Budova Ministerstva Průmyslu a Obchodu

IMG_1547

Když se ve dvacátých letech minulého století rozhodovalo, kam umístit Ministerstvo průmyslu a obchodu, měli architekti plné ruce práce. Bylo potřeba najít místo, které mělo rozlohu pět až šest tisíc metrů čtverečních. Volba nakonec padla na velmi zanedbanou lokalitu na pravém břehu Vltavy, v prostoru vyústění ulic Na Františku, Klášterské, Plžové, dnešní Řásnovky a Hradební. Lokalita už kdysi sloužila průmyslu, obchodu a živnostem a současně splňovala i požadavek umístění ministerské budovy ve vnitřním městě, nedaleko od Pražské obchodní komory a dalších důležitých institucí.

Rozcestník: vše o  Ministerstvu průmyslu a obchodu více čtěte zde

Historie Budovy architektura Budova Ministerstva průmyslu a obchodu
Výstavba ministerské budovy byla zahájena v roce 1928. Podle původního záměru měla být stavba dokončena už v roce 1931, nakonec se však kolaudace uskutečnila až o 3 roky později. Autorem návrhu na výstavbu ministerského paláce byl jeden z nejvýznamnějších českých architektů, profesor ČVUT Josef Fanta. Zvítězil ve veřejné soutěži, které se zúčastnilo celkem šest architektů. Třípatrová budova je postavena na základním obdélném půdorysu se samonosnými zdmi a kamennými fasádami ze žuly a pískovce. Žula nepochází z Prahy, ale povětšinou z lokalit Dolní Město, Tanvald a Železná Ruda, zatímco pískovce převážně z lomu u Lázní Mšené.

Budova Ministerstva průmyslu a obchodu Architektura budovy
Postavíme – li se zády k Vltavě, máme před sebou severní průčelí s hlavním vchodem do budovy, ukončené na obou stranách čtyřbokými věžemi. Rizalit vrcholí balustrovou atikou s nadživotními figurálními plastikami symbolizujícími Průmysl, Obchod, Řemesla a Plavbu, nad kterými se vypíná prosklená kopule. Po stranách jsou mohutné, kulovitě ukončené pylony, nesoucí čtyři reliéfy státních znaků tehdejší Československé republiky.
Na západní straně budovy byl původně vchod do Patentního úřadu. Nad ním, v úrovni prvního patra je balkón, jehož zábradlí je tvořeno pilířky, nesoucími čtyři sochy v nadživotní velikosti, symbolizující Matematiku, Fyziku, Chemii a Inženýrství. Nejméně bohatou výzdobu má jižní průčelí. Z této strany budovy jsou vchody do dvou uzavřených dvorů, zvýrazněné portály se sochami.

Na východním průčelí budovy se už opět nachází neobvykle bohatá výzdoba. Jeho střední část nad sloupy zvýrazňují figurální alegorické plastiky Podnikavost, Vynalézavost, Vytrvalost a Pravdivost. Ležící sochy s dětmi po obou stranách průčelí představují Obchod a Průmysl. Na celé budově můžete napočítat přes sto dvacet soch, doplněných velkým množstvím sgrafit, ornamentů, kovových mříží a dalších ozdobných prvků, které podtrhují celkový reprezentativní vzhled.

Interiér Budova Ministerstva průmyslu a obchodu
Když projdeme hlavním vchodem a vstupním vestibulem, ocitneme se v oválné schodišťové dvoraně, stoupající po celé výšce budovy až do prosklené hladké kopule. Podlaha dvorany byla vyskládána z mramorových dlaždic, které byly později nahrazeny kamennými dlaždičkami. Z mramoru jsou rovněž obklady stěn, schodnice a sloupy pod dělícími oblouky. Rukopis architekta Fanty se zřetelně projevuje v celém rozsáhlém interiéru budovy, zejména pak v reprezentačních prostorách. Ministerské schodiště je ze žuly a mramoru a je prosvětleno trojdílným oknem s barevnou vitráží zalité do olova. Naproti schodišti jsou dveře do oválné zasedací síně se dvěma krby z krkonošského mramoru, mramorovým obložením stěn a štukovým stropem. Pracovna ministra a přilehlé prostory se vyznačují masivním obložením z dubového dřeva a totéž najdete také v Reprezentační síni ministerstva. Ten větší kombinuje chladnou krásu a vznešenost mramoru ve vstupní části s intarzovaným obložením stěn v části určené pro jednání. Působivé dřevěné obložení stěn, doplněné ozdobnými kovovými prvky, najdete také v menším z obou salónků. Obě tyto místnosti spojují vysoké prosklené dveře a obě zdobí kazetové stropy s propracovaným ornamentem.

Ničivé záplavy
Při velkých záplavách v roce 2002 byl nejen pro Prahu vyhlášen stav nouze. Živel zasáhl i sídlo Ministerstva průmyslu a obchodu, které je v přímé blízkosti toku Vltavy. Řeka se vylila z břehů a znemožnila přístup do budovy, a proto byli zaměstnanci evakuováni do dalších budov ministerstva v Praze, takže činnost ministerstva nebyla přerušena. I přes všechna ochranná opatření, která byla prováděna uvnitř budovy ministerstva a v jejím okolí, nebylo možné zabránit zatopení jejich podzemních částí. Sanovalo se ještě 2 roky po ničivých záplavách a samozřejmě byla zrealizována opatření k zamezení dalších škod v případě budoucích povodní.

