Mikuláš v Praze

Oslava Mikuláše opět v tomto roce připadá na večer mezi 5 – 6. prosince 2016.  Připravili jsme pro Vás, formou odkazů na jednotlivé články, seznam akcí spojených s Mikulášem a čerty. Dále naleznete historii mikulášské tradice.

… akce průbežně aktualizujeme dle informací od pořadatelů

Mikulášské akce v Praze:

Žádné Události

………………………………………………………………………………………………………………………

KE STAŽENÍ: NOVÝ TURISTICKÝ PRŮVODCE HISTORICKÝM CENTREM PRAHY 1

se slevovými kupóny

………………………………………………………………………………………………………………………

Turistický průvodce Prague City Line - Praha 1 - historické centrum

  Turistický průvodce Prague City Line - Praha 1 - historické centrum (velikost souboru: 6,8 MiB)

Aktualizováno: 14.10.2018 - Tištěný průvodce ve formátu PDF + nově se SLEVOVÝMI KUPÓNY vás provede historickým centrem Prahy 1. Asi nikde jinde nenajdete takovou koncentraci historických památek a míst, kde na vás dýchá historie a romantika dávno zašlých časů. Málo kde můžete chodit po stejných cestách jako Franz Kafka, Wolfgang Amadeus Mozart, pražský Golem, Jaroslav Hašek nebo klukovská parta z Foglarových Rychlých šípů.

Tourist guide Prague City Line - Area Prague 1 - Old City Centre - english version

  Tourist guide Prague City Line - Area Prague 1 - Old City Centre - english version (velikost souboru: 7,1 MiB)

Updated: 30.10.2018 - Prague 1 still belongs to one of the most attractive parts of the whole Prague. Probably nowhere else you can find such a concentration of historic monuments and places where the history and romance of bygone times are all around you. + DISCOUNT COUPONS

Již proběhlé mikulášské akce

 

Mikulášská tradice  
S příchodem měsíce prosince je pevně spjata tradice Mikulášské nadílky. Města i vesnice jsou plná čertů a andělů, kteří věrně doprovázejí vysokého muže s berlou a bílými vousy, který hodným dětem rozdává sladkosti. Málokdo už ale zná liturgickou minulost a samotný důvod, proč se tato tradice udržuje.

Kam až mikulášská tradice sahá?
První dochované historické sbírky o sobě svatého Mikuláš pocházejí z roku 250. Toho roku se ve starobylém městě Pataře narodil muž, který byl ke všem lidem velice hodný a štědrý. Jakmile dospěl, začal působit jako biskup. Svůj biskupský úřad zastával Mikuláš v maloasijském městě Myra, proto je někdy označován jako Mikuláš z Myry. kde působil až do své smrti v roce 345. Biskup Mikuláš patří mezi vůbec nejuctívanější křesťanské světce. Často pomáhal potřebným lidem v nouzi a od toho byla odvozena právě nám dobře známá tradice mikulášské nadílky, kdy svatý Mikuláš obdarovává děti sladkostmi.

Svatý Mikuláš se stal patronem námořníků, obchodníků, lukostřelců, ale také dětí, lékárníků, právníků, studentů a i vězňů. Významnému světci byly zasvěceny mnohé kostely nejen u nás, ale také v zahraniční. K nejznámějším pražským kostelům patří kostel svatého Mikuláše na Staroměstském náměstí a na Malostranském náměstí.

Mikulášská nadílka
Oslavy svátku Mikuláše každoročně připadají na 6. prosince, neboť právě v tento den údajně svatý Mikuláš zemřel. Oslavy mají mnohaletou tradici. Kupříkladu v osmnáctém století se do ulic měst na svatého Mikuláše vypravoval Mikulášský průvod. Na průvodu Mikuláše doprovázeli čerti, andělé, dragouni a další lidé v nejrůznějších kostýmech. Z této tradice však do současnosti zůstal pouze Mikuláš, čert a anděl, kteří procházejí městy a přinášejí hodným dětem dárky a sladkosti. Ty děti však nezískají zadarmo. Musejí nejprve zazpívat písničku, nebo odříkat básničku, aby si sladkou odměnu zasloužily.
Klub-přátel_mala_upoutavka

Pražské muzeum pověstí a strašidel

Vstupte do světa pražských pověstí a setkejte se tváří v tvář s duchy a přízraky staré Prahy! Zveme vás do světa plného humoru, poezie a tajemna prostřednictvím interaktivní expozice, která osloví nejen děti, ale i studenty, dospělé a seniory, stejně jako celé rodiny či školní výpravy.

» Pokračování »