Stavovské divadlo

Stavovské divadlo02

Stavovské divadlo – místo, kde poprvé zazněla česká národní hymna. Město Praha je plné nádherných divadelních scén, ale kromě Národního divadla byste měli do svého programu jistě zařadit také Stavovské divadlo. Okouzlí vás zde nádherná bohatá výzdoba, díky které prožijete během představení mnoho nezapomenutelných zážitků. Nyní, ještě před tím, než jej navštívíme, musíme pohovořit o historii a jiných zajímavých okolnostech v minulosti této monumentální stavby na pražském Starém Městě.

Rozcestník: Stavovské divadlo

Stavovské divadlo – panoramatická fotografie

Historické ohlédnutí Stavovské divadlo

Divadlo vznikalo jako scéna pro širokou veřejnost. O výstavbu se zasloužil hrabě František Antonín Nostic-Rieneck. Postavit tak nádherné divadlo v klasicistním stylu trvalo dva roky a slavnostního otevření se lidé dočkali 21. dubna roku 1783. Jako první se zde hrála Lessingova tragédie Emilia Galotti. V té době se na vystoupení přišla podívat tisícovka diváků. Později však byla kapacita sedadel snížena na šest set devětapadesát míst, tedy na počet, který zůstal v divadle dodnes.

Významné osobnosti

V roce 1787 se divadlo dočkalo velké pocty, neboť zde účinkoval světoznámý velikán Wolfgang Amadeus Mozart. Zlomový byl však také rok 1799, kdy bylo divadlo od původního majitele hraběte Nostice odkoupeno českými stavy. Noví vlastníci jej přejmenovali na divadlo Stavovské, a tento název mu již zůstal dodnes. V roce 1827 v divadle zazářila další významná persona, kterým byl druhý kapelník František Škroup. Po první světové válce se Stavovské divadlo stalo součástí divadla Národního.

Stavovské divadlo Válečné a poválečné období

Během druhé světové války se zde pochopitelně, stejně jako v ostatních divadlech nevystupovalo. Nově byl divadelní provoz zahájen až po revoluci v roce 1945. Otevřeno bylo slavnostním představením, Jiráskovou Lucernou. V roce 1949 byl název divadla změněn na divadlo Tylovo.

Rekonstrukce divadla

V osmdesátých a na počátku let devadesátých prodělo divadlo rozsáhlou rekonstrukci, díky které došlo ke změně celkové vzhledu budovy, převážně však jejího interiéru. Zcela nově bylo zbudováno podzemní podlaží a následná rekonstrukce. Zcela od základů se změnila barevná výzdoba interiéru, kdy z původní bílo-zlato-červená barevné kombinace zdí došlo ke změně na bílo-zlato-modrou. Během této přestavby bylo nově vybudováno moderní otočné jeviště.

Rozcestníky všech památek: ZDE

Stavovské divadlo jak jej známe dnes

V současné době je toto divadlo druhou scénou Národního divadla. Působí zde zejména činoherní soubory, dále také opera.

Lucie Niebauerová

Turistická trasa PRAGUE CITY LINE Praha 1

Toulejte se Prahou 1, stáhněte si turistického průvodce a poznejte Prahu sami! Tato památka je součástí turistické naučné a poznávací trasy Prague City Line Praha 1. Klikněte zde a dostanete se na trasu.

» Pokračování »

………………………………………………………………………………………………………………………

Aktuální pořádané akce:

………………………………………………………………………………………………………………………

Žádné Události

………………………………………………………………………………………………………………………

FOTOGALERIE:

………………………………………………………………………………………………………………………

………………………………………………………………………………………………………………………

KONTAKT:

………………………………………………………………………………………………………………………

Adresa:
Ovocný trh 579/6,
Praha 1 – Staré Město

GPS: 50°5’9.19″N, 14°25’25.09″E

Spojení:
Metro – A, B – Můstek – odtud ulicí Na Příkopě, poté první odbočka vlevo ulice Havířská

………………………………………………………………………………………………………………………

MAPA:

………………………………………………………………………………………………………………………

loading map - please wait...

Stavovské divadlo 50.086017, 14.424219 Stavovské divadlo Stavovské divadlo – místo, kde poprvé zazněla česká národní hymna. Město Praha je plné nádherných divadelních scén, ale kromě Národního divadla byste měli do svého programu jistě zařadit také Stavovské divadlo. Adresa: Ovocný trh 579/6, Praha 1 - Staré Město  GPS: 50°5\'9.19\"N, 14°25\'25.09\"E http://www.praguecityline.cz/pamatky/stavovske-divadlo

………………………………………………………………………………………………………………………

KE STAŽENÍ: TURISTICKÝ PRŮVODCE OKOLÍ

………………………………………………………………………………………………………………………

Turistický průvodce Prague City Line - Praha 1 - historické centrum

  Turistický průvodce Prague City Line - Praha 1 - historické centrum (velikost souboru: 6,8 MiB)

Aktualizováno: 14.10.2018 - Tištěný průvodce ve formátu PDF + nově se SLEVOVÝMI KUPÓNY vás provede historickým centrem Prahy 1. Asi nikde jinde nenajdete takovou koncentraci historických památek a míst, kde na vás dýchá historie a romantika dávno zašlých časů. Málo kde můžete chodit po stejných cestách jako Franz Kafka, Wolfgang Amadeus Mozart, pražský Golem, Jaroslav Hašek nebo klukovská parta z Foglarových Rychlých šípů.

