Bezovka

Stary Zizkov0007

Na pražském Žižkově v minulosti stávala překrásná usedlost Bezovka. Tato usedlost se stala významným  kulturním a společenským místem. Konaly se zde plesykoncerty a filmová představení, které napomohly rozvoji kinematografie u nás.

Rozcestník: vše o Bezovce více čtěte zde

Co to vlastně Bezovka byla? Bývalá restaurace Bezovka kolem roku 1930
Bezovka byla postavena v roce 1875 na místě starobylé viniční usedlosti, ke které náležel také malý rybník. Nová stavba, kterou dal olšanský statkář Güttling postavit, byla koncipována jako restaurace. Kromě prostor, určených k občerstvení, zde byl také vybudován rozsáhlý sál. Díky tomu se Bezovka stala významným pražským kulturním centrem. Kromě plesů a jiných zábavních večerů se zde konaly také výstavy, koncerty či politická shromáždění.

Bývalá restaurace Bezovka Osud Bezovky
Obec Žižkov Bezovku roku 1908 odkoupila, neboť z ní chtěla vytvořit Společenský dům a divadlo. Bohužel v důsledku první světové války tento záměr nebyl nikdy realizován. Nové vize, týkající se Bezovky, ale mluvily v její neprospěch. V roce 1936 byla kvůli zvětšování Prokopovy ulice zdemolována. V současné době nese jméno překrásné původní stavby panelový dům s podchodem a nákupním centrem. Co by na tuto, ne příliš pohlednou stavbu, říkali lidé, kteří chodívali do Bezovky tančit?

Zajímavosti
U zahradního jezírka, které bylo vytvořeno z původního rybníku, se velmi často konaly zahradní slavnosti, často zakončené okázalým ohňostrojem. Zajímavostí také bylo, že právě u Bezovky začínala vyjíždět od roku 1883 koněspřežní trať, která vedla ze Žižkova až na Staré Město pražské. Díky dobrému dopravnímu spojení se tak žižkovské kulturní centrum stalo mnohem přístupnější. Na počátku dvacátého století se Bezovka stala centrem české kinematografie, neboť umožnila, aby v prostorách budovy byly, Dismasem Šlamborou, promítány první filmy. Tento průkopník kinematografie u nás a také majitel prvního stálého kina v Praze, je obecně známí spíše jako Viktor Ponrepo a právě díky tomuto muži došlo k celkovému posílení kinematografie.

………………………………………………………………………………………………………………………

Aktuální pořádané akce:

………………………………………………………………………………………………………………………

Žádné Události

………………………………………………………………………………………………………………………

FOTOGALERIE:

………………………………………………………………………………………………………………………

………………………………………………………………………………………………………………………

KONTAKT:

………………………………………………………………………………………………………………………

Dnešní panelový dům Bezovka
Adresa:
Roh Ondříčkova a Táboritská ulice
Praha 3 – Žižkov

GPS: 50.0824347N, 14.4557211E
GPS: 50°4’56.765″N, 14°27’20.596″E

Spojení:
Tram: 5, 9, 26. 55, 58 – Olšanské náměstí
Bus: 136, 175 – Olšanské náměstí
Metro: A – Flora (odtud autobusem č. 136, 175 do zastávky Olšanské náměstí, a nebo pěšky dolů ulicí Jičínskou)

Dopravní spojení:
Vyhledání spojení: klikněte zde
Informace o pražské dopravě: klikněte zde
Informace o pražské hromadné dopravě: klikněte zde

………………………………………………………………………………………………………………………

MAPA:

………………………………………………………………………………………………………………………

loading map - please wait...

