Sochy na Karlově mostu III.

15. Socha sv. Ludmily_110628_001

V tomto článku budeme pokračovat za poznáním soch Karlova mostu. Podíváme se na sochu  svatého Františka Serafínského, známého jako František z Assisi,  sochu svaté Ludmily s Václavem a nakonec  sochu bájného  českého knížete Bruncvíka, s mečem, lvem a erbem.

  Stránka: vše o Karlově mostu více čtěte zde

Socha svaté Ludmily 15. Socha sv. Ludmily
Z dílny barokního sochaře Matyáše Bernarda Brauna pochází také socha svaté Ludmily, kterou autor vytvořil v roce 1720. Svatá Ludmila, babička svatého Václava, je na soše vyobrazena právě se svým vnukem. Tato socha se původně nacházela na rampě Pražského hradu, ale po povodních v roce 1784, kdy se z mostu do vody zřítila socha svatého Václava, která zde stála, byla svatá Ludmila z Hradu přemístěna na Karlův most. Svatá Ludmila je patronkou Čech, vinařů, babiček a vychovatelů.

Sousoší svatého Františka Serafínského 17. Sousoší sv. Františka Serafinského
Svatý František Serafínský, známý také jako svatý František z Assisi na Karlově mostě je dílem sochaře Františka Preisse. Svatý František Serafínský je patronem Itálie, ekologie, obchodníků, černých pasažérů a zvířat.

-

-

 

Socha Bruncvíka Socha Bruncvíka
Autorem sochy proslulého a legendami opředeného českého knížete Bruncvíka je sochař Ludvík Šimek, který sochu zhotovil v roce 1884. Socha je umístěna na podstavci pod sochou Svatého Vincence Ferrerského  a svatého Prokopa. Původně se na jeho místě nacházela socha Rolanda od Matěje Rejska. Ta byla však zničena během švédského obléhání Prahy za třicetileté války. Kníže Bruncvík je vyobrazen jako rytíř s mečem, lvem ležící u nohou a erbem se znakem Starého Města pražského po svém boku.

 

Legenda o Bruncvíkovi Socha Bruncvíka
S Bruncvíkem se setkáváme především ve Starých pověstech českých Aloise Jiráska. Bruncvík byl českým knížetem, který se rozhodl, vydat se po stopách svého otce za hranice státu a dobýt znak lva. Jel na koních, a také se plavil na lodi, kde jeho loď zastihla bouře, která je odnesla na daleký ostrov. Neměli co jíst a Bruncvíkova družina začala pomalu umírat. Nakonec dle pověsti přežil pouze sám Bruncvík společně s rytířem Baládem. Z pustého ostrova se nakonec dostali pomocí lsti, kdy je v převleku za koně z ostrova odnesl obrovský pták Noh. Pták je i s koňskou kůží svrhl mláďatům do hnízda. Při útěku z hnízda, uviděl Bruncvík pod skálou bojovat lva s obrovským drakem. Neváhal, a vydal se na pomoc lvu, s jehož pomocí draka přemoh. Lev byl knížeti vděčný, a od té doby se vydali na cestu společně.

Po dlouhé cestě plné dobrodružství, se společně se lvem vydal zpět do Prahy. Podle pověsti žil lev společně s Bruncvíkem a po jeho smrti lev žalem zahynul. Pověst dále vypráví, že než kníže zemřel, nechal svůj meč zazdít do zdi Karlova mostu, který má být objeven, až bude české Zemi nejhůř. To na pomoc vyjedou z hory Blaník blaničtí rytíři v čele s patronem české Země, svatým Václavem.

………………………………………………………………………………………………………………………

Aktuální pořádané akce:

………………………………………………………………………………………………………………………

Žádné Události

………………………………………………………………………………………………………………………

FOTOGALERIE:

………………………………………………………………………………………………………………………

………………………………………………………………………………………………………………………

KONTAKT:

………………………………………………………………………………………………………………………

Adresa:
Karlův most
Křižovnické náměstí
110 00  Praha 1

GPS:  50.086542,14.411334

Dopravní spojení:
Tramvaje číslo: 17, 18, 53 – stanice Karlovy Lázně
Autobus číslo: 133 – stanice Staroměstská (dále pak ulicí Křižovnickou na Křižovnické náměstí a dále na Karlův most)
Metro linka A – Stanice Staroměstská (dále pak ulicí Křižovnickou na Křižovnické náměstí a dále na Karlův most)

Dopravní spojení:
Vyhledání spojení: klikněte zde
Informace o pražské dopravě: klikněte zde
Informace o pražské hromadné dopravě: klikněte zde

………………………………………………………………………………………………………………………

MAPA:

………………………………………………………………………………………………………………………

loading map - please wait...

