Divadlo na Vinohradech za války hyzdili a ničili němečtí filmaři

Pha2 - Vinohradské divadlo01

Jdete po náměstí Míru, od kostela dolů a po pravé straně na vás jukne budova Divadla na Vinohradech. Na co si vzpomenete jako první? Pokud si vzpomenete na herce, historii, patriotizmus nebo drama obecně, tak to jsme na tom stejně, jako my.

O tom, že český, respektive pražský kulturní život potřebuje druhou činoherní scénu se mluvilo dávno před tím, než se začalo hrát v budově Národního divadla. Vinohradské městské zastupitelstvo tak v roce 1892 neváhalo a schválilo návrh, aby vinohradská obec zažádala o koncesi na zřízení stálého českého divadla. O deset let později, v srpnu 1902, byla zveřejněna vyhláška soutěže na projekt divadla pro architekty slovanských národností. z dvanácti došlých návrhů získal první cenu návrh architekta Aloise Čenského.

…………………………………………………………………………………………………………………………

Vše o tématu v souvislostech

…………………………………………………………………………………………………………………………

Praha 2 -  Divadlo na Vinohradech Roku 1905 pak byl, ve svátek českého panovníka Václava položen základní kámen. Stavba poměrně mohutné stavby trvala jen dva roky(!) a od jara 1907 vinohradská kulturní veřejnost doslova žila ruchem kolem dokončovaného divadla.

Městské divadlo na Královských Vinohradech bylo slavnostně otevřeno 24. listopadu 1907 premiérou hry Jaroslava Vrchlického Godiva.

O další dva roky vznikly a začaly vedle sebe fungovat v Městském divadle na Královských Vinohradech současně dva soubory – činoherní soubor a soubor opery a operety. Po dvanácti letech, odešla zpěvohra z divadla odešla a divadlo se stalo pouze divadlem činoherním, jakým původně mělo být.

Po sloučení Královských Vinohrad s Prahou dne 5. února 1922 převzal divadelní budovu jménem hlavního města Prahy primátor Karel Baxa. Vinohradské divadlo se stalo městským divadlem pražským.

Jagellonska bytc9_150226_003

TIP - perfektní místo k letnímu pobytu v Praze

Hledáte pro sebe nebo své známé pěkné a levné ubytování v centru Prahy? Ubytujeme Vás od 350,-Kč za osobu / noc ve vlastním apartmánu s kuchyní, koupelnou, samostatným WC a free WIFI (až 40 Mb/s). Vybrat si můžete 2-lůžkové i vícelůžkové apartmány.

» Pokračování »

Vinohradské divadlo Po odchodu Jaroslava Kvapila byl na konci roku 1928 šéfrežisérem jmenován novinář, kritik a režisér Jan Bor. Z Borovy umělecké éry můžeme připomenout inscenace dramat F.M. Dostojevského, v nichž herecky vynikli Zdeněk Štěpánek, František Smolík, František Kreuzmann, Jiří Plachý, Míla Pačová nebo Olga Scheinplfugová.

V letech 1935 – 1940 zastával místo ředitele Městského divadla na Královských Vinohradech dr. Bedřich Jahn, po jeho nuceném odchodu převzal funkci ředitele dr. Vladimír Říha. Pod jeho vedením hrálo divadlo až do 30. září 1941, kdy bylo úředně uzavřeno. Zákaz trval do konce ledna 1943. Pečlivě udržovanou budovu si jen tak přivlastnili němečtí filmaři, kteří z vnitřní h interiérů udělali kůlničku na dříví. Nacistické propagandě nebylo svatého prostě nic, co vzešlo z rukou Čechů, respektive Slovanů.

Za války to však nepřišlo divadlo jen o interiéry. Hitler si poradil i se zaměstnanci a to v souvislosti s ilegální činností. Popravena byla šatnářka Marie Spilková a v Mauthausenu zahynula herečka Anna Letenská. Čest jejich památce!

V březnu 1944 musela vinohradská činohra přesídlit do divadla Varieté v Karlíně, kde zahájila svou činnost pod vnuceným názvem Divadlo Josefa Kajetána Tyla. Díky vedení uměleckého šéfa Františka Götze se však scéna rychle sžila s nevhodným prostředím a hrála při vyprodaném hledišti až do uzavření všech divadel v srpnu 1944.

Ihned po skončení války, v květnu 1945, se Městské divadlo na Královských Vinohradech vrátilo do své budovy. Mnoho ochotných rukou pomohlo s odstraňováním škod, a tak bylo možno v červnu opět zahájit pravidelnou činnost.

Praha 2 - Divadlo na Vinohradech V roce 1950 bylo divadlo přiděleno československé armádě a na základě rozkazu ministra obrany se stalo Divadlem československé armády. Smyslem a cílem DČA měla být výchova národa, zejména mladé generace, k idejím socialismu.

Od prvního července 1960 se stal provozovatelem Divadla československé armády Národní výbor hlavního města Prahy, název Divadlo československé armády zůstal jako čestný. V letech 1960-65 byl ředitelem vinohradské scény dramaturg a režisér Luboš Pistorius. Po Pistoriově rezignaci na funkci ředitele stanul v čele divadla František Pavlíček, kterému se podařilo vymanit vinohradskou scénu ze sféry ministerstva národní obrany a přejmenovat ji na Divadlo na Vinohradech.

