2018 Hunter Game - Kletba Vyšehradu

Letenský kolotoč

Park Letna  - Letensky kolotoc120211_003

Letenská pláň se může pyšnit dalším světovým unikátem a vy máte tu možnost si jej prohlédnout. Pokud byste jej hledali, vydejte se do míst Národnímu technickému muzeu a Letenskému zámečku. Přímo na prostranství před muzeem je umístěn nejstarší dochovaný kolotoč v Evropě.

Rozcestník: vše o Letenském kolotoči - více čtěte zde

Historie Praha 7 - Letná - Letenský kolotoč
Kolotoč nechal postavit Josef Nebeský na konci devatenáctého století. O vytvoření světového unikátu se zasloužil tesařský mistr Matěj Bílek. Dodnes se zachoval i originální plán stavby kolotoče z roku 1892. Původně atrakce stála na Královských Vinohradech, kde se z houpačky mohli lidé těšit v letech 1892 – 1894. Josef Nebeský, jakožto majitel sám kolotoč provozoval. Nechal tedy atrakci konstruovat tak, aby obsahovala koně různých velikostí. Díky tomu byl kolotoč ve své době vyhledávaný nejen dětmi, ale i dospělými. V roce 1894 byl kolotoč z Královských Vinohrad převezen na pražskou Letnou, kde spočívá dodnes. V blízkosti stanice letenské lanové dráhy se kolotoč otáčel až do devadesátých let dvacátého století.

Rekonstrukce
Od roku 1991 je letenský kolotoč zapsaný v seznamu nemovitých kulturních památek České republiky. Protože byl kolotoč velmi vyhledávanou atrakcí, je pochopitelné, že po dlouhém provozu bylo zapotřebí jej rekonstruovat. Střecha a dřevěné konstrukce byly ohroženy hnilobou, proto v roce 1995 došlo k celkové rekonstrukci památky. V roce 2004 se stalo součástí sbírky Národního technického muzea, které se díky restaurátorský pracím vyvíjí snahu o záchranu této unikátní historické památky.

Pojďme si kolotoč prohlédnout Praha 7 - Letná - Letenský kolotoč
Ne každý ví, že se pod kolotočem nachází podzemní prostor, který sloužil k technické obsluze. Původně se celý mechanismus rozpohyboval tak, že do podzemí sestoupil člověk, který zde chodil dokola a pomocí tlaku na vzpěru podlahy uvedl celou atrakci do pohybu. V devatenáctém století bylo zařízení zmodernizováno a namísto lidí kolotočem otáčel elektromotor. Na první pohled vás jistě zaujme dřevěný renesanční pavilon s prkennými výplněmi. Ty slouží jako ochrana před nepříznivým počasím a hlavně před vandaly. Ve středu kolotoče je umístěný otočný sloup, který je střežen trojicí rytířů. Na otočné podlaze je nainstalováno celkem jednadvacet koní různých velikostí. Každý z nich je vycpaný slámou a potažený pravou koňskou kůží. Součástí byl i původní skříňový orchestrion, ale ten bohužel společně se zvonem ukraden.

………………………………………………………………………………………………………………………

Adresa a Kontakt:

………………………………………………………………………………………………………………………
Letenské sady 179
170 00 Praha 7

Kontakty:
220 399 111
info@ntm.cz

www.nmt.cz

GPS: 50.096647,14.425182

Kudy na Letnou:
1. Ze zastávky Sparta. Linka metra A – stanice Hradčanská a pak tramvají  1, 8,12,  25, – Sparta, linka metra C a dále  pak tramvají  1,  25,  – Sparta.

