Staroměstské náměstí – zaniklá Krocínova kašna a jiné kašny

Staroměstské náměstí a Krocínova kašna

V tomto článku se podíváme na kašny Staroměstského náměstí. Nejvýznamnější, v současnosti již neexistující, památkou byla Krocínova kašna. Jednalo se o dosud největší kašnu, která byla na našem území postavena. Přenesme se zpět do šestnáctého století a připomeňme si, jak tato unikátní kašna vypadala a čím byla ojedinělá.

starom 50

TRASA STAROMĚSTSKÉ NÁMĚSTÍ

Pojďte a poznejte pravé srdce Prahy. Znáte tajemství staroměstského orloje? Víte kudy vede pražský poledník a co označují křížky na dlažebních kostkách? Klikněte zde a poznejte Staroměstské náměstí sami!

» Pokračování »

Osud Krocínovy kašny Staroměstské náměstí  a Krocínova kašna

Manýristická kašna, pocházející z dílny kameníka Jindřicha Beránka, byla na náměstí umístěna v roce 1591. Ten kašnu vyrobil na přání tehdejšího pražského purkmistra Václava Krocína staršího z Drahobejle, po kterém byla následně také pojmenována. Krocínova kašna byla umístěna na východní straně Staroměstského náměstí. Kašna byla napájena vodou ze staroměstského vodovodu. Roku 1614 se však přítok poškodil a později byl její provoz zcela ukončen.

Poté, co přestala být kašna využívána, došlo k jejímu rozebrání, během kterého byla značně poškozena. Kašna byla odvezena a zazděna do základů žižkovské plynárny. Poté, co byla plynárna zbourána, došlo opět k vyjmutí dochovaných částí zazděné kašny. Ta byla v roce 1910 uložena v lapidáriu Národního muzea na pražském Výstavišti, kde byla následně zrekonstruována a je možné ji zde zhlédnout.

Jak kašna vypadala? Lapidárium Národního muzea - model Krocínovy kašny
Kašna byla zhotovena z hnědočerveného sliveneckého mramoru a skládala se celkem ze tří částí. První část díla tvořila nádrž na vodu, která měla tvar třináctibokého hranolu. Další část tvořil vodo-tryskový sloup uprostřed kašny a poslední částí byl erbovní sloup. Po stranách kašny bylo umístěno třináct mramorových desek, které dosahovaly celkové výšky sto osmdesáti metrů. Na dvanácti z desek byly vyobrazeny reliéfy znamení zvěrokruhu. Na desce třinácté byl vyobrazen patron české země, svatý Václav. Desky byly od sebe odděleny ženskými sochami, které symbolizovaly lidské ctnosti. Kašna byla kolem dokola lemována římsou. Zajímavostí bylo, že voda z kašny proudila zpět figurkami delfínů a žab, umístěných na vnitřní straně kašny.

Staroměstské náměstí - kostel sv. Mikuláše - Kašna s delfíny Dominantním prvkem byl však sloup, nacházející se uprostřed díla. Ten byl ozdoben sochami Jupitera, Diany, čtyř vodních panen a sochami několika vodních polobohů, chrlících vodu. Nad těmito sochami se původně nacházela ještě jedna, vyobrazující boha Tritona. Ta však se však během dlouhé historie kašny ztratila. Další částí kašny byl erbovní sloup na jejím boku, kterému dominovala socha boha Neptuna.. Po stranách sloupy se nacházel znak hlavního města Prahy, erb purkmistra Krocína a socha svatého Václava.

Kašna s delfíny
Další kašnou Staroměstského náměstí je kašna s delfíny. Ta je umístěna nedaleko kostela svatého Mikuláše. Dílo pochází z roku 1906 a jeho autorem je Jan Štursa. Tvoří ji nádrž na vodu, v jejímž středu se nachází sloupek, na kterém je socha se třemi propletenými delfíny. Kašna je ohraničena kubistickou mříží.

Turistická trasa PRAGUE CITY LINE Praha 1

Toulejte se Prahou 1, stáhněte si turistického průvodce a poznejte Prahu sami! Tato památka je součástí turistické naučné a poznávací trasy Prague City Line Praha 1. Klikněte zde a dostanete se na trasu.

» Pokračování »

-

………………………………………………………………………………………………………………………

Aktuální pořádané akce:

………………………………………………………………………………………………………………………

Žádné Události

………………………………………………………………………………………………………………………

FOTOGALERIE:

………………………………………………………………………………………………………………………

………………………………………………………………………………………………………………………

KONTAKT:

………………………………………………………………………………………………………………………

Adresa:
Staroměstské náměstí
Praha 1 – Staré Město

GPS: 50.087837,14.421151

Spojení:
Tram: 17, 18, 53 Staroměstská (odtud ulicí Kaprova)
Bus: 133 Staroměstská (odtud ulicí Kaprova)
Metro: A – Staroměstská (odtud ulicí Kaprova)

Vyhledání spojení: klikněte zde
Informace o pražské dopravě: klikněte zde
Informace o pražské hromadné dopravě: klikněte zde

Našli jste v článku chybu ?  Napište nám do komentáře pod článkem a nebo na email: info@praguecityline.cz. Děkujeme

………………………………………………………………………………………………………………………

MAPA:

………………………………………………………………………………………………………………………

loading map - please wait...

