Stromovka po miléniu
Královská obora lidově Stromovka prošla v letech minulých opravdu pohádkovou proměnou. Jako se ošklivé kačátko proměnilo v krásnou labuť, tak i dnešní park nabízí rybníčky, dětská hřiště, upravené trávníky a samozřejmě příjemné hospůdky a kavárničky a také planetárium. Pojďme se podívat co se zde v posledních letech událo.
Vše o: park Stromovka dříve Královská obora
Stromovka se topí – pomoc!
V srpnu 2002 se v Praze i v samotné Stromovce staly tragické události, které neměly v historii obdoby. Vlivem neblahých klimatických a atmosférických podmínek, které nastaly, Vltava posbírala vodu ze všech svých přítoků a zalehla Prahu tisíciletou vodou. Pro Stromovku, která byla jedním z nejníže položených míst v Praze, nebylo obrany.
Vltava měla třicetinásobný průtok, stoupla o 12 metrů a hnala se na hlavní město. Před sebou valila vše, co jí stálo v cestě a zanechávala po sobě jen spoušť. Naplno zasáhla i Stromovku a zaplavila ji do výše 8 metrů. Vše živé, co neuteklo nebo nevylezlo na stromy, zůstalo pod nánosy vody a bahna. Při pohledu na dříve zelenou oboru bylo vidět jen nekonečné mrtvé jezero. Zdálo se, že Stromovka dokonává.
Stromovka dneška – znovuzrozená:
Trvalo týdny než voda opadla a to co po ní zůstalo, bylo žalostné. Čekalo se co přinese období vegetačního klidu v zimě 2002. Ale ukázalo se, že příroda sama je úžasně životaschopná a má obrovskou schopnost vlastní regenerace. Jaro 2003 bylo mírné a milosrdné. Tehdy bylo třeba Stromovce pomoci. Podmáčené a uhnilé dřeviny, ba i staleté stromy musely být vykáceny, zabahněné kanály a rybníky vyčištěny, půda zkultivována. A to musel udělat člověk.
Trvalo roky než bylo dílo dokončeno a dnes se opět může Královská obora pyšnit svoji krásnou a útulností. Ale nesmíme usnout na vavřínech o Stromovku je třeba pečovat stále, aby si zachovala svou krásu a důstojnost. Abychom se do ní rádi vraceli a aby nás mohla přivítat a zkonejšit ve své zelené náruči.
Stromovka a sportovní aktivity:
Obora se svou rozlohou k fyzickým aktivitám přímo vybízí. Je zde dostatek širokých cest i stezek, které denně lákají k prostému joggingu, k jízdě na in-line bruslích nebo bikery. Samozřejmě s ohledem na pěšáky. Pro děti jsou zde dětská hřiště, zejména hřiště s vláčkem U vozovny je velmi oblíbené. Přes Stromovku také vedou i cyklotrasy, které ji spojují s dalšími a delšími. Prostě, ve Stromovce se můžete dostatečně vyřádit až k fyzickému zničení.
Stromovka pohostinná:
Míst ve Stromovce, které nabízejí posezení a případné požití zatím není mnoho. Přesněji řečeno, je jen jedno. Zhruba na půl cesty hlavní promenádní alejí, mezi Výstavištěm a Šlechtovkou, v areálu správy obory vyrostlo nové moderní bistro i s venkovním posezením zvané Vozovna. Název není náhodný, původně zde byla konečná tramvaje. Za celkem přijatelné ceny zde můžete zahnat hlad i žízeň, a i když nabídka není nijak široká nebo luxusní, je zde celkem příjemno.
Další místo na občerstvení se nejspíš objeví při levé části Šlechtovky, kde vzniká dřevěný přístavek s příslušným zázemím. Dává tušit vzniku nového bistra, které ale zatím nemůže původní objekt ani v nejmenším nahradit.
Snad se dá tedy předpokládat, a mnohé tomu nasvědčuje, že takových míst bude ve Stromovce přibývat, i když všeho někdy moc škodí. V současnosti je park velmi příjemné místo a proto nezbývá než zvolat „Vzhůru do Stromovky“
Adresa:
Stromovka
170 00 Praha 7
GPS: 50.10679,14.420711
Spojení:
- tramvají č. 5, 12, 14, 15, 17 do stanice Výstaviště a pak hlavní širokou cestou vlevo, která je již součástí Stromovky
- tramvají č. 1, 8, 25, 26 do stanice Kamenická, dále vpravo s několika možnostmi bočních vstupů z jižního hřebenu – cca 5 min.
- tramvají č. 1, 8, 25, 26 do stanice Sparta, dále ulicí U Sparty a Jana Zajíce jihozápadním vchodem – cca 5 min.
- od vlakového nádraží Bubeneč východním směrem – cca 5 min.
- od slepého ramene Vltavy v severozápadní části obory, kam se lze dopravit parníkem z centra Prahy. Jízdní řády jsou sezónní a jsou na portálu Pražské paroplavby
Dopravní spojení:
Vyhledání spojení: klikněte zde
Informace o pražské dopravě: klikněte zde
Informace o pražské hromadné dopravě: klikněte zde
Památky Praha 1: - zde
Památky Praha 2: - zde
Památky Praha 3: -zde
Pražský hrad: -zde
Královská cesta: -zde
Židovská Praha: -zde
Pražské zahrady a parky: -zde
Rubrika osobnosti Prahy : - zde
« « Tip na výlet – Pražské nábřeží | Národní technické muzeum – Dějiny dopravy » »
Můžete nám zanechat komentář, nebo odkázat na tento článek pomocí trackbacku.