Archiv "Karlův most":

1. stránka (z celkem 3)123
Pha1 - Karluv mostt101109_003

3. 1. 2017

Sochy na Karlově mostě, část IX.

Pomalu se blížíme do konečné stanice naší procházky po sochách Karlova mostu v Praze. V tomto článku se podíváme na tři sochy a sousoší  pravé strany mostu.  Seznámíme Vás  se  sochou  svatého Jana Křtitele, dále se posuneme k soše sv. Anny prabáby Ježíška a nakonec nás čeká  sousoší svatého Kříže  zvané Kalvárie. » Pokračování »

Pha1 - Karluv most110518_016

3. 1. 2017

Sochy na Karlově mostě, část I.

V tomto článku se podíváme na významné památky barokního sochařství,  Sousoší svatého Iva, Sousoší svaté Barbory se svatou Markétou a svatou Alžbětou a Sousoší Piety, které jsou umístěny vedle sebe nedaleko Staroměstské mostecké věže. » Pokračování »

27. Sousosi Sv. Jana z Mathy, Felixe  z Valois a Ivana110628_005

3. 1. 2017

Sochy na Karlově mostě, část V.

Naše putování po sochách a sousoších Karlova mostu nás zavedlo od Staroměstské mostecké věže přes Kampu až k Malostranským mosteckým věžím. V tomto článku nás čeká seznámení s pár posledními sochami na jižní straně mostu. Jmenovitě to jsou: Socha svatého Vojtěcha, Sousoší svatého Jana z Mathy se svatým Felixem z Valois a svatým Ivanem a socha svatého Václava. 

» Pokračování »

20. Socha sv. Judy Tadease110628_002

3. 1. 2017

Sochy na Karlově mostě, část VII.

Vítáme Vás  na procházce Karlovým mostem. Opět se podíváme na sochy a sousoší pravé strany Karlova mostu. Dnes nás čekají sochy a sousoší patronů a světců. Pojďme si prohlédnout sochu svatého Kajetána od Brokoffa, či Kohlovu sochu svatého Augustina.  a nakonec  sochu svatého Judy Tadeáše. » Pokračování »

10. Sousosi sv. Cyrila a Metodeje_002

3. 1. 2017

Sousoší sv. Cyrila a Metoděje

Pozoruhodným dílem, které se pyšní na Karlově mostě, je sousoší dvou významných misionářů, Cyrila a Metoděje. Původně na tomto místě stávala socha svatého Ignáce z Loyoly od Brokoffa. Ta se bohužel během rozsáhlé povodně, které se Prahou prohnala v roce 1890, zřítila na dno řeky Vltavy. Zbytky sochy svatého Ignáce byly následně uloženy do lapidária Národního muzea v Praze. » Pokračování »

Pha1 - Staromestska mostecka vez110607_005

3. 1. 2017

Staroměstská mostecká věž – popis památky

Druhou strážkyní pražského Karlova mostu, je kromě Malostranských mosteckých věží, také Staroměstská mostecká věž, která na most vzhlíží z opačné strany vltavského břehu. Vydejme se tedy za prohlídkou památky, která je po právu považována za jednu z nejkrásnějších gotických památek Evropy. » Pokračování »

Pha1 - Karluv most019

3. 1. 2017

Karlův most – pověsti a legendy

Kolem starobylých památek se od nepaměti vytvářely pověsti a legendy. Ať už byly založené na pravdě či nikoliv, lidé si je po staletí předávali z generace na generaci. My jsme pro Vás ty nejzajímavější z nich připravili. » Pokračování »

23. Sousosi sv. Luitgardy110628_004

3. 1. 2017

Sochy na Karlově mostě, část IV.

Opět se vracíme v tomto článku k sochám Karlova mostu.  Nejdříve se  na podíváme se na sousoší  svatého Vincence Ferrerského a  svatého Prokopa. Potom se posuneme směrem k Malostranským mosteckým věžím a seznámíme se sochou  svatého Mikuláše Tolentinského a nakonec se dokonalé zpracování sousoší sv. Luitgardy od Matyáše Bernarda Brauna. » Pokračování »

karluv most_zima4

3. 1. 2017

Katastrofy v dějinách Karlova mostu

Po dlouhá staletí, co Karlův most existuje, došlo několikrát k jeho poničení. Ať už bylo způsobeno válečnými zásahy, k nejvážnějším škodám došlo vždy díky přírodním katastrofám. Nahlédněme zpět do minulosti, a připomeňme se ničivé pohromy, kterým Karlův most po dlouhá staletí čelil a odolával. » Pokračování »

18. Socha sv. Antonina Paduanskeho110628_002

3. 1. 2017

Sochy na Karlově mostě, část VIII.

Opět je tu procházka po Karlově mostě v Praze. V tomto článku se podíváme na dvě sochy pravé strany mostu.  Seznámíme Vás  se  sochou svatého Antonína Paduánského a se sousoším  svatého Norberta se svatým Václavem a svatým Zikmundem.  » Pokračování »

1. stránka (z celkem 3)123