Edward Talbot Kelly aneb „…až se ucho utrhne.“

Edward KellyMotto: „Získej elixír věčného mládí z májové rosy zachycené do pleny s pomocí Merkurovou.“  „Co to je zase za blábol ?“ Řekl by asi dnešní čtenář bulvárů nebo divák či posluchač současných nátlakových reklamních sloganů. Inu, někdo se z Vás nejspíš zase snaží udělat hlupáka, asi by zněla odpověď. Rytíři Kellymu se to povedlo i se samotným císařem.

Rubrika osobnosti Prahy: zde

………………………………………………………………………………………………………………………

Základní data:
Narození: 1. srpna 1555, Dencester, Anglie
Smrt: 1. listopadu 1597, Most
Povolání: alchymista
Nejznámější informace: Pracoval na dvoře Rudolfa II., “ podařilo se mu pomocí své speciální rtuti proměnit kov ve zlato přímo před Rudolfem II., „dokázal odposlouchávat cizí hovory pomocí tzv. černého nebo zemního zrcadla,
Manželka: Johana Westonová
Děti: Jan Adam Kelley
………………………………………………………………………………………………………………………

Praha 2 - Karlovo náměstí - Faustův dům Edward Kelly (nebo též Kelley) se pravděpodobně narodil 1. srpna 1555 v anglickém Dencesteru. Některé prameny uvádějí jiné datum a jiné město, ale muž obklopený tolika tajemstvími má na to asi právo. Nepocházel z bohatých poměrů, ale při nesporné inteligenci se dostal až na Oxford, který ovšem při svém bohémství a nedostatku píle nedostudoval. Pustil se do lékárnické praxe a současně do pochybné práce v advokacii, což obojí dokazuje jeho celoživotní snahu – rychle a jednoduše zbohatnout. Velmi brzy ale dostal za vyučenou. Při pokusu o právnický podvod přišel podle anglického práva o obě uši a přitom i o část svých iluzí o snadném živobytí. Brzy se ale vzpamatoval a poučen začal chytřeji. Vstoupil do služeb krajana Johna Dee, již uznávaného astrologa, alchymisty, okultisty, mystika a mága. Jak jinak než jako jeho tajemné medium spojené s poselstvím andělů. Kelly byl pro tuto roli přímo předurčen. Podle historických zdrojů byl charizmatického až démonického zjevu a uměl dokonale využívat lidské důvěřivosti.

Praha 2 - Karlovo náměstí - Faustův dům Spolu se svým mecenášem záhy opustili Anglii a začali budovat společnou kariéru v polském Krakově, aby později přesídlili do Prahy. Doba jim přála. Období renesance bylo živnou půdou pro „vědce“ jejich formátu a pražský dvůr, v osobě císařova osobního lékaře Tadeáše Hájka z Hájku, je přijal s otevřenou náručí. Božské seance pana Dee ani Kellyho transmutace kovů ve zlato ale nebyly příliš úspěšné a nadějná pražská kariéra se brzy zhroutila. Byli obviněni z čarodějnictví a spíš nepřímo z vyzvědačství pro protestantskou Anglii a měli co dělat, aby stihli azyl u bohatého, důvěřivého a trochu i naivního Viléma z Rožmberka. Dee ale brzy ztratil punc vědce, jeho duchovní výkony asi nebyly příliš přesvědčivé a nakonec skončil v chudobě doma v Anglii. Zato Kelly s osvědčeným transmutačním podvodem proměny kovů ve zlato začal slavit úspěchy. Vidina bohatství přesvědčí každého a Rožmberk ani Rudolf II. nebyli výjimkou. Kelly byl znovu u dvora a jeho hvězda zase začala zářit. Byl přijat do českých stavů, stal se rytířem a zakázky i majetky se jen hrnuly. Sňatkem s Johanou Westonovou, bohatou anglickou krajankou z českého Mostu, završil svůj vstup do prostředí vyvolených a mohl být brzy „za vodou“. To by ale nesměl být Kelly, aby neprovedl hloupost.

V podstatě mu nic nechybělo. Byl vlastníkem rozsáhlých movitých majetků, včetně Faustova domu na Novém Městě Pražském, kde s rodinou bydlel. Jeho situace byla stabilní a jeho kariéra se zdála být velmi nadějná. Ale jen s podvody nelze vydržet příliš dlouho. V kariéře potenciálního vědce úplně ustrnul, laciné triky přestaly sponzory zajímat a u dvora měl víc nepřátel než předpokládal. Na základě malicherného sporu a zakázaného souboje s královským úředníkem byl nucen znovu prchnout k osvědčenému Rožmberkovi, který ho ale tentokrát ochránit nedokázal. V Soběslavi byl jat a stal se královským vězněm na Křivoklátě.

