Vyšehradská kapitula – historie

Korunovace Vratislava II

Vyšehradskou kapitulu dal založit první český král Vratislav. Měla to být církevní instituce, zcela nezávislá na pražském biskupství a podřízená výlučně moci papeže. Za tato privilegia však kapitula tvrdě zaplatila během husitských válek a v dobách komunismu. Vydejme se po stopách historie Vyšehradské kapituly, tedy do dob, kdy vznikaly či byly přestavovány nejvýznamnější památky Vyšehradu.

Historie a vznik kapituly Vyšehrad (polovina 19. století)
Vyšehradská kapitula byla založena českým králem Vratislavem II. roku 1070. První Přemyslovec na českém trůně dal založit kapitulu nejen aby posílil vlastní pozici vladaře, ale aby oslabil vliv pražského biskupství. Kapitula byla zcela vyňata z pravomoci pražského biskupství a byla přímo podřízená Vatikánu. Za nejvýznamnější období v dějinách kapituly je považována doba od založení do vypuknutí husitské revoluce. V dobách náboženských nepokojů husitská vojska prolomila brány pevnosti, Vyšehrad obsadila a vyplenila.

Budovy patřící pod Vyšehradskou kapitulu – fotografie

Rozmach kapituly
Po ukončení husitských válek začal Vyšehrad opět vzkvétat. Osmnácté století patřilo k tzv. zlatému věku. Tehdy zde působili kanovníci Jan Florian Hammerschmid a Jan Tomáš Vojtěch Berhauer. Zasloužili se o barokní přestavbu kapitulního chrámu svatého Petra a Pavla. Nejvýznamnější událostí 19. století byla novogotická přestavba  chrámu, ale i vybudování Slavína a povýšení vyšehradského hřbitova na národní pohřebiště. V roce 1961 byla kapitula, pod pohrůžkou jejího zrušení, přinucena darovat socialistickému státu většinu svých vyšehradských objektů. Nová vláda však v roce 1991 uznala nezákonnost tohoto vynuceného daru, a proto byla kapitule většina objektů na Vyšehradě navrácena.

Hrob zakladatele kapituly kostel sv. Petra a Pavla (1752)
Kde jinde, než právě na Vyšehradě, by měl najít místo posledního odpočinku první český král a zakladatel kapituly Vratislav II.? Zakladatel Vyšehradské kapituly byl pohřben ve vyšehradské bazilice v lednu v roce 1092. Spolu s ním byla do královské hrobky uložena i jeho manželka, královna Svatava. Kromě první královské dvojice spočinuly ve vyšehradské hrobce i ostatky knížete Konráda, Soběslava I. a Soběslava II. Roku 1420 však do Přemyslovského mauzolea vtrhla pražská lůza, která hrobku zničila. Následně nebylo možné od sebe ostatky rozpoznat. V roce 1992 uplynulo 900 let od Vratislavovy smrti. Na počest zakladatele a dalších pohřbených monarchů, nechala kapitula zhotovit v prostorách baziliky památník.

Jagellonska bytc9_150226_003

TIP - perfektní místo k letnímu pobytu v Praze

Hledáte pro sebe nebo své známé pěkné a levné ubytování v centru Prahy? Ubytujeme Vás od 350,-Kč za osobu / noc ve vlastním apartmánu s kuchyní, koupelnou, samostatným WC a free WIFI (až 40 Mb/s). Vybrat si můžete 2-lůžkové i vícelůžkové apartmány.

» Pokračování »

………………………………………………………………………………………………………………………

Aktuální pořádané akce:

………………………………………………………………………………………………………………………

………………………………………………………………………………………………………………………

FOTOGALERIE:

………………………………………………………………………………………………………………………


………………………………………………………………………………………………………………………

KONTAKT:

………………………………………………………………………………………………………………………

Adresa:
Královská kolegiátní kapitula sv. Petra a Pavla na Vyšehradě
K Rotundě 10
128 00 Praha 2
Telefon: +420 224 911 353
Web: www.kkvys.cz
E-mail: info@kkvys.cz

Dopravní spojení městskou hromadnou dopravou:
Metro trasa C -  stanice Vyšehrad
Tramvaj číslo  7, 8, 24 - stanice  Albertov
Tramvaj číslo 3,7,17,16 - stanice Výtoň.

