2018 Prague Candy Festival

Nová budova Národního muzea – bývalé sídlo Rádia Svobodná Evropa

Pha1 - NM - nova budova110521_001

Další z významných období bývalé budovy Pražské burzy a také bývalé budovy Federálního shromáždění, byla doba, kdy odtud vysílalo Rádio Svobodná Evropa/ Rádio Svoboda, které své posluchače informovalo o politickém, kulturním a jiném dění za železnou oponou.

Vše o: Národním muzeu více čtěte zde

Rádio Svobodná Evropa Nová budova Národního muzea
Za přispění tehdejšího prezidenta Václava Havla, bylo v roce 1995 do budovy bývalého Federálního shromáždění, přemístěno vysílací studio Rádia Svobodná Evropa. Rádio Svobodná Evropa začalo vysílat v roce 1950 a bylo určeno především pro české a slovenské posluchače za železnou oponou. Byla to především rozhlasová organizace založená Kongresem USA pro šíření informací v diktátorských režimech. Hlavním sídlem rádia byl Mnichov, odkud rádio vysílalo. Vysílání začínalo legendární větou:  “Volá hlas svobodného Československa, rozhlasová stanice Svobodná Evropa“

Redaktoři a vysílání
O rozvoj vysílání v Československu se zasloužila řada emigrantů, jejichž hlavním posláním bylo povzbudit obyvatele uvnitř státu a podávat nezkreslené a komunistickým režimem nezcenzurované informace. Mezi tyto osobnosti patřil například spisovatel Ferdinand Peroutka, Pavel Tigrid a mnoho dalších. Rádio velmi často čelilo množství útoků, především proto, že vysílání nevyhovovalo požadavkům současné vlády. Mnozí redaktoři zahynuli či zmizeli za dosud nevysvětlitelných okolností. Komunisté často mezi redaktory nasazovali vlastní lidi, kteří měli proniknout do srdce organizace a přinášet tak tajné informace. Rádio Svobodná Evropa informovalo své posluchače nejen o politických událostech, ale podávalo také informace o kulturní, hospodářské a sociální situaci za železnou oponou. Kromě Peroutky patřila mezi nejpopulárnější hlasatele také Rozina Jadrná-Pokorná, Jožka Pejskar pro své politické komentáře a další.

Pha 1 - ND - stara budova110521_001

Kam v Praze do Muzea

Chcete vědět, kde najdete kostru velryby a první československý automobil? Zajímají vaše děti letadla nebo pražská strašidla? Víte, jak je to v Praze s vodou? Navštivte stránku o pražských muzeích.

» Pokračování »

Rádio Svobodná Evropa vysílá z Prahy Nová budova Národního muzea
V
roce 1994 ukončila stanice vysílání z Mnichova a přesunula se do Prahy.  Sídlem Rádia Svobodná Evropa se stala paradoxně budova bývalého Federálního shromáždění, kde od roku 1995 začalo rádio sídlit. Na podzim roku 1995 se původní česká redakce Rádia Svobodná Evropa připojila k Českému rozhlasu a vznikl tak „Český rozhlas 6 / Rádio Svobodná Evropa“.  Rádio Svobodná Evropa z budovy nedaleko Václavského náměstí, vysílalo až do roku 2008, kdy se přestěhovalo do nového sídla v Praze 10 na Hagiboru.

Adresa:
Vinohradská 1
110 00 Praha 1

GPS:
50,079308 14,432304

Nahoře nad Václavským náměstím nad magistrálou

Pondělí: 10.00–18.00
Úterý: 10.00–18.00
1. středa v měsíci: 10.00–20.00
Ostatní středy v měsíci: 9.00–18.00
Čtvrtek: 10.00–18.00
Pátek: 10.00–18.00
Sobota: 10.00–18.00
Neděle: 10.00–18.00

Vstupné:
Plné: 100 Kč
Snížené: 70 Kč pro seniory (nad 60 let), držitele průkazů ZTP, ISIC, ITIC, Staff Card, děti 6–15 let, studenty SŠ a VŠ po předložení studijního průkazu
Rodinné: 170 Kč (max. 2 dospělí a 3 děti)
Školní skupiny s pedagogickým doprovodem: 30 Kč/os. 1 člen pedagog. doprovodu zdarma (hromadný vstup se neohlašuje ani se neprovádí rezervace)
Celoroční vstupné: 400 Kč
Výklad: 80 Kč pro jednotlivce / 500 Kč pro skupinu 7–30 osob. Způsob objednání viz níže
Fotografování: 50 Kč
Filmování: 50 Kč
Děti do 6 let, dětské domovy, SOS dětské vesničky, držitelé průkazek: ZTP/P a jejich doprovod, KLUB 4LÍSTEK, AMG, Společnost NM: vstup zdarma