Edward KellyI když měl „fešácký kriminál“, přece jen duševně strádal. Rozhodl se uprchnout, ale neměl štěstí a jeho čarodějnický um úplně zklamal. Spadl z cimbuří a zlomil si nohu tak nešťastně, že o ni přišel. S novou, dřevěnou, byl přesto amnestován a dostal dočasný císařský pardon. To ale netrvalo dlouho a hrad Hněvín v Mostě mu měl být doživotním domácím vězením. Znovu se rozhodl uprchnout, ale lano opět nevydrželo. Znovu spadl z cimbuří a jeho jediná zdravá noha ho zradila. Bylo mu 40 let, byl bez prostředků, bez nadějí na návrat ke kariéře a opustila ho dřív tak nezlomná víra ve vlastní schopnosti. Podle dostupných zdrojů i podle celkem věrohodných indicií ukončil svůj život dobrovolně vlastním jedem. Bylo to pravděpodobně jediné, co mu zbylo z jeho krátké a nepříliš úspěšné lékárnické praxe. Zemřel jako mrzák, ve velkých bolestech, dne 1.11. 1597 a jeho hrob nebyl nikdy nalezen.

Život Edwarda Talbota Kellyho nebyl příliš dlouhý a jeho vědecký, politický, kulturní či jiný význam se zdá být zanedbatelný. Přesto jeho jméno najdeme v encyklopediích, v literatuře i v kronikách. Co bylo na tom nepříliš významném muži tak významné ? Nu, protože všechno tajemné přitahuje pozornost a vše nevysvětlitelné si žádá odjakživa vysvětlení. Je ale skoro jisté, že Kelly nebyl formát Merlina či Fausta, ale jen obyčejný podvodníček s nemístnými ambicemi, na které v životě nedosáhl. Dokud však bude jeho život měřený čarodějnickými a nikoliv lidskými měřítky, bude vždycky přitahovat pozornost lidí věřících v nadpřirozeno a zázraky. A to, že byl nejspíš jen kouzelníkem Davidem Cooperfieldem 16. století, na věci nic nemění. Ale lidé chtějí být klamáni a žít v iluzích. Proto zůstanou Kelly a jemu podobní navždy nesmrtelní.

………………………………………………………………………………………………………………………

Mista spojená s Aloisem Jiráskem v Praze:
………………………………………………………………………………………………………………………

Faustův dům: Karlovo náměstí 40-41, Praha 2

………………………………………………………………………………………………………………………

FOTOGALERIE:

………………………………………………………………………………………………………………………

………………………………………………………………………………………………………………………

Mapa míst spojených s Edwardem Kellym v Praze :

………………………………………………………………………………………………………………………

loading map - please wait...

Faustův dům 50.073145, 14.418848 Faustův dům V Praze je jen málo domů, které jsou toliko opředeny pověstmi a bájemi. Ano, bystří pochopili, že mluvíme o Faustově domě, budově na pražském Karlově náměstí s číslem popisným 502. Inu, Faustův dům si na tajemnou minulost prostě potrpí. Adresa: Karlovo náměstí 40 -41, čp. 502 120 00 Praha 2 – Nové Město http://www.praguecityline.cz/pamatky/faustuv-dum

………………………………………………………………………………………………………………………

KE STAŽENÍ: TURISTICKÉ PRŮVODCE OKOLÍ

………………………………………………………………………………………………………………………

Mapa k turistické trase Prague City Line Praha 2

  Mapa k turistické trase Prague City Line Praha 2 (velikost souboru: 1,3 MiB)

Mapa k turistické trase Prague City Line Praha 2 vás provede po krásách Prahy 2, kde se propojuje dávná středověká historie s novodobými urbanistickými počiny sklonku 19.století.

Turistický průvodce Prague City Line - Praha 2

  Turistický průvodce Prague City Line - Praha 2 (velikost souboru: 5,3 MiB)

Aktualizování: 8.12.2016 - Tištěný průvodce ve formátu PDF, který vás provede po turisticko-naučné trase Praguecityline Praha 2. Praha 2 je zcela výjimečným místem. Propojuje se zde dávná středověká historie s novodobými urbanistickými počiny sklonku 19.století. Trasa Prahou 2 je značena přímo v ulicích Prahy

Turistický průvodce Prague City Line - Praha 2 ( english version)

  Turistický průvodce Prague City Line - Praha 2 ( english version) (velikost souboru: 15,1 MiB)

Aktualizováno: 5.1.2016 - In the guide will find a map. The map shows tourist route. This route we recommend as the best way through Prague 2, you will see all the most important. In the map are marked stops at major sights, the description in the text guide.

Zajímavé odkazy – čtěte také
P
amátky Praha 1: - zde
Památky Praha 2
: - zde
Památky Praha 3: -zde
Pražský hrad: -zde
Královská cesta: -zde
Karlův most: -zde
Židovská Praha: -zde
Kampa: - zde
Vyšehrad: -zde
Petřín: -zde
Staroměstské náměstí: -zde
Pražská muzea: -zde
Národní galerie v Praze: -zde
Stromovka a výstavistě:-zde
Letná: - zde
Pražské zahrady a parky: -zde
Rubrika osobnosti Prahy: - zde

Klub-přátel_mala_upoutavka

Pražské muzeum pověstí a strašidel

Vstupte do světa pražských pověstí a setkejte se tváří v tvář s duchy a přízraky staré Prahy! Zveme vás do světa plného humoru, poezie a tajemna prostřednictvím interaktivní expozice, která osloví nejen děti, ale i studenty, dospělé a seniory, stejně jako celé rodiny či školní výpravy.

» Pokračování » 

« « Cyril a Metoděj – základní informace | Werichova vila – stálá expozice » »

Můžete nám zanechat komentář, nebo odkázat na tento článek pomocí trackbacku.

Zanechat komentář