Letná a její historie

Letenske sady110422_026

Vydejme se společně za historií Letenské pláně. Od jedenáctého století se přesuneme na královské korunovační slavnosti. Dále se dozvíme o zprovoznění první lanové dráhy v Praze, ale i o tragické události, která si ne Letné vyžádala několik lidských životů.

 Vše o Letné - více informací klikněte zde

Historické ohlédnutí Praha 7 - Letná - Letenský zámeček
První zmínky o stráni, tyčící se nad vltavskými mosty, jsou datovány do jedenáctého století. Tehdy tuto pražskou část věnoval král Vratislav II. Vyšehradské kapitule. V roce 1261 se na Letenské pláni uskutečnila korunovační slavnost krále Přemysla Otakara II. Postupem času začali lidé využívat Letenskou pláň jako vinice a zahrady. Rozlehlý prostor v centru města si velmi často vybírala za svá ležení i vojska. V patnáctém století zde tábořila vojska Zikmunda Lucemburského, který vedl tažení na nedaleký Vítkov.

 

Novodobé dějiny Praha 7  - Letenské sady - tramvajová smyčka
Velkého významu dosáhla Letná v roce 1891, kdy byl u příležitosti Jubilejní zemské výstavy zahájen provoz první pražské lanovky. V únoru roku 1982 se na Letné stala tragická havárie tramvaje. Tramvaj prudce odbočila, vykolejila a následně se převrátila na bok. Rozjetá tramvaj kromě sloupu veřejného osvětlení srazila i osobní automobil, který kolem projížděl. Během tragédie zahynulo sedm lidí. Dvanáct jich bylo těžce zraněno, a lehká zranění si odneslo celkem 43 cestujících. Podle vyšetření byla nehoda způsobena chybou řidiče tramvaje, který si nevšiml nastavení výhybky.

Zajímavosti
Osobností, která se významným způsobem zasloužila o výsadbu letenských sadů, byl Jakub Wimmer. Ten dal okolí Mariánských hradeb a Letenskou pláň osázet stromy a okrasnými keři, díky kterým mohl vzniknout příjemný park pro trávení volného času. Původně byl kopec, rozprostírající se nedaleko Pražského hradu označován jako Leteň nebo také Letná pole. To proto, že bylo místo po celý den zalité sluncem. Ne každý ví, že pod Letnou prochází tzv. Rudolfova štola, kterou dal vystavět samotný císař Rudolf II. Jedná se o zavlažovací systém, který dopravoval vodu z Vltavy až do pražské Stromovky.

Adresa
Letenské sady 223
170 00 Praha 7 – Holešovice

GPS: 50.095449,14.415386

Kudy na Letnou:
1. Ze zastávky Sparta. Linka metra A – stanice Hradčanská a pak tramvají  1, 8,12,  25, – Sparta, linka metra C a dále  pak tramvají  1,  25,  – Sparta.

2. Z Čechova mostu. Linky tramvaje č. 17, 26 a dále po schodech nahoru na Letnou

3. Z Chotkových sadů. Linky tramvaje 12,18,20,26 – stanice Chotkovy sady a pak přes můstek na Letnou.

Dopravní spojení:
Vyhledání spojení: klikněte zde
Informace o pražské dopravě: klikněte zde
Informace o pražské hromadné dopravě: klikněte zde

Zajímavé odkazy
P
amátky Praha 1: - zde
Památky Praha 2
: - zde
Památky Praha 3: -zde
Pražský hrad: -zde
Královská cesta: -zde
Staroměstské náměstí: -zde
Karlův most:-zde
Letná: - zde
Židovská Praha: -zde
Petřín: -zde
Kampa: -zde

Vyšehrad: -zde
Pražské zahrady a parky: -zde
Rubrika osobnosti Prahy: - zde

« « Letná – obecný článek | Hanavský pavilon » »

Both comments and pings are currently closed.

Comments are closed.