Mikuláš v Praze

Oslava Mikuláše opět v tomto roce připadá na večer mezi 5 – 6. prosince 2016.  Připravili jsme pro Vás, formou odkazů na jednotlivé články, seznam akcí spojených s Mikulášem a čerty. Dále naleznete historii mikulášské tradice.

… akce průbežně aktualizujeme dle informací od pořadatelů

Mikulášské akce v Praze:

 

Mikulášská tradice  
S příchodem měsíce prosince je pevně spjata tradice Mikulášské nadílky. Města i vesnice jsou plná čertů a andělů, kteří věrně doprovázejí vysokého muže s berlou a bílými vousy, který hodným dětem rozdává sladkosti. Málokdo už ale zná liturgickou minulost a samotný důvod, proč se tato tradice udržuje.

Kam až mikulášská tradice sahá?
První dochované historické sbírky o sobě svatého Mikuláš pocházejí z roku 250. Toho roku se ve starobylém městě Pataře narodil muž, který byl ke všem lidem velice hodný a štědrý. Jakmile dospěl, začal působit jako biskup. Svůj biskupský úřad zastával Mikuláš v maloasijském městě Myra, proto je někdy označován jako Mikuláš z Myry. kde působil až do své smrti v roce 345. Biskup Mikuláš patří mezi vůbec nejuctívanější křesťanské světce. Často pomáhal potřebným lidem v nouzi a od toho byla odvozena právě nám dobře známá tradice mikulášské nadílky, kdy svatý Mikuláš obdarovává děti sladkostmi.

Svatý Mikuláš se stal patronem námořníků, obchodníků, lukostřelců, ale také dětí, lékárníků, právníků, studentů a i vězňů. Významnému světci byly zasvěceny mnohé kostely nejen u nás, ale také v zahraniční. K nejznámějším pražským kostelům patří kostel svatého Mikuláše na Staroměstském náměstí a na Malostranském náměstí.

Mikulášská nadílka
Oslavy svátku Mikuláše každoročně připadají na 6. prosince, neboť právě v tento den údajně svatý Mikuláš zemřel. Oslavy mají mnohaletou tradici. Kupříkladu v osmnáctém století se do ulic měst na svatého Mikuláše vypravoval Mikulášský průvod. Na průvodu Mikuláše doprovázeli čerti, andělé, dragouni a další lidé v nejrůznějších kostýmech. Z této tradice však do současnosti zůstal pouze Mikuláš, čert a anděl, kteří procházejí městy a přinášejí hodným dětem dárky a sladkosti. Ty děti však nezískají zadarmo. Musejí nejprve zazpívat písničku, nebo odříkat básničku, aby si sladkou odměnu zasloužily.

apple_museum_banner_-2017_-230_230

Apple Muzeum

Navštivte Apple muzeum a prohlédněte si největší soukromou sbírku produktů společnosti Apple na světě. Přijďte do pražské Pop Art Gallery a zažijte neobyčejný životní příběh výjimečného vizionáře Steva Jobse – génia, který dokázal ovlivnit celé lidstvo a změnit svět.

» Pokračování »


Muzeum_Grevin_PataMat

Muzeum Grévin

Navštivte nejzábavnější muzeum voskových figurín v Praze! Nechte se okouzlit půvabem staropražské kavárny, navštivte ples s úchvatně zářícími reflektory a celebritami, poměřte se s nejlepšími sportovci světa nebo propadněte kouzlu našeho magického divadla.

» Pokračování »


Muzem_Starych_casu_230x230

Muzeum Kouzlo starých časů

Chcete vstoupit do romantického a obdivovaného viktoriánského a edwardiánského období po roce 1850 ? Obdivovali jste někdy kostýmy z filmů třeba viktoriánské Anglie ? Ty nekonečné proudy skvěle oblečených šlechticů, služek ... Tak zde uvidíte originály, perfektně koncipované do obrazů doby a příběhů....

» Pokračování »


Reklama_PCL_STAHUJ_pruvodce_prahou_cz

Užijte si památky a život v Praze - Stahujte turistické průvodce a mapy ZDARMA !

Poznejte nejkrásnější památky a místa v Praze. Poznejte pražský život i na méně známých místech. Užijte si s připravenými slevovými kupóny v turistických průvodcích a mapách. STAHUJTE ZDARMA !

» Pokračování »


Faer_House_230x230

Prague Fear House - Dům hrůzy

Navštivte první Dům hrůzy ve střední Evropě. Máte rádi horory a adrenalin? Tak právě pro vás je tady. Zažijete napětí ze strašidelné prohlídky. Součástí Domu hrůzy je také strašidelný bar, kde si můžete v klidu vychutnat kávu nebo drink.

» Pokračování »


Puzzle_Room_230x230

Úniková hra Puzzle Room

Rádi se bavíte a zažíváte něco úplně nového a vzrušujícího? To a mnohem víc na vás čeká v jedinečné únikové hře PUZZLE ROOM, která má velmi blízko k televiznímu pořadu Pevnost Boyard.

» Pokračování »