Basilejské náměstí

Pha3 - Basilejske namesti

Další informace, se kterými vás nyní seznámíme, se budou týkat opět dalšího významného náměstí na pražském Žižkově. Toto náměstí je další připomínkou husitské revoluce u nás.

Rozcestník:vše o  Basilejském náměstí více čtěte zde

Vznik názvu Basilejské náměstí
Název Basilejské náměstí získalo toto žižkovské náměstí v roce 1932. Právě v tomto roce se náměstí zformovalo do podoby, jak jej známe dnes. Název byl odvozen, stejně jako ostatní žižkovská pojmenování, z období husitské revoluce. Tehdy, v letech 1431 – 1448 zasedal ve švýcarském městě Basileji církevní koncil.

Koncilu se účastnila také česká delegace, která byla vedena husitským radikálním knězem, politikem a vojevůdcem, Prokopem Holým. Basilejský koncil tehdy české delegaci vyslechl, a veřejně uznal tzv. basilejská kompaktáta neboli čtyři pražské artikule. Nejdůležitějším bodem těchto artikulí bylo přiznání nároku na přijímání z kalicha pro příslušníky českých husitů.

Basilejské náměstí Zpět na náměstí
Ale vraťme se zpět ze Švýcarska do Prahy, na náměstí kruhového půdorysu. Náměstím prochází velice rušná komunikace. V západní části náměstí byly postaveny vysoké činžovní domy. Tytéž se nacházejí i nestraně protější. Mezi bloky domů máte možnost dohlédnout až na nedaleké nákladové nádraží Žižkov. Náměstí si můžete také prohlédnout z nedalekého Vrchu svatého Kříže.

Nákladové nádraží Žižkov
Toto nádraží bylo postaveno v letech 1929 – 1935 v místech, kde se původně nacházela viniční usedlost zvaná Červený dvůr. Byla to jednopatrová obytná budova s červeným zdivem. Usedlost však během druhé světové války zanikla, a musela ustoupit stavbě nádraží, které sloužilo více než šedesát let jako překladiště a sklad potravin.

Výstavba nádraží byla důležitá především proto, že byly na Žižkov odkloněny veškeré nákladní vlaky. Tím se výrazně ulehčilo Hlavnímu Wilsonovu nádraží. Kromě obrovských skladištních budov byly také zřízeny velké chladírny, které sloužily k uchovávání potravin, které rychle podléhaly zkáze. V současnosti dochází ke zrušení nádraží, které v budoucnosti nahradí obchodní a administrativní budovy.

………………………………………………………………………………………………………………………

Aktuální pořádané akce:

………………………………………………………………………………………………………………………

Žádné Události

………………………………………………………………………………………………………………………

FOTOGALERIE:

………………………………………………………………………………………………………………………

………………………………………………………………………………………………………………………

KONTAKT:

………………………………………………………………………………………………………………………

Adresa:
Basilejské náměstí
Praha 3, 130 00 – Žižkov

GPS: 50.0869406N, 14.4694381E
GPS: 
50°5’12.986″N, 14°28’9.977″E

Spojení:
Bus: 133, 509 – Basilejské náměstí
Tram: 9, 10, 16, 19, 55, 58 – Biskupcova
Metro: B, C – Florenc (odtud autobusem č. 133, 175 nebo 509 do výše uvedených zastávek)

Dopravní spojení:
Vyhledání spojení: klikněte zde
Informace o pražské dopravě: klikněte zde
Informace o pražské hromadné dopravě: klikněte zde

………………………………………………………………………………………………………………………

MAPA:

………………………………………………………………………………………………………………………

loading map - please wait...

Basilejské náměstí 50.087024, 14.470003 Basilejské náměstí Další informace, se kterými vás nyní seznámíme, se budou týkat opět dalšího významného náměstí na pražském Žižkově. Toto náměstí je další připomínkou husitské revoluce u nás. Adresa: Basilejské náměstí Praha 3, 130 00 – Žižkov http://www.praguecityline.cz/pamatky/basilejske-namesti-rozcestnik

………………………………………………………………………………………………………………………

KE STAŽENÍ: TURISTICKÝ PRŮVODCE OKOLÍ

………………………………………………………………………………………………………………………

Turistický průvodce Prague City Line - Praha 3

  Turistický průvodce Prague City Line - Praha 3 (velikost souboru: 13,4 MiB)

Aktualizováno: 15.8.2016 - Turistický průvodce ve formátu PDF vás provede po pražském Žižkově, který jeho obyvatelé milují a všechny návštěvníky příjemně překvapí svojí specifickou atmosférou. V průvodci najdete přehlednou mapu, popis zajímavostí a památek a také slevové kupóny do restaurací a zajímavých míst.

Mapa k turistické trase Prague City Line Praha 3

  Mapa k turistické trase Prague City Line Praha 3 (velikost souboru: unknown)

Aktualizováno: 18.8.2016 - Mapa k turistické trase PRAGUE CITY LINE Praha 3. Projděte si pražský Žižkov a zažijte neopakovatelnou atmosféru této specifické čtvrti Prahy a nezapomeňte využít slevové kupóny ! Vytiskněte si oboustranný list A4 složte si z něho trasu, popis památek a hlavně slevové kopóny

Tourist Guide Prague City Line - Area Prague 3 - english version

  Tourist Guide Prague City Line - Area Prague 3 - english version (velikost souboru: 13,0 MiB)

Aktualizováno: 16.8.2016 - Prague´s Žižkov stretches in the town district Praha 3 close to the centre and today we will introduce this quarter to you. We will also tell you about interesting history of Žižkov and its landmarks which make it a popular tourist location. Due to the vibrant night life and also its many cafés, bars and restaurants Žižkov is called Prague´s Montmartre.

Map of tourist route Prague City Line - Area Prague 3 - english version

  Map of tourist route Prague City Line - Area Prague 3 - english version (velikost souboru: 1,6 MiB)

Aktualizováno: 7.11.2015 - Map of the tourist route Prague City Line Prague 3. This route we recommend as the best way through Prague 3, you will see all the most important. In this map you will find vouchers. Print it or show at a restaurant in your mobile or tablet and enjoy the discount!

Zajímavé odkazy

Památky Praha 1: - zde
Památky Praha 2
- zde
Památky Praha 3: -zde
Pražský hrad: -zde
Královská cesta: -zde
Staroměstské náměstí: -zde
Karlův most:-zde
Letná: - zde
Židovská Praha: -zde
Petřín: -zde
Kampa: -zde

Vyšehrad: -zde
Pražské zahrady a parky: -zde 
Rubrika osobnosti Prahy: - zde

Klub-přátel_mala_upoutavka

Pražské muzeum pověstí a strašidel

Vstupte do světa pražských pověstí a setkejte se tváří v tvář s duchy a přízraky staré Prahy! Zveme vás do světa plného humoru, poezie a tajemna prostřednictvím interaktivní expozice, která osloví nejen děti, ale i studenty, dospělé a seniory, stejně jako celé rodiny či školní výpravy.

» Pokračování »« « Pražský hrad – co je možné vidět a navštívit | Vrch Vítkov » »

Můžete nám zanechat komentář, nebo odkázat na tento článek pomocí trackbacku.

Zanechat komentář