Turistické průvodce Prague City Line Prahou 1 – ke stažení zdarma

Prague City Line Praha 1 - turistickýc průvodce Prahou

Tento turistický průvodce Prahou 1 popisuje trasu tvořící 10 km dlouhý ucelený okruh nejzajímavějšími částmi Prahy 1. Najdete v něm popis památek, mapu s vyznačenými zajímavými místy, fotografie a různé zajímavosti.

Praha 1 stále patří mezi nejlákavější části celé Prahy. Asi nikde jinde nenajdete takovou koncentraci historických památek a míst, kde na vás dýchá historie a romantika dávno zašlých časů. Málo kde se můžete na tolika místech zastavit a odpočívat v překrásných udržovaných zahradách a parcích. Málo kde můžete chodit po stejných cestách jako Franz Kafka, Wolfgang Amadeus Mozart, pražský Golem, Jaroslav Hašek nebo klukovská parta z Foglarových Rychlých šípů.

Kudy vede trasa:

Náměstí republiky – Celetná – Ungelt – Staroměstské náměstí – Dušní – Pařížská – Židovské město – Dušní – Haštalská – 17.listopadu – Karlův most – Kampa – Maltézské náměstí – Karmelitská – Malostranské náměstí – Valdštejnská – Tomášská – Mostecká – Nábřeží – Národní – Betlémské náměstí – Uhelný trh – Jungmannovo náměstí – Můstek – Rytířská – Ovocný trh – Na příkopech – Náměstí republiky

POPIS ZÁKLADNÍCH ÚDAJŮ O TRASE

Začátek trasy: Náměstí republiky – Obecní dům – trasa je okruh. Můžete tedy začít i skončit kdekoliv
Konec trasy: Náměstí republiky
Délka trasy: 10,2 km
Čas chůze: 3 hod 30 min – bez dlouhých zastávek u památek na trase, můžete rozdělit i do více dnů
Zaměření: poznávací – historické, přírodovědné
Obtížnost: trasa je téměř po rovině. Jediné stoupání vás čeká v Nerudově ulici
Cenová hladina: zdarma

Staré Město

Staré Město bylo osídleno již v 11. století a společně s Pražským hradem je nejstarší částí Prahy. Střed Starého Města tvoří Staroměstské náměstí. Část Starého města pražského se dodnes nachází na původním středověkém půdorysu, jehož úzké uličky jsou obklopeny domy s ještě románskými sklepeními.

1. Obecní dům

Náměstí Republiky 5,
111 21 Praha 1
Tel: +420 222 002 101
E-mail: info@obecnidum.cz
Otevřeno: denně 10.00—18.00
Podrobné informace na: www.praguecityline.cz/prazske-pamatky/obecni-dum

Původně na nynějším místě stával Královský dvůr, tedy pro vysvětlení rezidence českých králů. Tuto ojedinělou stavbu nechal kolem roku 1380 zbudovat Václav IV. Dodnes se traduje, že proto, aby se zde schovával před zahraničními a šlechtickými posly. Jako panovnická rezidence sloužil dvůr českým králům od roku 1383 do roku 1484. Nejednalo se však pouze o stavbu královského paláce. Součástí sídla byly i domy pro dvořany, lázně, lvinec a dokonce také zahrada.

Po králi Václavovi v paláci sídlil král a císař  Zikmund Lucemburský, dále pak král Albrecht II. Rakouský,  král Ladislav Pohrobek, král  Jiří z Poděbrad a král  Vladislav Jagellonský, ale  ten po nějaké době přesídlil ze dvora zpět na Pražský hrad.  Pozůstatků z doby královské se do současnosti mnoho nedochovalo. Snad je název přilehlé ulice Královodvorská a dále pak průchod do Prašné brány, jež se nalézá v Celetné ulici. Ze zdejšího Královského paláce dále vycházely korunovační průvody českých králů, proto se Obecní dům nachází na počátku tzv. Královské cesty.

Současnou stavbu Obecního domu, stojící vedle Prašné brány, dala postavit pražská obec v letech 1906-12 podle projektu A. Balšánka a O. Polívky. Průčelí této secesní budovy je zdobeno mozaikou Karla Špinara Hold Praze a sousoším Ladislava Šalouna Ponížení a vzkříšení národa. Na výzdobě šesti sálů a reprezentačních místností se podílel např. Alfons Mucha (Primátorský sál), Max Švabinský (Riegrův sál), Mikoláš Aleš nebo Josef Václav Myslbek. Nachází se zde, završena impozantní kupolí, i hlavní pražská koncertní prostora – Smetanova síň.

Právě zde byla 28.října 1918 vyhlášena samostatná Československá republika….více v turistickém průvodci


Celý turistický průvodce Prague City Line Praha 1 je ke stažení v PDF formátu zde

 

vybrabé akce pro všechny

Vybrali jsme nejlepší akce v Praze pro vás!

Tuto stránku jsme připravili abychom Vám ulehčili hledání vhodných akcí. Naleznete zde akce, které by Vám neměly ujít, protože jsou zajímavé. Dále zde najdete akce, které jsou zdarma a nakonec akce, které jsou určeny pro děti.

» Pokračování »

« « Pro milovníky fotografování- fotografický ateliér v Národním technickém muzeu | Vyšehrad – budovy Vyšehradské kapituly II. » »

Můžete nám zanechat komentář, nebo odkázat na tento článek pomocí trackbacku.

Zanechat komentář