Bezovka 50.082329, 14.456098 Bezovka Na pražském Žižkově v minulosti stávala překrásná usedlost Bezovka. Tato usedlost se stala významným  kulturním a společenským místem. Konaly se zde plesy,  koncerty a filmová představení, které napomohly rozvoji kinematografie u nás. Dnešní panelový dům Bezovka Adresa: Roh Ondříčkova a Táboritská ulice Praha 3 - Žižkov http://www.praguecityline.cz/pamatky/bezovka-rozcestnik

………………………………………………………………………………………………………………………

KE STAŽENÍ: TURISTICKÝ PRŮVODCE OKOLÍ

………………………………………………………………………………………………………………………

Turistický průvodce Prague City Line - Praha 3

  Turistický průvodce Prague City Line - Praha 3 (velikost souboru: 13,4 MiB)

Aktualizováno: 15.8.2016 - Turistický průvodce ve formátu PDF vás provede po pražském Žižkově, který jeho obyvatelé milují a všechny návštěvníky příjemně překvapí svojí specifickou atmosférou. V průvodci najdete přehlednou mapu, popis zajímavostí a památek a také slevové kupóny do restaurací a zajímavých míst.

Mapa k turistické trase Prague City Line Praha 3

  Mapa k turistické trase Prague City Line Praha 3 (velikost souboru: unknown)

Aktualizováno: 18.8.2016 - Mapa k turistické trase PRAGUE CITY LINE Praha 3. Projděte si pražský Žižkov a zažijte neopakovatelnou atmosféru této specifické čtvrti Prahy a nezapomeňte využít slevové kupóny ! Vytiskněte si oboustranný list A4 složte si z něho trasu, popis památek a hlavně slevové kopóny

Tourist Guide Prague City Line - Area Prague 3 - english version

  Tourist Guide Prague City Line - Area Prague 3 - english version (velikost souboru: 13,0 MiB)

Aktualizováno: 16.8.2016 - Prague´s Žižkov stretches in the town district Praha 3 close to the centre and today we will introduce this quarter to you. We will also tell you about interesting history of Žižkov and its landmarks which make it a popular tourist location. Due to the vibrant night life and also its many cafés, bars and restaurants Žižkov is called Prague´s Montmartre.

Map of tourist route Prague City Line - Area Prague 3 - english version

  Map of tourist route Prague City Line - Area Prague 3 - english version (velikost souboru: 1,6 MiB)

Aktualizováno: 7.11.2015 - Map of the tourist route Prague City Line Prague 3. This route we recommend as the best way through Prague 3, you will see all the most important. In this map you will find vouchers. Print it or show at a restaurant in your mobile or tablet and enjoy the discount!

Zajímavé odkazy

Památky Praha 1: - zde
Památky Praha 2
- zde
Památky Praha 3: -zde
Pražský hrad: -zde
Královská cesta: -zde
Staroměstské náměstí: -zde
Karlův most:-zde
Letná: - zde
Židovská Praha: -zde
Petřín: -zde
Kampa: -zde

Vyšehrad: -zde
Pražské zahrady a parky: -zde 
Rubrika osobnosti Prahy: - zde

Klub-přátel_mala_upoutavka

Pražské muzeum pověstí a strašidel

Vstupte do světa pražských pověstí a setkejte se tváří v tvář s duchy a přízraky staré Prahy! Zveme vás do světa plného humoru, poezie a tajemna prostřednictvím interaktivní expozice, která osloví nejen děti, ale i studenty, dospělé a seniory, stejně jako celé rodiny či školní výpravy.

» Pokračování »« « Pražský hrad – Zahrady | Hartigovská zahrada Pražského hradu » »

Můžete nám zanechat komentář, nebo odkázat na tento článek pomocí trackbacku.

1 reakce u článku “Bezovka”

  1. Ladislav napsal:

    Smutne. Po Tesnovskem nadrazi dalsi secesni stavba ktera mela byt zachovana. O to horsi je skutecnost, ze ani dnes nejsou takoveto radikalni zasahy do mestskeho prostoru ojedinele. Doufam, ze alespon Vysehradske nadrazi se podari zachranit.

Zanechat komentář