Socha sv. Jana Nepomuckého na Karlově mostě

16. Sv. Jan Nepomucky110628_002

Mezi nejvýznamnější a nejvyhledávanější sochy Karlova mostu, patří socha významného světce Jana Nepomuckého.  Ještě dnes můžete vidět, jak se turisté dotýkají podstavce sochy a doufají, že nejznámější český světec jim přinese štěstí.   Autorem díla je Jan Brokoff, který svatého Jana Nepomuckého ztvárnil již v roce 1683, čímž se stala socha jedním z mnoha unikátů mostu.

  Stránka: vše o Karlově mostu více čtěte zde

Život svatého Jana Nepomuckého 16. Socha sv. Jana Nepomuckého
Jan z Pomuka
, obecně známý spíše jako svatý Jan Nepomucký, se narodil přibližně mezi rokem 1340 – 1350 v městě zvaném Pomuk (dnešní Nepomuk). Jan nejprve navštěvoval  obecnou školu  ve svém rodném městě, později pak studoval na pražské univerzitě a v Itálii na padovské univerzitě. Jan byl velmi vzdělaný klerik a velmi rychle postupoval v kariérním žebříčku katolické církve. Nejprve působil například jako oltářník a později se stal farářem v kostele svatého Havla. Vrcholu dosáhl poté, co byl jmenován v roce 1389 generálním vikářem pražského arcibiskupa. Což by se dnes dalo přirovnat k funkci nejvyššího církevního úředníka v zemi.

Umučení Jana Nepomuckého Místo shozu Jana Nepomuckého do vody
Mezi arcibiskupem Janem z Jenštejna a českým králem Václavem IV. panovalo velké nepřátelství. Dne 20. března roku 1393  si povolal král Václav IV.  arcibiskupa a ostatní církevní úředníky k sobě na hrad Po krátké rozmluvě se král velmi rozčílil  a rozkázal, aby byli všichni muži včetně arcibiskupa zatknuti. Díky rychlé reakci doprovodné stráže se podařilo arcibiskupovi uprchnout. Bohužel toto štěstí neměli ostatní církevní příchozí. Čtyři z nich: jednalo se o Jana z Pomuka, Mikuláše Puchníka, míšeňského probošta Václava Knoblocha a arcibiskupského hofmistra Něpra z Roupova, byli jati a postupně vyslýcháni a velmi brutálně mučeni. Jediný muž, který následkům mučení podlehl, byl právě Jan z Pomuku. Mučitelé mrtvé tělo bývalého generálního vikáře odnesli na Karlův most, odkud jej svrhli do řeky Vltavy. Tělo bylo vyloveno v blízkosti současného Čechova mostu až o několik dní později.

Zajímavosti 16. Socha sv. Jana Nepomuckého
Místo, ze kterého byl Jan Nepomucký svržen, je dodnes označeno křížem. Podle legendy bylo možnou příčinou jeho smrti odmítnutí porušit zpovědní tajemství a vyzradit obsah zpovědi Václavovy manželky Žofie. Jan Nepomucký byl 19. března roku 1729, tedy tři sta šestatřicet let po své smrti svatořečen.  V tomto roce byla na Karlově mostě vedle Janovy sochy umístěna kaple, do které lidé přicházeli zapalovat světla. Svatý Jan Nepomucký se stal patronem zpovědníků, mlynářů, vorařů, loďařů a mostů. Nejčastěji je zobrazován s krucifixem a pěti hvězdami kolem hlavy.

………………………………………………………………………………………………………………………

Aktuální pořádané akce:

………………………………………………………………………………………………………………………

Žádné Události

………………………………………………………………………………………………………………………

FOTOGALERIE:

………………………………………………………………………………………………………………………

………………………………………………………………………………………………………………………

KONTAKT:

………………………………………………………………………………………………………………………

Adresa:
Karlův most
Křižovnické náměstí
110 00  Praha 1

GPS:  50.086542,14.411334

Dopravní spojení:
Tramvaje číslo: 17, 18, 53 – stanice Karlovy Lázně
Autobus číslo: 133 – stanice Staroměstská (dále pak ulicí Křižovnickou na Křižovnické náměstí a dále na Karlův most)
Metro linka A – Stanice Staroměstská (dále pak ulicí Křižovnickou na Křižovnické náměstí a dále na Karlův most)

Dopravní spojení:
Vyhledání spojení: klikněte zde
Informace o pražské dopravě: klikněte zde
Informace o pražské hromadné dopravě: klikněte zde

………………………………………………………………………………………………………………………

MAPA:

………………………………………………………………………………………………………………………

loading map - please wait...

Karlův most 50.086556, 14.410865 Karlův most Karlův most, který po staletí střeží cestu mezi Starým Městem a Malou Stranou, je bezpochyby jedním z nejnavštěvovanějších míst Prahy http://www.praguecityline.cz/karluv-most

………………………………………………………………………………………………………………………

KE STAŽENÍ: TURISTICKÝ PRŮVODCE OKOLÍ

………………………………………………………………………………………………………………………

Turistický průvodce Prague City Line - Praha 1 - historické centrum

  Turistický průvodce Prague City Line - Praha 1 - historické centrum (velikost souboru: 6,8 MiB)

Aktualizováno: 14.10.2018 - Tištěný průvodce ve formátu PDF + nově se SLEVOVÝMI KUPÓNY vás provede historickým centrem Prahy 1. Asi nikde jinde nenajdete takovou koncentraci historických památek a míst, kde na vás dýchá historie a romantika dávno zašlých časů. Málo kde můžete chodit po stejných cestách jako Franz Kafka, Wolfgang Amadeus Mozart, pražský Golem, Jaroslav Hašek nebo klukovská parta z Foglarových Rychlých šípů.

Tourist guide Prague City Line - Area Prague 1 - Old City Centre - english version

  Tourist guide Prague City Line - Area Prague 1 - Old City Centre - english version (velikost souboru: 7,1 MiB)

Updated: 30.10.2018 - Prague 1 still belongs to one of the most attractive parts of the whole Prague. Probably nowhere else you can find such a concentration of historic monuments and places where the history and romance of bygone times are all around you. + DISCOUNT COUPONS

Zajímavé odkazy

Památky Praha 1: - zde
Památky Praha 2
- zde
Památky Praha 3: -zde
Pražský hrad: -zde
Královská cesta: -zde
Staroměstské náměstí: -zde
Karlův most:-zde
Letná: - zde
Židovská Praha: -zde
Petřín: -zde
Kampa: -zde

Vyšehrad: -zde
Pražské zahrady a parky: -zde 
Rubrika osobnosti Prahy: - zde

Klub-přátel_mala_upoutavka

Pražské muzeum pověstí a strašidel

Vstupte do světa pražských pověstí a setkejte se tváří v tvář s duchy a přízraky staré Prahy! Zveme vás do světa plného humoru, poezie a tajemna prostřednictvím interaktivní expozice, která osloví nejen děti, ale i studenty, dospělé a seniory, stejně jako celé rodiny či školní výpravy.

» Pokračování »« « Chrám svatého Mikuláše – skvost barokní architektury | Staroměstská mostecká věž » »

Můžete nám zanechat komentář, nebo odkázat na tento článek pomocí trackbacku.

Zanechat komentář