Muzeum kostek 2019

Strahovský stadion

Strahovsky stadion

Strahovský stadion patří díky své rozloze k největším stadionům na světě. Společně se nyní seznámí s historií stadionu, který je v současnosti vyhledáván nejen milovníky sportovních utkání, ale také příznivci světoznámé hudební scény.

Rozcestník:vše o  Strahovském stadionu více čtěte zde

Strahovský stadion – panoramatická fotografie
(najeďte myší na obrázek a a pohybem kurzoru se začne pohybovat i obrázek)

Exkurz do historie Strahovského stadionu Strahovský stadion
Jak všichni jistě dobře víme, pochází slovo stadion z antiky, a pod tímto pojmem bylo označováno sportovní závodiště. Stejně tak je tomu i na pražském Strahově, kde v roce 1926 takový stadion vyrostl. Nevypadal však tak, jak jej známe ze sportovních či hudebních akcí. V roce 1926 byl na Stahově postaven, pod vedením Aloise Dryáka stadion dřevěný. V této podobě sloužil sportovcům po šest let, kdy prošel rozsáhlou modernizací.

Strahovské spartakiády
Stadion, jak jej známe dnes, vznikl díky rekonstrukci, které probíhala v letech 1948 a 1975. V této době se stadion proslavil především jako dějiště spartakiád. Co to vlastně spartakiáda byla? Pro dříve narozené, kteří si touto hromadnou akcí neprošli, vysvětlíme. Spartakiáda bylo hromadné tělovýchovné vystoupení. První spartakiáda se konala v den desetiletého výročí osvobození Československa Rudou armádou, tedy dne 23. 6. 1955.

Strahovský stadion Spartakiády se odehrávaly pravidelně v letech v letech 1960, 1965, 1975, 1980 a 1985 a to právě na Strahovském stadionu. Této monstrózní propagandistické akce komunistického režimu, se například při jejím druhém konání v roce 1960 na Strahově zúčastnilo přes 750 000 cvičenců, na které se přišlo podívat přes 2 000 000 diváků. Několik let se nacvičovaly tyto hromadné cvičební sestavy. Cvičilo se v několika kategoriích, jako například rodiče s dětmi, mladší žáci, starší žáci, mladší žákyně, starší žákyně, dorostenci, dorostenky, ženy, muži. V rámci povinné vojenské služby zde cvičili také vojáci.

Ale zpět ke Stadionu
Významné události s sebou přinesla také šedesátá léta, kdy byl stadion doplněn o novou závodní dráhu. Ovšem největším boomem byl rok 1990, kdy se zde konal jeden z největších rockových koncertů všech dob. 18. srpna na Strahově vystoupila světoznámá rocková kapela Rolling Stones. Na stadion se toho dne dostavilo přes 150 000 fanoušků a příznivců stonů.

Rozcestník: Petřín

Současnost Strahovský stadion
Po pádu komunistického režimu začal stadion chátrat, neboť přestal být využíván. Co teď s ním? Začaly padat návrhy na jeho zbourání, ale ty byly po čase zavrženy a stadion zůstal nadále existovat. Na počátku  21. století stadion rekonstruoval fotbalový klub AC Sparta Praha, když z něj vytvořila sedm fotbalových hřišť normálních rozměrů. Jedno ze hřišť bylo následně osazeno umělým trávníkem. Slavná éra koncertů však nekončila, a na prknech Strahovského stadionu stanuli velikáni, jako Guns N‘ Roses, Bon Jovi, Aerosmith, Pink Floyd, U2, AC/DC, nebo Ozzy Osbourne

Adresa:
Vaníčkova ulice
169 00 Praha 6

Dopravní spojení:
Bus č.  143,  176, 191, 510, 565  – zastávka Stadion Strahov
Lanová dráha – horní stanice Petřín, dále přes Strahovské vysokoškolské koleje ke stadionu

Dopravní spojení:
Vyhledání spojení: klikněte zde
Informace o pražské dopravě: klikněte zde
Informace o pražské hromadné dopravě: klikněte zde

