Vyšehrad – budovy Vyšehradské kapituly II.

Pha2_Vysehrad_Nove probosstvi110930_015

Vyšehradská kapitula disponuje několika církevními domy, které využívá kupříkladu jako své úřední sídlo, ale nalezneme zde i farní budovu a rezidenci kanovníků kapituly. Komplex církevních staveb je opravdu rozsáhlý, a my do něj nyní společně nahlédneme.

 

Praha 2 - pohled na Vyšehrad

Vyšehrad

Pražský Vyšehrad patří dle legend k nejpamátnějším místům české historie. Klikněte na tuto upoutávku a přejděte na stránku o bájném Vyšehradě

» Pokračování »

Staré děkanství a Bazilika sv. Vavřince Praha 2 - Vyšehrad - Staré Děkanství
Budova Starého děkanství Vyšehradské kapituly se z části nachází na místě bývalé Baziliky svatého Vavřince. Počátky historie děkanství jsou datovány až do 15. století, kdy byl přebudován na gotický kanovnický dům. V 18. století proběhly další úpravy, které daly stavbě současnou podobu. Během archeologického výzkumu byly v zahradě děkanství odkryty právě pozůstatky baziliky. Ta pocházela z období jedenáctého století a na Vyšehradě stála až do roku 1420, kdy byla zničena.

Staré proboštství Praha 2 - Vyšehrad - Staré Probošství
Původně stávala v místech proboštství vinice s malým domkem. Ten dal ve vinici postavit Jan Kapoun z Karlova. Záhy po jeho smrti připadly veškeré Kapounovy pozemky Vyšehradské kapitule. V roce 1712 je zakoupil vyšehradský děkan Macht. Netrvalo dlouho, a na místě zchátralé stavby vyrostla barokní rezidence, kterou obývali i vyšehradští probošti. V prvním patře Starého proboštství byl vybudován reprezentační sálek, jehož stěny byly vyzdobeny freskami malíře Jana Ferdinanda Schora. Tyto fresky byly v roce 1995 odkryty a následně restaurovány.

Nové proboštství Praha 2 - Vyšehrad - Nové Probošství
Budova Nového proboštství upoutá kolemjdoucí zejména impozantní gotickou fasádou. Proboštství, stojící v blízkosti kapitulního chrámu svatého Petra a Pavla, poznáte nejen podle špičaté brány, ale i podle znaku Vyšehradské kapituly na fasádě domu. Nad vstupem na východní straně vystupuje z fasády arkýř gotické kaple. I na stavbě této budovy se podílel architekt prof.. Fr. Niklas a to v letech 1872-1874. Vyšehradští probošti zde sídlili až do roku 1948.

Domek kostelníka
Společně s úpravami vyšehradského hřbitova byla v roce 1886 postaven současný domek pro kostelníka. Původní domek, který na Vyšehradě do té doby stával, byl totiž v rámci úprav stržen. Novogotická stavba je zásluhou architekta Václava Sigmunda a byla situována proti západnímu průčelí chrámu sv. Petra a Pavla. V současnosti zde již kostelník nežije. Dům nyní slouží jako restaurace. Na nároží je dodnes patrná bronzová deska s bustou české královny Elišky Přemyslovny od akad. malíře Lumíra Šindeláře.

TURISTICKÁ TRASA PRAGUE CITY LINE PRAHA 2

Toulejte se Prahou 2, stáhněte si turistického průvodce a poznejte Prahu sami! Tato památka je součástí turistické naučné a poznávací trasy Prague City Line Praha 2. Trasa je vyznačena přímo v ulicích! Nezabloudíte! Klikněte zde a dostanete se na trasu.

» Pokračování »

Adresa:
Královská kolegiátní kapitula sv. Petra a Pavla na Vyšehradě
K Rotundě 10
128 00 Praha 2

Kontakty:
Telefon: +420 224 911 353
E-mail: info@kkvys.cz
www.kkvys.cz

Dopravní spojení městskou hromadnou dopravou:
Metro trasa C -  stanice Vyšehrad
Tramvaj číslo  7, 8, 24 - stanice  Albertov
Tramvaj číslo 3,7,17,16 - stanice Výtoň.

