jíte, my hlídáme. Přijďte se skvěle najíst

» Pokračování »


foto na leták scooter 2017_mala_upoutavka

Absolutní svoboda pohybu – přijďte vyzkoušet elektrickou koloběžku HUGO Bike

Prozkoumejte překrásná místa v Praze na luxusní elektrické koloběžce HUGO Bike. Po setkání s vaším průvodcem a krátkým tréninkem se můžete vydat na okouzlující prohlídku ulic a památek, jako je slavný Karlův most, Židovské město, Staré město a mnoho dalších míst

» Pokračování »


Klub-přátel_mala_upoutavka

Pražské muzeum pověstí a strašidel

Vstupte do světa pražských pověstí a setkejte se tváří v tvář s duchy a přízraky staré Prahy! Zveme vás do světa plného humoru, poezie a tajemna prostřednictvím interaktivní expozice, která osloví nejen děti, ale i studenty, dospělé a seniory, stejně jako celé rodiny či školní výpravy.

» Pokračování »


slevovy-kupon-tisk-data_preview

Toboga Fantasy - JEDINEČNÝ ZÁBAVNÍ PARK PRO CELOU RODINU ZA KAŽDÉHO POČASÍ

Byli jste už v Toboga Fantasy? TOBOGA Fantasy je obrovská dětská herna s mnoha atrakcemi pro děti i dospělé. Toto jedinečné zábavní centrum je svou nabídkou, plochou a rozsahem v České republice ojedinělé.

» Pokračování »


Riddle Twist - Xaverius

XAVERIUS - Co když obraz sv. Xaveria opravdu skrývá cestu k pokladu ?

Máte rádi inteligentní zábavu? Přijďte rozkrýt starou pražskou záhadu do Riddle Twist! Reálné únikové-quest hry od Riddle Twist jsou jiné než cokoliv, co už jste zažili. Byly navrženy pro dobrodruhy, pro ty, kteří chtějí pořádnou výzvu, pro ty, co se nebojí nepoznaného a hlavně pro radost a zábavu!

» Pokračování »


« « Kostelík svatého Michala v Kinského zahradě | Historie Petřína » »

Můžete nám zanechat komentář, nebo odkázat na tento článek pomocí trackbacku.

Zanechat komentář