2. Z Čechova mostu. Linky tramvaje č. 17, 26 a dále po schodech nahoru na Letnou

3. Z Chotkových sadů. Linky tramvaje 12,18,20,26 – stanice Chotkovy sady a pak přes můstek na Letnou.

………………………………………………………………………………………………………………………

Dopravní spojení městskou hromadnou dopravou:

………………………………………………………………………………………………………………………
Tram: 12, 17, 53 – Čechův most
Tram: 18, 20, 57 – Chotkovy sady
Tramvaje č. 1, 2, 8, 12, 14, 25, 26 noční linky č. 91, 96 – zastávka Sparta

………………………………………………………………………………………………………………………

Popis hromadné dopravy v Praze:

………………………………………………………………………………………………………………………
Vyhledání spojení: klikněte zde
Informace o pražské dopravě: klikněte zde
Informace o pražské hromadné dopravě: klikněte zde

Našli jste v článku chybu ?  Napište nám do komentáře pod článkem a nebo na email: info@praguecityline.cz. Děkujeme

………………………………………………………………………………………………………………………

Zajímavé odkazy – čtěte také:

………………………………………………………………………………………………………………………
P
amátky Praha 1: - zde
Památky Praha 2
: - zde
Památky Praha 3: -zde
Pražský hrad: -zde
Královská cesta: -zde
Staroměstské náměstí: -zde
Karlův most:-zde
Letná: - zde
Židovská Praha: -zde
Petřín: -zde
Kampa: -zde

Vyšehrad: -zde
Pražské zahrady a parky: -zde
Rubrika osobnosti Prahy: - zde

Jagellonska_banner-230-230

TIP - perfektní místo k letnímu pobytu v Praze

Hledáte pro sebe nebo své známé pěkné a levné ubytování v centru Prahy? Ubytujeme Vás od 350,-Kč za osobu / noc ve vlastním apartmánu s kuchyní, koupelnou, samostatným WC a free WIFI. Vybrat si můžete 2-lůžkové i vícelůžkové apartmány.

» Pokračování »


apple_museum_banner_-2017_-230_230

Apple Muzeum

Navštivte Apple muzeum a prohlédněte si největší soukromou sbírku produktů společnosti Apple na světě. Přijďte do pražské Pop Art Gallery a zažijte neobyčejný životní příběh výjimečného vizionáře Steva Jobse – génia, který dokázal ovlivnit celé lidstvo a změnit svět.

» Pokračování »


banner 50x50px

Prague Candy Festival 2018

Proměníme Pragovku ve sladký ráj, buďte u toho! Všichni mlsouni mají sraz 12. - 13.5. v Pragovce na třetím ročníku Prague Candy Festivalu. Nepromeškejte tuto sladkou příležitost!

» Pokračování »


Prague Boats 1

Vyhlídkové plavby po Vltavě

Zcela výjimečné pohledy na Prahu, nejlepší místa na fotografování, slavné historické památky ze zcela jiného úhlu pohledu, komfortní prostředí lodí, nejmodernější flotila v Praze. Zkuste to !

» Pokračování »


Reklama_PCL_STAHUJ_pruvodce_prahou_cz

Užijte si památky a život v Praze - Stahujte turistické průvodce a mapy ZDARMA !

Poznejte nejkrásnější památky a místa v Praze. Poznejte pražský život i na méně známých místech. Užijte si s připravenými slevovými kupóny v turistických průvodcích a mapách. STAHUJTE ZDARMA !

» Pokračování »


Faer_House_230x230

Prague Fear House - Dům hrůzy

Navštivte první Dům hrůzy ve střední Evropě. Máte rádi horory a adrenalin? Tak právě pro vás je tady. Zažijete napětí ze strašidelné prohlídky. Součástí Domu hrůzy je také strašidelný bar, kde si můžete v klidu vychutnat kávu nebo drink.

» Pokračování »


Puzzle_Room_230x230

Úniková hra Puzzle Room

Rádi se bavíte a zažíváte něco úplně nového a vzrušujícího? To a mnohem víc na vás čeká v jedinečné únikové hře PUZZLE ROOM, která má velmi blízko k televiznímu pořadu Pevnost Boyard.

» Pokračování »

 

« « Museum Kampa – Nadace Jana a Medy Mládkových | Hunter Games – Venkovní únikovky v ulicích Prahy » »

Both comments and pings are currently closed.

Comments are closed.