………………………………………………………………………………………………………………………

Aktuální pořádané akce:

………………………………………………………………………………………………………………………

Žádné Události

………………………………………………………………………………………………………………………

FOTOGALERIE:

………………………………………………………………………………………………………………………

………………………………………………………………………………………………………………………

KONTAKT:

………………………………………………………………………………………………………………………

Adresa:

Na Františku 1039/32
110 00 Praha 1 – Staré Město

GPS: 50.0930050N, 14.4258200E
GPS: 50°5’34.818″N, 14°25’32.952″E

Kontakt:
Tel: 420 224 851 111
Fax: 420 224 811 089
Web: www.mpo.cz
E-mail: posta@mpo.cz

Spojení:
Metro trasa B – stanice Náměstí republiky (dále ulicí Revoluční až k Vltavě, zde nalevo naleznete budovu Ministerstva)
Tram č. 5, 8, 24, 26, 51, 54, 56, – zastávka Dlouhá třída
Bus č. 207 – zastávka Nemocnice Na Františku

Dopravní spojení:
Vyhledání spojení: klikněte zde
Informace o pražské dopravě: klikněte zde
Informace o pražské hromadné dopravě: klikněte zde

………………………………………………………………………………………………………………………

MAPA:

………………………………………………………………………………………………………………………

loading map - please wait...

Ministerstvo průmyslu a obchodu 50.093008, 14.425828 Ministerstvo průmyslu a obchodu Když se ve dvacátých letech minulého století rozhodovalo, kam umístit Ministerstvo průmyslu a obchodu, měli architekti plné ruce práce. Bylo potřeba najít místo, které mělo rozlohu pět až šest tisíc metrů čtverečních. Adresa: Na Františku 1039/32 110 00 Praha 1 - Staré Město GPS: 50.0930050N, 14.4258200E Kontakt: Tel: 420 224 851 111 Web: www.mpo.cz

………………………………………………………………………………………………………………………

KE STAŽENÍ: TURISTICKÝ PRŮVODCE OKOLÍ

………………………………………………………………………………………………………………………

Turistický průvodce Prague City Line - Praha 1 - historické centrum

  Turistický průvodce Prague City Line - Praha 1 - historické centrum (velikost souboru: 6,8 MiB)

Aktualizováno: 14.10.2018 - Tištěný průvodce ve formátu PDF + nově se SLEVOVÝMI KUPÓNY vás provede historickým centrem Prahy 1. Asi nikde jinde nenajdete takovou koncentraci historických památek a míst, kde na vás dýchá historie a romantika dávno zašlých časů. Málo kde můžete chodit po stejných cestách jako Franz Kafka, Wolfgang Amadeus Mozart, pražský Golem, Jaroslav Hašek nebo klukovská parta z Foglarových Rychlých šípů.

Tourist guide Prague City Line - Area Prague 1 - Old City Centre - english version

  Tourist guide Prague City Line - Area Prague 1 - Old City Centre - english version (velikost souboru: 7,1 MiB)

Updated: 30.10.2018 - Prague 1 still belongs to one of the most attractive parts of the whole Prague. Probably nowhere else you can find such a concentration of historic monuments and places where the history and romance of bygone times are all around you. + DISCOUNT COUPONS

Turistický výlet Prague City Line - Pražské nábřeží

  Turistický výlet Prague City Line - Pražské nábřeží (velikost souboru: 6,0 MiB)

Aktualizováno: 6.2.2017 Výlet Vás provede po pražském vltavském nábřeží kolem mnoha významných památek. O zajímavosti zde opravdu nebude nouze a my Vás při procházce po nábřeží upozorníme na poklady v okolí. Věříme, že tento výlet Vás obohatí a spoustu nových informací a příjemných zážitků.

Zajímavé odkazy
P
amátky Praha 1: - zde
Památky Praha 2
- zde
Památky Praha 3: -zde
Pražský hrad: -zde
Královská cesta: -zde
Staroměstské náměstí: -zde
Karlův most:-zde
Letná: - zde
Židovská Praha: -zde
Petřín: -zde
Kampa: -zde

Vyšehrad: -zde
Pražské zahrady a parky: -zde 
Rubrika osobnosti Prahy: - zde

Klub-přátel_mala_upoutavka

Pražské muzeum pověstí a strašidel

Vstupte do světa pražských pověstí a setkejte se tváří v tvář s duchy a přízraky staré Prahy! Zveme vás do světa plného humoru, poezie a tajemna prostřednictvím interaktivní expozice, která osloví nejen děti, ale i studenty, dospělé a seniory, stejně jako celé rodiny či školní výpravy.

» Pokračování »« « Palácové zahrady pod Pražským hradem | Klausová synagoga » »

Můžete nám zanechat komentář, nebo odkázat na tento článek pomocí trackbacku.

Zanechat komentář