Kontakt:
Internetové stránky: www.nm.cz
Email: nm@nm.cz
Telefon: 224 497 111, 224 497 352

Spojení:
Metro linka A -  stanice muzeum
Metro linka C – stanice muzeum
Tram: Linka 11 – stanice Muzeum
Tram: 3, 9, 14, 24, 51, 52, 54, 55, 56, 58 – Václavské náměstí

Dopravní spojení:
Vyhledání spojení: klikněte zde
Informace o pražské dopravě: klikněte zde
Informace o pražské hromadné dopravě: klikněte zde

Zajímavé odkazy – čtěte také
P
amátky Praha 1: - zde
Památky Praha 2
: - zde
Památky Praha 3: -zde
Pražský hrad: -zde
Královská cesta: -zde
Karlův most: -zde
Židovská Praha: -zde
Kampa: - zde
Vyšehrad: -zde
Petřín: -zde
Staroměstské náměstí: -zde
Pražská muzea: -zde
Národní galerie v Praze: -zde
Stromovka a výstavistě:-zde
Letná: - zde
Pražské zahrady a parky: -zde
Rubrika osobnosti Prahy: - zde

Jagellonska_banner-230-230

TIP - perfektní místo k letnímu pobytu v Praze

Hledáte pro sebe nebo své známé pěkné a levné ubytování v centru Prahy? Ubytujeme Vás od 350,-Kč za osobu / noc ve vlastním apartmánu s kuchyní, koupelnou, samostatným WC a free WIFI. Vybrat si můžete 2-lůžkové i vícelůžkové apartmány.

» Pokračování »


apple_museum_banner_-2017_-230_230

Apple Muzeum

Navštivte Apple muzeum a prohlédněte si největší soukromou sbírku produktů společnosti Apple na světě. Přijďte do pražské Pop Art Gallery a zažijte neobyčejný životní příběh výjimečného vizionáře Steva Jobse – génia, který dokázal ovlivnit celé lidstvo a změnit svět.

» Pokračování »


banner 50x50px

Prague Candy Festival 2018

Proměníme Pragovku ve sladký ráj, buďte u toho! Všichni mlsouni mají sraz 12. - 13.5. v Pragovce na třetím ročníku Prague Candy Festivalu. Nepromeškejte tuto sladkou příležitost!

» Pokračování »


Prague Boats 1

Vyhlídkové plavby po Vltavě

Zcela výjimečné pohledy na Prahu, nejlepší místa na fotografování, slavné historické památky ze zcela jiného úhlu pohledu, komfortní prostředí lodí, nejmodernější flotila v Praze. Zkuste to !

» Pokračování »


Reklama_PCL_STAHUJ_pruvodce_prahou_cz

Užijte si památky a život v Praze - Stahujte turistické průvodce a mapy ZDARMA !

Poznejte nejkrásnější památky a místa v Praze. Poznejte pražský život i na méně známých místech. Užijte si s připravenými slevovými kupóny v turistických průvodcích a mapách. STAHUJTE ZDARMA !

» Pokračování »


Faer_House_230x230

Prague Fear House - Dům hrůzy

Navštivte první Dům hrůzy ve střední Evropě. Máte rádi horory a adrenalin? Tak právě pro vás je tady. Zažijete napětí ze strašidelné prohlídky. Součástí Domu hrůzy je také strašidelný bar, kde si můžete v klidu vychutnat kávu nebo drink.

» Pokračování »


Puzzle_Room_230x230

Úniková hra Puzzle Room

Rádi se bavíte a zažíváte něco úplně nového a vzrušujícího? To a mnohem víc na vás čeká v jedinečné únikové hře PUZZLE ROOM, která má velmi blízko k televiznímu pořadu Pevnost Boyard.

» Pokračování »

 

« « Josef Sudek: věci | Hotel Juliš – ubytování přímo na Václavském náměstí » »

Můžete nám zanechat komentář, nebo odkázat na tento článek pomocí trackbacku.

1 reakce u článku “Nová budova Národního muzea – bývalé sídlo Rádia Svobodná Evropa”

  1. Vláda ČR napsal:

    Stínový prezident ČR—-Výzva parlamentu ČR.———-.Když se dívám na přenos z parlamentu,,vidím jak tam stále se větrají stejní narušitelé a rušitelé stálým chozením tam a zpět před sedícími ukázněnými poslanci. Co to je za dozorce ? …. Předsedu parlamentu to vůbec nezajímá !!

Zanechat komentář