Zaniklá Krocínova kašna 50.087371, 14.420820 Zaniklá Krocínova kašna Jednalo se o dosud největší kašnu, která byla na našem území postavena. Přenesme se zpět do šestnáctého století a připomeňme si, jak tato unikátní kašna vypadala a čím byla ojedinělá.

………………………………………………………………………………………………………………………

KE STAŽENÍ: TURISTICKÝ PRŮVODCE OKOLÍ

………………………………………………………………………………………………………………………

Turistický průvodce Prague City Line - Praha 1 - historické centrum

  Turistický průvodce Prague City Line - Praha 1 - historické centrum (velikost souboru: 6,8 MiB)

Aktualizováno: 14.10.2018 - Tištěný průvodce ve formátu PDF + nově se SLEVOVÝMI KUPÓNY vás provede historickým centrem Prahy 1. Asi nikde jinde nenajdete takovou koncentraci historických památek a míst, kde na vás dýchá historie a romantika dávno zašlých časů. Málo kde můžete chodit po stejných cestách jako Franz Kafka, Wolfgang Amadeus Mozart, pražský Golem, Jaroslav Hašek nebo klukovská parta z Foglarových Rychlých šípů.

Tourist guide Prague City Line - Area Prague 1 - Old City Centre - english version

  Tourist guide Prague City Line - Area Prague 1 - Old City Centre - english version (velikost souboru: 7,1 MiB)

Updated: 30.10.2018 - Prague 1 still belongs to one of the most attractive parts of the whole Prague. Probably nowhere else you can find such a concentration of historic monuments and places where the history and romance of bygone times are all around you. + DISCOUNT COUPONS

Zajímavé odkazy
P
amátky Praha 1: - zde
Památky Praha 2
- zde
Památky Praha 3: -zde
Pražský hrad: -zde
Královská cesta: -zde
Staroměstské náměstí: -zde
Karlův most:-zde
Letná: - zde
Židovská Praha: -zde
Petřín: -zde
Kampa: -zde

Vyšehrad: -zde
Pražské zahrady a parky: -zde 
Rubrika osobnosti Prahy: - zde

Jagellonska_banner-230-230

TIP - perfektní místo k letnímu pobytu v Praze

Hledáte pro sebe nebo své známé pěkné a levné ubytování v centru Prahy? Ubytujeme Vás od 350,-Kč za osobu / noc ve vlastním apartmánu s kuchyní, koupelnou, samostatným WC a free WIFI. Vybrat si můžete 2-lůžkové i vícelůžkové apartmány.

» Pokračování »


apple_museum_banner_-2017_-230_230

Apple Muzeum

Navštivte Apple muzeum a prohlédněte si největší soukromou sbírku produktů společnosti Apple na světě. Přijďte do pražské Pop Art Gallery a zažijte neobyčejný životní příběh výjimečného vizionáře Steva Jobse – génia, který dokázal ovlivnit celé lidstvo a změnit svět.

» Pokračování »


Kralik_logo_adresa

Rodinná kavárna a restaurace Králík v rádiu

Králík v rádiu, jedinečná restaurace pro rodiny s dětmi. Každý den jiné menu ve stylu malých francouzských restaurací. Vy jíte, my hlídáme. Přijďte se skvěle najíst

» Pokračování »


foto na leták scooter 2017_mala_upoutavka

Absolutní svoboda pohybu – přijďte vyzkoušet elektrickou koloběžku HUGO Bike

Prozkoumejte překrásná místa v Praze na luxusní elektrické koloběžce HUGO Bike. Po setkání s vaším průvodcem a krátkým tréninkem se můžete vydat na okouzlující prohlídku ulic a památek, jako je slavný Karlův most, Židovské město, Staré město a mnoho dalších míst

» Pokračování »


Klub-přátel_mala_upoutavka

Pražské muzeum pověstí a strašidel

Vstupte do světa pražských pověstí a setkejte se tváří v tvář s duchy a přízraky staré Prahy! Zveme vás do světa plného humoru, poezie a tajemna prostřednictvím interaktivní expozice, která osloví nejen děti, ale i studenty, dospělé a seniory, stejně jako celé rodiny či školní výpravy.

» Pokračování »


slevovy-kupon-tisk-data_preview

Toboga Fantasy - JEDINEČNÝ ZÁBAVNÍ PARK PRO CELOU RODINU ZA KAŽDÉHO POČASÍ

Byli jste už v Toboga Fantasy? TOBOGA Fantasy je obrovská dětská herna s mnoha atrakcemi pro děti i dospělé. Toto jedinečné zábavní centrum je svou nabídkou, plochou a rozsahem v České republice ojedinělé.

» Pokračování »


Riddle Twist - Xaverius

XAVERIUS - Co když obraz sv. Xaveria opravdu skrývá cestu k pokladu ?

Máte rádi inteligentní zábavu? Přijďte rozkrýt starou pražskou záhadu do Riddle Twist! Reálné únikové-quest hry od Riddle Twist jsou jiné než cokoliv, co už jste zažili. Byly navrženy pro dobrodruhy, pro ty, kteří chtějí pořádnou výzvu, pro ty, co se nebojí nepoznaného a hlavně pro radost a zábavu!

» Pokračování »

« « Kostel svatého Mikuláše – představení památky | Schierův dům » »

Můžete nám zanechat komentář, nebo odkázat na tento článek pomocí trackbacku.

Zanechat komentář