Popis hromadné dopravy v Praze
Vyhledání spojení: klikněte zde
Informace o pražské dopravě: klikněte zde
Informace o pražské hromadné dopravě: klikněte zde

Našli jste v článku chybu ?  Napište nám do komentáře pod článkem a nebo na email: info@praguecityline.cz. Děkujeme

Zajímavé odkazy – čtěte také
P
amátky Praha 1: - zde
Památky Praha 2
: - zde
Památky Praha 3: -zde
Pražský hrad: -zde
Královská cesta: -zde
Židovská Praha: -zde
Petřín: -zde
Staroměstské náměstí: -zde
Pražská muzea: -zde
Stromovka a výstaviště:-zde
Rubrika osobnosti Prahy: - zde

Jagellonska_banner-230-230

TIP - perfektní místo k letnímu pobytu v Praze

Hledáte pro sebe nebo své známé pěkné a levné ubytování v centru Prahy? Ubytujeme Vás od 350,-Kč za osobu / noc ve vlastním apartmánu s kuchyní, koupelnou, samostatným WC a free WIFI. Vybrat si můžete 2-lůžkové i vícelůžkové apartmány.

» Pokračování »


apple_museum_banner_-2017_-230_230

Apple Muzeum

Navštivte Apple muzeum a prohlédněte si největší soukromou sbírku produktů společnosti Apple na světě. Přijďte do pražské Pop Art Gallery a zažijte neobyčejný životní příběh výjimečného vizionáře Steva Jobse – génia, který dokázal ovlivnit celé lidstvo a změnit svět.

» Pokračování »


Kralik_logo_adresa

Rodinná kavárna a restaurace Králík v rádiu

Králík v rádiu, jedinečná restaurace pro rodiny s dětmi. Každý den jiné menu ve stylu malých francouzských restaurací. Vy jíte, my hlídáme. Přijďte se skvěle najíst

» Pokračování »


foto na leták scooter 2017_mala_upoutavka

Absolutní svoboda pohybu – přijďte vyzkoušet elektrickou koloběžku HUGO Bike

Prozkoumejte překrásná místa v Praze na luxusní elektrické koloběžce HUGO Bike. Po setkání s vaším průvodcem a krátkým tréninkem se můžete vydat na okouzlující prohlídku ulic a památek, jako je slavný Karlův most, Židovské město, Staré město a mnoho dalších míst

» Pokračování »


Klub-přátel_mala_upoutavka

Pražské muzeum pověstí a strašidel

Vstupte do světa pražských pověstí a setkejte se tváří v tvář s duchy a přízraky staré Prahy! Zveme vás do světa plného humoru, poezie a tajemna prostřednictvím interaktivní expozice, která osloví nejen děti, ale i studenty, dospělé a seniory, stejně jako celé rodiny či školní výpravy.

» Pokračování »


slevovy-kupon-tisk-data_preview

Toboga Fantasy - JEDINEČNÝ ZÁBAVNÍ PARK PRO CELOU RODINU ZA KAŽDÉHO POČASÍ

Byli jste už v Toboga Fantasy? TOBOGA Fantasy je obrovská dětská herna s mnoha atrakcemi pro děti i dospělé. Toto jedinečné zábavní centrum je svou nabídkou, plochou a rozsahem v České republice ojedinělé.

» Pokračování »


Riddle Twist - Xaverius

XAVERIUS - Co když obraz sv. Xaveria opravdu skrývá cestu k pokladu ?

Máte rádi inteligentní zábavu? Přijďte rozkrýt starou pražskou záhadu do Riddle Twist! Reálné únikové-quest hry od Riddle Twist jsou jiné než cokoliv, co už jste zažili. Byly navrženy pro dobrodruhy, pro ty, kteří chtějí pořádnou výzvu, pro ty, co se nebojí nepoznaného a hlavně pro radost a zábavu!

» Pokračování »

 

« « Turistické průvodce Prague City Line Prahou 1 – ke stažení zdarma | Sochy a sousoší Vyšehradu I. » »

You can skip to the end and leave a response. Pinging is currently not allowed.

Zanechat komentář