………………………………………………………………………………………………………………………

MAPA:

………………………………………………………………………………………………………………………

loading map - please wait...

Rotunda sv. Martina 50.063627, 14.420650 Rotunda sv. Martina Rotunda sv. Martina již od dávných dob v lidech vzbuzovala zvláštní pocity. Je to místo, ke kterému se váže snad nejvíce strašidelných pověstí. Zjevuje se zde černý ohnivý pes, můžete tu spatřit tajemný studený oheň anebo vás třeba vyděsí duch francouzského majora, který dříve strašíval místní posádku. Adresa: Národní kulturní památka Vyšehrad V Pevnosti 159/5b Praha 2    128 00 http://www.praguecityline.cz/pamatky/rotunda-sv-martina

………………………………………………………………………………………………………………………

KE STAŽENÍ: TURISTICKÝ PRŮVODCE OKOLÍ

………………………………………………………………………………………………………………………

Turistický průvodce Prague City Line - Praha 2

  Turistický průvodce Prague City Line - Praha 2 (velikost souboru: 5,3 MiB)

Aktualizování: 8.12.2016 - Tištěný průvodce ve formátu PDF, který vás provede po turisticko-naučné trase Praguecityline Praha 2. Praha 2 je zcela výjimečným místem. Propojuje se zde dávná středověká historie s novodobými urbanistickými počiny sklonku 19.století. Trasa Prahou 2 je značena přímo v ulicích Prahy

Mapa k turistické trase Prague City Line Praha 2

  Mapa k turistické trase Prague City Line Praha 2 (velikost souboru: 1,3 MiB)

Mapa k turistické trase Prague City Line Praha 2 vás provede po krásách Prahy 2, kde se propojuje dávná středověká historie s novodobými urbanistickými počiny sklonku 19.století.

Turistický průvodce Prague City Line - Praha 2 ( english version)

  Turistický průvodce Prague City Line - Praha 2 ( english version) (velikost souboru: 15,1 MiB)

Aktualizováno: 5.1.2016 - In the guide will find a map. The map shows tourist route. This route we recommend as the best way through Prague 2, you will see all the most important. In the map are marked stops at major sights, the description in the text guide.

Popis hromadné dopravy v Praze
Vyhledání spojení: klikněte zde
Informace o pražské dopravě: klikněte zde
Informace o pražské hromadné dopravě: klikněte zde

Našli jste v článku chybu ?  Napište nám do komentáře pod článkem a nebo na email: info@praguecityline.cz. Děkujeme

Zajímavé odkazy – čtěte také
P
amátky Praha 1: - zde
Památky Praha 2
: - zde
Památky Praha 3: -zde
Pražský hrad: -zde
Královská cesta: -zde
Židovská Praha: -zde
Petřín: -zde
Staroměstské náměstí: -zde
Pražská muzea: -zde
Stromovka a výstaviště:-zde
Rubrika osobnosti Prahy: - zde

Klub-přátel_mala_upoutavka

Pražské muzeum pověstí a strašidel

Vstupte do světa pražských pověstí a setkejte se tváří v tvář s duchy a přízraky staré Prahy! Zveme vás do světa plného humoru, poezie a tajemna prostřednictvím interaktivní expozice, která osloví nejen děti, ale i studenty, dospělé a seniory, stejně jako celé rodiny či školní výpravy.

» Pokračování » 

 

« « Královská kolegiátní kapitula sv. Petra a Pavla na Vyšehradě | Staroměstské náměstí – Mariánský sloup a Pražský poledník » »

Můžete nám zanechat komentář, nebo odkázat na tento článek pomocí trackbacku.

Zanechat komentář