Tourist guide Prague City Line - Area Prague 1 - Old City Centre - english version

  Tourist guide Prague City Line - Area Prague 1 - Old City Centre - english version (velikost souboru: 7,1 MiB)

Updated: 30.10.2018 - Prague 1 still belongs to one of the most attractive parts of the whole Prague. Probably nowhere else you can find such a concentration of historic monuments and places where the history and romance of bygone times are all around you. + DISCOUNT COUPONS

Zajímavé odkazy

Památky Praha 1: - zde
Památky Praha 2
- zde
Památky Praha 3: -zde
Pražský hrad: -zde
Královská cesta: -zde
Staroměstské náměstí: -zde
Karlův most:-zde
Letná: - zde
Židovská Praha: -zde
Petřín: -zde
Kampa: -zde

Vyšehrad: -zde
Pražské zahrady a parky: -zde 
Rubrika osobnosti Prahy: - zde

Jagellonska_banner-230-230

TIP - perfektní místo k letnímu pobytu v Praze

Hledáte pro sebe nebo své známé pěkné a levné ubytování v centru Prahy? Ubytujeme Vás od 350,-Kč za osobu / noc ve vlastním apartmánu s kuchyní, koupelnou, samostatným WC a free WIFI. Vybrat si můžete 2-lůžkové i vícelůžkové apartmány.

» Pokračování »


apple_museum_banner_-2017_-230_230

Apple Muzeum

Navštivte Apple muzeum a prohlédněte si největší soukromou sbírku produktů společnosti Apple na světě. Přijďte do pražské Pop Art Gallery a zažijte neobyčejný životní příběh výjimečného vizionáře Steva Jobse – génia, který dokázal ovlivnit celé lidstvo a změnit svět.

» Pokračování »


Kralik_logo_adresa

Rodinná kavárna a restaurace Králík v rádiu

Králík v rádiu, jedinečná restaurace pro rodiny s dětmi. Každý den jiné menu ve stylu malých francouzských restaurací. Vy jíte, my hlídáme. Přijďte se skvěle najíst

» Pokračování »


foto na leták scooter 2017_mala_upoutavka

Absolutní svoboda pohybu – přijďte vyzkoušet elektrickou koloběžku HUGO Bike

Prozkoumejte překrásná místa v Praze na luxusní elektrické koloběžce HUGO Bike. Po setkání s vaším průvodcem a krátkým tréninkem se můžete vydat na okouzlující prohlídku ulic a památek, jako je slavný Karlův most, Židovské město, Staré město a mnoho dalších míst

» Pokračování »


Klub-přátel_mala_upoutavka

Pražské muzeum pověstí a strašidel

Vstupte do světa pražských pověstí a setkejte se tváří v tvář s duchy a přízraky staré Prahy! Zveme vás do světa plného humoru, poezie a tajemna prostřednictvím interaktivní expozice, která osloví nejen děti, ale i studenty, dospělé a seniory, stejně jako celé rodiny či školní výpravy.

» Pokračování »


slevovy-kupon-tisk-data_preview

Toboga Fantasy - JEDINEČNÝ ZÁBAVNÍ PARK PRO CELOU RODINU ZA KAŽDÉHO POČASÍ

Byli jste už v Toboga Fantasy? TOBOGA Fantasy je obrovská dětská herna s mnoha atrakcemi pro děti i dospělé. Toto jedinečné zábavní centrum je svou nabídkou, plochou a rozsahem v České republice ojedinělé.

» Pokračování »


Riddle Twist - Xaverius

XAVERIUS - Co když obraz sv. Xaveria opravdu skrývá cestu k pokladu ?

Máte rádi inteligentní zábavu? Přijďte rozkrýt starou pražskou záhadu do Riddle Twist! Reálné únikové-quest hry od Riddle Twist jsou jiné než cokoliv, co už jste zažili. Byly navrženy pro dobrodruhy, pro ty, kteří chtějí pořádnou výzvu, pro ty, co se nebojí nepoznaného a hlavně pro radost a zábavu!

» Pokračování »

« « Kostel svatého Havla | Karolinum – nejstarší univerzitní kolej ve střední Evropě » »

Můžete nám zanechat komentář, nebo odkázat na tento článek pomocí trackbacku.

Zanechat komentář