Zemská porodnice u Apolináře

IMG_9723

V tomto článku společně navštívíme nejznámější pražskou porodnici, která byla v době svého vzniku považována za vůbec největší evropskou porodnici.  Budova z červených režných cihel je ojedinělou a dokonale konstruovanou stavbou. Vydejme se tedy společně odhalit její tajemství.

VŠE O: nemocnice U Apolináře

Počátek stavby Nemocnice U Apolináře
Nejprve se pražská porodnice nacházela v budově v blízkosti kostela svatého Apolináře. Zdejší podmínky však nebyly zcela vyhovující a proto bylo potřeba vybudovat zcela novou porodnici. Roku 1863 pověřil Zemský výbor Království českého významného stavitele Josefa Hlávku, aby vypracoval projekt, podle kterého bude nová Zemská porodnice postavena. Inspiraci pro stavbu porodnice, hledal architekt zejména v zahraničních nemocnicích, díky kterým získal přesnou představu, jak by stavba měla vypadat. Předlohou mu byla nemocnice v Bruselu, ve Vídni a také v Paříži. Díky tomu mohla vzniknout stavba, která byla v té době považována za největší porodnici v Evropě. Stavební práce na novogotické porodnici probíhaly v letech 1867 – 1870.

Nemocnice U Apolináře Jak stavba vypadala?
Budova čtvercového půdorysu s vnitřním nádvořím uprostřed, je tvořena celkem jedenácti trakty. Tyto trakty, vedoucí do různých částí nemocnice, jsou navzájem propojeny chodbami. V průčelí se nacházela kaple svatého Kříže a správa porodnice. Kolem vnitřního nádvoří byly umístěny porodní trakty a posluchárny, na které navazovala lůžková oddělení. Mimo jiné se v areálu nemocnice nacházela také prádelna, kuchyň a strojovna.

Kapacita nemocničních lůžek byla tři sta sedmdesát šest. Nacházely se zde celkem tři kliniky. Klinika lékařská, babická a porodnická. V babické klinice působily především porodní báby. Součástí nemocnice byl také nalezinec. Do nalezince přicházely často matky, které se nemohly o své potomky starat, a tak je zde odkládaly. Existoval zde také zvláštní vchod, vedoucí na tajné oddělení. Zde tajně odkládaly své děti bohaté dámy nebo zde také docházelo k utajovaným porodům.

Rozcestníky všech památek: ZDE

Služby porodnice
Ošetření v této porodnici bylo rozděleno na tři stupně, a to podle ceny. Ve třetí cenové třídě se však nacházely také nemajetné rodičky, které za služby porodnice neplatily. O ženy zde pečovaly porodní báby, opatrovnice, služky a kuchařky.

Lucie Niebauerová

Jagellonska bytc9_150226_003

TIP - perfektní místo k letnímu pobytu v Praze

Hledáte pro sebe nebo své známé pěkné a levné ubytování v centru Prahy? Ubytujeme Vás od 350,-Kč za osobu / noc ve vlastním apartmánu s kuchyní, koupelnou, samostatným WC a free WIFI (až 40 Mb/s). Vybrat si můžete 2-lůžkové i vícelůžkové apartmány.

» Pokračování »

Internetové stránky Gynekologicko-porodnické kliniky Apolinář

………………………………………………………………………………………………………………………

Aktuální pořádané akce:

………………………………………………………………………………………………………………………

Žádné Události

………………………………………………………………………………………………………………………

FOTOGALERIE:

………………………………………………………………………………………………………………………

………………………………………………………………………………………………………………………

KONTAKT:

………………………………………………………………………………………………………………………

Adresa:
Apolinářská 8
128 00 Praha 2 – Nové Město
Telefon: 22496 1111 (ústředna)
22496 7425 (sekretariát)
224 912 964
Fax: 224 922 545
E-mail: gynpo(zavinac)lf1.cuni.cz

Spojení:
Tram: 18, 24, 53, 55 – zastávka Botanická zahrada – odtud nahoru Apolinářskou ulicí
Bus – 291 – Apolinářská
Pražská doprava – zde
Vyhledání spojení -
zde
………………………………………………………………………………………………………………………

MAPA:

………………………………………………………………………………………………………………………

loading map - please wait...