Přestože repertoár byl v mnohém poplatný době, podařilo se udržet kvalitu hereckého souboru a inscenací na úrovni, na jakou byli diváci u vinohradské scény vždy zvyklí. Městské divadlo mělo vždy výborné herce a herečky, k významným hereckým osobnostem tohoto období patřili například Václav Vydra, Jaroslav Vojta, Bedřich Karen, Roman Tuma, Anna Iblová a další. Dnes v divadle účinkují například Petr Kostka, Hana Maciuchová, Zlata Adamovská, Viktor Preiss, Otakar Brousek, Jana Hlaváčová, Jiřina Jirásková, Daniela Kolářová, Ilja Racek, Jaroslav Satoranský, Veronika Žilková, Jan Šťastný, Václav Vydra mladší, Svatopluk Skopal nebo Ladislav Frej.

30. května 1990 se ve veřejném konkurzu stala ředitelkou Divadla na Vinohradech herečka Jiřina Jirásková, která vedla divadlo do 30. 6. 2000. V současné době je ředitelem Divadla na Vinohradech Jindřich Gregorini a uměleckým šéfem Martin Stropnický.

Josef Holek

………………………………………………………………………………………………………………………

Aktuální pořádané akce:

………………………………………………………………………………………………………………………

Žádné Události

………………………………………………………………………………………………………………………

FOTOGALERIE:

………………………………………………………………………………………………………………………

………………………………………………………………………………………………………………………

KONTAKT:

………………………………………………………………………………………………………………………

Info:

Informace o prodeji a rezervaci vstupenek

Tel.: 224 257 601 – pokladna

Tel.: 296 550 226, 227, 236 – obchodní oddělení

Tel./Fax: 224 253 870

Divadlo na Vinohradech

Náměstí Míru 7

120 00 Praha 2

http://www.dnv-praha.cz/

GPS: 50°4’33.762″N, 14°26’13.767″E

………………………………………………………………………………………………………………………

MAPA:

………………………………………………………………………………………………………………………

loading map - please wait...

Divadlo Na Vinohradech 50.076070, 14.436979 Divadlo na Vinohradech Jdete po náměstí Míru, od kostela dolů a po pravé straně na vás jukne budova Divadla na Vinohradech. Na co si vzpomenete jako první? Pokud si vzpomenete na herce, historii, patriotizmus nebo drama obecně, tak to jsme na tom stejně, jako my. Náměstí Míru 7 120 00 Praha 2 http://www.praguecityline.cz/pamatky/vinohradske-divadlo

………………………………………………………………………………………………………………………

KE STAŽENÍ: TURISTICKÉ PRŮVODCE OKOLÍ

………………………………………………………………………………………………………………………

Turistický průvodce Prague City Line - Praha 2

  Turistický průvodce Prague City Line - Praha 2 (velikost souboru: 5,3 MiB)

Aktualizování: 8.12.2016 - Tištěný průvodce ve formátu PDF, který vás provede po turisticko-naučné trase Praguecityline Praha 2. Praha 2 je zcela výjimečným místem. Propojuje se zde dávná středověká historie s novodobými urbanistickými počiny sklonku 19.století. Trasa Prahou 2 je značena přímo v ulicích Prahy

Mapa k turistické trase Prague City Line Praha 2

  Mapa k turistické trase Prague City Line Praha 2 (velikost souboru: 1,3 MiB)

Mapa k turistické trase Prague City Line Praha 2 vás provede po krásách Prahy 2, kde se propojuje dávná středověká historie s novodobými urbanistickými počiny sklonku 19.století.

Turistický průvodce Prague City Line - Praha 2 ( english version)

  Turistický průvodce Prague City Line - Praha 2 ( english version) (velikost souboru: 15,1 MiB)

Aktualizováno: 5.1.2016 - In the guide will find a map. The map shows tourist route. This route we recommend as the best way through Prague 2, you will see all the most important. In the map are marked stops at major sights, the description in the text guide.

Zajímavé odkazy
P
amátky Praha 1: - zde
Památky Praha 2
- zde
Památky Praha 3: -zde
Pražský hrad: -zde
Královská cesta: -zde
Staroměstské náměstí: -zde
Karlův most:-zde
Letná: - zde
Židovská Praha: -zde
Petřín: -zde
Kampa: -zde

Vyšehrad: -zde
Pražské zahrady a parky: -zde 
Rubrika osobnosti Prahy: - zde





Klub-přátel_mala_upoutavka

Pražské muzeum pověstí a strašidel

Vstupte do světa pražských pověstí a setkejte se tváří v tvář s duchy a přízraky staré Prahy! Zveme vás do světa plného humoru, poezie a tajemna prostřednictvím interaktivní expozice, která osloví nejen děti, ale i studenty, dospělé a seniory, stejně jako celé rodiny či školní výpravy.

» Pokračování »



« « Havlíčkovy sady – Grebovka – popis parku | Slavín není jen Vyšehradským hřbitovem » »

Můžete nám zanechat komentář, nebo odkázat na tento článek pomocí trackbacku.

Zanechat komentář