Katastrofy v dějinách Karlova mostu

karluv most_zima4

Po dlouhá staletí, co Karlův most existuje, došlo několikrát k jeho poničení. Ať už bylo způsobeno válečnými zásahy, k nejvážnějším škodám došlo vždy díky přírodním katastrofám. Nahlédněme zpět do minulosti, a připomeňme se ničivé pohromy, kterým Karlův most po dlouhá staletí čelil a odolával.

Stránka: vše o Karlově mostu více čtěte zde

Častá poškození Karlova mostu Karlův most
K první velké živelné pohromě, došlo v roce 1367. Tehdy ještě most nebyl zcela dokončen, a velká voda rozbourala jeden z nosných pilířů mostu. Další ničivá povodeň postihla Prahu v roce 1432. Rozvodněná Vltava s sebou odnesla pět pilířů, a dle historických pramenů tehdy most protrhla na třech místech. Oprava ničivých následků trvala dlouhé čtyři roky, a v roce 1436 se na Karlově mostě uskutečnil rytířský turnaj, uspořádaný na počest krále Zikmunda.

Třicetiletá válka
Rok 1501 nebyl opět pro historickou stavbu nikterak přívětivý. Postihla jej další ničivá povodeň. Kromě živelných katastrof, byl most také devastován boji, které v jeho okolí probíhaly. Přenesme se nyní na sklonek Třicetileté války, do roku 1648. Při obléhání Prahy švédskými vojsky, došlo k obrovskému poškození Staroměstské mostecké věže, která byla nepřáteli několikrát odstřelována.

Povodně s katastrofickými následky Karlův most - povodeň
Píše se rok 1784 a Prahou se opět prohnala velká voda, která s sebou přinesla další katastrofické následky. Došlo k poničení několika mostních pilířů, a tím také k narušení statiky mostu. Neprodleně byl tedy ukončen veškerý provoz přes Karlův most, a dokonce byl omezen i provoz pěší. Následovaly dlouhé stavební práce, které vedly ke zpevnění mostních pilířů. Za pomoci šlapacích kol byla z mostu vyčerpána veškerá naplavená voda.

Karlův most  - oprava mostu Avšak k nejhoršímu a nejvážnějšímu poškození mostu, došlo při povodni v roce 1890. V září tohoto roku dosahovala voda přes dva metry nad běžným stavem hladiny. Stále stoupající hladina řeky s sebou přinášela vše, co jí postavilo do cesty. Z naplavených klád, vorů, utržených plováren a jiných plovoucích předmětů, se před Karlovým mostem vytvořila jakási hráz, která se stále zvětšovala. Silný tlak vody zanedlouho protrhl tři mostní oblouky, vyvrátil dva živlem podemleté pilíře a poškodil několik dalších. Po stržení pátého pilíře se do vody zřítily také dvě velice cenné sochy, socha svatého Ignáce z Loyoly a svatého Františka Xaverského od barokního sochaře F. M. Brokoffa. Vysoká hladina řeky opadla až po třech týdnech, a následně byla zahájeno sčítání škod. Následovaly opět náročné stavební práce, kdy byly odklízeny naplavené předměty, opravovány méně poškozené pilíře a na místě zřícených částí, postaveny nové. Práce probíhaly dlouhé dva roky.

………………………………………………………………………………………………………………………

Aktuální pořádané akce:

………………………………………………………………………………………………………………………

Žádné Události

………………………………………………………………………………………………………………………

FOTOGALERIE:

………………………………………………………………………………………………………………………

………………………………………………………………………………………………………………………

KONTAKT:

………………………………………………………………………………………………………………………

Adresa:
Karlův most
Křižovnické náměstí
110 00  Praha 1

GPS:  50.086542,14.411334

Dopravní spojení:
Tramvaje číslo: 17, 18, 53 – stanice Karlovy Lázně
Autobus číslo: 133 – stanice Staroměstská (dále pak ulicí Křižovnickou na Křižovnické náměstí a dále na Karlův most)
Metro linka A – Stanice Staroměstská (dále pak ulicí Křižovnickou na Křižovnické náměstí a dále na Karlův most)

Dopravní spojení:
Vyhledání spojení: klikněte zde
Informace o pražské dopravě: klikněte zde
Informace o pražské hromadné dopravě: klikněte zde

………………………………………………………………………………………………………………………

MAPA:

………………………………………………………………………………………………………………………

loading map - please wait...

Karlův most 50.086556, 14.410865 Karlův most Karlův most, který po staletí střeží cestu mezi Starým Městem a Malou Stranou, je bezpochyby jedním z nejnavštěvovanějších míst Prahy http://www.praguecityline.cz/karluv-most

………………………………………………………………………………………………………………………

KE STAŽENÍ: TURISTICKÝ PRŮVODCE OKOLÍ

………………………………………………………………………………………………………………………

Turistický průvodce Prague City Line - Praha 1 - historické centrum

  Turistický průvodce Prague City Line - Praha 1 - historické centrum (velikost souboru: 6,8 MiB)

Aktualizováno: 14.10.2018 - Tištěný průvodce ve formátu PDF + nově se SLEVOVÝMI KUPÓNY vás provede historickým centrem Prahy 1. Asi nikde jinde nenajdete takovou koncentraci historických památek a míst, kde na vás dýchá historie a romantika dávno zašlých časů. Málo kde můžete chodit po stejných cestách jako Franz Kafka, Wolfgang Amadeus Mozart, pražský Golem, Jaroslav Hašek nebo klukovská parta z Foglarových Rychlých šípů.

Tourist guide Prague City Line - Area Prague 1 - Old City Centre - english version

  Tourist guide Prague City Line - Area Prague 1 - Old City Centre - english version (velikost souboru: 7,1 MiB)

Updated: 30.10.2018 - Prague 1 still belongs to one of the most attractive parts of the whole Prague. Probably nowhere else you can find such a concentration of historic monuments and places where the history and romance of bygone times are all around you. + DISCOUNT COUPONS

Zajímavé odkazy

Památky Praha 1: - zde
Památky Praha 2
- zde
Památky Praha 3: -zde
Pražský hrad: -zde
Královská cesta: -zde
Staroměstské náměstí: -zde
Karlův most:-zde
Letná: - zde
Židovská Praha: -zde
Petřín: -zde
Kampa: -zde

Vyšehrad: -zde
Pražské zahrady a parky: -zde 
Rubrika osobnosti Prahy: - zde

Klub-přátel_mala_upoutavka

Pražské muzeum pověstí a strašidel

Vstupte do světa pražských pověstí a setkejte se tváří v tvář s duchy a přízraky staré Prahy! Zveme vás do světa plného humoru, poezie a tajemna prostřednictvím interaktivní expozice, která osloví nejen děti, ale i studenty, dospělé a seniory, stejně jako celé rodiny či školní výpravy.

» Pokračování »« « Sochy na Karlově mostě, část VIII. | Sochy na Karlově mostě, část IV. » »

Můžete nám zanechat komentář, nebo odkázat na tento článek pomocí trackbacku.

Zanechat komentář