Našli jste v článku chybu ?  Napište nám do komentáře pod článkem a nebo na email: info@praguecityline.cz. Děkujeme

Zajímavé odkazy
P
amátky Praha 1: - zde
Památky Praha 2
: - zde
Památky Praha 3: -zde
Pražský hrad: -zde
Královská cesta: -zde
Staroměstské náměstí: -zde
Karlův most:-zde
Letná: - zde
Židovská Praha: -zde
Petřín: -zde
Kampa: -zde

Vyšehrad: -zde
Pražské zahrady a parky: -zde
Rubrika osobnosti Prahy: - zde

Jagellonska_banner-230-230

TIP - perfektní místo k letnímu pobytu v Praze

Hledáte pro sebe nebo své známé pěkné a levné ubytování v centru Prahy? Ubytujeme Vás od 350,-Kč za osobu / noc ve vlastním apartmánu s kuchyní, koupelnou, samostatným WC a free WIFI. Vybrat si můžete 2-lůžkové i vícelůžkové apartmány.

» Pokračování »


apple_museum_banner_-2017_-230_230

Apple Muzeum

Navštivte Apple muzeum a prohlédněte si největší soukromou sbírku produktů společnosti Apple na světě. Přijďte do pražské Pop Art Gallery a zažijte neobyčejný životní příběh výjimečného vizionáře Steva Jobse – génia, který dokázal ovlivnit celé lidstvo a změnit svět.

» Pokračování »


Kralik_logo_adresa

Rodinná kavárna a restaurace Králík v rádiu

Králík v rádiu, jedinečná restaurace pro rodiny s dětmi. Každý den jiné menu ve stylu malých francouzských restaurací. Vy jíte, my hlídáme. Přijďte se skvěle najíst

» Pokračování »


foto na leták scooter 2017_mala_upoutavka

Absolutní svoboda pohybu – přijďte vyzkoušet elektrickou koloběžku HUGO Bike

Prozkoumejte překrásná místa v Praze na luxusní elektrické koloběžce HUGO Bike. Po setkání s vaším průvodcem a krátkým tréninkem se můžete vydat na okouzlující prohlídku ulic a památek, jako je slavný Karlův most, Židovské město, Staré město a mnoho dalších míst

» Pokračování »


Klub-přátel_mala_upoutavka

Pražské muzeum pověstí a strašidel

Vstupte do světa pražských pověstí a setkejte se tváří v tvář s duchy a přízraky staré Prahy! Zveme vás do světa plného humoru, poezie a tajemna prostřednictvím interaktivní expozice, která osloví nejen děti, ale i studenty, dospělé a seniory, stejně jako celé rodiny či školní výpravy.

» Pokračování »


slevovy-kupon-tisk-data_preview

Toboga Fantasy - JEDINEČNÝ ZÁBAVNÍ PARK PRO CELOU RODINU ZA KAŽDÉHO POČASÍ

Byli jste už v Toboga Fantasy? TOBOGA Fantasy je obrovská dětská herna s mnoha atrakcemi pro děti i dospělé. Toto jedinečné zábavní centrum je svou nabídkou, plochou a rozsahem v České republice ojedinělé.

» Pokračování »


Riddle Twist - Xaverius

XAVERIUS - Co když obraz sv. Xaveria opravdu skrývá cestu k pokladu ?

Máte rádi inteligentní zábavu? Přijďte rozkrýt starou pražskou záhadu do Riddle Twist! Reálné únikové-quest hry od Riddle Twist jsou jiné než cokoliv, co už jste zažili. Byly navrženy pro dobrodruhy, pro ty, kteří chtějí pořádnou výzvu, pro ty, co se nebojí nepoznaného a hlavně pro radost a zábavu!

» Pokračování »

« « Státní hrad Šternberk – přístupný i pro vozíčkáře | Bezbariérová trasa Prahou: Mezi Václavským náměstím a náměstím Republiky » »

Both comments and pings are currently closed.

1 reakce u článku “Strahovský stadion”

  1. Viktro Engel napsal:

    Přeji dobrý den.
    Je někde filmový záznam ze strahovských motokrosových závodů z období před sametovou revolucí?