Maroldovo panorama – živoucí historický odkaz

Pha7_vystaviste_maroldovo panorama121006_003

Maroldovo panorama je poněkud nenápadná kruhová stavba v západní – dolní části areálu Výstaviště, která je oddělená plotem od Stromovky. Její stálou expozicí je pozoruhodné dílo českého malíře Luďka Marolda  doplněné vizuální kombinací obrazu a scénické kompozice tragické události českých dějin – bitvy u Lipan. Komorní stavba s uměleckým obsahem i historickým odkazem vznikla jako nápad jejích tvůrců vytvořit dojem jakési virtuální reality dostupné tehdejším možnostem. Faktem je, že i když tyto možnosti byly velmi omezené, dojem je velkolepý a monumentální.

Rozcestník: vše o Maroldovo panorama více čtěte zde

Historie díla Praha 7 - Výstaviště - Maroldovo panorama
Obraz sám vznikl v letech 1897 – 1898 jako dvojrozměrné plátno a teprve nápad plastického panoramatického vyjádření skutečnosti mu dodal autenticitu. Dílo si zasloužilo vlastní stánek, který vznikl v roce 1908 a je produktem architekta Jana Kouly. Představeno veřejnosti však bylo až v roce 1934, nejspíš na památku 500. výročí oné neblahé události. V průběhu dalších let došlo k postupnému restaurování a doplňování celé kompozice, aby dojem z ní byl komplexní a přesvědčivý. Definitivně byly úpravy celého díla ukončeny v roce 1991, kdy bylo jako stálá expozice opět představeno a zpřístupněno veřejnosti.

 Vše o: parku  Stromovka a výstavišti čtete zde

Obsah exponátu Praha 7 - Výstaviště - Maroldovo panorama
Dílo zachycuje obraz poslední bitvy, která se odehrála 30. května 1434 mezi kališnickými vojsky bratrstva a panskou jednotou, tedy jako bratrovražedný boj obou husitských vojsk. Samotný obraz z průběhu bitvy, včetně jejích hlavních postav, je obrovské kruhové plátno, které u paty přechází plynule ve skutečné plastické bojové a válečné dekorace, včetně replik zbraní, odění a vojenských rekvizit té doby.

Chybí zde jen zvuk, abychom se stali přímými účastníky boje, protože celkový dojem z výjevu bitvy je zcela autentický. Bitva se zřejmě chýlí k tragickému konci, husitský hejtman Čapek s jízdou zbaběle prchá, na bojišti zůstává jen jádro bratrského vojska v čele s Prokopem Holým a Prokůpkem, kteří na bojišti zůstanou do trpkého konce. Panská jednota vítězí a husitská válka končí zánikem bratrstva. Jediný kdo se zachrání je Jan Roháč z Dubé s hrstkou vojska, aby později svedl marnou poslední bitvu. Celé dílo zachycuje jediný okamžik, ale před námi se jakoby odehrával dokonale ztvárněný filmový scénář.

Závěrem
Prohlídka tohoto uměleckého díla nemusí trvat dlouho, ale rozhodně stojí za shlédnutí. Třeba toho o bitvě u Lipan mnoho nevíte a rádi byste věděli víc. Tak si sem najděte cestu. Je totiž pravděpodobné, že časově nenáročná prohlídka Maroldova panorama Vám poskytne víc než studium historických pramenů. Budete se totiž cítit jako její účastníci. Ale nebojte se, dopadne to dobře. Za chvíli už budete venku v 21. století. Ale buďte si jisti, ten dojem ve Vás zůstane.

Objekt je přístupný veřejnosti

Adresa:
Areál Výstaviště Praha Holešovice č.p. 47
170 00 Praha 7

GPS:  50°6’24.022″N, 14°25’39.626″E

Otevírací doba:
So – Ne – 10:00 – 17:00

Vstupné: 25 Kč

Parkování:
V Areálu Výstaviště Praha – Holešovice je k dispozici na 1000 parkovacích míst jak uvnitř areálu, tak na jeho hranici.

Spojení:
Tramvaje číslo: 1, 12, 17, 24, 53, 54 do stanice Výstaviště, dále před vstupem do areálu širokou cestou vlevo a po cca 300 m chůze dolním (západním) vstupem do Výstaviště, nebo hlavním vchodem do Výstaviště a dále směrem vlevo a po schodišti dolů – cca 300 m.

Dopravní spojení:
Vyhledání spojení: klikněte zde
Informace o pražské dopravě: klikněte zde
Informace o pražské hromadné dopravě: klikněte zde

Zajímavé odkazy – čtěte také
P
amátky Praha 1: - zde
Památky Praha 2
: - zde
Památky Praha 3: -zde
Pražský hrad: -zde
Královská cesta: -zde
Židovská Praha: -zde
Petřín: -zde
Staroměstské náměstí: -zde
Pražská muzea: -zde
Stromovka a výstaviště:-zde
Rubrika osobnosti Prahy: - zde





« « Lapidárium Národního muzea – základní informace | Křižíkova fontána – základní informace » »

Můžete nám zanechat komentář, nebo odkázat na tento článek pomocí trackbacku.

1 reakce u článku “Maroldovo panorama – živoucí historický odkaz”

  1. Soňa napsal:

    Dobrý den, slyšela jsem, že je nyní Maroldovo panorama zavřené. Je to pravda? Chceme tam s kamarády 15.12. odpoledne zajít. Prosím, bude otevřeno? Děkuji. Kolářová

Zanechat komentář