Novoměstská radnice a její radniční věž

novomestska-radnice-17

Jednou z dominant Karlova náměstí je rozsáhlý trakt Novoměstské radnice. Radnice je komplexem několika středověkých objektů, z nichž nejstarší pochází z doby kolem roku 1377 (část ze strany Vodičkovy ulice).

Rozcestník: vše o Novoměstské radnici čtěte zde

pha2-novomestska-radnice032 Přestavba radnice:
V 16. století byla radnice renesančně přestavěna na této přestavbě pracovali významní architekti jako královský architekt panovnického rodu Jagellonců Benedikt Ried nebo Bonifác Wohlmut, který přebudoval východní křídlo radnice s dodnes zachovalou gotickou síní, radničním Mázhausem, zdobeným křížovými klenbami z počátku 15. století. Dominantou radnice je veřejně přístupná radniční věž, z níž je krásný a trochu netradiční pohled na Karlovo náměstí, Vyšehrad a celé pražské panorama. Ochoz věže je ve výšce 42 metrů a vede na něj 221 schodů. Vedle vstupu na radniční věž si můžete prohlédnout jednu zajímavost a tou je kovový pražský loket - dobová délková míra ve formě železné tyče, jejíž délka je přesně jeden loket, tedy 591,4 mm.

-

-

Novoměstská radnice Novoměstská radnice a První pražská defenestrace
Z historického hlediska se Novoměstská radnice zapsala do českých dějin především roku 1419 první pražskou defenestrací, kterou lze považovat za počátek husitského hnutí . Dne 30. července 1419 se procesí vedené radikálním husitským knězem Janem Želivským domáhalo u radnice propuštění uvězněných stoupenců učení reformátorského kazatele mistra Jana Husa. Novoměstští radní tehdy místo vyjednávání s rozbouřeným davem začali z oken radnice pokřikovat výhrůžky, sem tam vyhodili nějaký ten kámen a výsledkem je dnes již obecně známá událost. Rozhněvaný dav vtrhnul na radnici a vyhodil z oken na připravená kopí a sudlice několik měšťanů, dva konšely a purkmistra. Od tohoto okamžiku se historie Prahy i celé země nesla v duchu radikálních husitských bouří, které skončily až bitvou u Lipan.

Vězení neboli šatlava 

Po sjednocení Prahy za vlády habsburského císaře  Josefa II.  bylo na radnici zřízeno nechvalně známé vězení a soudní budova. Zde čekal například na popravu vůdce chodského povstání Jan Sladký Kozina. Úsměvnou zajímavostí a pozůstatkem radniční vězeňské historie je pojmenování dvou místností v přízemí radnice, které se nazývají podle svých prvních vězňů Polévka a Jelito.

………………………………………………………………………………………………………………………

Aktuální pořádané akce:

………………………………………………………………………………………………………………………

Žádné Události

………………………………………………………………………………………………………………………

FOTOGALERIE:

………………………………………………………………………………………………………………………

………………………………………………………………………………………………………………………

KONTAKT:

………………………………………………………………………………………………………………………

Adresa:
Novoměstská radnice

Praha 1 – Nové Město
Karlovo náměstí 1/23
(vstup přes nádvoří z Vodičkovy ul. 1/3)
tel: 224 948 229
e-mail: info@nrpraha.cz,
web: www.nrpraha.cz

GPS: 50°4’42.039″N, 14°25’15.280″E
GPS: 50.0783442N, 14.4209111E

Otevřeno: úterý – neděle 10 – 18 hod.

Bezbariérovost: ne

Spojení:
Metro linka B stanice Karlovo náměstí

Tram – 3, 4, 10, 14, 16, 18, 24, 52, 53, 54, 55 – Karlovo náměstí

………………………………………………………………………………………………………………………

MAPA:

………………………………………………………………………………………………………………………

loading map - please wait...

Novoměstská radnice 50.078147, 14.421269 Novoměstská radnice O Novoměstské radnici můžeme říct, že toho zažila opravdu mnoho. Ono se není co divit, když její minulost sahá až k roku 1348. Není ovšem sporu, že byla svědkem mnoha významných událostí. Povětšinou ale nebyly zrovna příjemné. Adresa: Novoměstská radnice Praha 1 – Nové Město Karlovo náměstí 1/23 (vstup přes nádvoří z Vodičkovy ul. 1/3) http://www.praguecityline.cz/pamatky/novomestska-radnice

………………………………………………………………………………………………………………………

KE STAŽENÍ: TURISTICKÝ PRŮVODCE OKOLÍ

………………………………………………………………………………………………………………………

Turistický průvodce Prague City Line - Praha 2

  Turistický průvodce Prague City Line - Praha 2 (velikost souboru: 5,3 MiB)

Aktualizování: 8.12.2016 - Tištěný průvodce ve formátu PDF, který vás provede po turisticko-naučné trase Praguecityline Praha 2. Praha 2 je zcela výjimečným místem. Propojuje se zde dávná středověká historie s novodobými urbanistickými počiny sklonku 19.století. Trasa Prahou 2 je značena přímo v ulicích Prahy

Mapa k turistické trase Prague City Line Praha 2

  Mapa k turistické trase Prague City Line Praha 2 (velikost souboru: 1,3 MiB)

Mapa k turistické trase Prague City Line Praha 2 vás provede po krásách Prahy 2, kde se propojuje dávná středověká historie s novodobými urbanistickými počiny sklonku 19.století.

Zajímavé odkazy

Památky Praha 1: - zde
Památky Praha 2
- zde
Památky Praha 3: -zde
Pražský hrad: -zde
Královská cesta: -zde
Staroměstské náměstí: -zde
Karlův most:-zde
Letná: - zde
Židovská Praha: -zde
Petřín: -zde
Kampa: -zde

Vyšehrad: -zde
Pražské zahrady a parky: -zde 
Rubrika osobnosti Prahy: - zde

Klub-přátel_mala_upoutavka

Pražské muzeum pověstí a strašidel

Vstupte do světa pražských pověstí a setkejte se tváří v tvář s duchy a přízraky staré Prahy! Zveme vás do světa plného humoru, poezie a tajemna prostřednictvím interaktivní expozice, která osloví nejen děti, ale i studenty, dospělé a seniory, stejně jako celé rodiny či školní výpravy.

» Pokračování »« « Palackého most a první historické použití kesonů v Praze | Tančící dům nejlepší architektura konce 20. století » »

Můžete nám zanechat komentář, nebo odkázat na tento článek pomocí trackbacku.

Zanechat komentář