Karlův most 50.086556, 14.410865 Karlův most Karlův most, který po staletí střeží cestu mezi Starým Městem a Malou Stranou, je bezpochyby jedním z nejnavštěvovanějších míst Prahy http://www.praguecityline.cz/karluv-most

………………………………………………………………………………………………………………………

KE STAŽENÍ: TURISTICKÝ PRŮVODCE OKOLÍ

………………………………………………………………………………………………………………………

Turistický průvodce Prague City Line - Praha 1 - historické centrum

  Turistický průvodce Prague City Line - Praha 1 - historické centrum (velikost souboru: 6,8 MiB)

Aktualizováno: 14.10.2018 - Tištěný průvodce ve formátu PDF + nově se SLEVOVÝMI KUPÓNY vás provede historickým centrem Prahy 1. Asi nikde jinde nenajdete takovou koncentraci historických památek a míst, kde na vás dýchá historie a romantika dávno zašlých časů. Málo kde můžete chodit po stejných cestách jako Franz Kafka, Wolfgang Amadeus Mozart, pražský Golem, Jaroslav Hašek nebo klukovská parta z Foglarových Rychlých šípů.

Tourist guide Prague City Line - Area Prague 1 - Old City Centre - english version

  Tourist guide Prague City Line - Area Prague 1 - Old City Centre - english version (velikost souboru: 7,1 MiB)

Updated: 30.10.2018 - Prague 1 still belongs to one of the most attractive parts of the whole Prague. Probably nowhere else you can find such a concentration of historic monuments and places where the history and romance of bygone times are all around you. + DISCOUNT COUPONS

Zajímavé odkazy

Památky Praha 1: - zde
Památky Praha 2
- zde
Památky Praha 3: -zde
Pražský hrad: -zde
Královská cesta: -zde
Staroměstské náměstí: -zde
Karlův most:-zde
Letná: - zde
Židovská Praha: -zde
Petřín: -zde
Kampa: -zde

Vyšehrad: -zde
Pražské zahrady a parky: -zde 
Rubrika osobnosti Prahy: - zde

Jagellonska_banner-230-230

TIP - perfektní místo k letnímu pobytu v Praze

Hledáte pro sebe nebo své známé pěkné a levné ubytování v centru Prahy? Ubytujeme Vás od 350,-Kč za osobu / noc ve vlastním apartmánu s kuchyní, koupelnou, samostatným WC a free WIFI. Vybrat si můžete 2-lůžkové i vícelůžkové apartmány.

» Pokračování »


apple_museum_banner_-2017_-230_230

Apple Muzeum

Navštivte Apple muzeum a prohlédněte si největší soukromou sbírku produktů společnosti Apple na světě. Přijďte do pražské Pop Art Gallery a zažijte neobyčejný životní příběh výjimečného vizionáře Steva Jobse – génia, který dokázal ovlivnit celé lidstvo a změnit svět.

» Pokračování »


Kralik_logo_adresa

Rodinná kavárna a restaurace Králík v rádiu

Králík v rádiu, jedinečná restaurace pro rodiny s dětmi. Každý den jiné menu ve stylu malých francouzských restaurací. Vy jíte, my hlídáme. Přijďte se skvěle najíst

» Pokračování »


foto na leták scooter 2017_mala_upoutavka

Absolutní svoboda pohybu – přijďte vyzkoušet elektrickou koloběžku HUGO Bike

Prozkoumejte překrásná místa v Praze na luxusní elektrické koloběžce HUGO Bike. Po setkání s vaším průvodcem a krátkým tréninkem se můžete vydat na okouzlující prohlídku ulic a památek, jako je slavný Karlův most, Židovské město, Staré město a mnoho dalších míst

» Pokračování »


Klub-přátel_mala_upoutavka

Pražské muzeum pověstí a strašidel

Vstupte do světa pražských pověstí a setkejte se tváří v tvář s duchy a přízraky staré Prahy! Zveme vás do světa plného humoru, poezie a tajemna prostřednictvím interaktivní expozice, která osloví nejen děti, ale i studenty, dospělé a seniory, stejně jako celé rodiny či školní výpravy.

» Pokračování »


slevovy-kupon-tisk-data_preview

Toboga Fantasy - JEDINEČNÝ ZÁBAVNÍ PARK PRO CELOU RODINU ZA KAŽDÉHO POČASÍ

Byli jste už v Toboga Fantasy? TOBOGA Fantasy je obrovská dětská herna s mnoha atrakcemi pro děti i dospělé. Toto jedinečné zábavní centrum je svou nabídkou, plochou a rozsahem v České republice ojedinělé.

» Pokračování »


Riddle Twist - Xaverius

XAVERIUS - Co když obraz sv. Xaveria opravdu skrývá cestu k pokladu ?

Máte rádi inteligentní zábavu? Přijďte rozkrýt starou pražskou záhadu do Riddle Twist! Reálné únikové-quest hry od Riddle Twist jsou jiné než cokoliv, co už jste zažili. Byly navrženy pro dobrodruhy, pro ty, kteří chtějí pořádnou výzvu, pro ty, co se nebojí nepoznaného a hlavně pro radost a zábavu!

» Pokračování »

« « Romantická Kampa a její mlýny | Karlův most – zajímavosti » »

Můžete nám zanechat komentář, nebo odkázat na tento článek pomocí trackbacku.

Zanechat komentář