Exhumace astronoma Tychona de Brahe v Týnském chrámu

tycho-de-brahe

Slavný vědec a astronom Tycho Brahe spí svůj věčný sen v pražském Týnském chrámu. Nyní se zdá, že po dlouhých letech bude jeho sen narušen. Krajané světoznámého učence žádají o povolení exhumace jeho ostatků. Chtějí zjistit, zda se nestal obětí zločinu.

Dánům stále nedá spát záhada, jak a proč zemřel před 408 lety v Praze jejich slavný krajan Tycho Brahe. Někteří historikové se domnívají, že Brahe neskonal nešťastnou náhodou, když se přiotrávil v průběhu svých alchymistických pokusů, nýbrž že šlo o násilnou smrt, protože byl otráven.

A co víc, padlo podezření, že šlo o vraždu na zakázku samotného dánského krále! Za vším stojí nedávný objev deníku švédského šlechtice Erika Brahe, jenž byl nejen vzdáleným příbuzným slavného astronoma, ale údajně i jeho vrahem.

Povolení k exhumaci se posuzuje
Není žádným tajemstvím, že hrob Tychona Brahe je v pražském Týnském chrámu na Staroměstském náměstí. Farnost u kostela Matky Boží před Týnem na Starém Městě v Praze už prý potvrdila, že žádost o otevření hrobky z Dánska skutečně dorazila.

Ví se tak, že výpravu, jejímž úkolem je odebrat vzorek kosti z ostatků Tychona Brahe, má vést archeolog Jens Vellev, který je zastáncem teorie o vraždě.

Celá věc je nyní ve stadiu posuzování a asi ještě nebylo rozhodnuto. Konečné slovo bude mít podle všeho kardinál Miloslav Vlk. Vyjádřit se prý také musejí památkáři. Jde o zcela výjimečnou událost, navíc po všech stránkách citlivou. Od doby Josefa II. se v kostelích nepohřbívá a žádost na otevření takto starého hrobu je i proto něco zcela mimořádného.

zdroj: www.24.net

« « Restaurace U Pinkasů – Staročeská hladinka – pivo našich předků | VYŠEHRAD místo z bájí a pověstí » »

Můžete nám zanechat komentář, nebo odkázat na tento článek pomocí trackbacku.

Zanechat komentář