Nemocnice u Apolináře 50.071061, 14.424525 Nemocnice u Apolináře Budova nemocnice U Apolináře byla vystavěna jako moderní porodnice na popud hraběte Františka Thun-Hohensteina z důvodu nevyhovujících hygienických podmínek stávajících zařízení v Praze. Pro vypracování projektu měl hrabě šťastnou ruku a pověřil jím českého architekta Josefa Hlávku. Adresa: Apolinářská 8 128 00 Praha 2 - Nové Město http://www.praguecityline.cz/pamatky/nemocnice-u-apolinare

………………………………………………………………………………………………………………………

KE STAŽENÍ: TURISTICKÉ PRŮVODCE OKOLÍ

………………………………………………………………………………………………………………………

Turistický průvodce Prague City Line - Praha 2

  Turistický průvodce Prague City Line - Praha 2 (velikost souboru: 5,3 MiB)

Aktualizování: 8.12.2016 - Tištěný průvodce ve formátu PDF, který vás provede po turisticko-naučné trase Praguecityline Praha 2. Praha 2 je zcela výjimečným místem. Propojuje se zde dávná středověká historie s novodobými urbanistickými počiny sklonku 19.století. Trasa Prahou 2 je značena přímo v ulicích Prahy

Mapa k turistické trase Prague City Line Praha 2

  Mapa k turistické trase Prague City Line Praha 2 (velikost souboru: 1,3 MiB)

Mapa k turistické trase Prague City Line Praha 2 vás provede po krásách Prahy 2, kde se propojuje dávná středověká historie s novodobými urbanistickými počiny sklonku 19.století.

Turistický průvodce Prague City Line - Praha 2 ( english version)

  Turistický průvodce Prague City Line - Praha 2 ( english version) (velikost souboru: 15,1 MiB)

Aktualizováno: 5.1.2016 - In the guide will find a map. The map shows tourist route. This route we recommend as the best way through Prague 2, you will see all the most important. In the map are marked stops at major sights, the description in the text guide.

Zajímavé odkazy
P
amátky Praha 1: - zde
Památky Praha 2
- zde
Památky Praha 3: -zde
Pražský hrad: -zde
Královská cesta: -zde
Staroměstské náměstí: -zde
Karlův most:-zde
Letná: - zde
Židovská Praha: -zde
Petřín: -zde
Kampa: -zde

Vyšehrad: -zde
Pražské zahrady a parky: -zde 
Rubrika osobnosti Prahy: - zde

Klub-přátel_mala_upoutavka

Pražské muzeum pověstí a strašidel

Vstupte do světa pražských pověstí a setkejte se tváří v tvář s duchy a přízraky staré Prahy! Zveme vás do světa plného humoru, poezie a tajemna prostřednictvím interaktivní expozice, která osloví nejen děti, ale i studenty, dospělé a seniory, stejně jako celé rodiny či školní výpravy.

» Pokračování »« « Michnův Letohrádek – zvaný Amerika | NEMOCNICE U APOLINÁŘE – skvost architektury » »

Můžete nám zanechat komentář, nebo odkázat na tento článek pomocí trackbacku.

3 reakce u článku “Zemská porodnice u Apolináře”

 1. Aleš Ryjáček napsal:

  Dne 10.2.2011 se nám narodila dcera Veronika Ryjáčková. Chceme touto cestou poděkovat všem pracovníkům a doktorům ve vaší namocnici-porodnici. Byli jsme moc spokojeni s péčí a s profesionalitou vašich odborníků.Můžeme všem rodičkám jen doporučit!!!!!!!!! DĚKUJEM

 2. Jiří Dvořák napsal:

  Konečně jsem našel to místo. Narodil jsem se zde 24.11.1989
  Děkuji všem! Pěkný den. JD

 3. Monika napsal:

  Velmi ocenuji moznost nemocnice u Apolinare se online registrovat k porodu.

Zanechat komentář